Zatímco kina brázdí nejdražší český film v historii, jehož rozpočet se vyšplhal až na nevídaných 450 milionů Kč, pojďme se ohlédnout do historie za desítkou nejdražších filmů v historii české kinematografie.
26. 9. 2022 9:00 | Tipy na film © TMDBZačínáme jak jinak než s opusem magnum bývalého kaskadéra, dnes již producenta a režiséra Petra Jákla, jemuž vysněný portrét husitského vojevůdce nabobtnal z původně odhadovaných 80 až na na české poměry nevídaných 450 milionů Kč. Historický biják se zahraničními herci v hlavních rolích se však nijak vysokými production values moc nepyšní, a tak odhadujeme, že valná část rozpočtu padla především na obsazení, které by nad českými platebními podmínkami jinak ohrnulo nos.
67 %Na druhém místě nejdražších českých bijáků leží více než dvacet let starý snímek Jana Svěráka vyprávějící příběh letců RAF za druhé světové války. Tehdy produkční společnost Biograf Jana Svěráka utratila za film 230 milionů korun, což je vzhledem k inflaci dnes téměř jeden a půl násobek v hodnotě 334 milionů. Film obsahuje i dnes stále dechberoucí letecké záběry a je vidět, že peníze opravdu padly na úrodnou půdu.
73 %Rozpočet animovaných filmů se často může vyšplhat do mnohem větších výšin než u tradičního hraného snímku. Ani nemluvě o ceně 3D animovaných filmů. Při srovnání se zahraničím je však 167 (v dnešní hodnotě 209) milionů opravdu zanedbatelná částka… a na filmu je to bohužel často znát. Hurvínek tak zůstal stát někde mezi, na tuzemské poměry je velmi drahým počinem, stále ale postrádá lépe propracovaná pozadí a textury.
67 %Dlouholetý vysněný projekt režiséra, producenta a scenáristy Václava Marhoula na motivy válečného svědectví Jerzyho Kosińského jej málem stál i ledvinu a celý majetek. Je ale obdivuhodné, jak se mu podařilo zahraničními hvězdami nabitý snímek udržet pohromadě, včetně opakované dotace od Fondu kinematografie. Dlouhou dobu utajovaný rozpočet se nakonec vyšplhal na 159 (dnes 191) milionů Kč. Černobílý snímek mnozí diváci označují za čistou exploataci, obdiv k vůli a houževnatosti se mu však upřít nedá.
72 %Nabarvené ptáče získalo 10 Českých lvů a bylo ceněno i na zahraničních festivalech.
Na pátém místě pomyslného žebříčku se překvapivě umístil snímek režiséra Radima Špačka sledující pohnuté osudy nadějných mladých basketbalistů na sklonku Druhé světové války. Snímek stál v roce 2018 100 (dnes by stál 123) milionů Kč, což vzhledem k množství prostředí a davových scén není zas tak překvapivé, byť může působit částka trochu zarážejícím dojmem. Smutný je ale výsledek filmu v kinech, kde jej vidělo pouhých 41 tisíc diváků. Snímek s takovýmto rozpočtem měl ambice jistě větší.
67 %Ambiciózní projekt Milana Cieslara, jímž se pokusil vystoupit ze stínu své jinak pohádkami a romantickými komediemi přeplněné kariéry, vznikal v mezinárodní koprodukci a jeho rozpočet se vyšplhal na 95 (v dnešních hodnotách 120) milionů Kč. Příběh o zakázané lásce podle povídky Arnošta Lustiga, která se odehrává v koncentračním táboře, se snaží držet autenticity obsazením zahraničních herců, avšak ve výsledku se zdá, že stejnou službu za výrazně nižší peníze by udělalo i obsazení tuzemské.
57 %Dlouho připravovaný a též poměrně dlouho odkládaný projekt režiséra a producenta Davida Ondříčka sledující boje oblíbeného českého sportovce nejen na stadionu, ale i v jeho soukromí stál 92 (v dnešní hodnotě rapidní inflace 108) milionů Kč. Podívaná je to vskutku velkolepá, a sázka na vysoký rozpočet se zde poměrně vyplatila. V pocovidové době totiž šeptanda o snímku hollywoodských rozměrů přilákala do kin téměř na 400 000 diváků.
81 %Další animovaný snímek, který se umístil v TOP 10 nejdražších počinů v historii české kinematografie vznikl na motivy knihy Ivany Procházkové a od Hurvínka snad nemůže být odlišnější. Vznikal více než deset let v mezinárodní koprodukci kombinací loutkové animace a digitálních efektů a každá z 92 (dnes 108) milionů korun je na něm opravdu vidět. Obdivuhodný kus téměř DIY filmařiny v tom nejlepším slova smyslu.
80 %V posledním snímku své kariéry se rozhodl jeden z největších slovenských filmařů Juraj Herz podívat na ne úplně populární a poměrně kontroverzní kapitolu československých dějin. Jak je Herzovým zvykem, až hororově laděné zpodobnění odsunu sudetských Němců se vyšplhalo na 87 (v dnešních hodnotách 115) milionů korun. Jedná se sice o poměrně drahý špás, ale Herz byl již v takové pozici, že si mohl dovolit, co chtěl.
72 %Ambiciózní česko-americký koprodukční projekt o Miladě Horákové stál rovněž 87 (dnes by to bylo 108) milionů. Avšak na rozdíl od Herzova snímku se nám opravdu zdvihá obočí nad promrhanými financemi. Angažmá zahraniční herečky Ayelet Zurer – stejně jako dalších členů štábu – kvalitě snímku opravdu nepomohla a film by se dal natočit určitě za poloviční cenu. Příště by přišlo vhod spíš pevnější režijní vedení než objemnější rozpočet.
58 %Nadcházející podzimní víkend bude ve víru temných kriminálek, zvrácených vrahů a mafiánských praktik. Požere veškerou konkurenci kanibalistický Jeffrey Dahmer, nebo se usměje štěstí i na Star Wars či skupinku britských neřádů?
Streamovací služba Disney Plus odhalila spoustu nových titulů, které nás čekají v následujících týdnech. A protože přichází říjen, bude v nabídce samozřejmě i řada hororů. Včetně jednoho od Marvelu.
Ačkoliv to chce málokdo z nás přiznat, všichni žereme reality shows nehledě na naše vzdělání a inteligenci. Sledovat účastníky soutěžit ve vaření, zpěvu či lásce nás zkrátka něčím vzrušuje. Na Voyo je pět zástupců žánru, kteří jsou svým způsobem unikátní a pobaví snad každého. Ať už má rád romantiku či unikátní stavitelské schopnosti.
Disney+ má ve svém katalogu obrovské množství animovaných klasik, ale ani co se hrané tvorby týče, tak nepokulhává. Od velkofilmů klasického Hollywoodu až po devadesátkové pecky, vybrali jsme pro vás desítku filmů, které byste si určitě měli dohnat.