FB pixel
Zdroj:
Už jen pár dní probíhá hlasování o nejlepší weby českého internetu. Hlasujte pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!
Jih proti Severu Zdroj: TMDB

Jih proti Severu

Slavná adaptace neméně slavného románu je tak dlouhá, že se její režie museli zhostit rovnou tři režiséři. Příběh zasazený do dob Americké občanské války je při necelých čtyř hodinách jedním z nejdelších bijáků klasického Hollywoodu. A že s materiálem tenkrát opravdu nešetřili! Příběh bojů mezi americkým Severem a Jihem, a také velké lásky mezi tvrdohlavou dámičkou Scarlett a arogantním Rhettem Butlerem, přitom budete buď milovat či nenávidět. Ale ať už si vás tyto dvě rozporuplné postavy podmaní nebo ne (vážně – pokud by existovala cena za nejotravnější charaktery, měli by ji Scarlett a Rhett), Jih proti Severu zůstává v mnoha směrech nepřekonanou klasikou. Opusem, které už se v dnešní době netočí, a pokud ano, tak jsou z větší části digitální. Ne nadarmo má film na kontě 8 Oscarů. Mimo jiné i Oscara pro herečku ve vedlejší roli Hattie McDaniel, která se v roce 1940 stala první afroamerickou herečkou oceněnou touto cenou. Samotný film na Oscarech tehdy překonal i pecky jako Čaroděj ze země Oz či Pan Smith přichází. A to už o něčem vypovídá.

Online na iTunes, Rakuten (titulky) (dabing) od 30. 12. 2015

Ben Hur Zdroj: TMDB

Ben Hur

Tři a půl hodiny. Tři a půl hodiny tam Ben-Hur jezdí dokola na koňském spřežení! Dobrá, vtipy stranou. Ben Hur s Charltonem Hestonem patří mezi další dlouhé hollywoodské klasiky, které by měl každý vidět a které vám snad nejen zkrátí čekání na vlak, ale v první řadě vám ten čas i zpříjemní. Přes rozvláčnější vyprávění příběh mírumilovného židovského synka, který je omylem odsouzen, a který přijde o rodinu, kupodivu poměrně rychle utíká. I když ta koňská spřežení tam jezdí vážně dlouho, to jsme si nevymysleli. Režisér William Wyler a jeho tým si za film každopádně vysloužili celkem 11 Oscarů, což je dosud nepřekonaný rekord, který dorovnal jen Cameronův Titanic a Jacksonovo završení trilogie Pán prstenů: Návrat krále. Dlouhé filmy akademici zjevně milují. A pokud vás k tomu donutí okolnosti, budete je milovat i vy!

Online na Google Play, iTunes (titulky) (dabing), Rakuten (dabing) od 1. 11. 2016

Lawrence z Arábie Zdroj: TMDB

Lawrence z Arábie

Velkolepý epos vypráví příběh skutečného důstojníka Thomase Edwarda Lawrence, který je během první světové války vyslán do Arábie, aby sjednotil místní kmeny. A prožil si u toho peklo a zklamání. David Lean za svou režijní kariéru natočil mnoho velkofilmů (za zmínku určitě stojí Most přes řeku Kwai či Doktor Živago), ale žádný není tak gigantický jako téměř čtyřhodinový Lawrence z Arábie. Film, který proslavil Petera O'Toolea, otevřel dveře do Hollywoodu Omaru Sharifovi, a který získal sedm Oscarů. A který je dodnes velkou inspirací například Stevenu Spielbergovi. Protože nebyl-li by Lawrence z Arábie, nikdy by nevznikl Indiana Jones a možná ani Tintinova dobrodružství.

Online na Google Play (titulky), iTunes od 11. 3. 2018

Tenkrát v Americe Zdroj: TMDB

Tenkrát v Americe

Vlastně je to jednoduché – natočte dlouhý film a dostanete spoustu Oscarů! Jen u Tenkrát v Americe tato šablona nějak nevyšla. Pro americké publikum byl film totiž citelně zkrácen a v oscarové kampani mu to ublížilo. A ne, že by to mělo na zábavu při čekání na vlak vliv, ale nebojte, tento opus má aspoň dvě ceny BAFTA. Poslední film Sergia Leoneho má v režisérském sestřihu (to je ten, který musíte vidět, ostatní neuznáváme!) něco málo přes čtyři hodiny a provede vás několika dekádami života newyorských gangsterů. Režisér film připravoval více než deset let a založil ho na autobiografickém románu Harryho Greye The Hoods. V kultovním příběhu bratrství, lásky a zrady září Robert De Niro, James Woods a Elizabeth McGovern. A první filmovou roli si tu odbyla tehdy čtrnáctiletá Jennifer Connelly.

Online na Amazon Prime (titulky), Netflix od 1. 4. 2018

Vzpomínky na Afriku Zdroj: TMDB

Vzpomínky na Afriku

V klasické romantice režiséra Sydneyho Pollacka se na Afriku vzpomíná přes dvě a půl hodiny. Ale vzpomíná na ni Meryl Streep a Robert Redford, takže vám to tak dlouhé připadat nebude, nebojte! Film vypráví pravdivý příběh dánské spisovatelky Karen Blixen, která v druhé dekádě minulého stoleté žila s nevěrným manželem Brorem v Keni na kávové plantáži, a která brzy propadla kouzlu drsného, ale půvabného lovce Denyse. Rozvláčné vyprávění, nádherná kamera, hudba z reklamy na Mattonku (pamětníci vzpomínají), ale i neuvěřitelná chemie mezi Robertem Redfordem a Meryl Streep. To vše jsou Vzpomínky na Afriku.

Online na Google Play, iTunes, O2TV (dabing), Rakuten od 1. 4. 2018

JFK Zdroj: TMDB

JFK

Předtím, než Oliver Stone rozjel brutální paranoiu ve Snowdenovi, tu byl JFK. Konspirační thriller mapující události, které vedly k atentátu na amerického prezidenta Kennedyho. Newyorský státní zástupce Jim Garrison (Kevin Costner) nevěří oficiální zprávě s informacemi o atentátníkovi, a na vlastní pěst tak zahajuje pátrání po pravém vrahovi milované hlavy státu. Oliver Stone ve filmu nastoluje rozličné teorie, které jsou i po půl století od atentátu stále živé, a doplňuje je mnoho dalších otazníků. Schválně, jaký obrázek si o jedné z nejzásadnějších událostí moderních světových dějin po téměř třech a půl hodinách v režisérském sestřihu), uděláte vy.

Online na iTunes (titulky) od 9. 6. 2020

Schindlerův seznam Zdroj: TMDB

Schindlerův seznam

Spielbergova pocta Oskaru Schindlerovi a celé židovské obci je opravdu silné kafe. Film o jedné z nejtemnějších kapitol našich dějin se odehrává v Polsku za druhé světové války, kde se obchodníkovi Oskaru Schindlerovi (vynikající Liam Neeson) podaří zachránit přes tisíc životů, když ve své továrně zaměstná holokaustem ohrožené Židy. 195 minut brilantní filmařské práce, ale zároveň absolutního hororu, který je nutno si obzvlášť v dnešní době připomínat. Kdo na konci nebrečí, není člověk.

Online na iTunes, Netflix (titulky), O2TV (dabing), Rakuten od 8. 7. 2015

Titanic Zdroj: TMDB

Titanic

Jen o minutu méně, tedy 194 minut, má druhý nejvýdělečnější film všech dob – Titanic. V televizním vysílání vám přitom samozřejmě mohl připadat o něco delší, protože natažením o reklamní bloky má více než čtyři hodiny. Ale i tak jsme na něj všichni vždycky koukali. Jeden z nejlepších filmů Jamese Camerona (nenuťte nás dělat žebříček, to nejde!) si totiž vždy rádi zopakujeme, a je jedno, jestli doma na televizi, na tabletu nebo třeba při cestě na mobilu. Velká láska na pozadí velké katastrofy, úchvatná Kate Winslet, mladý Leonardo DiCaprio a zloun Billy Zane nás totiž budou bavit už napořád.

