10 filmů s Chadwickem Bosemanem, které si můžete pustit k jeho památce


Herec Chadwick Boseman, představitel komiksového hrdiny Black Panthera, zemřel po dlouholetém boji s rakovinou tlustého střeva. Pojďme si připomenout jeho nejlepší role.


V sobotu ráno přišla z Hollywoodu nečekaná zpráva, že herec Chadwick Boseman, kterého má většina filmových fanoušků spojeného s rolí krále T'Chally alias Black Panther, zemřel v pátek večer v obklopení své rodiny ve věku 43 let. Bosemana 4 roky trápila rakovina tlustého střeva, o které se veřejně nevědělo. Dokazují to časté otázky bulváru na jeho zjevnou únavu při veřejných vystoupeních, kdy nikdo kromě jeho blízkých netušil o jeho boji se zákeřnou chorobou. Navzdory své nemoci, opakovaným zákrokům a chemoterapiím Boseman nepřerušil hereckou kariéru, ale pokračoval s natáčeními i doprovodnými PR akcemi svých filmů. Mimo jiné návštěv nemocnic s podobně nemocnými dětmi.

7 let slávy

Boseman se proslavil stále relativně nedávno, když se pro něj zásadní rolí po letech vedlejších rolí v televizních seriálech stal snímek 42 o baseballistovi Jackie Robinsonovi, jenž ve 40. letech narušil představu americké společnosti o tom, že mlátit pálkou do tvrdého míčku mohou pouze běloši. Jeho talent dále zdůraznil film Get On Up - Příběh Jamese Browna o stejnojmenném hudebníkovi. A poté už Boseman získal stěžejní roli Black Panthera v Captain America: Občanská válka a následně sólovce Black Panther, kterou již Boseman natáčel při vědomí své nemoci. Rakovina mu totiž byla diagnostikována v roce 2016, tedy v čase premiéry třetího Kapitána Ameriky.

Po Black Pantherovi, který získal celkem tři Oscary a na další čtyři byl nominován, se Boseman objevil i v závěrečných částech marvelovské Infinity Ságy a natočil thriller 21 Bridges a drama Spikea Lee o dozvucích vietnamské války Bratrstvo pěti, které v jeho filmografii zůstane jako předposlední záznam. S Bosemanem se samozřejmě počítalo i do připravovaného pokračování Black Panthera, které je chystané na rok 2022. Bude tedy jistě zajímavé, jak Marvel v následujících dnech a týdnech na tragickou zprávu zareaguje. Řada fanoušků už se stihla vyjádřit v tom smyslu, že přeobsazovat Bosemana nelze, neboť se jeho role krále T'Chally stala ikonickou nejen v rámci afroamerické kultury.

10 filmů, které byste s Chadwickem měli vidět

42

Google Play (české titulky), iTunes (české titulky) (čeština), Rakuten (české titulky) (čeština)

Film podle skutečné události popisuje příběh Jacka Roosevelta „Jackie“ Robinsona (Chadwick Boseman), který se stal prvním černochem v historii, který kdy hrál nejvyšší americkou baseballovou soutěž Major League Baseball za newyorský tým Brooklyn Dodgers pod vedením Branche Rickeyho (Harrison Ford).


Get On Up - Příběh Jamese Browna

iTunes (české titulky) (čeština), Rakuten (české titulky) (čeština)

James Brown byl nespoutaný živel, jenž si vždycky dělal, co chce. Nesnesitelná frackovitost, kterou v plné kráse rozbalí hned v úvodu filmu, má hluboké kořeny v jeho minulosti. K ní se divák propracovává postupně, prostřednictvím retrospektivních střípků, které odhalují nelehké dětství v dobách hospodářské krize, odloučení od rodičů, pobyt v polepšovně a v base. James se nikde nenaučil pravidla, podle kterých společnost fungovala. I proto je permanentně porušoval. Na druhou stranu se nebál měnit zavedené pořádky, což mu pomáhalo v zásadních životních a především hudebních rozhodnutí. Film Get On Up, který si název vypůjčil od jedné z nejslavnějších Brownových písniček, je nejen silným životním příběhem, ale zároveň si ho lze užít jako hudební koncert napěchovaný jeho největšími peckami.


Kingova pomsta

iTunes (české titulky) (čeština), My Prime (čeština), Vodafone TV (české titulky) (čeština)

Jacob King (Chadwick Boseman) opustil Jihoafrickou republiku a vydal se do Los Angeles s jasným cílem - najít svou mladší sestru Biancu. Zjistí, že se dostala do podsvětí, kterému vládnou drogy, sex a násilí. Jacob má týden na to, aby ji našel a připravil svoji pomstu.


Captain America: Občanská válka

iTunes (české titulky) (čeština), O2TV (české titulky) (čeština)

Když je předložen zákon na dohled nad superhrdiny, tým Avengers to rozdělí. Steve se zákonem nesouhlasí, Tony je pro. Schyluje se k občanské válce? Velkolepá držková mezi Avengery. Co chtít víc?


Black Panther

iTunes (české titulky) (čeština)

Jak pokračuje osud Černého pantera? Poznejte příběh o jeho tajemné rodné zemi Wakandě, ve které musí Panter bojovat proti nepřátelům zvenku i zevnitř. Na HBO nyní jetě několik týdnů je k dispozici kompletní kolekce Marvel Cinematic Universe.


Marshall

Google Play (české titulky)


Avengers: Infinity War

iTunes (české titulky) (čeština)

Všichni hrdinové z marveláckého vesmíru: Avengers, Strážci Galaxie, Doctor Strange a další se musí spojit proti ultimátnímu nepříteli - Thanosovi.


Avengers: Endgame

iTunes (české titulky) (čeština), Rakuten (české titulky) (čeština)

Vyvrcholení boje Avengers, Strážců Galaxie a dalších proti Thanosovi.


21 Bridges

Google Play (české titulky), iTunes (české titulky), Netflix, O2TV (české titulky) (čeština)

Detektiv Andre Davis vyšetřuje vraždu policejní eskadry v drogovém doupěti. Když mu dojde, že vrah prchá z Manhattanu kradeným vozem, nechá zavřít všechny přístupové mosty a vyráží jej dopadnout. Co když je ale do vraždy zapojená NYPD?


Bratrstvo pěti

Netflix (české titulky)

Novinka Spika Lee o afroamerickém veteránovi, který se vrací do Vietnamu kvůli ostatkům velitele svého bývalého pluku a příslibu zakopaného pokladu. V hlavní roli Chadwick Boseman z Black Panthera Další z amerických kultovních režisérů točí přímo pro Netflix. Tentokrát v dramatu, který se snaží řešit rasismus skrze zápletku o vietnamské válce.Petr Semecký
2020


Podobné články - 10 filmů s Chadwickem Bosemanem, které si můžete pustit k jeho památce

10 nejočekávanějších březnových novinek (nejen) na Netflixu

 před 59 minutami

10 novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o tomto víkendu

před 2 dny

28 filmů, které jsou od 1. března nově dostupné na Netflixu

před 3 dny

Komentáře

Přihlas se a napiš komentář