Facebook pixel

10 důvodů, proč se dívat na Soumrak templářů

Nová Hra o trůny? Na HBO startuje nový seriál Knightfall, který by chtěl urvat pozornost všech, kdo propadli bojům z drsné Západozemě. Tématem jsou tentokrát Templáři, křižácké výpravy a Svatý grál. Podívejte se, proč byste se měli dívat na nový seriál, který se natáčel také v České republice.


1. Protože Hra o trůny potřebuje konkurenci

Historické seriály se poslední dobou omezují jen na několik jmen. Všemu vévodí Hra o trůny, což je trochu nespravedlivé, vedle ní existuje i spousta zajímavých historických seriálů. Věnovali jsme se tomu v samostatném článku, ale stačí zmínit jen pár jmen - Vikingové, Řím nebo Tudorovci.2. Protože je o templářích

Filmů a seriálů o templářích a rytířích jsme zatím moc neviděli, přitom jejich historie je velmi bohatá a přímo si říká o zajímavé zpracování. Templáři byli původně ochránci, kteří doprovázeli křesťanské poutníky na cestě do Jeruzaléma poté, co byl obsazen muslimy. Postupně se však vypracovali na jeden z nejmocnějších křesťanských rytířských řádů své doby a začali se také účastnit mnoha bitev během křížových výprav. Jejich moc rostla a mezi evropskými panovníky se brzy stali nepopulárními. Za jejich koncem stojí francouzský král Filip IV., který se rozhodl je pozatýkat a povraždit. Vše začalo v pátek 13. října 1307, odtud mimochodem plyne rčení, že pátek třináctého je nešťastný den.


3. Protože jeho hrdinové jsou rytíři i králové

Seriál nás přenese do doby, kdy Templáři svojí pouť teprve začínali. A toto jsou jeho hrdinové.


Landy je rytíř, sní o tom, že získá Svatý grál.

Godfrey je hlavním Templářem a mentorem Godfreyho

Tancrede je věrným služebníkem řádi i samotného Landyho.

Filip IV (Sličný) je francouzský král, který posiluje moc sebe i své země

Jana Navarská - manželka Filipa, která by ráda získala více moci

Guillaume (William) de Nogaret - pravá ruka krále Filipa


4. Protože je o Svatém grálu

S templáři je také spojen bájný křesťanský artefakt, ze kterého dle vyprávění pil Ježíš při poslední večeri a propůjčuje svým majitelům neomezenou moc. Dlouhá staletí po něm marně pátrali různé skutečné i fiktivní postavy ( Indiana Jones , Robert Langdon) až se stal v běžné řeči Svatý grál pojmenováním pro něco vzdáleného a nedostižného. Události seriálu se točí nejdříve okolo jeho nalezení, ale bájná relikvie se posléze brzy ztratí a většina postav bude po něm znovu pást.


5. Protože má nekoukané herce

Seriál se nemůže pochlubit žádným velkým hereckým jménem, ale o to je to zajímavější a můžete tipovat, kdo přežije. I když Hra o trůny ukázala, že ani to nemusí vždy vyjít.


Tom Cullen
kterého znáte například ze seriálu Panství Dowton

Sam Hazeldine
hrál například v seriálu Peaky Binders

Simon Merrells
objevil se v seriálu Spartakus.

Ed Stoppard
(The Crown)

Sabrina Bartlett
(Hra o trůny)

Julian Ovenden
(Person of Interest)


6. Protože se natáčel v Česku

Seriál střídá dvě historické lokace - středověkou Francii a Blízký východ. Místo Jeruzeléma a dalších lokací okolo Středozemního moře posloužil tvůrcům chorvatský Dubrovník, který si podobnou hvězdnou chvíli užil už díky seriálu Hra o trůny. Ale většina dalších lokací se natáčela už v České republice. V barandovských studiích vyrostly obrovské kulisy, ale tvůrci se vydali i na další místa. Natáčelo se tak například v Praze na Starém Městě nebo v okolí Prahy u Průhonic a Doksan, či na zámku Švihov. Celkové náklady na výrobu seriálu jsou okolo 55 miliónů dolarů (Hra o trůny přijde zhruba na dvojnásobek) a důvod, proč si tvůrci vybrali Česko je, že je přesvědčila práce našich řemeslníků na jiném seriálu - Borgia.


