FB pixel

Letiště

V klasickém hollywoodském trháku, který stál v 70. letech u zrodu katastrofického žánru, způsobí sněhová vánice a blázen s bombou na palubě linkového letadla pořádný bolehlav manažerovi letištního provozu, jenž se snaží ze všech sil, aby letiště zůstalo otevřené a nikdo nepřišel o život. Film režiséra George Seatona zaujme neuvěřitelným citem pro detail a snahou realisticky vypovídat o náročnosti práce v letištním provozu, přičemž ve středu příběhu zůstávají osudy několika postav, jejichž životy se vzájemně protínají a eskalují divácké napětí na hranici infarktu. Takže nekoukejte ani na letišti.

Smrtonosná past 2

Jen rok poté, co John McClane (Bruce Willis) urovnal manželství uprostřed mrtvých těl teroristů v Nakatomi Plaza, se zkušený policista vydává na newyorské letiště, aby své milované Holly dopřál zasloužený vánoční odpočinek. Jenže John soudí a teroristé konají, když znenadání převezmou kontrolu nad letištním provozem a způsobí, že letadlo s McClanenovou manželkou, jemuž dochází palivo, nemůže pristát. Je tedy opět na policistovi, který má patent na to být ve špatný čas na špatném místě, aby oprášil americké hrdinství, slovník suchých hlášek a zakrvácené tílko v boji proti narušitelům, s nimiž se v akční klasice pod režijním vedením Rennyho Harlina vyjednává jedině pomocí chladného olova. Nesmíte koukat hlavně na dlouhém letu a když letadlo čeká na přistání.

Hadi v letadle

Tomu se říká smůla. Zrovna když agent FBI Flynn (Samuel L. Jackson) potřebuje důležitého svědka přepravit do Los Angeles k přelíčení, které má poslat do vězení obávaného šéfa podsvětí, objeví se v 9 kilometrech nad zemí stovky hadů, kteří mají jediný cíl – vyhubit veškerou posádku. Je na zkušeném agentovi, aby udržel nervy na uzdě, prohlásil, že má „zas*anejch hadů, v zas*aným letadle“ plné zuby a zachránil letadlo plné lidí před uštknutím, uškrcením a případným sežráním. A daří se mu natolik dobře, že z toho bylo v roce 2012 vítězství v magazínu The Hollywood Reporter na téma, která filmová postava by lidstvo dokázala nejlépe vést v boji proti zombies. Po tomhle filmu už nikdy nebude chtít v letadle sami otevřít horní prostor na kufry.

Noční let

Lisa (rozkošná Rachel McAdams) ze všeho nejvíc nesnáší létání, nicméně poté, co je její let do Miami opožděn, má pocit, že vše nemusí být tak hrozné. Na letišti totiž pozná charismatického Jacksona (démonický Cillian Murphy), který je pohledný, vtipný a shodou náhod má palubní lístek hned vedle Lisy. Jak ale Lisa brzy zjistí, o náhodu se úplně nejedná, neboť Jackson plánuje v Miami vraždu, k níž mu má Lisa dopomoci. A pokud nebude spolupracovat, jednou z obětí bude její otec. Neskutečně svižný thriller z portmonky zkušeného hororového režiséra Wese Cravena vás donutí dát si pozor na to, s kým vlastně cestujete. Zároveň vás však dokonale připraví na odhánění otravných spolusedících, když Lisa během filmu přijde na 100+1 způsob, jak svému osobnímu vyděrači ublížit, což se prostě hodí. Prostě dávejte si bacha na cizího člověka, co sedí vás.

Non-Stop

Měl to být let jako každý jiný. Rutinní nuda plná zdlouhavých front, letištních kontrol, obligátního dárku z Duty Free obchodu a sledování sitcomových epizod, které už dávno viděl. Pro vzdušného šerifa Billa Markse má však tajemný terorista zábavnější plán, když mu skrze sérii SMS zpráv oznámí, že pokud nedostane na účet 150 milionů dolarů, začnou v letadle umírat lidé. Vše se navíc komplikuje ve chvíli, kdy vznikne podezření, že za vším stojí sám Marks, jenž díky nekonečnému charismatu Liama Neesona donutí diváka napjatě sedět v sedačce a sledovat paranoidní thriller jako z učebnice mistra napětí Alfreda Hitchcocka. Když už vás něco takového v letadle potká, hledejte někoho, kdo vypadá jako Liam:

Let číslo 93

Měla to být obyčejná cesta z Newarku do San Francisca. Skupina teroristů Al-Kajdy vedená Libanoncem Ziadem Jarrahem však let číslo 93 označila jako svůj prostředek k teroristickému činu na území Spojených států amerických. Režisér Paul Greengrass v mrazivých 111 minutách bez jakéhokoli patosu a s důrazem na realismus zpracovává jednu ze zlomových událostí moderních dějin, v níž 33 pasažerů a sedm členů posádky nachází přirozené hrdinství v momentě ohrožení životů nejen svých, ale i lidí v místě, do něhož mají teroristé v plánu narazit. Let číslo 93 představuje skličující sondu do událostí, jež se podařilo s dokumentární precizností rekonstruovat pomocí detailního studia dostupných záznamů a tísňových volání skutečných obětí.

