Disney stáhne svojí nabídku z Netflixu a spustí vlastní službu!

Toto může být zpráva roku pro online filmový průmysl. Společnost Disney včera oznámila, že hodlá spustit v roce 2019 svojí vlastní online videopůjčovnu, kam bude přednostně dávat svoje filmy i seriály. Exkluzivní smlouva, kterou má aktuálně Netflix a zahrnuje nové filmy ze série Star Wars, Marvel či Pixar, tak skončí jen chvíli poté, co uzavřela.

Byla to velká sláva, když Netflix minulý rok začal naplňovat svojí tehdy starší dohodu se studiem Disney, že může exkluzivně streamovat jejich velké tituly už 9 měsíců od premiéry v kinech. Jak jsme nedávno psali, tučně za ní zaplatil, dohoda má prý cenu zhruba 300 miliónů dolarů na tři roky. Po včerejším oznáméní šéfu studia Disney je ale zřejmé, že tříletá dohoda nebude dál pokračovat. Tedy alespoň ne v té nejzajímavější podobě.
Disney chce totiž v roce 2019 spustit vlastní streamovací službu, přímou konkurenci pro Netflix, ale i Amazon či Hulu. A je na to připraven po všech stránkách - obsahově je jeho katalog plný filmů, ať už jsou to klasiky či nejnovější fláky ze seríí Star Wars, Marvel či Pixar. A pak jsou tu samozřejmě tuny dětských seriálů, které už dnes pouští především na svém televizním Disney kanálu a také tuny dospěláckých seriálů, které vyrábí pro svůj televizní kanál ABC.

Otazníky ohledně techické připravenosti rozpustil Disney právě společně s ohlášením startu své nové streamovací služby, protože kromě jiného oznámil akvizi společnosti BAMtech. Za společnost, která dosud patřila asociaci Major League Baseball, utratil Disney 1,6 miliardy dolarů a než jejich technické know-how použije pro svůj filmový a seriálový kanál, nasadí ho na svůj sportovní kanál ESPN, a to už příští rok.

Jak to bude dál s Netflixem? Ten samozřejmě bude chtít vyjednávat o podmínkách mít ve svém katalogu disneyovky dál a pravděpodobně je získá, nebude je mít ovšem tak brzo, jako teď. Až tedy někdy po roce 2019 pustí Disney online své budoucí novinky jako Captain Marvel nebo Star Wars: Epizodu 9, bude to nejdříve pro svojí službu. Až za nějaký čas, který nebude krátký, se potom mohou objevit i na Netflixu.
Z prohlášení také vyplývá, že Disney nehodlá zatím hýbat s dohodami, které má s kabelovými televizemi, kde se mohou jejich novinky objevit v podobně krátké době od premiéry jako nyní na Netflixu. To je zajímavá zpráva především pro HBO, které například i u nás streamuje novinky od Disneyho ještě dříve než Netflix (už teď má třeba Rogue One) a získalo by díky tomu výrazný náskok proti svému konkurentovi.

A ještě je nutno dodat, že jak to tak v prohlášení bývá, řeší se situace pro USA. Jak to bude pro další země, zda Disney umožní svůj kanál sledovat i v dalších zemí a zda má Netflix šanci dohodu udržet alespoň pro neamerické publikum, to zatím zřejmě ví jen pár zasvěcených.před 11 dny   Filmové novinky   Tomáš Vyskočil

Líbil se ti tento článek? Nasdílej ho s přáteliKomentáře k článkuDalší články na podobné téma


Chce spoluzakladatel Netflixu změnit také kina?

Chce spoluzakladatel Netflixu změnit také kina?

před 4 dny   Filmové novinky

Ať už si myslíte o Netflixu cokoliv, jednu věc mu nelze upřít. Tím, že nabídl rychle dostupný kvalitní obsah za relativně levné předplatné, změnil způsob, jak sledujeme filmy a seriály online. Nyní se o podobný krok pokouší spoluzakladatel Netflixu také v kinech. Má šanci už několikrát pohřbený projekt MoviePass?Další televizní hráč chce vlastní půjčovnu, zmízí Archer či Taboo?

Další televizní hráč chce vlastní půjčovnu, zmízí Archer či Taboo?

před 6 dny   Filmové novinky

Po atomovce z minulého týdne, kdy Disney oznámil online rozchod s Netflixem, málem zapadla ještě jedna novinka, která se týka streamování. Svoji online půjčovnu chce spustit také menší televizní stanice FX, která produkuje seriál jako American Horor Story, Fargo nebo nejnověji Taboo. Znamená to, že tu máme další tříštění online trhu?Proč si Netflix půjčuje dalších 500 miliónů dolarů?

Proč si Netflix půjčuje dalších 500 miliónů dolarů?

před 19 dny   Filmové novinky

Nedávno jsme psali o historickém milníku, kdy Netflix překonal hranici 100 miliónů předplatitelů. Za druhé čtvrtletí letošního roku se také mohl pochlubit ziskem, nese si však s sebou historickou ztrátu i dluhy. Teď si chce půjčit ještě další půlmiliardu. Na co další peníze potřebuje? A zvládne dlouhodobě vydělávat?

Doporučte film

Doporuč mi film

Stačí se zaregistrovat či přihlásit přímo ze sociálních sítí, a my na základě tvých preferencí a tvých hodnocení vybereme v jednu chvíli jen jeden film.

TOPlist TOPlist TOPlist