FB pixel TP pixel
Look Back in Anger
Look Back in Anger

Ohlédni se v hněvu

Look Back in Anger
Velká Británie | 1959 | Drama | Společnost | 98 minut

V roce 1958 Tony Richardson a dramatik John Osborne založili novou produkční společnost Woodfall. Chtěli svému okolí dokázat, že i dobré filmy, tedy takové, které ukazují život v Británii jako skutečnou realitu, mohou být natáčeny velmi levně. Nejprve zfilmovali Osbornovu hru Ohlédni se v hněvu, v r...

V roce 1958 Tony Richardson a dramatik John Osborne založili novou produkční společnost Woodfall. Chtěli svému okolí dokázat, že i dobré filmy, tedy takové, které ukazují život v Británii jako skutečnou realitu, mohou být natáčeny velmi levně. Nejprve zfilmovali Osbornovu hru Ohlédni se v hněvu, v roce 1960 následoval Komik a posléze se vrhli na díla mladých rozhněvaných mužů a režijně nebo producentsky realizovali Pokoj nahoře (1960) a filmy V sobotu večer, v neděli ráno (1960) a Hrozivé ticho (1960). Na filmovém scénáři jejich prvního společného projektu spolupracoval John Osborne s dramatikem a scenáristou Nigelem Knealem. Původní literární předlohu citlivě upravili, její kritické ostří částečně obrousili a některá z nechvalně známých protitřídních promluv vypustili. I přesto film v celkovém vyznění i dnes velmi ostře vypovídá o nespokojenosti mladého rozhněvaného muže... Hrdinou filmu je Jimmy Porter (Richard Burton), nový a ve své době zatím ojedinělý typ antihrdiny věčně protestujícího proti všemu oficiálnímu. Vysokoškolsky vzdělaný hrdina dělnického původu má malý cukrářský stánek na pouličním trhu a žije se svou ženou Alison, kterou neustále zahrnuje svými kritickými výpady vůči společnosti, politice, církvi, šlechtě. Vlastně vůči všemu, co považuje za pokrytecké. Nejčastějším terčem Jimmyho útoků je právě Alison. Jejich vztah osciluje mezi láskou a trápením, Jimmy svou ženu sice miluje, nicméně neustále ji zasypává urážkami, které pramení z jeho pohrdáním střední společenskou vrstvou, z níž Alison pochází. Po příjezdu nejlepší přítelkyně Heleny se ale situace alespoň nakrátko změní... Richardson se snažil filmařsky vyrovnat s Osbornovou převážně monologicky laděnou hrou, která se už ve své podstatě sama vzpouzela filmovému zpracování. Akčnost je ovšem i zde potlačena do pozadí, hlavní síla zpracování tkví v dokonale propracované psychologii postav a zároveň i v podtržení společenského protestu. Adaptaci tak dominují především herecké výkony, v hlavní roli se představil excelentní Richard Burton. Ačkoli byl již poněkud starý na roli pětadvacetiletého Jimmyho, vžil se do jeho postavy velmi důkladně.

IMDb  71 % CSFD  72 %
Voyo
Drama na Voyo
2 000 filmů, seriálů a dalších pořadů z celého světa s českým dabingem či titulky jen za 159 Kč měsíčně.
Vyzkoušej na 7 dní zdarma.
Reklama

Ohlédni se v hněvu online

Ohlédni se v hněvu online zatím bohužel není. Jakmile ho objevíme, hned ho zařadíme!

Ohlédni se v hněvu obsazení

Podívej se, kteří herci a tvůrci jsou ve filmu Ohlédni se v hněvu, kdo má hlavní role a jsou jsou ve filmu Ohlédni se v hněvu postavy.

Richard Burton
Richard Burton
Jimmy Porter
Claire Bloom
Claire Bloom
Helena Charles
Mary Ure
Mary Ure
Alison Porter
Edith Evans
Edith Evans
Mrs. Tanner
Gary Raymond
Gary Raymond
Cliff Lewis
Glen Byam Shaw
Glen Byam Shaw
Colonel Redfern
Phyllis Neilson-Terry
Phyllis Neilson-Terry
Mrs Redfern
George Devine
George Devine
Doctor
Nigel Davenport
Nigel Davenport
1st Commercial Traveller

Ohlédni se v hněvu recenze a hodnocení

Ve filmu Ohlédni se v hněvu hrají Richard Burton, Claire Bloom, Mary Ure, Edith Evans, Gary Raymond, Glen Byam Shaw, Phyllis Neilson-Terry.

Film Ohlédni se v hněvu režíruje Tony Richardson.

Film Ohlédni se v hněvu má 98 minut.

Film Ohlédni se v hněvu není zatím nikde online.

Film Ohlédni se v hněvu není zatím kde sledovat.