7. Protože se dokončil i přes rozsáhlý požár

Natáčení v barandovských studiích se neobešlo bez komplikací. Jen měsíc a půl po začátku natáčení, v polovině srpna loňského roku, vypukl díky cigaretovému nedopalku obrovský požár, který zničil prakticky celé kulisy kromě jediného místa. Požár se sice podařilo brzy uhasit a naštěstí nebyl nikdo zraněn, škody však dosáhly 5 miliónů dolarů. Zatímco filmaři se museli přesunout mezitím na natáčení jiných scén, na Barrandově se musela většina kulis postavit znova.8. Protože ho produkovali ostřílení tvůrci

Za seriálem stojí televizní stanice History, která už vytvořila populární seriál Vikingové. Zajímavé je, že jedním z producentů seriálu je herec Jeremy Renner který se ale v seriálu neobjeví, nicméně je to on, kdo přišel se základní premisou seriálu. Jinak mezi jmény producentů a režisérů najdete osvědčená jména z filmů a seriálů jako například Scott Rosenberg (Happy Town, nové Jumanji) nebo André Nemec (scénář Mission Impossible 4, Alias). Hlavním tahounem je potom scénurista a producent Dominic Minghella, mladší bratr oscarového režiséra.


9. Protože je doufejme lepší, než říkají recenze

Na Rotten Tomatoes si seriál zatím drží ne moc lichotivé skóre 50% (tzn polovina recenze profi kritiků je negativních), podobně je na tom Metacritic - 47%. Zatímco výprava a téma se líbí, moc se nezdá samotné zpracování, kterému prý chybí šťáva a opravdovější podání. Na rozdíl od Hry o trůny či jiných seriálu z kabelovek se na History Channel lze dívat volně, takže chybí nahota i sprostá slova. A zůstalo pouze staré dobré násilí. Prý rozhodnou další díly, až bude celá sezóna kompletní, většina pilotů na hodnocení nestačí. První nadšení fanoušci mu na IMDB zatím drží skore přes 80%.10. Protože ho budeme vídat každý týden

Netflix nás poslední měsíce čím dál tím více učí na to zhltnout celou sérii naráz, ale většina televizí jede stále ještě klasickým stylem. Každý z deseti dílů dorazí na HBO, která seriál v Česku vysílá, vždy v pátek a takhle pojedeme skoro 3 měsíce. Pokud seriál bude mít úspěch, budeme očekávat pokračování.

Soumrak templářů
82

Soumrak templářů

Online   USA   2017   Historické  

Poznejte příběhy utajovaných křesťanských bojovníků, kteří bývali mocnými ochránci Svatého grálu, ale zrada je dohnala na pokraj vyhubení. Hrají: Tom Cullen, Pádraic Delaney, Simon Merrells, Sabrina Bartlett, Olivia Ross

před 10 dny   Tipy na film   Tomáš Vyskočil   890 přečtení   21 líbí se   9 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


VÍKENDOVÝ TIP: Jean-Claude Van Johnson

VÍKENDOVÝ TIP: Jean-Claude Van Johnson

včera   Tipy na film  

Na Amazonu najdete od včera nový seriál, ve kterém si zahrál hlavní roli Jean-Claude Van Damme jako alter-ego svého bývalého akčního já, které po nocích honí skutečné padouchy. Pokud podobný meta-humor nemusíte, na Amazonu přidali také dva starší osvědčené seriály - komplet Dr. House a komplet seriál Heroes.
20 věcí, které nikdy nesmíte říct Star Wars fandům

20 věcí, které nikdy nesmíte říct Star Wars fandům

před 3 dny   Tipy na film   1 líbí se   4 komentáře  

Jsou mezi námi. Tvrdé jádro fanoušků Star Wars, kteří by o této sérii neřekli nic špatného, i kdyby bylo organizací WHO potvrzeno, že tyto filmy roznáší vesmírný AIDS nebo způsobují rakovinu slinivky. Co tedy nesmíte nikdy říct, aby vás nepraštili tito lidé plastovým světelným mečem přes hranu prstů tak bolestivě, až budete mít slzy v očích víc než při smrti Obi-Wana Kenobiho?
RETRO: Nejen Star Wars - nejzajímavější filmy z roku 1977

RETRO: Nejen Star Wars - nejzajímavější filmy z roku 1977

před 4 dny   Tipy na film  

Zdá se to neuvěřitelné, ale kromě Star Wars se před čtyřiceti lety chodilo do kina i na jiné filmy. Některé zavál čas, některé naopak s věkem zrají jako víno. Které filmy tohoto ročníku byste neměli rozhodně minout? Na své si přijdou především fanoušci napínavých thrillerů a válečných filmů, dostane se ale i na komedie či debut Davida Lynche.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist