Proč si Netflix půjčuje dalších 500 miliónů dolarů?

Nedávno jsme psali o historickém milníku, kdy Netflix překonal hranici 100 miliónů předplatitelů. Za druhé čtvrtletí letošního roku se také mohl pochlubit ziskem, nese si však s sebou historickou ztrátu i dluhy. Teď si chce půjčit ještě další půlmiliardu. Na co další peníze potřebuje? A zvládne dlouhodobě vydělávat?

Hospodářské výsledky Netflixu za druhé čtvrtletí letošního roku jsou důležité nejen z hlediska počtu celkových předplatitelů, ale také faktem, že poprvé má Netflix více zákazníků mimo USA než ve své rodné zemi. Jak jsem psali, v USA má Netflix zhruba 52 miliónů zákazníků, mimo USA potom ještě o pár set tisíc více.

Celosvětová expanze, která odstartovala na začátku roku 2016, tak přináší své ovoce, Netflix však musel zabrat mnohem víc, než si původně sliboval. Zatímco v anglicky či španělsky mluvících zemích to měl relativně jednoduché, v Evropě už musel třeba v Německu nebo ve Francii pořádně hrábnout do pokladničky a vylovit peníze nejen na plnou lokalizaci (dabing, titulky) amerických filmů a seriálů, ale především na natáčení či koprodukci původních seriálů pro daný trh.

Taková expanze stojí nějaké peníze, a tak si musel Netflix pro další expanzi půjčit další peníze, jeho věřiteli jsou nově třeba Goldman Sachs nebo Deutsche Bank. Celkově si napůjčoval Netflix nějakých 500 miliónů dolarů. Pro představu, co se dá za takové peníze koupit:

Podobná suma se Netflixu na účtu na rozdíl od nacpaných peněženek v Google či Apple neválí, od svého vzniku s sebou nese kumulovanou (za všechny předešlé roky nasčítanou) ztrátu ve výši skoro 5 miliard dolarů. I když se mu podaří dostat se do zisku, je to při prozatimním obratu přes 5 miliardy “jen” nějakých 400 miliónů zisku. Jak je tedy možné, že pořád existuje, cena jeho akcií stoupá a může si dál půjčovat?

Investoři i věřitelé sází především na budoucnost, tedy jak bude trh s filmy vypadat za pár let. Když pomineme kina, trh s domácím videem je po zlaté horečce s DVD a Blu-Ray na počátku tisíciletí v hlubokém útlumu, a streamování filmů a seriálů online zatím výpadek peněz filmovým studiím nenahradilo. Ani Apple nebo Google se svými videotékami to zatím nezvrátili, jediný, kdo se zdá našel recept na získávání velkého množství nových uživatelů je právě Netflix. Sice ho to stojí obrovské peníze, ale má se za to, že výnosy z jeho nových předplatitelů bude v budoucnu stoupat rychleji než náklady na jejich získávání.

Pro nás diváky je to trochu příliš velká teorie, a najdou se samozřejmě tací, kteří v tom vidí podobnou publinu, jako byla ta internetová (v roce 2000) či realitní (v roce 2008), na druhou stranu i kdyby se Netflix dostal do finančních potíží, dveře se zájemci o koupi by se netrhly. Už před časem se spekulovalo o tom, že ho koupí právě konglomerát Disney, ale v pozoru by byly i další giganti jako již zmiňovaní Google či Apple.

A ještě jinak si můžeme půjčku na další expanzi Netflixu vyložit - jeho snaha se dostat do každého koutu země v lokální podobě nekončí. Tudíž bychom se měli dočkat české rozhraní a většího množství titulů s českou podporou co nejdříve.před 19 dny   Filmové novinky   Tomáš Vyskočil

Líbil se ti tento článek? Nasdílej ho s přáteliKomentáře k článkuDalší články na podobné téma


Chce spoluzakladatel Netflixu změnit také kina?

Chce spoluzakladatel Netflixu změnit také kina?

před 4 dny   Filmové novinky

Ať už si myslíte o Netflixu cokoliv, jednu věc mu nelze upřít. Tím, že nabídl rychle dostupný kvalitní obsah za relativně levné předplatné, změnil způsob, jak sledujeme filmy a seriály online. Nyní se o podobný krok pokouší spoluzakladatel Netflixu také v kinech. Má šanci už několikrát pohřbený projekt MoviePass?Další televizní hráč chce vlastní půjčovnu, zmízí Archer či Taboo?

Další televizní hráč chce vlastní půjčovnu, zmízí Archer či Taboo?

před 6 dny   Filmové novinky

Po atomovce z minulého týdne, kdy Disney oznámil online rozchod s Netflixem, málem zapadla ještě jedna novinka, která se týka streamování. Svoji online půjčovnu chce spustit také menší televizní stanice FX, která produkuje seriál jako American Horor Story, Fargo nebo nejnověji Taboo. Znamená to, že tu máme další tříštění online trhu?Disney stáhne svojí nabídku z Netflixu a spustí vlastní službu!

Disney stáhne svojí nabídku z Netflixu a spustí vlastní službu!

před 11 dny   Filmové novinky

Toto může být zpráva roku pro online filmový průmysl. Společnost Disney včera oznámila, že hodlá spustit v roce 2019 svojí vlastní online videopůjčovnu, kam bude přednostně dávat svoje filmy i seriály. Exkluzivní smlouva, kterou má aktuálně Netflix a zahrnuje nové filmy ze série Star Wars, Marvel či Pixar, tak skončí jen chvíli poté, co uzavřela.

Doporučte film

Doporuč mi film

Stačí se zaregistrovat či přihlásit přímo ze sociálních sítí, a my na základě tvých preferencí a tvých hodnocení vybereme v jednu chvíli jen jeden film.

TOPlist TOPlist TOPlist