Kdokoliv někdy jel po české železnici ví, že cesta se mnohdy může pěkně protáhnout. Protože zpoždění a čekání na vlak může být někdy opravdu nekonečné, vybrali jsme pro vás ty nejdelší filmy, na které jsme si vzpomněli.
31. 8. 2018 0:00 | Kampaň 31. 8. 2018 0:00 | KampaňSlavná adaptace neméně slavného románu je tak dlouhá, že se její režie museli zhostit rovnou tři režiséři. Příběh zasazený do dob Americké občanské války je při necelých čtyř hodinách jedním z nejdelších bijáků klasického Hollywoodu. A že s materiálem tenkrát opravdu nešetřili! Příběh bojů mezi americkým Severem a Jihem, a také velké lásky mezi tvrdohlavou dámičkou Scarlett a arogantním Rhettem Butlerem, přitom budete buď milovat či nenávidět. Ale ať už si vás tyto dvě rozporuplné postavy podmaní nebo ne (vážně – pokud by existovala cena za nejotravnější charaktery, měli by ji Scarlett a Rhett), Jih proti Severu zůstává v mnoha směrech nepřekonanou klasikou. Opusem, které už se v dnešní době netočí, a pokud ano, tak jsou z větší části digitální. Ne nadarmo má film na kontě 8 Oscarů. Mimo jiné i Oscara pro herečku ve vedlejší roli Hattie McDaniel, která se v roce 1940 stala první afroamerickou herečkou oceněnou touto cenou. Samotný film na Oscarech tehdy překonal i pecky jako Čaroděj ze země Oz či Pan Smith přichází. A to už o něčem vypovídá.
82 %Tři a půl hodiny. Tři a půl hodiny tam Ben-Hur jezdí dokola na koňském spřežení! Dobrá, vtipy stranou. Ben Hur s Charltonem Hestonem patří mezi další dlouhé hollywoodské klasiky, které by měl každý vidět a které vám snad nejen zkrátí čekání na vlak, ale v první řadě vám ten čas i zpříjemní. Přes rozvláčnější vyprávění příběh mírumilovného židovského synka, který je omylem odsouzen, a který přijde o rodinu, kupodivu poměrně rychle utíká. I když ta koňská spřežení tam jezdí vážně dlouho, to jsme si nevymysleli. Režisér William Wyler a jeho tým si za film každopádně vysloužili celkem 11 Oscarů, což je dosud nepřekonaný rekord, který dorovnal jen Cameronův Titanic a Jacksonovo završení trilogie Pán prstenů: Návrat krále. Dlouhé filmy akademici zjevně milují. A pokud vás k tomu donutí okolnosti, budete je milovat i vy!
81 %Velkolepý epos vypráví příběh skutečného důstojníka Thomase Edwarda Lawrence, který je během první světové války vyslán do Arábie, aby sjednotil místní kmeny. A prožil si u toho peklo a zklamání. David Lean za svou režijní kariéru natočil mnoho velkofilmů (za zmínku určitě stojí Most přes řeku Kwai či Doktor Živago), ale žádný není tak gigantický jako téměř čtyřhodinový Lawrence z Arábie. Film, který proslavil Petera O'Toolea, otevřel dveře do Hollywoodu Omaru Sharifovi, a který získal sedm Oscarů. A který je dodnes velkou inspirací například Stevenu Spielbergovi. Protože nebyl-li by Lawrence z Arábie, nikdy by nevznikl Indiana Jones a možná ani Tintinova dobrodružství.
83 %Vlastně je to jednoduché – natočte dlouhý film a dostanete spoustu Oscarů! Jen u Tenkrát v Americe tato šablona nějak nevyšla. Pro americké publikum byl film totiž citelně zkrácen a v oscarové kampani mu to ublížilo. A ne, že by to mělo na zábavu při čekání na vlak vliv, ale nebojte, tento opus má aspoň dvě ceny BAFTA. Poslední film Sergia Leoneho má v režisérském sestřihu (to je ten, který musíte vidět, ostatní neuznáváme!) něco málo přes čtyři hodiny a provede vás několika dekádami života newyorských gangsterů. Režisér film připravoval více než deset let a založil ho na autobiografickém románu Harryho Greye The Hoods. V kultovním příběhu bratrství, lásky a zrady září Robert De Niro, James Woods a Elizabeth McGovern. A první filmovou roli si tu odbyla tehdy čtrnáctiletá Jennifer Connelly.
83 %V klasické romantice režiséra Sydneyho Pollacka se na Afriku vzpomíná přes dvě a půl hodiny. Ale vzpomíná na ni Meryl Streep a Robert Redford, takže vám to tak dlouhé připadat nebude, nebojte! Film vypráví pravdivý příběh dánské spisovatelky Karen Blixen, která v druhé dekádě minulého stoleté žila s nevěrným manželem Brorem v Keni na kávové plantáži, a která brzy propadla kouzlu drsného, ale půvabného lovce Denyse. Rozvláčné vyprávění, nádherná kamera, hudba z reklamy na Mattonku (pamětníci vzpomínají), ale i neuvěřitelná chemie mezi Robertem Redfordem a Meryl Streep. To vše jsou Vzpomínky na Afriku.
71 %Překrásná kamera, romantická atmosféra starých hollywoodských fláků a Robert Redford tokající s Meryl Streep. Klasika.
Předtím, než Oliver Stone rozjel brutální paranoiu ve Snowdenovi, tu byl JFK. Konspirační thriller mapující události, které vedly k atentátu na amerického prezidenta Kennedyho. Newyorský státní zástupce Jim Garrison (Kevin Costner) nevěří oficiální zprávě s informacemi o atentátníkovi, a na vlastní pěst tak zahajuje pátrání po pravém vrahovi milované hlavy státu. Oliver Stone ve filmu nastoluje rozličné teorie, které jsou i po půl století od atentátu stále živé, a doplňuje je mnoho dalších otazníků. Schválně, jaký obrázek si o jedné z nejzásadnějších událostí moderních světových dějin po téměř třech a půl hodinách v režisérském sestřihu), uděláte vy.
80 %Spielbergova pocta Oskaru Schindlerovi a celé židovské obci je opravdu silné kafe. Film o jedné z nejtemnějších kapitol našich dějin se odehrává v Polsku za druhé světové války, kde se obchodníkovi Oskaru Schindlerovi (vynikající Liam Neeson) podaří zachránit přes tisíc životů, když ve své továrně zaměstná holokaustem ohrožené Židy. 195 minut brilantní filmařské práce, ale zároveň absolutního hororu, který je nutno si obzvlášť v dnešní době připomínat. Kdo na konci nebrečí, není člověk.
90 %Jen o minutu méně, tedy 194 minut, má druhý nejvýdělečnější film všech dob – Titanic. V televizním vysílání vám přitom samozřejmě mohl připadat o něco delší, protože natažením o reklamní bloky má více než čtyři hodiny. Ale i tak jsme na něj všichni vždycky koukali. Jeden z nejlepších filmů Jamese Camerona (nenuťte nás dělat žebříček, to nejde!) si totiž vždy rádi zopakujeme, a je jedno, jestli doma na televizi, na tabletu nebo třeba při cestě na mobilu. Velká láska na pozadí velké katastrofy, úchvatná Kate Winslet, mladý Leonardo DiCaprio a zloun Billy Zane nás totiž budou bavit už napořád.
79 %Epické zakončení trilogie Pán prstenů s podtitulem Návrat krále je zřejmě ten nejvhodnější film, který si pustit, pokud se zaseknete někde na cestě. Vlak pořád nikde? Pán prstenů! Jste zaseknutí na trati? Pán prstenů! Jedete na druhou stranu zeměkoule? Pán prstenů! Můžete si přitom samozřejmě pustit rovnou celou trilogii, a pokud Petera Jacksona milujete opravdu bezmezně, přihoďte klidně i jeho Hobity. Ale věřte, že na pořádnou jízdu (doslova) vám vystačí i pouhý Návrat krále. Ten má v rozšířené verzi přes čtyři hodiny. A pokud máte rádi audiokomentáře, pustit si film můžete rovnou čtyřikrát po sobě. Bonusové materiály pak vydají na krásných šest hodin, takže se s filmem můžete vydat třeba rovnou na Nový Zéland, kde se natáčel. A klidně kousek vezměte i vlakem, času na to ostatně máte dost!
90 %Jak jinak si zkrátit čekání na vlak, než filmem, kde hlavní postavy doslova čekají na vlak? Tedy na železnici. Až jí na Divokém západě postaví. Klasický western se totiž celý točí okolo sporů o pozemky, po kterých mají vlaky ve fiktivním městečku Flagstone jezdit. Do toho všeho se zamíchají osobní účty místních pistolníků, složité rodinné vztahy a intriky. Přidejte precizní režii mistra žánru Sergia Leoneho (Leone natočil i pecky jako Pro pár dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý), nezapomenutelné hudební motivy od Ennia Morriconeho a vyjdou vám z toho necelé tři hodiny poctivé filmařiny, která se už dnes jen tak nevidí. Lepší western, abyste pohledali.
85 %