Facebook pixel
Kyberpunkové filmy

Kyberpunk (cyberpunk) je podžánr sci-fi, který se začal objevovat v 80. letech minulého století a svého vrcholu dosáhl v 90. letech. Typická zápletka kyb...

Kyberpunk (cyberpunk) je podžánr sci-fi, který se začal objevovat v 80. letech minulého století a svého vrcholu dosáhl v 90. letech. Typická zápletka kyberpunkových filmů se točí okolo počítačů (nejlépe s umělou inteligencí), robotů a dalších moderních vynálezů z oblastní informační technologie.

Hlavními hrdiny jsou často hackeři či jinak počítačové zdatní lidé. Filmy se často odehrávají v ponuré budoucnosti, kde je lidstvo závislé na počítačích či je dokonce počítači podrobené. Část děje, ne-li celý film, se odehrává ve virtuálním světě vytvořeném počítači - kyberprostoru - do kterého se hrdinové připojují. Na rozdíl od dalších podžánrů sci-fi se film vždy odehrává na Zemi, jejíž vývoj se odvíjí od tehdy trendových technologií a prakticky nikdy v kyberpunkových filmech nevystupují mimozemšťani.

Za zakladatele kyberpunku jsou v literatuře považování spisovatelé William Gibson či Bruce Bethke, ve filmu se za první typický film tohoto žánru považuje Blade Runner, vycházející z povídky dalšího významného sci-fi autora, Phillipa K. Dicka. I podle jeho dalších děl vznikly důležité kyberpunkové filmy jako Minority Report nebo Total Recall, po dlouhou dobu ale za nejlepší kyberpunkové filmy platily japonské anime Ghost in the Shell či Akira.

Na konci devadesátých let zažil žánr kyberpunkových filmů svůj vrchol a v krátké době vzniklo několik originálních filmů (eXistenZ, Dark City), za nejlepší kyberpunkový film je ale obecně považován Matrix. Ten zkombinoval to nejlepší z amerického a japonského stylu a stal se kritickým i diváckým hitem.Kyberpunkové filmy onlineRozšířené hledání


Podívej se na další filmy
Doporučte film

Doporuč mi film

Stačí se zaregistrovat či přihlásit přímo ze sociálních sítí, a my na základě tvých preferencí a tvých hodnocení vybereme v jednu chvíli jen jeden film.

TOPlist TOPlist TOPlist