Facebook pixel
Amazon Prime Video v ČR? Něco se chystá!

Po spuštění Netflixu v České republice na začátku toho roku to vypadá, že by k nám mohl dorazit i jeho úhlavní konkurence - videotéka nákupního obra Amazon. Jako Čech už máte dnes možnost se oficiálně dostat k vybranému obsahu, podle náznaků odjinud to vypadá, že Amazon chystá podobný krok jako Netflix a tedy masové zpřístupnění svého obsahu pro celý svět.


Oficiálně zatím nic není jisté, ale jako uživatel Amazonu máte už zatím blíže nezjištěnou dobu přístup k určitým částech jejich videotéky. Tu nabízí Amazon jako součást svého programu Amazon Prime, což je extra placená služba pro náročnější zákazníky. Zahrnuje jednak expresnější doručování, úložiště pro vaše fotky a nebo právě i přístup do bohatého archívu videí, knížek či hudby. Ročně stojí 99 dolarů a předplatit si ji mohou nějakou dobu už i čeští zákazníci. Těm je ale víceméně k ničemu, protože expresnější doručování platí pouze pro území USA, ale pro multimédia či fotky už je Prime i pro nás funkční.

Amazon navíc letos na jaře umožnil si tuto službu platit nejen systémem ročního předplatného, ale také jako měsíční platby ve výši 8,99 dolarů/euro či 7,99 liber, a to pouze a jen za přístup do knihovny médií. Důvod je jasný, Amazon chce být konkurenceschopný vůči Netflixu, který za podobnou částku nabízí přístup do své videotéky. Od léta se šušká, že se chystá Amazon Prime Video, tedy čistě jen tato multimediální část, hodlá rozšířit i do dalších zemí kromě USA, Velké Británie, Německa a Rakouska, kde už dnes funguje. Na řadě jsou prý Francie, Itálie, Španělsko či Nizozemí.

K rozšíření dochází nejen kvůli soupeření s Netflixem, který začátkem roku otevřel svojí videotéku prakticky celému světu, ale také protože Amazon chystá na podzim premiéru zatím svého největšího původního projektu. Doposud produkoval jen pár seriálů (z nichž ten nejslavnější je The Man in the High Castle), od 18. 11. ale nasazuje The Grand Tour, což je dlouho očekávaný návrat moderátorské trojice Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May, která před časem dostala padáka z populární automoto show Top Gear. Amazon musel vysolit prý pořádný balík peněz, aby je přetáhl právě k sobě, proto je logické, že chce nasazení dostat před co nejvíce lidí.

A jak v tom figurujeme my? Pro Čechy je zatím obsah dostupný na nenápadné a snadno přehlédnutelné sekci Watch while abroad, kde najdete něco přes dvacítku seriálů. Abyste si je mohli pustit kompletní, musíte mít aktivovaný Amazon Prime (nebo alespoň free-trial s vloženým číslem karty). Můžete si také službu jen vyzkoušet, zcela bez placení a registrace, ale pustí vám to jen pilotní epizody. Z nabídky uvolnil i pro Čechy jen zlomek svého archívu, nejzajímavější je právě The Man in the High Castle, bohužel další původní seriály Amazonu (Transparent, Goliath) už hlásí lokální omezení. Pustit lze i trailer na The Grand Tour, takže existuje naděje, že by mohl být dostupný pro nás i celý seriál. Jak už bývá u globálních značek zvykem, na českou podporu můžete zapomenout.

Jinak jak si vede Amazon Video ve srovnání s jinými videotékami? Pokud bychom to brali z pohledu Američanů, Amazon ve své nabídce strčí do kapsy Netflix naprosto v pohodě. Za měsíční předplatné se dostanete sice ke starším, ale pořád kvalitativně i kvantitativně lepším filmům než u Netflixu, u archívu seriálů (a tuplem původních) má Netflix stále navrh. Na Amazon Video si můžete pořídit i nové filmy, ale pouze systémem platby za kus (půjčovné, koupě), podobně jako například u iTunes nebo Google Play, tato sekce se nazývá Amazon Instant Video. A do bohatého archivu Amazonu můžeme vlastně počítat i staré dobré Blu-Ray/DVD placky, které jsou pořád v nabídce.

