Podle aktuálně zveřejněné výroční zprávy za druhé čtvrtletí 2017 je Netflix v nejlepší formě za svojí dobu. Počet uživatelů na celém světě přesáhl hranici 100 miliónů, příjmy letos zřejmě poprvé překročí 10 miliard, cena akcií i hodnota firmy stoupá každou vteřinou. Co za růstem stojí? A za co Netflix nejvíce utrácí? Vzali jsme si výsledky Netflixu pod drobnohled.
18. 7. 2017 0:00 | Streaming novinky 18. 7. 2017 0:00 | Streaming novinky
Ve své výroční zprávě oznámil Netflix, že má aktuálně na celém světě více než 104 miliónů předplatitelů. Za poslední tři měsíce jich přidal více než 5,2 miliónů, což je o 2 milióny více než se čekalo.
Příjmy Netflix za druhé čtvrtletí činí aktuálně 2,79 miliardy dolarů, meziročně více o 32 %. Letos by tak mohl Netflix dosáhnout na hranici cca 11 miliard dolarů, loni jeho příjmy bylo necelých 9 miliard.
Poprvé v historii má také Netflix více předplatitelů mimo USA, i když je to zatím jen o pár set tisíc - protože výsledky jsou zhruba podobné - 52 miliónů. Mezinárodní trh ale roste větším tempem, za tři měsíce přidal přes 4 milióny, v USA jen něco přes 1 milión.
Kolik z toho má Netflix v České republice? Bohužel taková data Netflix neposkytuje, existují pouze kvalifikované odhady. Odborníci z trhu říkají, že Netflix má u nás pouze pár tisíc, maximálně potom 10.000 platících uživatelů.
Netflix v poslední době investuje obrovské peníze do původní tvorby, vedle mnoha seriálů už jede ve velkém i filmy. Za své největší letošní úspěchy považuje seriály 13 Reasons Why a druhou sérii Master of None, u kritiků se nejvíce líbily seriály Stranger Things a The Crown, nedávno nominované na Emmy. Obě dva seriály budou letos na podzim pokračovat.
Na mezinárodním poli se Netflix intenzivně věnuje také podpoře lokálních projektů. Ve velkém točí už několik let pro španělsky hovořící země ve Střední a Jižní Americe, nedávno se také rozjel v Brazílii. V Evropě začal vyrábět původní tituly pro Francii, v dalších zemích hojně přidává lokální obsah - pozorují to hlavně uživatelé třeba v Polsku nebo Turecku.
Počet nominací na televizní ceny Emmy za poslední dva roky podle studiaVedle oslnivého růstu musel ale Netflix také veřejně přiznat, že má také nemalé náklady. Do své původní tvorby masivně investuje, letos to bude zhruba 2,5 miliardy dolarů (srovnejte s loňskými 1,7 miliardy) a nemá problém zaplatit 100 miliónů za seriály typu Marco Polo, Get Down nebo Sense 8, které patří mezi nejdražší seriály všech dob. Právě tyto tři tituly ale tolik pozornost nepřitáhly a Netflix se je rozhodl zrušit.
Stále velký kus nákladů mají na svědomí poplatky za filmy a seriály cizích studií, v příštích letech bude muset Netflix producentům zaplatit v průměru více než 4 miliardy každý rok za práva mít ve svém katalogu třeba novinky od studia Disney.
Při takto ohromných nákladech je samozřejmě otázka, zda Netflix vůbec vydělává peníze. Za druhé čtvrtletí vydělal 66 miliónů dolarů, tzn za celý rok by mohl být jeho zisk někde mezi 200 a 300 milióny dolarů. Při obratu 10-11 miliard to není úplně zázračné číslo, investoři ale Netflixu věří, a proto šla nahoru i cena akcií.
Ta se aktuálně pohybuje na hranici cca 178 dolarů, hodnota firmy je poté investory aktuálně ceněna na zhruba 78 miliard dolarů. Pro srovnání: Apple má skoro 10x více, tedy 780 miliard, Amazon se aktuálně cení na skoro 500 miliard, studio Disney má zhruba dvojnásobnou hodnotu, 163 miliard.
Největšími hráči na trhu online filmů a seriálů jsou HBO, Amazon Prime a v USA také Hulu. HBO má podle na světě více než 130 miliónů předplatitelů. Web Business Insider tvrdí, že Amazon Prime využívá více než 80 miliónů uživatelů, ale tato služba kombinuje prémiové služby jako expres doručení nebo úložiště fotek a videopůjčovna je pouze jednou z dalších služeb. Hulu má potom v USA a Japonsku přes 30 miliónů předplatitelů.
Co se týče tvorby původního obsahu, HBO prý ročně utrácí za původní tvorbu zhruba 2 miliardy dolarů, Amazon potom více než 4,5 miliardy.
Útraty Netflixu a Amazonu za původní obsahPro nás nejzajímavější otázkou je, zda konečně Netflix už více šlápne do podpory také v České republice. Svůj katalog sice otevřel i našim divákům na začátku roku 2016 a nabídku už skoro zpětinásobil na současných cca 3000 titulů, ale české titulky či dabing má zatím pouhá stovka titulů. Vzhled a překlad je také zatím pouze v angličtině.
Podle dobrých zdrojů na trhu se ale zdá, že se už konečně něco děje. Stoupá poptávka po překladatelích, po Lídé Baarové letos Netflix koupil také práva na Miladu a s novými sezónami Stranger Things nebo původními filmy by dávalo smysl po vstupu do větších zemí střední a východní Evropy (Polsko, Rumunsku) začít řešit i státy o velikosti České republiky.
Je rok 2024 a v Česku už se zabydlely streamovací služby jako Netflix, Max či Voyo. Kterou z nich vybrat? Které jsou ty nejlepší a nejpopulárnější streamovací platformy v ČR? Nabízíme velký přehled všech streamingových platforem u nás.
Pokud máte svůj účet na českém iTunes, určitě jste v minulých dnech dostali email, že se vám změní měna, ve které budete nakupovat. Zatímco až donedávna jsme na iTunes viděli částky v eurech, nyní už vidíme všechny nákupy v českých korunách. Zdánlivě banální změna ale sebou přinesla nenápadně i mnohem důležitější věc - došlo k přecenění filmů a naprostá většina filmů zlevnila v půjčení i v nákupu až o 45%.
Proč trvá tak dlouho, než se film dostane k vám domů? Proč si filmy můžete nejdříve draze koupit a pak až levně půjčit? Proč má Netflix většinou jen starší filmy? A proč by vás měly zajímat zkratky VOD, SVOD, TVOD a AVOD? Vítejte u kurzu filmové distribuce, hodina první.
Netflix dnes spustit výjimečný program, do kterého se mohou přihlášit amatérští i profesionální titulkáři z celého světa. Kdo projde testem a ukáže svojí kvalitu i rychlost, bude moci vytvářet české titulky pro Netflix titulky. Troufáte si?