Online na HBO (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten od 1. 2. 2021

Pán prstenů: Návrat krále Zdroj: TMDB

Pán prstenů: Návrat krále

Epické zakončení trilogie Pán prstenů s podtitulem Návrat krále je zřejmě ten nejvhodnější film, který si pustit, pokud se zaseknete někde na cestě. Vlak pořád nikde? Pán prstenů! Jste zaseknutí na trati? Pán prstenů! Jedete na druhou stranu zeměkoule? Pán prstenů! Můžete si přitom samozřejmě pustit rovnou celou trilogii, a pokud Petera Jacksona milujete opravdu bezmezně, přihoďte klidně i jeho Hobity. Ale věřte, že na pořádnou jízdu (doslova) vám vystačí i pouhý Návrat krále. Ten má v rozšířené verzi přes čtyři hodiny. A pokud máte rádi audiokomentáře, pustit si film můžete rovnou čtyřikrát po sobě. Bonusové materiály pak vydají na krásných šest hodin, takže se s filmem můžete vydat třeba rovnou na Nový Zéland, kde se natáčel. A klidně kousek vezměte i vlakem, času na to ostatně máte dost!

Online na Google Play (dabing), HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky), O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 22. 2. 2021

Tenkrát na Západě Zdroj: TMDB

Tenkrát na Západě

Jak jinak si zkrátit čekání na vlak, než filmem, kde hlavní postavy doslova čekají na vlak? Tedy na železnici. Až jí na Divokém západě postaví. Klasický western se totiž celý točí okolo sporů o pozemky, po kterých mají vlaky ve fiktivním městečku Flagstone jezdit. Do toho všeho se zamíchají osobní účty místních pistolníků, složité rodinné vztahy a intriky. Přidejte precizní režii mistra žánru Sergia Leoneho (Leone natočil i pecky jako Pro pár dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý), nezapomenutelné hudební motivy od Ennia Morriconeho a vyjdou vám z toho necelé tři hodiny poctivé filmařiny, která se už dnes jen tak nevidí. Lepší western, abyste pohledali.

Online na Google Play, iTunes (titulky), Rakuten (titulky) od 10. 11. 2017

10 filmů na čekání, než přijede další vlak  |  Kampaň  | 

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Další články jako 10 filmů na čekání, než přijede další vlak

Kampaň  |  2018

10 filmů, které nesmíte sledovat v letadle

Chystáte se na dovolenou a máte před sebou let, ve kterém vás aerolinky obdarují obrazovkou s našlapanou filmotékou? To se máte. Jen se během letu proboha nedívejte na následující filmy, které by vám cestu mezi oblaky zkazily víc než vydatné turbulence. číst více

Kampaň  |  2018

10 filmů, které musíte vidět, než umřete

Sedíte v ordinaci lékaře a čekáte špatné zprávy? Přešla vás chuť na život a hledáte důvod, proč dál pokračovat? Nezoufejte ještě. Máme pro deset inspirativních fimů, které vám pomohou ať už máte špatný den, měsíc či rok. číst více

Kampaň  |  2018

10 filmů o úspěšných, co přestali studovat

Vzdělání = úspěch. Kéž by to vždy platilo. V následující desítce filmů se podíváme na filmy, často založené na skutečných příbězích, kde k úspěchu - nebo alespoň ke štěstí - přišli i lidé, kteří střední či vysokou školu vůbec nedodělali. číst více

Kampaň  |  2018

10 seriálů na koukání během cesty tramvají

Trávíte spoustu času popojížděním v tramvajích? Jezdíme do prací a škol, na schůzky, na rande či prostě jen vyřídit papírování. Co ale s proježděným časem? Víme hned o několika seriálech, které vás v MHD královsky zabaví. číst více

Kampaň  |  2018

10 filmů o nej místech, kam dojede tento vlak

Sedíte právě ve vlaku a sníte o tom, že vás doveze na nějaké hezké místo? Můžete se nechat inspirovat desítkou filmů z českého venkova, který nikdy nebyl tak přitažlivý jako ve filmech Slavnosti sněženek nebo Vesničko má, středisková. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist