Facebook pixel
Připomeňte si, co se stalo v House of Cards

Dnes startuje na Netflixu v pořadí už pátá sezóna populárního seriálu House of Cards (česky Domek z karet). Vrací se v ní ambiciózní politik Frank Underwood, jeho žena Claire a spousta dalších postav. Jestli potřebujete před prvním dílem páté série trochu osvěžit paměť, kdo je kdo a proti komu, co se stalo v minulých dílech a na co vlastně navazujeme, máme pro vás kompletní shrnutí prvních čtyř sezón. Pozor, spoilery!

Sezóna 1

Frank Underwood (Kevin Spacey) je demokratický kongresman zvolený za Jižní Karolínu. Frank touží po moci, a proto výrazně svojí činností jako šéf strany pomohl ke zvolení prezidenta Garetta Walkera. Na oplátku očekává, že ho Walker jmenuje ministrem zahraničí. Z druhé ruky se však dozví, že prezident chce jmenovat ministrem někoho jiného a Franka nechat v kongresu jako schopného politika. Když Frank překoná zklamání, rozhodne se na oko prezidentovi pomáhat, ale ve skutečnosti připravuje plán, jak dosáhnout svého.

Frankova žena Claire (Robin Wright) pracuje pro neziskovou organizaci, která si dala za cíl zlepšit kvalitu vody, ve skutečnosti ale stejně jako Frank touží po pomoci a kontaktech. Často využívá Frankovy politické kontakty a lobistu Remyho Dantona (Mahershala Ali), aby dosáhla podpory pro svojí organizaci.


Frank Underwood

Claire Underwood

Peter Russo

Garett Walker

Aby Frank dosáhl svých cílů, naváže pracovní a posléze i intimní kontakt s novinářkou Zoe Barnes (Kate Mara), aby mu pomohla svými články očernit jeho nepřátele. Zmanipuluje také dalšího kongresmana, alkoholika Petera Russo (Corey Stoll), aby mu pomohl prosadit u prezidenta jako ministryni zahraničí jeho spojenkyni, Catherine Durantovou. Když mu pomůže Russo splnit jeho plány, rozhodne se ho Frank zničit. Nejdříve obrazně - pomocí médií odhalí jeho slabost pro alkohol a prostitutky a poté i fyzicky - nechá ho v autě udusit se výfukovými plyny a naaranžuje to jako nehodu.

Před Frankem se otevře nová příležitost - stát se rovnou viceprezidentem. Nejdříve musí přesvědčit stávajícího viceprezidenta, aby zůstal stále kongresmanem ve svém státě. A poté musí vyjednat tvrdou dohodu s mocným miliardářem Raymondem Tuskem. Ten je velkým příznivcem prezidenta Walkera a odpůrcem Franka, ale Frankovi se podaří dohodnout s Tuskem vzájemně výhodný obchod. Walkerovi už nezbývá nic jiného než Frankovi nabídnout pozici viceprezidenta - a on ochotně přijímá.


Sezóna 2

Novinářka Zoe Barnes začíná rozmotávat Frankovy politické hry. Protože začíná být nebezpečná, Frank se jí rozhodne zabít - shodí ji pod vlak metra tak, aby to vypadalo jako sebevražda. V pátrání pokračuje její kolega, novinář Lucas Goodwin, podaří se mu vypátrat pro Russoa nastrčenou prostituku jménem Rachel, ale sám se zaplete do další Frankovy pasti a je dokonce uvězněn. Rachel navíc dovedně skryje Frankův důvěrník a pomocník, Doug Stamper (Michael Kelly), ale zamiluje se do ní. To se mu posléze stane osudným, když ho Rachel omráčí a nechá v lesích napospas smrti.

Mezitím se v úřadu ženy viceprezidenta úspěšně zabydlí Claire. Naváže přátelský vztah s manželkou prezidenta Walkera, která se jí svěří o svých manželských problémem. Také společně prosazují zákon proti násilí na ženách. Claire poskytne emotivní televizní rozhovor o tom, jak byla sama obětí násilí na vysoké škole a jak po znásilnění musela jít na potrat.


Doug Stamper

Raymond Tusk

Zoe Barnes

Lucas Goodwin

Frank pokračuje ve svých mocenských ambicích. Aby rozbil silné spojenectví mezi prezidentem Walkerem a miliardářem Tuskem, spojí se na vlastní pěst s čínským byznysmenem Fengem. Tusk a Feng jsou dlouholetí obchodní partneři, ale Frankovi se podaří je rozhádat a celá věc dospěje až do fáze, kdy jsou významně narušeny čínsko-americké obchodní vztahy. Kvůli tomu dojde na určitou dobu k nárůstu cen energií v USA, což vyvolává velkou nespokojenost veřejnosti.

Frankovi se podaří tuto situaci obrátit proti prezidentovi, navíc díky Claire získá možnost, jak prezidenta dostat i přes jeho manželské problémy. Vše se dostane až do chvílie, kdy prezident čelí ze všech stran politickým i mediálním nátlakům a hrozí mu vyšetřování kongresem. Po čase mu nezbývá nic jiného než podat demisi. Nový prezidentem USA se stává dosavadní viceprezident - Frank Underwood.


Sezóna 3

Uplynulo šest měsíců a Frank je stále sice nezvoleným, ale jinak plně funkční prezidentem USA. Aby rozplynul pochyby o svých schopnostech, i to jak se do úřadu dostal, rozhodne se jednak spustit svůj speciální program pro zaměstnanost (“America Works”) a také ohlásit předčasně kandidaturu do příštích oficiálních prezidentských voleb.

Obě dvě věci vyvolají nevoli v jeho mateřské straně. Část demokratů proto začne podporovat jako svého prezidentského kandidáta senátorku Heather Dunbar. Situace se pro Franka zhorší v okamžiku, kdy pro Heather začne pracovat i jeho dosavadní důvěrník a spojenec Doug Stamper. Toho Frank nalezl na pokraji smrti a pomohl se mu uzdravit, ale za jeho nespolehlivost s prostitukou ho odstavil od jejich další spolupráce.


Remy Danton

Heather Dunbar

Catherine Durant

Viktor Petrov

Claire se jako První dáma stane zároveň velvyslankyní při OSN, i když to Senát zamítl, ale musel se podřídit prezidentovu nařízení. Nedůvěra v ní je ještě více ohrožena, když společně s Frankem začnou řešit politickou krizi v Jordánsku. Proti nim stojí obávaný ruský prezident Viktor Petrov, který má v Jordánsku své vlastní plány.

Krize eskaluje a ruský prezident donutí Franka k ústupku. Sice stáhne ruské vojáky z Jordánska, ale Claire musí odstoupit ze své funkce v OSN. Frank souhlasí, takže dosáhne politicky svého, nicméně Claire se od něj rozhodne odejít.


Sezóna 4

Poté, co Claire odejde od Franka, rozhodne se kandidovat do Kongresu. Snaží se pro svojí kandidaturu získat podporu, ale Frank podnikne kroky proti ní. Ona na oplátku začne předávat citlivé informace týmu Heather Dunbarové, které se daří získávat nové a nové spojence v jejím cílu stát se demokratickou kandidátkou na prezidenta.

Z vězení je propuštěn bývalý novinář Lucas Goodwin. Snaží se své informace o Frankovi prodat týmu Dunbarové, ale je odmítnut. Podnikne zoufalý čin a rozhodne se na prezidenta spáchat atentát. Podaří se mu Franka na veřejném vystoupení vážně postřelit a usmrtit jeho osobního strážce a dlouholetého přítele Edwarda Meechuma, ale sám je o několik okamžiku zabit. Frank upadne do kómátu a je několik týdnu mimo hru.


Edward Meechum

Jackie Sharp

Will Conway

Tom Hammerschmidt

Tato situace vyvolá na politické scéně chaos. Z něj vyjde nejhůře Heather Dunbar, na které praskne, že se potkala s Lucasem Goodwinem před jeho atentátem na prezidenta. Musí tak stáhnout svojí nominaci na kandidaturu. Naopak z něj vyjde nejlépe Claire, které se podaří získat mocenský vliv a prakticky sama vyřeší mezinárodní krizi, do které je zapojen ruský prezident Petrov. Po svém uzdravení se Frank vrátí zpátky do úřadu a rozhodne se z Claire udobřit a udělat z ní svého politického partnera a kandidátku na viceprezidentku pro příští prezidentské volby.

Poté, co se jim podaří získat stranickou podporu, jejich hlavním soupeřem se stává republikánský kandidát Will Conway (Joel Kinnaman). Ten získává rychle podporu veřejnosti, která se zdvojnásobí poté, co se mu podaří vyjednat ústupky v nastalé teroristické situaci. Dva američtí mladící, obdivující islámský fundamentalismus, unesou rodinu a vyhrožují jejím zabitím. Conway sice získá díky svým krokům určitý čas pro vyjednávání, ale situace se nakonec obráti proti němu.

I když Frank rychle zakročí, nepodaří se jednoho z rukojmích zachránit a v přímém přenosu dojde ke krveprolití. Veřejnost, která už tak je živena rostoucími případy o Frankových skandálech (největší odhalí novinář Tom Hammerschmidt) i jeho bývalí spojenci (lobista Remy Danton a jeho partnerka Jackie Sharp) - ti všichni usilují o prezidentův konec. Frank a Claire se začnou bránit - vyhlásí totální válku - mezinárodním i domácím nepřátelům, politikům i obyčejným lidem.


Kompletní pátá řáda House of Cards je od 30. května dostupná na Netflixu.před 5 měsíci   Filmové novinky   Tomáš Vyskočil   213 přečtení   0 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Netflix zvyšuje v USA ceny, čeká zdražení i Česko?

Netflix zvyšuje v USA ceny, čeká zdražení i Česko?

před 7 dny   Filmové novinky   6 líbí se   2 komentáře  

Pro nové i staré zákazníky zdražuje od října americký Netflix nejoblíbenější měsíční plán o dva dolary. Není to náhodný krok, před startem podzimní sezóny má Netflix hodně nabito (druhá sezóna Stranger Things a The Crown), navíc jeho pozice začíná být hodně silná. Jsou za tím ještě jiné důvody? A chystá zdražení také u nás?iTunes začal nabízet filmy v ultravysokém rozlišení 4K

iTunes začal nabízet filmy v ultravysokém rozlišení 4K

před 25 dny   Filmové novinky  

Nedávná Apple keynote byla jako vždy hlavně o uvedení nových telefonů iPhone, ale stala se také oficiálním startem pro novou kapitolu filmů na iTunes. Několik desítek titulů začal i v ČR nabízet Apple v rozlišení 4K, tedy dvojnásobně lepší než je současné HD. Jaký je to rozdíl a co k tomu potřebujete?Uvádíme hlídač slev pro levnější filmy

Uvádíme hlídač slev pro levnější filmy

před 27 dny   Filmové novinky  

Před časem jsme psali o velkém zlevňování filmů na iTunes, které srazilo ceny téměř až o polovinu. A teď pro vás máme další zajímavou novinku - sledujeme průběžně všechny hlavní weby (iTunes, Google, O2TV, Alza a Banaxi) a sledujeme, jak zlevňují. Omrkněte naší novou sekci Zlevněné filmy a hlídejte si, zda váš oblíbený film je právě v akci.

Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!


Doporučte film

Doporuč mi film

Stačí se zaregistrovat či přihlásit přímo ze sociálních sítí, a my na základě tvých preferencí a tvých hodnocení vybereme v jednu chvíli jen jeden film.

TOPlist TOPlist TOPlist