FB pixel

Hřiště snů

Když ho postavíš, přijde… cože co? Abyste pochopili jednu z nejslavnějších filmových hlášek, budete muset strávit přibližně 106 minut s Kevinem Costnerem a přiučit se něco málo o baseballu. Ale nebojte, v případě Hřiště snů nemusíte být profík přes baseball ani sporty obecně. Stačí, pokud máte srdce na správném místě a alespoň trochu bujnou fantazii. Film o obyčejném farmáři, který své kukuřičné pole změní ve špičkové baseballové hřiště, je příběh pro všechny, kteří se nebojí snít a kteří nevidí svět černobíle. Přístupná poetická pohádka, kterou doplňují úžasné melodie Jamese Hornera, nemá v tuzemsku příliš velkou fanouškovskou základnu, což je přibližně stejně velká záhada, jako, že farmáři z Iowy na hřiště v poli přijde hrát baseball slavný Shoeless Joe Jackson.

Vykoupení z věznice Shawshank

Rok 1994 platí za jeden z nejlepších roků v dějinách kinematografie. Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Forrest Gump, Lví král, Pravdivé lži, Legenda o vášní, Nebezpečná rychlost… asi není třeba pokračovat, abyste si o tom, jak to v kinech před skoro čtvrt stoletím vypadalo, udělali obrázek. A v kinech se tenkrát samozřejmě promítalo i Vykoupení z věznice Shawshank. Filmovými fanoušky i kritiky jeden z nejlépe hodnocených filmů vůbec. A není se čemu divit. Adaptace povídky Stephena Kinga má totiž všechno! Nádherný příběh z vězení, který vás namísto deprese zahltí nadějí, a který se zároveň nikdy nepřikloní k patosu a klišé. Za což jistě může i výborná režie Franka Darabonta, ryzí herecké výkony dua Tim Robbins a Morgan Freeman, a v neposlední řadě i dechberoucí kamera Rogera Deakinse. Budete se smát i brečet, ale ve výsledku vám bude děsně fajn.

Forrest Gump

Že bylo v roce 1994 v kinosálech vážně fajn dokazuje i Forrest Gump. Klasika o klukovi, který byl dobrák, ale měl tak trochu o kolečko míň je adaptací skvělého románu Winstona Grooma. Odehrává se napříč třemi dekádami a pokryje snad všechny zásadní události novodobé americké historie od 50. do 80. let. A taky velkou část života Forresta, kterému říkali Forrest, a který se od setkání s Kennedym a válku ve Vietnamu dostal až k lovu krevet. Zřejmě nejlepší film Roberta Zemeckise. Má na kontě zasloužených šest Oscarů včetně toho za nejlepší film, režii a Toma Hankse v hlavní roli. My bychom přitom chtěli ještě rádi vyzdvihli nabušený písničkový soundtrack.

Jak přicházejí sny

Pokud patříte mezi ty, co věří, že láska hory přenáší, je tohle fantaskní drama dělané přímo pro vás. Všem cynikům, které nerozněžní ani malá roztomilá koťátka, je do světa filmu Jak přicházejí sny totiž vstup zakázán. Chris a Annie bývali obyčejný pár, dokud při tragické nehodě nepřišli o děti, a následně i sami o sebe. Romantická duchařina vás provede světem mimo ten náš, a možná odhalí, co se s námi děje po smrti. A že posmrtný život není jen nebe, peklo, ráj, ale nápaditá změť představ, vzpomínek a snů. Pokud by vás nějaký film měl přesvědčit o tom, že Robin Williams není jen „vtipný klaun“ z komedií, je to právě Jak přicházejí sny. Film, který má ty nejlepší zbraně pro cílený útok na vaše emoce, a film, který získal Oscara za nejlepší vizuální efekty. Zaslouženě.

Amélie z Montmartru

Film, díky kterému si celý svět zamiloval herečku Audrey Tautou. A také hudbu Yanna Tiersena. A možná vlastně i celou francouzskou kinematografii? Amélie z Montmartru a její báječný život je každopádně novodobou klasikou, kterou doporučujeme vidět všem, kterým je pod psa. Jestli vám náladu nezlepší pulzující barevné pojetí Paříže, dobrodějka Amélie, špetka romantiky a jedna velká záhada z fotoautomatu, tak… je s vámi asi vážně konec. A ne, že bychom vám chtěli nařizovat, co máte dělat, ale zrovna Amélii z Montmartru doporučujeme vidět opravdu co nejdříve. Ne, že by skoro po dvaceti letech (ano, také jsme právě dostali menší infarkt) byla nějak extrémně nahlodána zubem času. Jen z vlastní zkušenosti víme, že v -nácti jsme si ji užili mnohem více, než ve dvaceti, kdy už jsme věděli, že pařížský Montmartre je spíš než magický vlastně dost podivný.

Malá Miss Sunshine

Nezávislá komediální road movie zazářila už před 12 lety na prestižním festivalu Sundance, a s láskou na ní vzpomínáme pořád. Příběh potrhle dysfunkční rodiny, která se vydává na cestu na soutěž krásy, a po cestě narazí na nejeden zádrhel, je vtipný, svěží a tragikomicky upřímný. Teenagerem, který miluje Nietzscheho počínaje a drogově závislým dědečkem konče. Budete se bavit, budete brečet, ale hlavně to bude jízda. Jak by ne, když tahle rodinka celou cestu absolvuje ve žlutém retro busíku od Volkswagenu!

Než si pro nás přijde

Jack Nicholson je už nějaký ten pátek v zaslouženém hereckém důchodu. Předtím, než se do něj uvrtal (a předtím, než z něj krátce vykoukl v romantické komedii Poznáš, až to přijde?) si však zahrál miliardáře Edwarda, kterému s rakovinou plic zbývá jen několik měsíců života. A sekundoval mu u toho stejně diagnostikovaný mechanik Carter (Morgan Freeman). Ten si přitom začne psát jakýsi seznam nesplněných přání a věcí, které by před nevyhnutelnou smrtí ještě rád zažil a viděl. A protože Edward má peněz nazbyt, začíná parádní jízda při které navštívíme Taj Mahal, projedeme se na motorce po Velké čínské zdi a povečeříme ve vyhlášené francouzské restauraci. Zní to možná trochu jako patos, ale nebojte, film má na svědomí zkušený režisér Rob Reiner (Stůj při mně, Když Harry potkal Sally), takže namísto líbivého kýče se vám dostane tragikomického a upřímného filmu o tom, že i ve stáří a nemoci to můžete pořádně rozjet. Minimálně tedy do té doby, než si pro vás přijde.

Koupili jsme ZOO

Benjamin Mee je novinář, který se nebojí dobrodružství, a sám vychovává dvě děti. Nedávno mu zemřela žena, všichni ho litují a sličné sousedky mu plní lednici lasagnemi a nabídkami na rande. Benjamin toho ale má dost a rozhodne se s rodinou začít znovu, a to ve velkém. Koupí totiž dům, k němuž náleží i malá zoologická zahrada. Film na motivy stejnojmenné knihy a životního příběhu Benjamina Meeho je jedním z nejsluníčkovějších filmů všech dob. Matt Damon jako tatínek? Máme. Roztomilá zvířátka a Elle Fanning? Máme. Svérázná chovatelka Scarlett Johansson? Máme. Éterická hudba od Jónsi? Máme! A potřebujeme ke štěstí něco dalšího? Nepotřebujeme! Pokud nejste vnitřně mrtví, Koupili jsme ZOO vás svou upřímností, vtipem i – uznáváme, mírně přepálenou – roztomilostí dostane. My z té energie, kterou film vydává, čerpáme už více než šest let. 119 minut dokonalého koktejlu čiré radosti a slz štěstí.

Pí a jeho život

Neuvěřitelný příběh Pi Patela, který po havárii lodě přežil s bengálským tygrem na člunu při cestě z Indie do Kanady, je adaptací stejnojmenného románu Yanna Martela. A v režii Anga Leeho se jedná o opravdu úchvatný audiovizuální zážitek. Silný příběh o přežití i víře v Boha totiž doplňuje téměř dokonale fotorealistická triková exhibice firmy Rhytm and Hues, která za vizuální efekty získala Oscara. Pro někoho nádhera, pro někoho možná trochu kýč, ale především opravdu povedená bajka a survival drama vhodné pro celou rodinu v jednom.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

Nebojácná dospívající dívka se vydává na nebezpečnou cestu za účelem záchrany svého lidu. A po cestě tak trochu najde sama sebe. Moderní hrdinka v pojetí Disneyho zdaleka nemusí být jen bílá princezna v dortových šatech, ale klidně i holka z Havaje v sukni a… podprdě? OK, na tomhle u Myšáka Mickeyho mohli ještě trochu zapracovat. Vtipy stranou – Odvážná Vaiana je jedním z nejlepších animáků posledních let. Je vtipná, chytrá, jako pohádka má samozřejmě i důležité poselství, a navíc je plná neuvěřitelně chytlavé hudby od Lina-Manuela Mirandy. YOU‘RE WELCOME!

Náš tip

Kdybychom měli pokračovat v seznamu filmů, které musíte vidět, než umřete, byli bychom tu opravdu dlouho. Vlastně bychom se asi do konce života nehnuli od počítače a pořád jen něco někomu doporučovali. Spojujícím motivem naší desítky proto byly filmy, jejichž hrdinové musí překonat nejednu překážku, aby dosáhli spokojeného (a ideálně ničím nerušeného) života. A do poslední kapky si ho i přes veškeré problémy především užili.

10 filmů, které musíte vidět, než umřete  |  Kampaň  | 

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Komentáře k článku 10 filmů, které musíte vidět, než umřete

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 filmů, které musíte vidět, než umřete

Kampaň  |  2018

10 filmů, které nesmíte sledovat v letadle

Chystáte se na dovolenou a máte před sebou let, ve kterém vás aerolinky obdarují obrazovkou s našlapanou filmotékou? To se máte. Jen se během letu proboha nedívejte na následující filmy, které by vám cestu mezi oblaky zkazily víc než vydatné turbulence. číst více

Kampaň  |  2018

10 filmů na čekání, než přijede další vlak

Kdokoliv někdy jel po české železnici ví, že cesta se mnohdy může pěkně protáhnout. Protože zpoždění a čekání na vlak může být někdy opravdu nekonečné, vybrali jsme pro vás ty nejdelší filmy, na které jsme si vzpomněli. číst více

Kampaň  |  2018

10 filmů o úspěšných, co přestali studovat

Vzdělání = úspěch. Kéž by to vždy platilo. V následující desítce filmů se podíváme na filmy, často založené na skutečných příbězích, kde k úspěchu - nebo alespoň ke štěstí - přišli i lidé, kteří střední či vysokou školu vůbec nedodělali. číst více

Kampaň  |  2018

10 seriálů na koukání během cesty tramvají

Trávíte spoustu času popojížděním v tramvajích? Jezdíme do prací a škol, na schůzky, na rande či prostě jen vyřídit papírování. Co ale s proježděným časem? Víme hned o několika seriálech, které vás v MHD královsky zabaví. číst více

Kampaň  |  2018

10 filmů o nej místech, kam dojede tento vlak

Sedíte právě ve vlaku a sníte o tom, že vás doveze na nějaké hezké místo? Můžete se nechat inspirovat desítkou filmů z českého venkova, který nikdy nebyl tak přitažlivý jako ve filmech Slavnosti sněženek nebo Vesničko má, středisková. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist