FB pixel

Butch a ti další

Butch a ti další

Robert Redford se během kariéry objevil v mnoha slavných filmech a stal se ikonou pro spoustu generací. Zazářil ve westernu Butch Cassidy a Sundance Kid, v romantice Bosé nohy v parku či v thrillerech Tři dny Kondora a Všichni prezidentovi muži. Kromě hraní se úspěšně věnoval i režii a hned za svůj debut Obyčejní lidé obdržel kýženého Oscara. Vedle něj má ve své vitríně i dva Zlaté glóby a tři Ceny BAFTA. Status hvězdy si udržel i ve vyšším věku a v novém století si zahrál například ve filmech Únos, Žít po svém, Vše je ztraceno či Hrdinové a zbabělci. Komiksovým fanouškům je dozajista známa jeho role Alexandera Pierce ve druhém Captain America. Jeho hereckým epilogem se pak brzy stane krimi Old Man and the Gun od Davida Loweryho.


Když Jack Nicholson odmítl

Když Jack Nicholson odmítl

Roku 1973 spojil Redford síly s režisérem George Roy Hillem, s kterým již dříve spolupracoval na Butchovi. Byť původně nebyl první režisérovou volbou, získal hlavní roli Johnny Hookera hned poté, co původní favorit Jack Nicholson odmítl. Jaké to štěstí! Okolo snímku se jako kameraman dlouho motal náš rodák Miroslav Ondříček, ale kvůli návratu do ČSSR musel projekt opustit. Jaká to škoda! Když pak film vstoupil do počátční natáčecí fáze, ve které se Hill rozhodl znovu spojit úspěšné duo ze svého předchozího westernu. Paul Newman bez váhání přijal Henryho Gondorffa a okamžitě na natáčení dorazil. Casting na další role pak proběhl naprosto bez problémů, akorát Robert Shaw, představitel padoucha Lonnegana, který byl čtvrtým osloveným hercem pro tuto postavu, špatně došlápl a kulhal. To mu pak zůstalo po celé natáčení a Roy Hill se tento aspekt rozhodl ve výsledném střihu ponechat.


Proč právě Podraz?

Proč právě Podraz?

A čím je tedy Podraz, kterému bude letos na Vánoce 45 let tak unikátní? Jeho příběh je vcelku jednoduchý a odhadnutelný, proč tedy zůstává ve zlatém fondu a na všech filmových stránkách okupuje přední příčky v žebříčcích nejlepších filmů? Předně je to kvůli vynikající chemii obou hlavních představitelů, neboť všechny jejich společné scény jsou přehlídkou toho nejkvalitnějšího herectví, které může Hollywood nabídnout. Pak kvůli vynikající hudbě Marvina Hamlische, která prostupuje celý film a umocňuje komediální zážitek i napětí, kterými Podraz překypuje. Za třetí je Podraz unikátní tím, že je rozdělen na kapitoly, přičemž každá z nich má svou úlohu v celém příběhu a nepůsobí zbytečně.


Když nejde o mafiány

Když nejde o mafiány

Podraz je plný všelijakých zvratů a těch nejlepších podvodů a drobných zločinů. Byť se odehrává ve třicátých letech, moc se nevěnuje Mafiánské filmy a gangsterům, jako další snímky z podobné doby, a spíše se soustředí na ty menší zloděje. I tak vidíme ve filmu pár přestřelek, ty však nejsou těmi nejlepšími scénami. Vybrat tu nejlepší je skutečně těžké, ale sledovat Henryho při pokeru ve vlaku do New Yorku, kterak dorazí ke stolu s láhví ginu a předstírá opilost, jen aby oklamal Lonnegana a další jenom proto, aby celou partii suverénně vyhrál. I když v této scéně v jednu chvíli Newmana musel zastoupit dublér, jedná se bezpochyby o jednu z nejlepších nejen v tomto filmu, ale v celé kinematografii vůbec.


Nejlepší podle diváků i kritiků

Nejlepší podle diváků i kritiků

Na rozdíl od minule rozpitvaného Leona se Podraz dočkal spousty cen a za rok 1973 byl vyhlášen nejlepším filmem roku podle Akademie. Vedle toho obdržel i šest dalších Oscarů včetně režijního a na tři další byl nominován. Paradoxně z obou dvou hereckých es se ocenění nedočkal ani jeden, pouze Redford obdržel nominaci. Na Glóbech pak film nečekaně propadl a neobdržel žádné ocenění, všichni však víme, že tento film má kultovní status. Samotný Redford zde prožil jeden ze svých vrcholů kariéry, paradoxem však je, že i když byl za Hookera nominován na Oscara, film nikdy neviděl v jeho původní podobě a podíval se až na remasterovanou verzi v roce 2004. Tehdy prohlásil, že v něm působí jako naivní mladík, což výsledné podobě filmu prospělo.


Rodí se nový žánr

Rodí se nový žánr

Podraz je bez přehánění vynikajícím odkazem celé světové kinematografie, a i když může jeho příběh i zpracování dnes působit poněkud zastaraleji, stále se jedná o fantaskní podívanou, kterou bychom si v současné době, kdy se jedna z největších legend hereckého řemesla loučí (byť se může, podobně jako Clint Eastwood, zase vrátit), měli připomenout a znovu se podivit nad grandiózními hereckými výkony a skvělým, byť trochu naivním příběhem, který však bez problémů snese srovnání i se současnými hity. Sám o sobě je Podraz přelomovým dílem, které pomohlo zpopularizovat do té doby nevýrazný subžánr tzv. "heist" filmů. Díky jeho úspěchu mohly později vzniknout další snímky popisující podvody a loupeže. Bez Podrazu by třeba podobné filmy neměly šanci spatřit světlo světa. P.S. Dvojce se vyhněte obloukem.

Podraz (83%)

Malý zlodějíček a legendární podvodník se spojí, aby společně vymysleli podfuk na mafiánského šéfa, který zavraždil jejich kamaráda. Hrají: Paul Newman, Robert Redford, Robert Shaw, Charles Durning, Ray Walston
Online na: Alza, Google Play, My Prime, Obbod, Voyo

RETRO: Podraz jako nejlepší film Roberta Redforda  |  Tipy na film  |  před 1 měsíci  |  114 přečtení  |  16 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.

Komentáře k článku RETRO: Podraz jako nejlepší film Roberta Redforda

Další články jako RETRO: Podraz jako nejlepší film Roberta Redforda

Tipy na film  |  včera 15:15  |  7

Dnes uvedený nový seriál Maniac láká na Netflixu na hvězdná jména

Emma Stone. Jonah Hill. A čerstvě ohlášený režisér nové bondovky, Cary Fukunaga. To jsou tři hvězdy, které stojí za seriálem Maniac, jedné z největších podzimních novinek. Ode dneška je na Netflixu a my vás naladíme, proč na něj koukat. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  9

Sledovali jste pozorně Castle Rock? Máme seznam nej odkazů na Kinga!

Castle Rock je město Stephena Kinga a taky nový seriál od Hulu, který momentálně můžete sledovat přes HBO. I když není natočen podle žádné konkrétní Kingovy knihy, je odkazy na jeho díla nabitý. Mrkli jsme na ty nejdůležitější. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  46

10 filmů, které musíte vidět, když se vám líbil Predátor

V kinech úřaduje nový Predátor, a přestože to není takový nářez jako třicet let stará klasika s Arnoldem, je to celkem fajn osvěžení proti současné nabídce. Jestli vás krvavé souboje s monstry baví, tady máme doporučení na další filmy. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist