Robert Downey Jr., Mark Ruffalo nebo Chris Evans. Jak by to dopadlo, kdyby Avengers hráli jiní herci?
26. 8. 2016 0:00 | Tipy na film 26. 8. 2016 0:00 | Tipy na film
Dnes už si nedovedeme představit, že by Steve Rogerse alias kapitána Ameriku hrál někdo jiný než Chris Evans. Přitom při jeho obsazení žádné velké fanfáry nezazněly, všichni si ještě pamatovali jeho angažmá v příšerné Fantastické čtyřce. Ale Chris Evans to dokázal a Marvel si ho nemůže vynachválit.
Do role Rogerse se před před prvním filmem Captain America dělal relativně malý konkurz. Na seznamu kandidátů bylo i několik zajímavých jmen, které stojí za to zmínit. Channing Tatum (Magic Mike) byl jednu dobu horkým kandidátem, Alexander Skarsgard (True Blood) dokonce dělal kamerové zkoušky, ze seriálové scény přišli také další kandidáti jako Mike Vogel (Under the Dome), JOHN KRASINSKI (The Office) nebo Jensen Ackles (Supernatural).
Určitě největší peckou je, že finalistou na Steve Rogerse byl Sebastian Stan. Titulní roli sice nedostal, ale získal hned tu druhou nejlepší - Buckyho Barnerse alias Winter Soldiera.
Stylové retro trochu ve stylu Indiana Jonese s dobrým padouchem, krásnou Hayley Atwell a upřímně okouzlujícím patosem.
Jestli někdo je se svojí rolí ikonicky spojen, je to Robert Downey Jr. Jeho obsazení před deseti lety do prvního Iron Mana vypadalo původně jako čiré šílenství - Downey měl za sebou příšerné oddobí plné drogových léčení, vyhazovů ze seriálů a hrozných rolí. Čerstvě jmenovaný režisér Jon Favreau si ovšem prosadil, i když mu studio původně navrhovaly jiné kandidáty.
Úplně první hvězdou se kterou se jednalo, byl TOM CRUISE. Jemu se ale nelíbil scénář a nechtělo se mu dělat comics. Dalším v pořadím byl Clive Owen, tam ale také jiskra nepřeskočila. Těžko uvěřit, ale role se prý nabízela i Hugh Jackmanovi (Wolverine), který pokud by se toho ujal, měl by definitivně dvě nejvíc cool role v celém Marvel Universe. Posledním kandidátem byl Sam Rockwell, který sice nezískal roli Iron Mana, ale mohl si zahrát v dvojce jeho protivníka - miliardáře Justina Hammera.
Film, který odstartoval nevídanou sérii Marvel Cinematic Universe a stanoval směr, jakým se komiksové filmy posledních 10 let ubírají.
Kde vzít drsnou hrdinku, která nebude mezi mužskými supehrdiny působit jako tintítko? Před třiceti lety by to možná byla Sigourney Weaver nebo Linda Hamilton, před patnácti lety možná Angelina Jolie, před nějakými sedmi lety se nakonec ukázalo jako nejlepší možnou volbou Scarlett Johannson. A dnes si jí nemůžeme vynachválit.
Mimochodem Angelina Jolie se skutečně zvažovala, ale pro tehdejší ženskou jedničku byla vedlejší role ve filmovém seriálu až příliš malé sousto. Naopak Eliza Dushku, která za roli sama mohutně bojovala, zase naopak byla příliš malou hvězdičkou pro budoucí superligu. Řešila se například Gemma Arterton, Natalie Portman (ta nakonec získala roli Thorovy milé Jane Foster) nebo Jessica Alba.
Konkurs vyhrála oficiálně EMILY BLUNT (Sicario), která ale nakonec dala přednost jinému filmu, který se natáčel ve stejné době. Ptáte se, co Emily stálo za to odmítnout asi nejzajímavější akční roli posledních let? Byly to Gulliverovy cesty.
Tady je to trochu podpásovka, protože upřímně role Nicka Furyho měla od začátku pouze a jediného možného herce a tím byl SAMUEL L. JACKSON. Technicky se ani neřešil žádný konkurs, protože potitulková scéna v prvním Iron Manovi vznikla jako minutový vtip na poslední chvíli a tudíž nebylo moc co řešit.
Reference na ještě tehdy pouze uvažované filmové Avengers ale nebylo jediné, co pravověrné fanoušky přivedlo do varu. Tři roky před filmovým Iron-Manem se totiž v restartované comicsové sérii objevil Nick Fury a to s plnou vizáží Samuel L. Jacksona, včetně jedné luxusní narážky. Ta se potom ve filmu opravdu splnila.
Ještě stojí za to zmínit pro méně znalé diváky. Nick Fury byl v comicsu dlouhá léta běloch a proto vás nemůže překvapit, že si ho mohl v devadesátých letech v pozapomenutém verzi kapitána Ameriky zahrál nikdo menší než David Hasselhoff (Pobřežní hlídka).
Komiksová variace na konspirační thrillery 70. let. Samozřejmě nemá jejich hloubku, ale posouvá sérii mnohem dál než první film.
Na to jak přesvědčivý Benedict Cumberbatch v roli Stevena Strange bude si musíme počkat ještě pár měsíců, každopádně pro Marvel je historicky po osmi letech poprvé, kdy titulního hrdinu nechává hrát už hvězdu dobře zaběhnutou v jiných rolí. Nicméně věříme, že seriálový Sherlock se na plátně ukáže ve velkém stylu a pokud v Marvelu nesedí ignoranti, rozhodně musí ve svých budoucích filmech nechat udělat scénku, kde se potká Benedict Cumberbatch a Martin Freeman (aka seriálový Watson aka marvelácký vládní poskok ze Civil War).
Ale zpět ke Stevenu Strangovi. Kandidátů na jeho roli nebylo málo, na svém seznamu měl Marvel jména jako Oscar Isaac (Poe Dameron z nových Star Wars), Ethan Hawke, JARED LETO (nový Joker), Colin Farrell (Alexander) nebo Keanu Reeves (Matrix). Pak ale někdo musel v Marvelu Kevinu Feigovi pustit jednu epizodu Sherlocka a muselo být jasno hned.
Nápaditý vizuál, který vyčuhuje ze zbytku MCU, a skvělé finále, kde triky a mlácení gerojů dávají přednost fištrónu hrdiny.
Z velké čtyřky Avengers, která dostala prostor v první fázi Marvel Cinematic Universe, byl Chris Hemsworth největší neznámou. Širšímu publiku byl v té době znám prakticky jen jako Kirkův otec z nového Star Treku, kde se na pár minut ukázal.
Tvůrci si původně mysleli na jinou hvězdou, líbil se jim Daniel Craig, ale moc by jim nezapadl mezi relativně mladší souputníky. Proto opět šáhli mezi populární bloňdaté fešáky - řešil se opět Channing Tatum (viz Steve Rogers, ale byl prý málo "severský"), ALEXANDER SKARSGARD (byl "severský" možná až moc) a nebo dvojice sympatických drsňáků typu Charlie Hunman (Pacific Rim) nebo Joel Kinaman (nový Robocop).
Mezi poslední tři kandidáty patřili vedle Chrise Hemwortha další dvě zajímavá jména. Prvním byl Tom Hiddleston - ten nakonec dostal roli Lokiho. Posledním soupeřem Chrise Hemswortha byl - jeho bratr Liam Hemsworth. Chris zvítězil a Liam odešel hrát do Hunger Games.
Shakespeare v komiksovém a tudíž značně odlehčeném podání. Kenneth Branagh na režijní sesli zvládá drama, akci i romantiku. Nedoceněný startér série.
Na Ant-Manovi je nejznámější změna obsazení na postě režiséra, dva roky režisér Edward Wright vyvíjel scénář a natočil i první testovací sekvenci, ale před startem natáčení byl ukončen a nahrazen Peytonem Reedem.
Role zlodějíčka Scotta Langa ale tak náročná na obsazení nebyl, Paul Rudd byl prý kandidátem číslo jedna prakticky od začátku. Adrien Brody (Pianista) si prý dělal zálusk, ale nelíbil se tak tvůrcům, na seznamu finalistů prý figurovalo i jméno Ewana McGregora (Obi-Wan ze Star Wars prequelů), ale ten poslední roky raději jezdí na motorkách po světě. Naopak kandidátem prý nikdy nebyl SIMON PEGG, prý jen zašel za svým kamarádem Edgarem Wrightem do přípravek. Na twitteru ale s jedním obrázkem vyvolal docela haló.
Ještě je zajímavé zmínit kandidáty na původního Ant-Mana, tedy starého Hanka Pyma, před tím než roli dostal Michael Douglas, se zmiňovala jména jako Gary Oldman (komisař Gordon z Temného rytíře), Pierce Brosnan (předposlední James Bond) nebo Sean Bean (Boromir z Pána prstenů).
Sympatický heist film se superschopnostmi. A navíc je tu Michael Peňa v naprosto nejlepší roli kariéry!
Když se Mark Ruffalo objevil v roce 2012 jako Hulk v Avengers, byl to už třetí herec za posledních deset let, kdo ztvárnil toto zelené monstrum. Marvel sice odstartoval svojí sérii s Edwardem Nortonem, ale po uvedení Neuvěřitelného Hulka se pohádali kvůli "tvůrčím rozdílům" a Norton se musel poroučet.
V novém hledání byl první na lístečcích překvapivě JOAQUIN PHOENIX, který ale tehdy procházel svým rádobyhereckým odchodem, který vyvrchol jeho kontoverzní roli v dramatu I am still here. Nakonec dostal prostor mnohem konzervativnější Mark Ruffalo. Naopak se určitě neuvažovalo, že by Hulka hrál Eric Bana, který ho hrál ve verzi v roce 2003, tedy ještě mimo marvelácký vesmír.
Jednu linii si ovšem Hulk drží už od právě verze z roku 2003 až do současnosti - pokaždé když slyšíte řvát či nadávat Hulka (tedy nikoli Bruce Bannera), slyšíte řvát Lou Ferrigna, který si zahrál Hulka poprvé už téměř před čtyřiceti lety.
Zdá se to dnes už jako dávná historie, ale je to jen pár let od doby, kdy se nejslavnější hrdinové Marvelu poprvé spojili ve filmu a předvedli tuto parádní jízdu.
Zatím nejmladší přírůstek ve stále se rozšiřujícím se vesmíru Marvelu je Star Lord. Sympaťák Chris Pratt si nás získal maximálně, i když jsme možná v první chvíli řešili, jestli velkohubý komik ze seriálu Parks and Recreation sedne do role akčního hrdiny. Chris ovšem zamakal na figuře a zbytek už byla hračka.
Na jeho roli si dělali zálusk staří známí z marveláckých konkursů - Joel Edgerton, Garrett Hedlund nebo John Krasinski. Zajímavá jsou ještě i jiná jména, která se v Hollywoodu s touto rolí skloňovala - James Mardsen (Cyclops z X-Menů), Joseph Gordon-Lewitt ("Robin" z Temný rytíř povstal) nebo Jack Huston (aktuální Ben Hur).
Historka praví, že do role byl už předvybrán AARON PAUL (Breakind Bad), ale pak prý přišel na konkurs Chris Pratt a během třiceti vteřin měli tvůrci jasno. Ale věřte hollywoodským historkám :)
Když se provalilo, že se studia Sony a Marvel dohodla na propojení svých comicsových vesmíru a Spider-Man může filmově hostovat v marveláckých barvách, vypuklo v Hollywoodu šílenství a každý komu ještě nebylo dvacet, hned volal svému agentovi, ať mu dohodí konkurs.
Podmínka mládí byla tentokrát tvrdá, Spider-Man měl být opravdu kluk a ne "třicátník-co-si-hraje-na-středoškoláka" jako byli Tobey Maguire a Andrew Garfield v posledních dvou verzí Spider-Mana. Tom Holland byl horkým kandidátem od prvních chvil a jediným soupeřem mu byl dlouhé týdny pouze ASA BUTTERFIELD (Enderova hra)
A pokud vám stejně jako mnoha dalším přišla Peterova tetička May mladá, tak vězte že Marise Tomei je už 51 let. Ale jak sama říká v Občanské válce "tetičky se teď dělají čím dál tím mladší".
Velkolepá držková mezi Avengery. Co chtít víc?