Ve valné většině případů platí pravidlo, že pokračování či remake se jen těžko vyrovná původnímu snímku, a to platí i pro velikány jako je Gus Van Sant a jeho remake Hitchcockova Psycha. Někdy ale výjimka potvrzuje pravidlo a my jsme pro vás vybrali desítku remakeů, které předčily originál.
23. 6. 2022 16:30 | Tipy na film © TMDBO letošním oscarovém hitu a černém koni celé festivalové sezóny se příliš neví, že se jedná o remake osm let starého francouzského snímku Rodinka Belierových. Příběh o rodině neslyšících, jejichž dcera má výrazné hudební ambice, se probojoval až do finále Evropských filmových cen a úspěchu si právě všimla i tehdy vznikající AppleTV+. Od originálu odlišuje V rytmu srdce především univerzální styl a hollywoodský tah na branku, který – na rozdíl od roztodivné poetiky francouzských komedií – potěší opravdu každého diváka.
81 %Vítěz Oscara za nejlepší film není žádnou artovou depkou, ale feel-good dramatem o závažném tématu.
Pro mnohé možná jeden z nejlepších příběhů agenta s povolením zabíjet, neoddiskutovatelně ale určitě nejlepší Bond nového milénia, vznikl na motivy vůbec první z knih Iana Fleminga. Dávno předtím, než hrál Daniel Craig osudovou partii v grandhotelu Pupp, jej již čtrnáct let po svém vydání adaptovala do filmu šestice režisérů v čele s Kenem Hughesem. Snímek s Peterem Sellersem v hlavní roli trpí na nepřehledný děj a místy až nabubřelou stylizaci, zatímco Campbellova verze agenta 007 pro nové milénium je intimním portrétem toho, jak člověk může snadno přijít o iluze i lásku svého života.
80 %Ne že by některé zde zmíněné originály byly vyloženě špatnými filmy, pouze tvůrci jejich remaků přišli zkrátka s vynalézavějším zpracování. Právě to je případ Malých žen, v jejichž devadesátkové verzi září v roli sester Marchových mj. Winona Ryder či Kirsten Dunst. Film Gillian Armstrong ale nebyl schopný překročit stín románu z poloviny devatenáctého století. Až tři roky stará verze Grety Gerwig byla schopná vdechnout příběhu o strastech ženství moderní punc a z americké klasiky vytvořit až téměř feministický manifest plný barev a života.
83 %Klasický román se podařilo zfilmovat svěže a moderně natolik, že i silní cynici sáhnou po kapesníku.
Ani klasikové jako je John Carpenter nechodili vždy k producentům s vlastními náměty, a to je i případ sci-fi hororu o tajemné mimozemské entitě s Kurtem Russelem z roku 1982. Povídku Johna W. Campbella adaptovali již na počátku padesátých let Christian Nyby a Howard Hawks. Černobílý snímek z roku 1952 se ale vydává spíše než hororovým vědecko-fantastickým stylem a chybí mu stísněná atmosféra polárních plání a především ikonická syntezátorová hudba z pera Ennia Morriconeho.
82 %Vedle Frankensteina či Drákuly se do s trochou nadsázky řečeného filmové univerza Universal Classic Monsters řadí i faraonův velekněz Imhotep odsouzený k děsivé kletbě. Snímek s Borisem Karloffem v hlavní roli se dočkal dokonce dvou remaků, ikonický je ale ten z roku 1999 s Rachel Weisz a tehdy ještě hubeným Brendanem Fraserem. Dobrodružný horor Stevena Sommerse totiž skvěle balancuje na hraně děsu a křečovité romantické komedie na archeologickém nalezišti. O snaze znovu Imhotepa oživit v pět let starém filmu s Tomem Cruisem pak raději pomlčíme.
70 %V době premiéry vykrádačka Indiana Jonese. Dnes již dobrodružná klasika s frajerským Brendanem Fraserem a krásnou Rachel Weisz.