Sully: Zázrak na řece Hudson

V roce 2009 se poškozenému letadlu pilotovanému zkušeným kapitánem Chesley Sullenbergerem podařilo nouzově přistát na hladině řeky Hudson, čímž došlo k záchraně 155 pasažérů. Následné vyšetřování však začalo vzbuzovat podezření, zda Sullenberger přezdívaný Sully nepodcenil své povinnosti a neohrozil tak vědomě životy cestujících. V životopisném filmu ověnčeném řadou ocenění září ve vrstevnaté hlavní roli Sullyho Tom Hanks, který pod vedením zkušeného Clinta Eastwooda rekapituluje své konání před tím, než je donucen k veřejné obhajobě svého činu. Až tedy příště poletíte letadlem a po startu v něm začně divně hučet, modlete se, aby ho pilotoval někdo, kdo vypadá jako Tom Hanks.

Air Force One

Poté, co se americko-ruské speciální jednotce podaří zajmout obávaného kazašského diktárora, přednese americký prezident James Marshall (Harrison Ford) proslov, který vyvolá bouři mezi zbytky odpůrců liberálního vidění světa. Teroristická jednotka vedená šílencem Korshunovem (tradičně božsky oslizlý Gary Oldman) se s vidinou pomsty infiltruje na palubu prezidentského letounu Air Force One, netuší však, že americký prezident, hrdina z vietnamské války, zůstal schován na palubě a nehodlá se vzdát bez boje. V patosu se nebojícím thrilleru režiséra Wolfganga Petersena září zarputilý Harrison Ford, který byl čtenáři The Hollywood Reporteru zvolen nejlepší náhradou reálného prezidenta. Nepochybně na tom měla podíl jeho slavná hláška vůči hlavnímu padouchovi: “Vypadni z mýho letadla.”

Tajemný let

Pro matku neexistuje horší obava, než ztráta vlastního dítěte. A přesně to se přihodí čerstvé vdově Kyle Pratt při vstupu na palubu Boeingu 474. Její šestiletá dcera Julia je z vteřiny na vteřinu k nenalezení a co je ještě horší, nikdo zoufalé matce nevěří, že s sebou dítě doopravdy měla. Rozjíždí se tak paranoidní pátrání po dítěti, v němž matka s tváří odhodlané Jodie Foster bojuje s pochybami spolucestujících i sebe samé a zase jednou prokazuje, že odhodlání a rodičovská láska jsou těmi nejsilnějšími lidskými trumfy. Příliš patosu? A proč vlastně ne. A své dítě příště při nástupu lépe hlídejte.

Let

Kapitán Whip Whitaker je jeden z nejlepších pilotů na světě a neexistuje mnoho věcí, které by ho ve vzduchu dokázaly zaskočit. Přesvědčí se o tom i pasažéři letadla, které prolétne mohutnou bouří, po které letounu začnou haprovat stěžejní funkce. Whitaker se rozhodne provést riskantní sérii manévrů, které zachrání stovce pasažérů životy. Avšak jakmile se situací začne zabývat vyšetřovací komise, začne vyplouvat na povrch, že Whitakerova chladnokrevnost může mít něco společného s jeho kladným vztahem k alkoholu. V napínavém dramatu o závislostí, lžích a pocitu viny exceluje v roli kapitána Denzel Washington a jako režisér hollywoodský klasik Robert Zemeckis. Takže ano, sledujte, co všechno servírky doručují do kabiny pilotů a zda tam není alkohol.

Speciální tip

Filmy z uzavřeného prostoru letadla nemusí být jen smrtelně vážné. Důkazem budiž nestárnoucí komedie bratří Zuckerů a Jima Abrahamse Připoutejte se, prosím!, kde za potenciální zkázou linkového letadla nestojí nic jiného než starý dobrý průjem.

10 filmů, které nesmíte sledovat v letadle  |  Kampaň  |   |  419 přečtení

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku 10 filmů, které nesmíte sledovat v letadle

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 filmů, které nesmíte sledovat v letadle

Kampaň  |  2018

10 filmů na čekání, než přijede další vlak

Kdokoliv někdy jel po české železnici ví, že cesta se mnohdy může pěkně protáhnout. Protože zpoždění a čekání na vlak může být někdy opravdu nekonečné, vybrali jsme pro vás ty nejdelší filmy, na které jsme si vzpomněli. číst více

Kampaň  |  2018

10 filmů, které musíte vidět, než umřete

Sedíte v ordinaci lékaře a čekáte špatné zprávy? Přešla vás chuť na život a hledáte důvod, proč dál pokračovat? Nezoufejte ještě. Máme pro deset inspirativních fimů, které vám pomohou ať už máte špatný den, měsíc či rok. číst více

Kampaň  |  2018

10 filmů o úspěšných, co přestali studovat

Vzdělání = úspěch. Kéž by to vždy platilo. V následující desítce filmů se podíváme na filmy, často založené na skutečných příbězích, kde k úspěchu - nebo alespoň ke štěstí - přišli i lidé, kteří střední či vysokou školu vůbec nedodělali. číst více

Kampaň  |  2018

10 seriálů na koukání během cesty tramvají

Trávíte spoustu času popojížděním v tramvajích? Jezdíme do prací a škol, na schůzky, na rande či prostě jen vyřídit papírování. Co ale s proježděným časem? Víme hned o několika seriálech, které vás v MHD královsky zabaví. číst více

Kampaň  |  2018

10 filmů o nej místech, kam dojede tento vlak

Sedíte právě ve vlaku a sníte o tom, že vás doveze na nějaké hezké místo? Můžete se nechat inspirovat desítkou filmů z českého venkova, který nikdy nebyl tak přitažlivý jako ve filmech Slavnosti sněženek nebo Vesničko má, středisková. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist