FB pixel TP pixel
Courage for Every Day
Courage for Every Day

Každý den odvahu

Courage for Every Day
Česko | 1964 | Drama | Komunismus | 85 minut

Existenciální studie mladého dělníka, který našel smysl života v politické angažovanosti a po kritice kultu osobnosti hledá východisko z těžké morální krize, vypovídá o roztrpčenosti generace "podvedené historií". Schormův debut byl intenzivní provokací k zamyšlení se nad morální zkažeností doby (po...

Existenciální studie mladého dělníka, který našel smysl života v politické angažovanosti a po kritice kultu osobnosti hledá východisko z těžké morální krize, vypovídá o roztrpčenosti generace "podvedené historií". Schormův debut byl intenzivní provokací k zamyšlení se nad morální zkažeností doby (po osobních výhradách prezidenta Novotného se film dostal do kin s ročním zpožděním, cena kritiky, jež mu byla poté udělena, byla na příkaz oficiálních míst utajena, nesměla být publikována a film byl odstaven). Celý svět kromě Jardy je mravně a lidsky zpustošený, protože na lži a sebeklamu není možné nic lidsky hodnotného vystavět. Z prázdna deziluze se šklebí jiná víra, jež jakoby zvyšuje nihilistický výsměch jakémukoliv nadosobnímu cíli. Schorm přitom svým hrdinou nepohrdá, neboť i přes jeho omyly rozumí jeho trápení. Historie krutého vystřízlivění z ideálů, jež se ukáží být vírou v šikovně namalovaný plakát, je výstražným mravním apelem: kdo potlačuje hlas svědomí, sám se odsuzuje k trpkému osudu ztroskotance.Mimořádným talentem 60. let se ukázal být Evald Schorm, který hned svou prvotinou Každý den odvahu rozbouřil veřejné mínění. Poprvé se s takovou otevřeností někdo dotkl hroutících se ideálů. Hrdinou je mladý dělník Jarda (Jan Kačer), někdejší svazácký funkcionář, který si zvykl schematické, černobílé uvažování, jedině v práci viděl smysl svého života. Zastihujeme jej však v situaci, kdy přestává rozumět dění kolem sebe, nechápe, proč jeho víra a nadšenectví se stává předmětem nepochopení a výsměchu. Nechápe, že kolem něho se změnil svět, zatímco on ustrnul v dávno překonaných frázích. Stále by chtěl jít příkladem, avšak svými snahami provokuje, zůstává nepochopen i svými nejbližšími, na holičkách jej nechávají i někdejší spolustraníci, kteří si z něho udělali výstavní praporek svých úspěchů. Schorm se však dívá nestranně. Shledává, jak "švejkování" a ležérnost se stávají bezděkým životním stylem, jak opovržlivě projevovaný nesouhlas se zprofanovanými metodami vůbec nemusí vést k hodnotnější nápravě.

Hrají: Jana Brejchová, Jan Kačer, Jiřina Jirásková, Vlastimil Brodský, Josef Abrhám, Václav Trégl, Jan Libíček

Režie: Evald Schorm

IMDb  69 % Kinobox  69 %

Každý den odvahu online

Sledovat Každý den odvahu online můžeš na KVIFF TV, Voyo. Níže ti nabízíme seznam, kde sledovat celý film Každý den odvahu online, zda je ke stažení a zda má Každý den odvahu dabing nebo titulky.

Voyo
Voyo
od 23. 2. 2021
Předplatné za 159 Kč
KVIFF TV
KVIFF TV
anglické titulky | od 10. 7. 2023
Půjčení (HD) za 80 Kč Nákup (HD) za 150 Kč
Chybí, přebývá nebo je třeba upravit odkaz? Dej nám vědět!

Každý den odvahu recenze a hodnocení

Ve filmu Každý den odvahu hrají Jana Brejchová, Jan Kačer, Jiřina Jirásková, Vlastimil Brodský, Josef Abrhám, Václav Trégl, Jan Libíček.

Film Každý den odvahu režíruje Evald Schorm.

Film Každý den odvahu má 85 minut.

Film Každý den odvahu můžete vidět na KVIFF TV, Voyo.

Film Každý den odvahu je online na KVIFF TV, Voyo, a proto si ho můžete pustit na počítači, telefonu, tabletu či chytrém telefonu.