FB pixel

Publikum je zhýčkanější než kdy dřív

Žijeme ve věku, kdy už jsme si zvykli, že nové věci dostáváme díky síle internetu v podstatě obratem na stříbrném talíři. Zprávy se šíří neuvěřitelnou rychlostí a co bylo před hodinou aktuální je nyní pasé. Jsme natolik zhýčkaní, že díky službám jako Netflix už očekáváme i jakoukoli seriálovou a filmovou novinku první den vydání. Ostatně kdo neviděl Stranger Things o prvním víkendu, ten nemá nárok na život, protože není dost free, cool a in.

V tomto trendu pokračoval před pár dny i Apple, když Apple TV+ představil globálně prakticky všude, kde existuje civilizace. Sice si v nové službě můžeme přehrát jen pár seriálů, které navíc nejsou nyní kompletní, ale beztak už se chlubíme kamarádům, jak se nám líbí The Morning Show, For All Mankind nebo Dickinson.A nyní startuje Disney+, které jde proti zaběhlým postupům a svůj cenný katalog bude otvírat jen velmi postupně ve vícero zemích. 12. listopadu se dočkají v USA, Kanadě a Nizozemí. O týden později v Austrálii a Novém Zélandu. A pár dní nazpět Disney odhalil, že na březen chystá expanzi do Západní Evropy. Kdy se dočkáme u nás? Spekuluje se o prvním výročí služby a tudíž vstupu na východoevropský trh v průběhu listopadu 2020. Nikdo však nic oficiálně nepotvrdil.

Mandalorian globální trh legálně nezasáhne

Jak vám asi dochází, Disney+ má jeden zásadní problém, nehodlá totiž minimálně v prvním roce uspokojovat velkou část trhů svým exkluzivním obsahem, který v první vlně před vstupem marvelovských seriálů (Falcon and Winter Soldier, Loki apod.) představuje – nepočítaje novou verzi Muzikálu ze střední nebo „hranou verzi“ Lady a Trampa – hlavně seriál Mandalorian.


Ten je pro Disneyho obrovským trumfem i obřím riskem. Jedná se totiž o první hraný seriál ze světa Star Wars a jeho úspěch bude určovat, jaké budou další kroky se známou značkou, která má po Vzestupu Skywalkera odejít v oblasti filmů na několikaletou dovolenou. Disney slibuje seriál o Obi-Wanu Kenobim, ale jak víme, ten měl být původně filmem, který padl v momentě, kdy se spin-offům jako Solo: Star Wars Story přestalo dařit. Tudíž by nebylo překvapením, že kdyby se Mandalorian nevyplatil, i slavný rytíř Jedi by se odporoučel na čas do své chýše na planetě Tatooine.

Do Mandaloriana natekly desítky milionů dolarů a Disney bude osm epizod první řady pouštět do světa postupně. Což znamená, že s novým rokem bude hotovo a k březnovému rozšíření služby dojde již bez vesmírného lovce. A Disney je naivní, pokud se domnívá, že publikum bude se sledováním Mandaloriana čekat na oficiální příchod Disney+ do dané země.


Nejstahovanější seriál roku

Již nyní se hollywoodští insideři předhání v názorech, že Mandalorian trhne rekordy Hry o trůny jako nejstahovanějšího seriálu vůbec, což by nikoho moc nepřekvapilo. Kolem seriálu je obrovský hype, který Disney podpořil i novou částí Disneylandu (které se mimochodem nedaří tolik, jak se čekalo) a reklamní kampaň v posledních dnech šlape do plných v podobě ukázek, rozhovorů i exkluzivních plakátů. A mimo startovní země všichni fanoušci ze zbytku světa jen čekají, kdy se seriál objeví na torrentech či jiných skladištích ilegálního obsahu.

Na Filmtoru proti nelegálnímu pořizování obsahu dlouhodobě bojujeme, na druhou stranu ale chápeme (ač my máme přístup k Disney+ díky holandskému účtu již nyní), že rozhodnutí Disneyho nepustit Mandaloriana mimo pár vybraných regionů je maximálně frustrující pro spoustu fandů. Disney navíc má možnosti, jak Mandaloriana licencovat. Mohl seriál nabídnout jiným, aktuálně globálnějším streamovacím službám, mohl vsadit i na streamovací odnože, které sám vlastní například ve Velké Británii. Pravděpodobně však vyhrála snaha udělat z Mandaloriana velkou exkluzivitu, byť to aktuálně znamená uspokojit primárně americké diváky a publikum zbytku světa nachytat do rodinné sítě až s nastupující érou marvelovský seriálů, které prý bude nutné sledovat, abyste pochopili dění v dalších filmových segmentech Marvel Cinematic Universe.

Jak zareaguje zákazník?

Jak zareaguje zákazník?

Tím se samozřejmě dostáváme k jádru pudla, kterým začíná být přesycenost trhu streamovacími službami. Řada z nich zatím není aktivní, ale již kombinace Neflixu, HBO, Amazonu, Disney+, Apple TV+ či lokálních služeb stojí dost peněz na to, aby především hůře vydělávající divácké skupiny odmítly podobný systém distribuce obsahu podporovat. Může to jednak znamenat větší podporu již zavedených služeb ve snaze ostatní jednoduše zaříznout. Zároveň však nelze opomíjet možnost, jíž se již nyní hemží diskuzní fóra, a to rozšíření pirátství jako odvety za to, že si každé větší studio hodlá z publika dělat mecenáše. Jen budoucnost ukáže, jak streamovací a pirátské války dopadnou. Je však svým způsobem symbolické, že velký souboj započne seriál o bezskrupulózním lovci odměn v galaxii, které po pádu Impéria vládne bezpráví.

Disney nahrává pirátům: Překoná Mandalorian rekordy ve stahování?  |  Streaming novinky  |   |  5175 přečtení  |  55 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku Disney nahrává pirátům: Překoná Mandalorian rekordy ve stahování?

Michal Kolla

Michal Kolla před 2 měsíci

Je VPNka schůdnější varianta?

Petr Semecký

Petr Semecký před 2 měsíci

Není, protože je k registraci potřeba karta daného regionu. Například US nebo Nizozemí. Bez té si VPN člověk nepomůže.

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Disney nahrává pirátům: Překoná Mandalorian rekordy ve stahování?

Streaming novinky  |  před 2 dny  |  6

Amazon zařízl Temnou věž, HBO zase drama Confederate tvůrců Hry o trůny

Chvíli po sobě přišly dvě zprávy o zrušených projektech. Společnost Amazon se rozhodla ukončit přípravy na pilotu chystané seriálové verze Temné věže a kabelová a internetová televize HBO oficiálně potvrdila upuštění od dramatu z alternativní reality Confederate. číst více

Streaming novinky  |  před 3 dny  |  23

První reakce: Kingovské krimi Outsider od HBO stojí na skvělých hercích

Počátkem týdne kabelová televize HBO na své internetové platformě vypustila první dva díly očekávaného kingovského kriminálního hororu Outsider. Jak tuto novou minisérii hodnotí angloameričtí kritici? číst více

Streaming novinky  |  před 6 dny  |  128

Zaklínač je fenomén. Na konci roku překonal očekávání na všech frontách

Na Zaklínače se ve velkém kouká, široce se o něm debatuje, vzniká nespočet memů s Geraltem a navíc se po čtyřech letech i rekordně hraje. Seriál od Netflixu spustil rozruch, který jeho producentům určitě dělá radost. číst více

Streaming novinky  |  před 9 dny  |  16

Netflix uvolnil ukázky k 5 očekávaným seriálovým hitům konce zimy

Rok 2020 se sice rozjíždí jen pozvolna, ale Netflix, jak je jeho zvykem, nás rozhodně nehodlá šetřit. V několika posledních dnech se totiž vytasil s pěticí trailerů, které nás lákají na nové i pokračující seriály, kterými nás bude chtít v nejbližších týdnech bavit. číst více

Streaming novinky  |  před 10 dny  |  25

Seriálový Pán prstenů do hlavní role obsadil mladého Neda Starka

Poté, co herec Will Poulter, který byl původně zamýšlen pro hlavní roli ve vysoce očekávané seriálové adaptaci Pána prstenů, musel kvůli pracovní vytíženosti projekt opustit, nalezli konečně v Amazonu náhradu, kterou bude britský herec Robert Aramayo. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist