FB pixel

HDR a Dolby Vision - vylepšení obrazu

U vybraných filmů UHD / 4K online, ale i na UHD Blu-Ray se můžete v poslední době čím dál tím častěji setkávat s tím, že film má vylepšený obraz pomocí HDR. Takto se souhrnně nazývá způsob, jak lépe pracovat s dynamikou obrazu - barvy jsou jasnější, černá je opravdu černá, bílá je opravdu bílá. Dá se tedy obecně říci, že takto vylepšený film bude vypadat výrazně lépe a “opravdověji” než běžný film. Je však nutné, aby v tomto formátu už byl film pro přehrávání připraven a aby ho podporovala například televize u vás. Během času se v technologii pro HDR vyvinulo několik na sobě nezávislých formátů. Základem je HDR, posléze přišla vylepšená verze HDR10, aktuálně převazuje HDR řešení Dolby Vision. Takto vylepšené filmy naleznete často u UHD filmů na iTunes, také občas na Netflix a samozřejmě u zmíněných BLU-RAY. V televizi či v kinech u nás se s ním nepotkáte.


Standardní zvuk 2.0 Stereo

Základní termín pro zvuk, který rozlišuje mezi dvěma kanály (levý a pravý) a dokáže tak vyvolat dojem určitého prostoru. Je naprostým standardem a začal se používat už v době audio či videokazet, vinylových desek nebo analogového televizního vysílání. I dnes je stále standardem například v televizním vysílání, naopak v kinech už převládl prostorový zvuk. Na DVD a BLU-RAY se často setkáte s oběma verzemi, oblíbenou kombinací je původní znění v prostorovém zvuku a český dabing ve stereu. Pro VOD půjčovny platí, že drtivá většina z nich vysílá pouze v tomto formátu, což je právě dané tím, že v něm existuje spousta českých dabingů.


UHD / 4K - ultra vysoká kvalita obrazu

Zatím nejvyšší běžnou kvalitou obrazu je aktuálně UHD rozlišení - Ultra High Definition. Ve své základní specifikaci má rozlišení 3840 (šířka) x 2160 (výška) bodů, kvalita tak teoreticky oproti HD rozlišení stoupá 4x a oproti SD rozlišení hned 20x. Často se pro toto rozlišení používá označení 4K (“4.000 bodů”) označující zhruba výšku obrazu. Formát se zatím používá velmi omezeně. Pouze několik málo desítek českých kin v něm promítá (formát DCI 4K), české televize ho v současnosti nepoužívají a ani o něm neuvažují a z domácí zábavy ho můžete nalézt pouze na speciálních UHD BLU-RAY, kterých se u nás ale nabízí omezené množství. U VOD platforem pracují se 4K pouze Netflix (u svých pořadů), Amazon Prime (u svých pořadů), iTunes (několik stovek přejatých filmů), v menší míře potom Rakuten či Google Play.


České titulky

Česká podpora je základním předpokladem k tomu, aby se film nebo seriál dočkal dobrého přijetí a popularity. Ačkoliv čeští diváci mají raději dabing, možnosti, jak sledovat titul s českými titulky (a v původním znění) jsou výrazně lepší. Už jen to, že vyrobit české titulky je výrazně levnější než dabing.


Český dabing

Pro sledování filmů a seriálů stále čeští diváci preferují český dabing, tedy způsob, kdy je celý film přemluven českými dabéry. Český dabing platí za národní zlato a i když začíná mezi mladšími ročníky standardem dobrá angličtina, preference většiny populace jsou stále pro to slyšet z reproduktorů české herce. Je však nutno říci, že vyrábět český dabing je řádově náročnější než dělat titulky (obsazení x lidí, překlad, který musí padnout, mix s původními ruchy) a proto platí zvláštní pravidla pro zda je daný film kdekoliv dabován či nikoliv. Ten, kdo dabing vyrobí, má poté na něj vlastní práva a může či nemusí ho poskytovat dalším společnostem v distribuci.


HD - vysoká kvalita obrazu

Lepším stupněm kvality obrazu, je dnes HD rozlišení - High Definition. Jeho ideální rozlišení je 1920 (šířka) x 1080 (výška) bodů, oproti SD rozlišení je to tak téměř 5x vyšší kvalita měřeno plochou. Někteří pracují s rozlišením, které není “full HD” (plné), ale jen “HD ready", rozlišení v tomto případě je jen 1280 (šířka) x 720 (výška). V tomto rozlišení už dnes díky digitálnímu vysílání DVB-T2 jedou všechny velké české televize, je to formát, který je standardem pro kina (tam se označuje jako 2K) a je to také základní formát pro BLU-RAY. U online půjčoven je přítomný zatím jen částečně - používá ho Netflix (u vyššího předplatné), Amazon Prime, iTunes či Google Play, ostatní jako HBO, O2TV a většina českých původních jede pouze v rozlišení SD.


SD - Standardní kvalita obrazu

Základním stupněm, jak vyjádřit kvalitu obrazu, je SD rozlišení nebo Standard Definition. V evropské normě má tento obraz rozlišení 720 (šířka) x 576 (výška) bodů a vysílají v něm dosud i všechny volně šiřitelné či placené televize, všechny VOD platformy a je to také formát pro DVD. Pokud je obraz ve formátu 16:9 (širokoúhlý), což je dnes základ, roztahuje se toto rozlišení na šířku 1024 bodů, výška zůstává stejná a nebo se naopak uměle snižuje výška, aby poté rozlišení bylo 720x480 bodů.


2D, 3D, 4DX, IMAX

Sledování filmů a seriálů není definováno obrazově jen v rozlišení, bitrate či vylepšením jako HDR, ale také tím, zda je samotný zážitek ještě vylepšený. V zásadě dnes existují tyto způsoby a zkratky, se kterými se můžete v kinech, v televizi, na BLU-RAY či online setkat.


Bitrate - přenosová rychlost

Bitrate nebo-li přenosová rychlost definuje, kolik dat za určitou jednotku (typicky vteřina) se přenese při přehrávání či stahování dat od jednoho místa do druhého. Bitrate je dobrým ukazatelem kvality obrazu a zvuku při sledování filmů online a patří spolu se samotným rozlišením (SD, HD, UHD) k důležitým aspektům. Kromě kvality pro sledování se od bitrate odvíjí také kolik dat bude přeneseno, což může být důležité například při omezeném stahování dat (přes mobil). Kvalitu a množství dat také ovlivní, jak často se posílá nový obraz (tzv. snímková frekvence, může být 24, 25, 30 či 60 snímků za vteřinu) a v jaké kompresi. Platí, že platformy podle rychlost vašeho připojení upraví automaticky kvalitu tak, aby nedocházelo k přerušení videa. Obecně lze říci, že pro následující rozlišení při 24 snímcích se stáhne zhruba tolik dat:


Prostorový zvuk 5.1 + Dolby Atmos

Oproti standardnímu zvuku ze dvou kanálů (stereo) se můžete aktuálně setkat s několika formáty prostorových zvuků. Pokud tedy máte domácí kino a přístroj, který vám dokáže rozkódovat zvuk do více reproduktorů, můžete si dopřát u přehrávání filmů a seriálů online podobný zážitek, jaký mají diváci ve většině českých kin nebo při přehrávání z BLU-RAY a v případě formátu 5.1 také u DVD.


Zpět na hlavní stránku Netflix
TOPlist TOPlist TOPlist