Málo se ví, že i učebnicový thriller z roku 1941, který je debutem Johna Hustona, je remakem o pouhých deset let staršího snímku, který vznikl dávno před boomem noirového žánru. Příběh detektiva Sama Spadea, který se zaplete do tvrdé hry o život, peníze i vlastní čest, je dnes ukázkovým příkladem, jak psát film a skvěle snímat dialogy. Výkon Humphreyho Bogarta pak dává zapomenout faktu, že kdy nějaký jiný morálně ambivalentní detektiv než on vůbec mohl existovat.
-1 %Vybrat si mezi Johnem Waynem a Jeffem Bridgesem je téměř Sofiina volba, přece bychom se ale možná nakonec klonili spíše k představiteli Dudea Lebowského. Snímek bratří Coenů z roku 2010 vznikl na motivy westernu Maršál, který v roce 1969 natočil Henry Hathaway. Oba dva více než čtyřicet let vzdálené snímky jsou drsnou vizí divokého západu zbavenou iluzí a dobrodružství, převracející westernovým žánr naruby. Mladší snímek ale mimo Bridgese těží především z objevu tehdy mladého talentu Hailee Steinfeld, která si za svůj debut zasloužila oscarovou nominaci.
77 %Téměř třicet let předtím, než začalo růst Jeffu Goldblumovi šest nohou a kůže mu začala rohovatět, začal se svým tělem experimentovat i vědec v podání Davida Hedisona. I když získal snímek ve své době velké uznání a je jakýmsi završením popularity padesátkových hororů, až modernější technologie a především zvrácené vize Davida Cronenberga zapsaly mušího muže do celospolečenské paměti. Zatímco některé i pouhých pár let staré filmy mohou ztrácet relevanci kvůli postupujícím trikům a efektům, zvrácená love story kanadského guru body hororu nás nutí odvracet zrak dodnes.
75 %V historii kinematografie bohužel co se remakeů týče tahal Howard Hawks kratší sirku a i jeho ztvárnění dekonstrukce amerického mafiánského snu převálcoval někdo jiný, v tomto případě Brian De Palma. Tony Camonte se změnil na Tonyho Montanu a s tváří Ala Pacina dobyl stříbrné plátno. De Palma si v roce 1983 vzal do parády původní scénář a již tak nesmírně drsnému a syrovému filmu přidal na špinavém realismu. Tvůrci prvního snímku však mohou mít radost, jaký skvělý základ pro gangsterský žánr ale položili.
83 %Po úspěchu Mementa sáhl Christopher Nolan opět po detektivce, tentokrát na motivy o pět let staršího norského filmu se Stellanem Skarsgardem v hlavní roli. Tehdy vycházející švédskou hvězdu nahradil Al Pacino a podle scénáře Hillary Seitz vznikl v něčem nejcivilnější a nejpřímočařejší Nolanův film. Mrazivá kriminálka z roku 2002 dodnes zaujímá výjimečné postavení v kariéře britského tvůrce a dává nám zpětně naději, že by se autor opulentních rozklížených vyprávěcích postupů mohl jednou zase vrátit nohama na zem.
72 %Seriálová nabídka Netflixu pomalu vstupuje do druhé poloviny roku a jelikož jsme letos měli možnost vidět již kolem stovky nových seriálů, je na čase si říct, které prozatím patří mezi to nejlepší, co streamovací služba zatím nabídla. A je to veselejší pohled než u filmů.
První polovinu roku 2022 máme téměř za sebou, a tak je příhodný čas ohlédnout se za filmovou kvalitou, kterou Netflix v posledních měsících nabídl. A bohužel se ukazuje, stále ještě největší streamovací služba současnosti má u filmů docela zásadní problémy.
Streamovací války v Česku definitivně začaly a boj o diváky bude bezpochyby tuhý. Dokonale to ukazuje tento víkend, kdy je doslova těžké vybrat, na co by se měl divák zaměřit. Je toho zkrátka moc.
Předplatili jste si Disney Plus a nevíte, co byste měli sledovat? Zkuste se inspirovat našimi tipy, které prolétnou Marvel, Star Wars, ale i méně probádané končiny téhle nastupující služby, která chce pořádně zatopit Netflixu.