FB pixel TP pixel
Okřídlená hřídel
Okřídlená hřídel

Okřídlená hřídel

Okřídlená hřídel
Česko | 1987 | Životopisné filmy | Vynálezci

Prof. ing. Viktor Kaplan (1876 – 1934) byl rakouský rodák, ale byl velmi hrdý na své československé státní občanství. Narodil se a je pochován v Rakousku, ale celé své dílo uskutečnil v Brně, kde působil od roku 1906 až do roku 1931 jako profesor pro stavbu vodních turbín na Německé vysoké škole tec...

Prof. ing. Viktor Kaplan (1876 – 1934) byl rakouský rodák, ale byl velmi hrdý na své československé státní občanství. Narodil se a je pochován v Rakousku, ale celé své dílo uskutečnil v Brně, kde působil od roku 1906 až do roku 1931 jako profesor pro stavbu vodních turbín na Německé vysoké škole technické. Zde také po mnoha a mnoha pokusech zrealizoval svůj objevný vynález vodní rychloběžné turbíny. Televizní inscenace se soustřeďuje nejen na Kaplanovo bádání a na dramatické soudní spory o uznání patentu, které následovaly po zveřejnění vynálezu, ale také na spolupráci a celoživotní přátelství s ing. Jaroslavem Slavíkem. Výrobcem turbín se stala brněnská slévárna a ocelárna Ignác Storek, která vynálezce již od počátku jeho výzkumů vydatně podporovala. O novou turbínu byl pak velký zájem a firma měla co dělat, aby zdolala příval objednávek. První Kaplanova turbína byla postavena 1960 před Technickým muzeem ve Vídni jako technická památka světového významu.

Okřídlená hřídel online

Sledovat Okřídlená hřídel online můžeš na iVysílání. Níže ti nabízíme seznam, kde sledovat celý film Okřídlená hřídel online, zda je ke stažení a zda má Okřídlená hřídel dabing nebo titulky.

iVysílání
iVysílání
české titulky | od 29. 1. 2012
Zdarma
Chybí, přebývá nebo je třeba upravit odkaz? Dej nám vědět!

Okřídlená hřídel recenze a hodnocení

Ve filmu Okřídlená hřídel hrají .

Film Okřídlená hřídel režíruje .

Film Okřídlená hřídel můžete vidět na iVysílání.

Film Okřídlená hřídel je online na iVysílání, a proto si ho můžete pustit na počítači, telefonu, tabletu či chytrém telefonu.