FB pixel

Filmové ceny

Přehled nejdůležitějších filmových cen - Oscar, Český lev, Zlatý Glóbus, Emmy, Ceny české filmové kritiky nebo BAFTA

2015 2016 2017
BAFTA

BAFTA

Ceny, které uděluje Britská akademie filmu a televizních věd, nejsou jak by se mohlo podle názvu zdát, určeny jen britský filmům, ale jsou oficiálně otevřeny všem zemích a jazykům. Přesto v nich nejčastěji soutěží americké či britské filmy a nominace tak hodně připomínají Zlaté Glóby nebo Oscary. Pouze vybrané kategorie (nejlepší nejlepší britský krátký film nebo britský animovaný film) jsou určené pouze pro domácí snímky.


Ceny české filmové kritiky

Ceny české filmové kritiky

Podobně jako v USA rodávají kromě Oscarů i své ceny i novináři (Zlatý Glóbus), vznikla obdobná anketa i mezi českými novináři. Ti pravidelně počátkem roku publikují své nominace a vyhlašují své vítěze, kde oceňují v několika kategoriích to nejlepší co přinesl český film za uplynulý rok.


Český lev

Český lev

Český lev je ocenění pro nejlepší české filmy daného roku. Ceny rozdává Česká filmová a televizní akademie, sestavená z nejvýznamějších osobností českého filmového průmyslu. Lev se uděluje už od roku 1993, vždy počátkem roku a to jak v kategoriích hereckých, tak tvůrčích.


Emmy

Emmy

Emmy jsou americké filmové ceny, které jsou určené pro ty nejlepší seriály, minisérie či filmy určené pro televizi. Rozdělují se na hlavní (Primetime) a vedlejší (Daytime), přímý přenos z udílení těch hlavních patří k podobné události jako jsou Oscaři. Ceremoniál se koná od roku 1949 a vyhlašuje ho Akademie televizního umění a věd, obdoba filmová Akademie. Mezi hlavní speciality Emmy patří, že seriály a další ceny striktně rozděluje mezi "komedie" a "drama".


Oscar

Oscar

Nejslavnější filmové ceny světa se správně jmenují Academy Awards, protože je rozdává americká Akademie filmového umění a věd, ale celý svět je zná pod názvem Oscar. Prestižní zlatý plešoun se udílí už od roku 1927 a během své doby se počet rozdávaných sošek ustáli zhruba na pětadvaceti hlavních kategoriích a několika desítkách dalších. Vyhlášení těch hlavních sleduje podle statistik zhruba miliarda diváků na celém světě.


Zlaté Glóby

Zlaté Glóby

Druhé nejprestižnější filmové ceny uděluje už od roku 1944 Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu. Každoročně se oceňují nejen ty nejlepší snímky uvedené do kin, ale i ty nejlepší televizní seriály. Podobně jako Emmy, kategorie se dělí na drama a na komedie. Výsledky Zlatých Glóbů dokáží výrazně napovědět, které snímky budou bojovat o Oscary, které se začnou udílet až poté.TOPlist TOPlist TOPlist