Ať už tedy bude oficiální start jakýkoliv, zdá se, že dostaneme opět další možnost, kde si dopřát nový obsah. Snad se Amazon poučí z chyb Netflixu, který podle analytiků bojuje právě s tím, že ve světě má pomalejší růst než očekával a to zřejmě díky absenci lokálního obsahu. Nedávné oficiální lokalizované spuštění Netflixu v Polsku a Turecku ukázalo, že cesta k masám vede právě jen přes lokální podporu a propagaci. Ze zkušeností ale víme, že Amazon si na podobné věci moc nepotrpí. Sice u nás má postavené haly a najímá si u nás zaměstnance na rozesílání, ale čistě český Amazon není a nezdá se, že by se mělo něco měnit.

UPDATE 16.11. Amazon prostřednictvím svého moderátorská tria dnes oznámil, že The Grand Tour bude dostupný ve více než 200 zemí světa. Vypadá to, že ale se zpožděním, zatímco The Grand Tour startuje už 18.11., kromě několika málo zemí se jinde pořad objeví až v prosinci a zatím bez dalšího infa, zda se tím rozšíří i další nabídka Amazon Prime.

UPDATE 18.11. The Grand Tour má dnes premiéru a první epizodu si lze pustit i zdarma u nás. Stačí být registrovaný v Amazon Prime a ve videotéce máte již přístup k prvnímu dílu. Pokud nejste registrovaní v Amazon Prime, můžete vyzkošet prvních 30 dnů zdarma. K registraci je potřeba email, ale i platební karta. Pokud zrušíte předplatné dříve než za 30 dnů, nic vám nebude strženo.2016   Filmové novinky   Tomáš Vyskočil   207 přečtení   0 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Které seriálové maratóny nejvíce frčí na Netflixu?

Které seriálové maratóny nejvíce frčí na Netflixu?

před 2 dny   Filmové novinky   6 líbí se   1 komentář  

Popularitu binge-watching, tedy seriálových maratónů, kdy během několika hodin zhltnete třeba celou sezónu, se Netflix rozhodl poprvé výrazně změřit a vypadly z toho hodně zajímavá data. Které seriály se nejvíce neřízeně sledují? Ve které zemi se nachází nejvíce takových maniaků? A jak stoupá popularita podobných maratónů?Netflix zvyšuje v USA ceny, čeká zdražení i Česko?

Netflix zvyšuje v USA ceny, čeká zdražení i Česko?

před 10 dny   Filmové novinky   6 líbí se   2 komentáře  

Pro nové i staré zákazníky zdražuje od října americký Netflix nejoblíbenější měsíční plán o dva dolary. Není to náhodný krok, před startem podzimní sezóny má Netflix hodně nabito (druhá sezóna Stranger Things a The Crown), navíc jeho pozice začíná být hodně silná. Jsou za tím ještě jiné důvody? A chystá zdražení také u nás?iTunes začal nabízet filmy v ultravysokém rozlišení 4K

iTunes začal nabízet filmy v ultravysokém rozlišení 4K

před 28 dny   Filmové novinky  

Nedávná Apple keynote byla jako vždy hlavně o uvedení nových telefonů iPhone, ale stala se také oficiálním startem pro novou kapitolu filmů na iTunes. Několik desítek titulů začal i v ČR nabízet Apple v rozlišení 4K, tedy dvojnásobně lepší než je současné HD. Jaký je to rozdíl a co k tomu potřebujete?

Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!


Doporučte film

Doporuč mi film

Stačí se zaregistrovat či přihlásit přímo ze sociálních sítí, a my na základě tvých preferencí a tvých hodnocení vybereme v jednu chvíli jen jeden film.

TOPlist TOPlist TOPlist