Rok 2021 byl pro kinematografii náročný. Střídavě zavřená kina a nejistá společenská situace způsobila, že spousta filmů premiérovala právě na VOD platformách. Pomalá citově vypjatá dramata, animované filmy, ale i feel-good komedie anebo skvělé dokumenty: nabídka je tak pestrá, že si vybere skutečně každý. Pojďme se společně podívat na nejlepší z nich!
11. 1. 2022 12:00 | Tipy na film © TMDBKoprodukční film Střípky ženy od maďarského režiséra Kornéla Mundruczó vám možná na první pohled nic neříká. Byla by ale chyba jej proto zavrhnout: a to nejen proto, že film produkoval Martin Scorsese a hlavní herečka (Vanessa Kirby) byla nominována za svůj výkon na Oscara. Pokud vás na film nenalákají pouhá jména hvězd či ocenění, považte následující. Film začíná paralyzující dvacetiminutovou scénou domácího porodu bez jakéhokoliv střihu. Tento traumatizující zážitek budete (na rozdíl od hlavních hrdinů) moct rozdýchat v pomalejším zbytku filmu. Připravte se na emočně náročné sledování rozkladu vztahu dvou milenců, které hluboce poznamenala jejich srdcervoucí zkušenost. Jde o divácky náročnější počin, který exceluje zejména svými autentickými hereckými výkony. Zkrátka to pravé pro milovníky melodramatu o eskalující posttraumatické poruše.
69 %Střípky ženy jsou sžíravé civilní drama nejen pro fanoušky festivalových filmů, ve kterém uhrane ústřední herecké duo Vanessa Kirby a Shia LaBeouf.
V rytmu srdce je překvapivě povedený remake francouzského snímku Rodinka Beliérových (2014), jehož téma je poměrně vážné a na papíře se může zdát, že si bude lacině pohrávat s vašimi city. Ve skutečnosti je ale snímek spíše pohodovou hudební komedií. Teenagerka Ruby je jedinou slyšící členkou své hluché rodiny. Miluje zpěv, ale má pošramocené sebevědomí - a navíc musí pomáhat neslyšící rodině, která se bez její pomoci neobejde. Její dilema nabírá na vážnosti, když je přijata do školního sboru, zatímco se rybářské podnikání jejích rodičů dostává do malérů. Jak se Ruby vyrovná s rodinnými povinnostmi a vlastními ambicemi? Pokud hledáte dokonalou oddechovku do chmurných dnů, podívejte se na nejlepší hudební film od vzniku famózního Whiplashe.
81 %Nejlepší animovaný snímek tohoto roku popírá všeobecný konsensus, že pohádky už nejsou, co bývaly, a jde o originální a moderní pohádku se sympaticky praštěnými postavami. Jednou z nich je třeba pan Mitchell: otec mladé Katie, který se spontánně rozhodne zrušit jí letenku do Kalifornie výměnou za rodinný výlet autem. Tím svou dceru ale nepotěší – chtěla se konečně osamostatnit a věnovat se tomu, co jí nejvíc baví. Konflikt generací (založený zejména na otcově strachu z technologií) vyvrcholí, když dojde k robotí apokalypse. Podaří se rodině napravit narušené vztahy na pozadí hrozícího vyhubení lidstva?
84 %Rodina na baterky je nápaditá rodinná taškařice, která nezapře kořeny u tvůrců Zataženo, občas trakaře a Lego Movie.
Inovativní komediální speciál od úspěšného stand-up komika trefně vystihl období covidové karantény. Tvůrčí krize přivedla kreativního Bo Burnhama k vytvoření (pro něj typické) muzikálové zpovědi a atypické formální hříčky z prostředí domova – ba dokonce z jednoho pokoje. Výsledkem je mozaika pochybností, ukázek nízkého sebevědomí, společenské satiry, parodie na dění na sociálních sítích, ale i meta-komentářů k samotnému Burnhamovu filmu. Cynizmus se mísí s upřímností a křehkostí, dokumentujíc myšlenkové procesy talentovaného mileniála s bystrým nadhledem. Burnham vás za pomoci svých chytlavých písniček vezme na jízdu emocemi všeho druhu. Za svůj počin byl oceněn třemi cenami Emmy a stal se tak historicky prvním jednotlivcem, který jich v jeden rok vyhrál tolik (za režii, hudební režii a scénář). Pokud hledáte ztotožnitelný portrét dopadu posledních let na lidskou psychiku i společnost, věnujte hodinu a půl času tomuto speciálu.
90 %Precizní investigativní práce čínské režisérky Nanfu Wang je úctyhodná a rozhodně by vám neměl uniknout výsledek jejího bádání. Jak všichni dobře víme, pandemie covid-19 slaví už své druhé narozeniny. Z neustálého opakování informací o ní už jsme všichni unavení. Wangová nás ale vrací k samotnému začátku šíření nemoci v čínském Wu-chanu: když byla prezentována jako „pouhá chřipečka“, když čínská vláda tutlala nejen nesmírné počty případů, ale i nespočet úmrtí. Záběry ze skrytých kamer z nemocnic doplňují záběry z čínských zpráv. Jejich spojení je mrazivou sondou do začátků eskalující epidemie, ale také strašidelným obrazem čínské vlády, která ze strachu z kritiky západních imperialistů zatajila masivní riziko, se kterým se potýkáme doposud.
78 %Výsledkem je zdrcující a vpravdě unikátní záznam boje se světovou pandemií.
