Facebook pixel
Proč si Netflix půjčuje dalších 500 miliónů dolarů?

Nedávno jsme psali o historickém milníku, kdy Netflix překonal hranici 100 miliónů předplatitelů. Za druhé čtvrtletí letošního roku se také mohl pochlubit ziskem, nese si však s sebou historickou ztrátu i dluhy. Teď si chce půjčit ještě další půlmiliardu. Na co další peníze potřebuje? A zvládne dlouhodobě vydělávat?

Hospodářské výsledky Netflixu za druhé čtvrtletí letošního roku jsou důležité nejen z hlediska počtu celkových předplatitelů, ale také faktem, že poprvé má Netflix více zákazníků mimo USA než ve své rodné zemi. Jak jsem psali, v USA má Netflix zhruba 52 miliónů zákazníků, mimo USA potom ještě o pár set tisíc více.

Celosvětová expanze, která odstartovala na začátku roku 2016, tak přináší své ovoce, Netflix však musel zabrat mnohem víc, než si původně sliboval. Zatímco v anglicky či španělsky mluvících zemích to měl relativně jednoduché, v Evropě už musel třeba v Německu nebo ve Francii pořádně hrábnout do pokladničky a vylovit peníze nejen na plnou lokalizaci (dabing, titulky) amerických filmů a seriálů, ale především na natáčení či koprodukci původních seriálů pro daný trh.

Taková expanze stojí nějaké peníze, a tak si musel Netflix pro další expanzi půjčit další peníze, jeho věřiteli jsou nově třeba Goldman Sachs nebo Deutsche Bank. Celkově si napůjčoval Netflix nějakých 500 miliónů dolarů. Pro představu, co se dá za takové peníze koupit:

Podobná suma se Netflixu na účtu na rozdíl od nacpaných peněženek v Google či Apple neválí, od svého vzniku s sebou nese kumulovanou (za všechny předešlé roky nasčítanou) ztrátu ve výši skoro 5 miliard dolarů. I když se mu podaří dostat se do zisku, je to při prozatimním obratu přes 5 miliardy “jen” nějakých 400 miliónů zisku. Jak je tedy možné, že pořád existuje, cena jeho akcií stoupá a může si dál půjčovat?

Investoři i věřitelé sází především na budoucnost, tedy jak bude trh s filmy vypadat za pár let. Když pomineme kina, trh s domácím videem je po zlaté horečce s DVD a Blu-Ray na počátku tisíciletí v hlubokém útlumu, a streamování filmů a seriálů online zatím výpadek peněz filmovým studiím nenahradilo. Ani Apple nebo Google se svými videotékami to zatím nezvrátili, jediný, kdo se zdá našel recept na získávání velkého množství nových uživatelů je právě Netflix. Sice ho to stojí obrovské peníze, ale má se za to, že výnosy z jeho nových předplatitelů bude v budoucnu stoupat rychleji než náklady na jejich získávání.

Pro nás diváky je to trochu příliš velká teorie, a najdou se samozřejmě tací, kteří v tom vidí podobnou publinu, jako byla ta internetová (v roce 2000) či realitní (v roce 2008), na druhou stranu i kdyby se Netflix dostal do finančních potíží, dveře se zájemci o koupi by se netrhly. Už před časem se spekulovalo o tom, že ho koupí právě konglomerát Disney, ale v pozoru by byly i další giganti jako již zmiňovaní Google či Apple.

A ještě jinak si můžeme půjčku na další expanzi Netflixu vyložit - jeho snaha se dostat do každého koutu země v lokální podobě nekončí. Tudíž bychom se měli dočkat české rozhraní a většího množství titulů s českou podporou co nejdříve.před 2 měsíci   Filmové novinky   Tomáš Vyskočil   174 přečtení   0 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Netflix zvyšuje v USA ceny, čeká zdražení i Česko?

Netflix zvyšuje v USA ceny, čeká zdražení i Česko?

před 7 dny   Filmové novinky   6 líbí se   2 komentáře  

Pro nové i staré zákazníky zdražuje od října americký Netflix nejoblíbenější měsíční plán o dva dolary. Není to náhodný krok, před startem podzimní sezóny má Netflix hodně nabito (druhá sezóna Stranger Things a The Crown), navíc jeho pozice začíná být hodně silná. Jsou za tím ještě jiné důvody? A chystá zdražení také u nás?iTunes začal nabízet filmy v ultravysokém rozlišení 4K

iTunes začal nabízet filmy v ultravysokém rozlišení 4K

před 25 dny   Filmové novinky  

Nedávná Apple keynote byla jako vždy hlavně o uvedení nových telefonů iPhone, ale stala se také oficiálním startem pro novou kapitolu filmů na iTunes. Několik desítek titulů začal i v ČR nabízet Apple v rozlišení 4K, tedy dvojnásobně lepší než je současné HD. Jaký je to rozdíl a co k tomu potřebujete?Uvádíme hlídač slev pro levnější filmy

Uvádíme hlídač slev pro levnější filmy

před 27 dny   Filmové novinky  

Před časem jsme psali o velkém zlevňování filmů na iTunes, které srazilo ceny téměř až o polovinu. A teď pro vás máme další zajímavou novinku - sledujeme průběžně všechny hlavní weby (iTunes, Google, O2TV, Alza a Banaxi) a sledujeme, jak zlevňují. Omrkněte naší novou sekci Zlevněné filmy a hlídejte si, zda váš oblíbený film je právě v akci.

Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!


Doporučte film

Doporuč mi film

Stačí se zaregistrovat či přihlásit přímo ze sociálních sítí, a my na základě tvých preferencí a tvých hodnocení vybereme v jednu chvíli jen jeden film.

TOPlist TOPlist TOPlist