Facebook pixel
20 filmů, o kterých jste nevěděli, že jsou propojené

Žijeme v době, kdy prakticky každý film chce být součástí nějakého většího vesmíru na pokračování, ať už to je comics, horor nebo sci-fi. Dříve to tak nebylo a hvězdná filmová setkání zůstávaly jen ve snech fanoušků. Přesto existuje dost filmů, kde došlo na víc než jen pěkné pomrknutí a tvůrci se snažili i přes problémy s právy, herci či postavami spojit své filmy. Vybrali jsme deset nejzajímavějších, pozor na případné spoilery!
Blade Runner / Žoldák: Legie zkázy / Prométheus

Pokračování kultovního Blade Runner se překvapivě nakonec dočkáme a to letos na podzim, přesto už dva starší filmy se o něj v minulosti otřely a naznačily, že se mohou kamarádit. První je už zapomenutá sci-fi z devadesátek, Žoldák: Legie zkázy, kterou napsal scénárista Blade Runnera, David Peoples a propašoval do něj několik zmínek z filmu i románů Phillipa K.Dicka (vrak létajícího auta, zmínka o Tannhauserově bráně). S Prométheem je zase spojena osoba režiséra Ridleyho Scotta, který do bonusových materiálů na DVD Prométhea propašoval zápisky Petera Weylanda, jenž se prý nechal inspirovat Eldonem Tyrrelem z Blade Runnera. A pak je tu samozřejmě tento záběr v traileru na nového Blade Runnera…

Přehrát Kde je Blade Runner online: Itunes (má české titulky)Pulp Fiction / Gauneři

Existuje fanouškovská teorie, že VŠECHNY filmy Quentina Tarantina existují v jednom vesmíru (kde například prodávají fiktivní cigarety Red Apple), nicméně nejsilnější pouto existuje mezi Gaunery a Pulp Fiction. Vincenta Vegu z Pulp Fiction není třeba představovat, ale málokdo už ví, že pan Bloňdatý z Gaunerů je ve skutečnosti Victor Vega. Tarantino to nejen sám přiznal, ale dlouho plánoval film - prequel - kde by se oba bráchové potkali. Nikdy na to bohužel nedošlo, takže zůstaneme jen u tohoto nepřímého spojení. Mimochodem, pamatujete si na vtípek, kterým Mia v Pulp Fiction popisuje svoji roli v televizním pilotu?

Přehrát Kde je Pulp Fiction: Historky z podsvětí online: NetflixSmrtelné zlo / Jason jde do pekla

Hororový žánr má několik brutálních ikon, dvě nejznámější - Freddy Krueger a Jason Vorhees - se po éře samostatných filmů pustili do sebe i ve společném snímku. Jejich souboji chronologicky předcházel díl Jason jde do pekla, kde se ústřední zabiják setkal také s knihou, která sama je zdrojem zla - legendárním Necronomiconem. A nebyl to jen tak ledacjaký, jak ho kdysi vytvořil H. P. Lowecraft, ale ten samý, na který nešťastně narazil Ash ve Smrtelném zlu. Sám Lowecraft si si přál, aby právě tento Necronomicon byl takovou putovní kulisou všech hororových filmů, ale zůstalo jen u Smrtelného zla. Freddy, Jason a Ash se společně potkali poté alespoň v comicsu.

Přehrát Kde je Smrtelné zlo online: Netflix (má české titulky)Transfomers / Pátek třináctého

Michael Bay se poslední roky profiluje pouze ve dvou rolích - jako režisér nekonečné série Transformers a jako producent remaků hororových klasik. Do nové verze Pátku třináctého vmáčkl i více než malé množství náznaků, že Jason Vorhees řádí ve stejném vesmíru jako Autoboti. A to díky postavě, která se jmenuje Trent a hraje jí Travis Van Winkle. V prvních Transformerech zatápí coby nesympatický bloňdatý ranař hlavnímu hrdinovi. A v Pátku třináctého se dokonce stane jednou z hlavních postav, která podobně prudí ostatní, mnohem sympatičtější hrdiny. Není divu, že se dočká nelichotivého konce. Shia dává 5/5.

Přehrát Kde je Transformers online: Itunes (má české titulky)Sunset Boulevard / Mullholand Drive

A teď něco pro filmové fajmšekry. Sunset Boulevard patří mezi filmové klasiky, ze kterých vás zkouší na filmové vědě, mezi obdivovatele filmu se počítá i David Lynch. Když tedy točil Mulholland Drive, rozhodl se pojmout jako “duchovní pokračování” a nacpal do něj co nejvíce možných spojitostí a odkazů na původní Sunset Boulevard. Začínám tím, že obě dvě ulice v Los Angeles existují a vedou nedaleko sebe, pak tu máme stejný příběh o herečce, pro kterou je Hollywood ztělesněná krutost a další spousty drobných odkazů k jménům a dějovým zvratům. Lynch další odkazy na Sunset Boulevard nacpal i do Twin Peaks.

Přehrát Kde je Mulholland Drive online: O2TV (má české titulky)Americké psycho / Pravidla vášně

Když se ještě v Hollywoodu točili vysokorozpočtové a nekompromisní krváky, které si nebraly servítky, mohli režiséři čerpat z bohaté biografie spisovatele Breta Eastona Ellise. V roce 2001 vzniklo Americké psycho, což je film kde budoucí Batman brutálně zmasakruje budoucího Jokera a o rok později šly do kin Pravidla vášně, kde bývalá teenagerská hvězdička dealuje ve velkém drogu. Obě hlavní postavy sdílí stejné příjmení - Bateman - a ano, jsou to bratři. Christian Bale alias Patrick Bateman měl původně dokonce v Pravidlech vášně mít malé cameo, ale odmítl. Tvůrci natočili tuto scénu alespoň s jiným hercem, ale do finálního střihu se nakonec bohužel nedostala.
Biliárový král / Barva peněz

A ještě jedno fajšmekrovské pomrknutí. Paul Newman byl hereckou superhvězdou od šedesátých do osmdesátých let. Jako mladík se uvedl v roce 1961 filmem Biliárový král (The Hustler), kde hrál frajírka Eddwarda Felsona, kterému nikdo neřekne jinak než Fast Eddie. Když v roce 1985 vnikl film Barva peněz, který se tlačil především jako pohon do rakety tehdy startujícího Toma Cruise, málokdo si po téměř čtvrtstoleí všiml, kterou postavu tam Paul Newman ve vedlejší roli hraje. Ano, je to ten samý Fast Eddie.

Přehrát Kde je Biliárový král online: ItunesPixar a všechny jejich filmy

Jedna z nejpropracovnějších fanouškovských teorií, kterou tvůrci nikdy nepotvrdili (ale ani nikdy nevyvrátili) je tzv Pixar theory. Podle ní všechny (a myslíme tím opravdu VŠECHNY) filmy od Pixaru existují ve stejném vesímru a jsou navzájem propojeny. Co k této teorii fanoušky vedlo? Jsou to tuny malých vtípků, který Pixar své filmy nacpal - typicky postava z jednoho filmu se objeví na mžik ve druhém (Nemo v Příšerkách atd). Zatímco u některých je to vcelku představitelné (Příběh hraček, Ratatouille), jak do toho zapadají Auta, Život brouka nebo Příšerky? Podle teorie lidstvo zhruba v polovině tohoto století vymře/odletí, Zemi ovládnou na čas inteligentní Auta a po další apokalypse už jen uklízecí roboti (Wall-E). po návratu lidí zvířata začnou nejdříve mluvit (Živout brouka) a pak zmutují v monstra (Příšerky), které dveře používají jako časoprostorovou bránu do minulosti. Uffffff…
Ledové království / Na vlásku

Zatímco Pixar díky své koncepční práci může považovat fanouškovskou teorii o ultimátním vesmíru za něco reálného, v klasických Disneyovkách to nehrozí. Přesto v moderních animácích značky Disney najdeme jedno zásadní spojení. V úvodní scéně z Ledového království, kdy Anna zpívá na dvoře, najdeme mezi návtěvníky hradu i dvě povědomé tváře (Locika a Flynn z pohádky Na vlásku). To by ještě nic neznamenalo, ale víme, že rodiče Anny a Elsy zemřeli hned v úvodu při plavbě lodí za přibuznými, teorie říká, že to bylo právě na svatbu Lociky a Flynna. Tři roky je to ve filmu i ve skutečnostmi mezi oběma okamžiky. A pak je tu samozřejmě ještě teorie, která říká, že tuto potopenou loď vidí i Ariel v Malé mořské víle

Přehrát Kde je Ledové království online: Google PlayVyvolený / Rozpolcený

Toto je nejnovější a zřejmě asi i nejspornější zářaz do našeho listu, protože z původního pomrknutí se zřejmě brzy stane regulérní sdílený vesmír. Nicméně pro pořádek - ano, Vyvolený je ten film, kde je Bruce Willis vlastně superhrdina, ano, Rozpolcený je ten film, kde James McAvoy má 23 osobností, ale jako ukázal právě Rozpolcený, spojuje je víc než jen stejné město - Philadelphia. Režisér M.Night Shyamalan přemluvil na závěrečnou minutu do Rozpolcené i malé cameo Bruce Willise a nechal k němu zahrát hudební motiv z Vyvoleného. Fanoušci začali šílet a jak to tak vypadá, i díky úspěchu Rozpolceného se může natáčet film, kde si to příkladný superhrdina i příkladný superpadouch, rozdají. Film už se připravuje a má se jmenovat Glass. Ano, tušíte správně, objeví se nám tu ještě padouch…

Přehrát Kde je Rozpolcený online: Itunes (má české titulky)

před 2 měsíci   Tipy na film   Tomáš Vyskočil   301 přečtení   0 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


10 tipů a triků, jak si užít Netflix naplno

10 tipů a triků, jak si užít Netflix naplno

včera   Tipy na film   11 líbí se   1 komentář  

Zjistili jste, že vedle svého mobilního telefonu a přítelkyně se nemůžete obejít také bez svého účtu na Netflixu? Tak právě pro takové fandy jako jste vy máme připravenou desítku zajímavých funkcí, díky které můžete vždy například filmy sledovat vždy v nejlepším rozšíření, sdílet promítání s přáteli na dálku a nebo si odemknout tajné kategorie.VÍKENDOVÝ TIP: Mindhunter

VÍKENDOVÝ TIP: Mindhunter

před 3 dny   Tipy na film  

Režisér David Fincher se po House of Card opět vrátil na Netflix a natočil pro ně adaptaci knížky skutečného agenta FBI Holdena Forda. Ten se stal jedním z průkopníků odhalování psychologie vrahů, když začal vyslýchat uvězněné psychopaty a pozorval jejich chování. Kdo měl rád od Finchera například Zodiaca či Sedm, už může začít nakoukávat.10 říjnových novinek na HBO

10 říjnových novinek na HBO

před 4 dny   Tipy na film  

Během října na HBO se objeví několik zaručených filmových trháků (Hacksaw Ridge, třetí XXX), dále zajímavé dokumenty o Stevenu Spielbergovi nebo Vladimíru Mečiarovi (!) a také se dočkáme několika seriálových novinek. Po šesti letech se vrací Larry, kroť se, premiéru na HBO zažije u nás dosud neuvedený Billions a navrch je tu kostýmní drama od Toma Tykwera.

Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!


Doporučte film

Doporuč mi film

Stačí se zaregistrovat či přihlásit přímo ze sociálních sítí, a my na základě tvých preferencí a tvých hodnocení vybereme v jednu chvíli jen jeden film.

TOPlist TOPlist TOPlist