Dokoukali jste právě Johna Wicka 4 a chcete víc nápadité akce a krveprolití? Beze všeho. Pusťte si jeden z následujících filmů, které byly pro akční pecku s Keanu Reevesem vzorem, anebo ho tematicky velmi dobře doplňují. Ať už akcí samotnou nebo propracovaným světem nájemných zabijáků.
30. 3. 2023 18:30 | Tipy na film © TMDB
Jedním z duchovních otců Johna Wicka je tento poetický akční nářez Johna Woo, jehož hrdina, nájemný zabiják s morálním kompasem, náhle stojí proti mafii, když se jí stane nepohodlným. Snímek skloňuje ve všech pádech motivy přátelství a chlapské cti se stejnou dynamikou, s jakou inscenuje akční scény. Jak je u filmů Johna Woo typické, dominují zde přestřelky inscenované bezmála jako taneční sekvence. Kroky, otočky a úhyby hrdiny během toho, kdy střílí, připomínají balet, a rytmus scén je přitom zdůrazněný i střídáním rychlého i pomalého pohybu obrazu.
Stejně tak využívá paralelu přestřelek a tance John Wick, jenž během střílení používá také fyzické chvaty, rychlé otočky a časté změny držení těla, čímž i díky použití zapadajícího hudebního doprovodu vytváří dojem smrtícího tance. Ostatně třetí díl jen podtrhuje paralelu Wickova smrtonosného výcviku s baletem.
Jestli je Killer Wickův duchovní otec, Samuraje můžeme označit za jeho duchovního dědečka. Archetypální film, jenž dějově sám vychází z noirového thrilleru Revolver na prodej, totiž posloužil nejen jako přímá inspirace filmů Ghost Dog: Cesta samuraje a Killer, ale výrazně pomohl prosadit filmový obraz profesionálního zabijáka jako moderní obdoby samuraje či westernového pistolníka. Uzavřený a neporazitelný muž, ctící neochvějné zásady, přenáší chladné vzezření prohnaného zabijáka do filmové mizanscény, když děj ukotvuje ve studených barevných tónech, kde dominuje šedá a modrá, a v úsečných dialozích.
81 %Byť značně vychází z Mellvillova Samuraje, je Ghost Dog spíš parodií konvencí, které Samuraj pomáhal nastavit. V první řadě obsadil obézního Foresta Whitakera do úlohy zcela nepřemožitelného a vysoce výkonného zabijáka a proti němu postavil italskou mafii, složenou převážně z nepříliš schopných seniorů. Na obou stranách pak demonstruje i nesmyslnost daného kodexu cti, když ukazuje jeho značná omezení a nevýhody. Přitom ale film nepodvrací žánrová očekávání plynoucí z nastavené šablony.
75 %Konvenci zabijáka, jenž se musí bránit svým šéfům, pomáhala ustanovit i tahle japonská pecka, kde kvalita provedených vražd znamená společenský status. Ústřední zabijáci, jdoucí jeden druhému po krku, v podstatě usilují o místo ve společenském žebříčku a budování renomé napříč podsvětím. Podobnou strkanici zažívá John Wick ve svém třetím filmu, kde se ho snaží „trumfnout“ postarší nindža Zero. Cejch zabijáka kromě toho inscenuje zajímavé akční scény, z nichž nejvíce dominuje masakr z POV střelce.
74 %Drama profesionálního zabijáka čelícímu ruskému podsvětí představuje i tato devadesátková věc, jejímž hlavním hrdinou je mladík Danila Bagrov, jenž se zrovna vrátil z války v Čečensku. V rodné vesnici uplatnění nenajde, a tak se vydá za starším bratrem Viktorem, údajně úspěšným podnikatelem, do Petrohradu. Nezkušený mladík brzy podlehne kouzlu velkoměsta a nechá se svým bratrem, jenž ve skutečnosti pracuje jako nájemný vrah, zatáhnout do hodně nebezpečného života. Ruští mafiáni i samotný Viktor však brzy pochopí, že Danilu dost podcenili. Přátelský a otevřený mladík je totiž zároveň velice efektivním, vynalézavým a nelítostným zabijákem. V jeho postavě se zvláštním způsobem snoubí mladický idealismus a naivita s chladnokrevností a instinktem vraha. Díky určité zásadovosti se samozřejmě stane cílem ruských gangsterů.
80 %Významný japonský filmař Takeši Kitano před 23 lety uvedl koprodukční snímek, jehož hrdina dostane šanci vymotat se z násilného světa gangsterů. Jeho snaha jej ale paradoxně přivede zpět. Jak řekl Stařešina ve třetím Johnu Wickovi, málokdo bojuje tak silně, aby skončil tam, kde začal. Yamamoto je nelítostným členem jakuzy, po smrti svého šéfa během války gangů ale musí prchnout do Ameriky, kde vyhledá svého mladšího bratra, který je momentálně členem party zlodějíčků, trpící tvrdou rukou místního gangstera. Zkušený Yamamoto nabídne partičce pomocnou ruku, a jeho snaha se postupně zvrhne ve formování mocného gangu, jenž americké podsvětí pořádně zaskočí jakuzáckými praktikami. Yamamotův gang se však brzy stane trnem v oku italské mafii, která se ukáže být pořádným soustem. Pomalu vyprávěný film se vyznačuje podobnou poetikou, jako dost jiných Kitanových filmů – vyprávění má pomalejší tempo a jeho postavy si většinu času užívají takové radosti života, jako basketbal, kostky nebo prostě konverzace. Momenty klidu jsou přerušovány brutálním násilím. V zásadě je Ve spárech yakuzy příběhem muže, pro něhož je násilí součástí života, bez ohledu na to, jak moc se jej snaží nechat za sebou.
72 %Vlasatý hrdina, který postřílí spoustu lidí, i když se potácí ulicemi jako vyčerpaná, zkrvavená troska, se neobjevil až v roce 2014. Robert Rodriguez natočil v devadesátých letech pokračování svého ultralevného celovečerního debutu El Mariachi a vytvořil v něm poctu spaghetti westernům i dravému inscenování přestřelek, jaké světu představil John Woo. Zároveň je pomstou hnaný hrdina ztrápen pochybnostmi o násilném životě.
71 %Než John Wick představil techniku známou mezi fanoušky jako „Gun Fu“, byl tu film s uměním přezdívaným „Gun Kata“, vytvořený speciálně pro potřeby jeho vyprávění. Dystopické sci-fi Kurta Wimmera upomíná na slavnější žánrové kusy a jeho zápletka se dá označit za podivnou kombinaci Dárce, 1984, 451 stupňů Fahrenheita a Killera. Hlavním hrdinou je John Preston, člen represivní složky, která v totalitní společnosti dohlíží na novou společenskou normu – potlačení emocí pomocí drog a s tím spojený zákaz knih, hudby a dalších kulturních nosičů. Jednou je Preston nucen prožít den bez své pravidelné dávky a jeho postoj ke společnosti se začne měnit. Hlavní dominantou akce je právě zmíněné bojové umění, spočívající v sérii nacvičených pohybů během přestřelek. Hlavní výhodou hrdiny tedy není jen přesnost a pohotovost, ale důslednost, s jakou provádí rutinní sérii pohybů. Když je Preston v akci, vypadá to jako divoká kombinace tance a cvičení taiči, jen u toho střílí lidi.
73 % © TMDBPříjemné netflixovské překvapení o žoldákovi, zachraňujícím mafiánského synka, dost umným způsobem využívá podobné bojové techniky jako Reevesův hrdina – kombinaci fyzického zápasu a využití střelné zbraně. Díky kombinaci specifického způsobu boje a nutnosti rychle se pohybovat v reálném čase dává Vyproštění divákovi přesně ten akční drajv, na který po dokoukání Johna Wicka dostanete chuť.
67 %Mocný Thor ve filmu od producentů Avengers? Nečekejte ale nic komiksového, tohle bude akční řežba toho nejhrubšího kalibru.
John Wick není jen o řízné akci, je to především vhled do světa plného disciplinovaných gangsterů, vyznávajících přísnou hierarchii a komunikujících prostřednictvím symbolů, tajných znaků a hesel – každá postava reaguje na jiný systém kódů, každé tetování má funkci, umožňující pohyb ve zrádném podsvětí. Zároveň se jedná o systém podobný těm, jaké používají skutečné zločinecké skupiny, od japonské yakuzy přes mexické drogové kartely až po ruskojazyčné Vory v zakoně. Právě Vory v zakoně jsou ústřední hybnou silou kriminálního dramatu Davida Cronenberga Východní přísliby, filmu, jenž představuje ruskojazyčnou mafii jako rozsáhlou a uzavřenou organizaci, jejíž rytmus řídí dohodnuté rituály, jasně daná pravidla a symbolická tetování, jejichž vlastnictví určuje postavení v hierarchii. Zároveň film vykresluje brutální svět plný podřezaných krků a zlámaných končetin, přičemž lví podíl na fyzické bolesti postav má i jeden z hlavních hrdinů, potetovaný drsňák s tváří Vigga Mortensena.
76 %John Wick už zase řádí v kinech a pokud nemáte ani po jeho další masivní vyvražďovačce zabijáků dost adrenalinu v krvi, máme pro vás výběr dalších filmů, které by to zvládnout mohly. Nebudeme se přitom držet jen nájemných zabijáků. Pokud prostě máte rádi akční filmy, tyhle kousky na Netflixu by vaším bulvám uniknout neměly.
Streamovací služby čelí o nastávajícím víkendu jedné z největších hrozeb dobré sledovanosti, kterou je slunečné počasí. Po několika chladných měsících přichází razantní oteplení a udržet diváky u obrazovek bude nesmírně náročné. Aktuální nabídka novinek by to však mohla zvládnout.
Netflix v posledních týdnech zaznamenal úspěch s filmy Na západní frontě klid a Narvik, které vás vezmou do první i druhé světové války. Válečných projektů je však na streamovací službě mnohem více. Vybrali jsme ty aktuálně nejlepší.
Jedním z neduhů streamovacích služeb je skutečnost, že jejich katalog není navěky pevně daný. Filmy přibývají, ale také mizí. A někdy je jejich odliv skutečně mohutný a zamrzí. Jako v případě letošního března, kdy z HBO mizí skutečně hodně velké pecky.