Poutavý snímek o vlivné kapele ze šedesátých let není jen tak ledajakým hudebním dokumentem. Dosud nevídané archivní záběry jsou zobrazeny primárně formou split-screenu, přičemž druhá půlka obrazovky je vyhrazena tradičním „mluvícím hlavám“ žijících osobností, které ke kapele měly blízko. K slovu se dostali jen relevantní známí hudebníků či pamětníci dobové kultury, nikoliv jen tak nějací fanoušci či kulturní teoretici. Film tak přináší unikátní pohled na experimentální umění „zevnitř“: zasazuje životy hudebníků do společensko-kulturního kontextu někdejšího New Yorku. Dokument je poctou avantgardnímu umění, ale zároveň přehledně zaznamenává vývoj kapely od punkových začátků přes osudová setkání s Andym Warholem až k rozpadu původní sestavy. Ať už jste oddaným fanouškem, anebo neznalým zvídavým divákem či posluchačem, dokument vám rozhodně má co nabídnout!
76 %Jste nadšenci filmů, které začínají větou „podle skutečné události“? Vykopávky vás přenesou v časoprostoru do Velké Británie v roce 1939. Zatímco hlavní postavy pátrají po pravdě, v pozadí hrozí blížící se druhá světová válka. Protagonistkou je Edith Pretty (Carey Mulligan), která si najme archeologa Browna (Ralph Fiennes), aby probádal podivné mohyly na jejím pozemku. Právě archeologové, pátrající po významných anglosaských památkách, jsou hlavními figuranty v ději. Snímek ale v jádru skrývá víc, než se povrchně jeví. Nejen předválečné napětí působí na psychiku a frustrace hlavních hrdinů. Pátrání po hmotných artefaktech se tak zvrtne v pátrání po odpovědích na tíživé životní a filozofické otázky o pomíjivosti života. Melancholická adaptace knihy Johna Prestona je poctou archeologům z trochu jiného soudku, než kultovní Indiana Jones. Přesto se ale právoplatně řadí mezi nejlepší filmy tohoto roku.
70 %Vykopávky jsou starosvětské, nikoli však zastaralé drama, kterému nechybí inspirativní přesah a především skvělí herci.
Palmer je skromné americké sociální drama s Justinem Timberlakem, který se vrací domů po 12 letech ve vězení. Minimalistický příběh je spíše než na zápletku zaměřen na samotné postavy: jsou jimi dobří lidé, které pouze semlely špatné okolnosti. Eddie se skamarádí s malým chlapcem Samem, kterého občas hlídá jeho babička. Pomalu zjišťuje, že Sam to v životě nemá lehké, neboť jej zanedbávají rodiče a ho zase spolužáci šikanují. Stane se mu tak oporou ve světě toliko vzdáleném americkému snu. Tento emotivní příběh si s vašimi city pohraje jako na horské dráze. Byť je pro ostřílené diváky už trochu předvídatelný, podmanivé herecké výkony a sympatické charaktery jsou skutečně na úrovni. A co víc – perfektně splňují nároky subžánru, který lze nejlépe vystihnout frází „rodina není vždycky jen pokrevní“. Možná nejde o nijak extra originální snímek, ale jde o vysoce kvalitní letošní počin s aktuálními tématy a skvěle provedenými známými klišé.
72 %Nový artový western s Benedictem Cumberbatchem okouzlil už pár týdnů po premiéře spoustu diváků. Divoký západ dvacátých let je zde dokonale surovým prostředím pro psychologické konflikty a napětí. Pomalé tempo si vyžaduje vyšší trpělivost – a každého, kdo film v půlce neodmítne jako „nudný“, odmění gradací k silnému konci. Temný příběh vyprahlého muže nespoléhá na expresivní gesta a výpovědné dialogy. Poutá pozornost k detailům a k nevyřčenému, jež mnohdy prozradí víc než slova. V centru pozornosti se ocitají dva kovbojští bratři: Phil je zahořklý samotář, sympatický George má vlastní rodinu. Phil k Georgeově rodině projevuje odpor a zášť, což ještě prohlubuje propast mezi jejich odlišnými povahami a názory. Bezcitný Phil začne trávit více času se svým synovcem Petrem. Že by měl přeci jen svou křehkou stránku? Anebo přivede Petra na temnou stranu?
70 %Síla psa vás dostane rafinovaným kličkováním mezi postavami a silnými hereckými výkony.
Poslední místo patří filmu, v němž v hlavní roli zazářila Rosamund Pike (a byla oceněna Zlatým glóbem!). Uvidíte ji jako Marlu, amorální opatrovnici, která okrádá nemohoucí důchodce a pod záminkou různých (samozřejmě falešných) diagnóz je nechává posílat do ústavů, aby je obrala o všechno. Je jen málo filmů, kde hrdinovi příběhu přejete smrt – a tohle je rozhodně jeden z nich. Problém nastává, když si manipulativní Marla jednoho dne vybere špatnou oběť: totiž matku jistého ruského mafiánského bosse.
64 %Chválená novinka Jako v bavlnce zaujme především výrazným výkonem Rosamund Pike.
Další měsíc je zde a my vám opět přinášíme pravidelný výběr netflixovských novinek, které byste podle nás neměli minout. Potěšeni budou mimo jiné fanoušci temných thrillerů, satirických komedií či mysteriózních příběhů.
Lednové víkendy zatím nevypadají bůhvíjak, takže se nabízí řešení před televizí. A po delší době je to spíš HBO, které přebírá otěže, zatímco Netflix spoléhá na tituly menší svítivosti.
Ode dneška je na Netflixu dostupná nejlepší a stále neuzavřená akční série posledních třiceti let! A aby toho nebylo málo, všechny díly mají českou podporu.
Ani v novém roce streamovací služby nehodlají dávat nohu z pomyslného plynu. Čím nás budou v lednu zásobovat Netflix, HBO a další?