Ačkoli je v Hollywoodu zlatým pravidlem, že je krávu potřeba vydojit, dokud je mladá, na některá pokračování filmových hitů a kultů jsme čekali až nečekaně dlouho. V případě následující desítky snímků se ale čekání rozhodně bohatě vyplatilo.
2. 6. 2022 18:20 | Tipy na film © TMDBNa pokračování kultovního TRONa se čekalo dlouhatánských 28 let a není se moc čemu divit. V kinech o žádný megahit rozhodně nešlo a tahle svérázná počítačová disneyovka s na svou dobu neviděnými speciálními efekty si budovala pozici mezi diváky velmi pozvolna. Jenže technologie po novém tisíciletí už dospěla do stádia, kdy byl Mickey Mouse ochotný dát pokračování po letech příprav zelenou a režisér Joseph Kosinski dostal unikátní příležitost prokázat, že Tron může být globálním megahitem a má na to dokonce nastartovat novou franšízu. To se úplně nepovedlo a ačkoli film nebyl propadákem a dodnes má velmi vášnivou skupinu fanoušků, na další díl čekáme již více než dekádu. A je to docela škoda, protože ačkoli jde do velké míry o přeskinované Star Wars, podobně zajímavých fikčních světů se dnes moc nevidí a potenciál je obrovský.
68 %První Krotitelé duchů vznikli už v roce 1984 a na svou dobu se jednalo o velmi solidní hit, který jen v kinech utržil okolo 300 milionů dolarů. Není divu, že se diváci do pěti let dočkali pokračování. Jenže to v kinech zářilo doslova o třetinu míň a tudíž se potenciální série o vědátorech, co si dávají dostaveníčko s nadpřirozenými silami, musela odporoučet do jiných médií. Až v roce 2016 se studio Sony pokusilo značku v celovečerní podobě oživit, nikdo však tenhle ženský pokus nebere jako regulérní pokračování. Toho jsme se dočkali až v roce 2021, kdy se režie chopil syn původního režiséra Ivana Reitmana Jason a naservíroval nostalgickou jízdu, která má tunu líbivých odkazů a mísí původní hrdiny s novými dětskými představiteli. Řada diváků sice byla z nekonečného podlézání fanoušků rozladěná, my ale máme tenhle legacyquel velmi rádi.
78 %Zatímco první tři filmy ze série Šílený Max vznikly v rozmezí let 1979 a 1985, na další pokračování jsme si museli počkat rovné tři dekády. A čekání se rozhodně vyplatilo, protože George Miller nalinkoval sice jednoduchou, ale řemeslně o to vypiplanější akční jízdu, která je i v roce 2022 totálním etalonem moderního spektáklu. A dobrou zprávou je, že na další pokračování už takhle dlouho čekat nebudeme. Spin-off Furiosa totiž už zahájil natáčení. Objeví se v něm Anya Taylor-Joy a Chris Hemsworth.
82 %Série Rocky byla jednou ze stěžejních franšíz 80. let a Sylvester Stallone se chtěl v roce 1990 odebrat do boxerského důchodu se vztyčenou hlavou. Jenže Rocky V se nevydařil a místy působil spíše jako parodie na ikonickou ságu, která začala jako komorní oscarové drama a ve čtvrtém filmu byla v podstatě blockbusterem, ve kterém titulní hrdina symbolizoval velikášský střet mezi USA a Sovětským svazem během studené války, přičemž vzduchem nelétaly atomovky, ale zaťaté pěsti v rukavicích. Návratu v roce 2006 se proto moc nevěřilo. Ostatně i sám Stallone už byl považován za staříka a Rocky Balboa působil pouze jako pokus vytěžit zašlou slávu. Nakonec jsme ale dostali výtečné vyškolení mladší generace a důkaz, že „není konec, dokud opravdu není konec“.
72 %Byl to právě úspěch filmu Rocky Balboa, který Stallonea nasměroval k oživení další jeho úspěšné série - Rambovi. John Rambo byl v 80. letech rovněž ikonou a podobně jako Rocky rostl z dramatu o PTSD k pompézní akční řeži, ve které se zabíjí ve Vietnamu i Afghánistánu. Jenže věk nezapřeš a řada diváků s napětím čekala, co Stallone předvede. A on opět překvapil, když místo stařečkého dramátka vyrukoval s krvavými jatkami, které naprosto překračovaly hranice v té době zobrazovaného násilí v kinech. Vytrhávání ohryzků, rozstřílení kulometem na cáry, usekávání hlav mačetou a běhání minovým polem... to všechno se servírovalo naprosto bez skrupulí a Rambo dokázal, že ještě nepatří do důchodu. Jen škoda, že na další díl, Rambo: Poslední krev, se čekalo dalších 11 let a tentokrát už to divácky docela bolelo.
71 %Jumanji z roku 1995 s Robinem Williamsem patří mezi těžkotonážní dobrodružné klasiky a nejednomu z nás způsobilo v dětství noční můry, když nám naplno ukázalo, jak vypadá člověk rozpuštěný do deskové hry. V průběhu let se z filmu stala klasika, o které si řada diváků myslela, že by se na ni sahat nemělo. Přesto jsme se pokračování po 22 letech dočkali a dopadlo to pravděpodobně nejlépe, jak mohlo. Velkou výhodou je, že se tvůrci v čele s Jakem Kasdanem nesnažili původní film moc kopírovat a vzali si jen výchozí koncept hry, která vás vtáhne do svého světa. Tentokrát se tedy deskovka nahradila videoherní konzolí a postavy s řadou vnitřních problémů dostaly různé role videoherních postaviček. Výsledný film sice není žádnou hlubokomyslnou sondou a rozhodně nemá kouzlo originálu, přesto se jedná o nadmíru zábavnou akčně-komediální jízdu, která je zhruba pětkrát lepší než pokračování Jumanji: Další level.
69 %Jumanji: Vítejte v džungli je příjemným pokračováním/restartem klasiky s Robinem Williamsem.
Na pokračování Blade Runnera se čekalo nekonečných 35 let a není těžké pochopit proč. Jedná se sice o slavnou sérii, kterou milují diváci po celém světě, jenže se také jedná o jeden z největších propadáků historie, jemuž ke slávě výrazně pomohla éra domácího videa. Ridley Scott navíc film opakovaně přestříhal a dodnes se lidé nedokáží shodnout, která verze je vlastně nejlepší (za mě Final Cut). Šlapat navíc do světa kultovní klasiky není úplně moudré, neboť co si budeme povídat, kouzlo původního filmu je do jisté míry nenapodobitelné a vystihnout znovu onen filozofický osten Rutgera Hauera byl úkol v podstatě nesplnitelný. Blade Runner 2049 proto logicky řada fanoušků původního filmu moc v lásce nemá. Ač totiž Denis Villeneuve dokázal vystihnout atmosféru fikčního světa a mermomocí se snaží mladému Scottovi přiblížit, zápletka je tentokrát mnohem tradičnější, poplatná době motivem otevřené společenské revolty a tudíž poněkud jalovější. Na druhou stranu, mnoho výraznějších sci-fi za poslední roky nevzniklo.
83 %Ačkoli se může zdát, že série Mizerové musí být snem každého producenta, opak je pravdou. Z téhle policejní krimi s Willem Smithem a Martinem Lawrencem totiž nikdy nebyl opravdový hit. A to navzdory tomu, že úspěch a kvality filmu vystřelily ke slávě režiséra Michaela Baye. První film sice utržil vzhledem k rozpočtu solidní peníze, jenže zafinancovat pokračování s již hodně rozhazovačným Bayem rozhodně nebylo snadné. Navíc Lawrence se Smithem chtěli mít opravdový „pay-day“, takže rozpočet druhého filmu podstatně stoupl až k hranici 130 milionů. A ačkoli byla dvojka šílenou (a nekorektní) jízdou, v kinech se zaplatit nedokázala. Dalších 17 let se o třetím filmu mluvilo, jenže nároky herců, nabité kalendáře všech zúčastněných a vlastně i úpadek zájmu o akci podobného typu vedly k nekonečným odkladům. O to větším zázrakem je, že výsledný film z roku 2020 v režii Adila El Arbiho a Bilalla Fallaha není vůbec špatný. Právě naopak. Pocitově se vrací mnohem víc k prvnímu filmu, zároveň ale nabízí spoustu akčních atrakcí a dokáže opětovně vytěžit chemii mezi Smithem a Lawrencem, jejichž sláva v posledních letech už značně upadla. Za 90 milionů solidní porce zábavy.
74 %Nečekejte nic menšího než další zábavnou akční jízdu, která nedělá předchozím dílům vůbec ostudu.
Když se řekne Kmotr, vybavíte si pravděpodobně slavnou knihu Maria Puza a v závěsu za ní dvojici filmů s fenomenálním Marlonem Brandem v roli Dona Corleona. Kmotr a Kmotr II jsou dodnes oscarovými klasikami, na které se nesahá, a návrat Francise Forda Coppoly k příběhu Michaela Corleana v roce 1990 je dodnes pro řadu fanoušků velice kontroverzní. Hlavně proto, že film už zkrátka neměl stejnou atmosféru, napětí, ani vtahující kouzlo. Je ale nefér Kmotra III odsoudit jako laciný cashgrab, k němuž se ostatně Coppola opakovaně přiznal, neboť byl koncem 80. let víceméně na mizině a tohle byla šance na relativně snadno utržené peníze. Závěrečná část už sice není tak pohlcující a retro kouzlo staré Ameriky jednoduše chybí, bilancující Al Pacino však podává famózní výkon a jeho boj se světem, jemuž se snažil po letech konečně uniknout, má hutnost opravdové antické tragédie. Čím starší člověk je, tím víc tenhle film oceňuje.
76 %36 let, přátelé. Přesně tak dlouho museli fanoušci Toma Cruise a Petea Mitchella čekat, než znovu usedl do kokpitu F-14, aby zmasakroval hromadu anonymních stíhaček z proradného Východu, postavil se konečně Gooseově smrti a vyrovnal se s traumatem, které ho honilo skoro čtyři dekády. Čekání se ale vyplatilo vrchovatě a výsledkem je jeden z nejlepších filmů roku 2022, který vás strhne úchvatným audiovizuálem, fantastickými akčními sekvencemi a důsledným scénářem, který veškeré konflikty staví okolo nekontrolovatelného pilota, jež tuze rád porušuje pravidla a právě jeho instinkty jsou tím, co z něj v éře moderních technologií a na dálku řízených dronů dělá ultimátní zbraň, která stále nepatří do starého železa.
87 %Letní nabídka streamovacích služeb vypadá nadějně nejen při pohledu do katalogu Netflixu. Streamovací služby ví, že v letních měsících člověk potřebuje uvolněnou zábavu, a tak nás čeká spousta zábavných žánrovek od akčních fláků až po sci-fi. Ostatně přesvědčte se sami.
Sci-fi se dlouhodobě řadí mezi nejpopulárnější žánry na streamovacích službách. Není tudíž překvapením, že se i Netflix snaží svou nabídku dlouhodobě doplňovat a rozšiřovat. Jelikož ale jeho vlastní nabídka není zatím příliš rozsáhlá, nejlepší zástupce žánru na platformě představují filmy, k nimž streamovací gigant zakoupil práva.
Netflix hodlá s novým měsícem opět zařazovat do nabídky čerstvě zakoupené licenční tituly. A jako obvykle mezi nimi budou i velmi zajímavé kousky, které byste neměli minout.
Jelikož v Česku stále není dostupná služba Disney Plus, fanoušci Star Wars si musí nechat zajít chuť na Obi-Wana Kenobiho. Naštěstí se vrací Stranger Things, takže o sci-fi zábavu je přesto postaráno. Právě tahle pecka bratří Dufferů je jasným tahákem nadcházejícího víkendu.