FB pixel

Smrt jí sluší

Stárnoucí herečka a úspěšná spisovatelka se kdysi rozkmotřily při boji o pana vysněného, avšak celý milostný trojúhelník již dávno není v nejlepších letech. Do hry však vstupuje tajemná čarodějnice a elixír mládí, který roztáčí boj na život a (ne tak úplně) na smrt. Jestli jste někdy přemýšleli, jak může vypadat do absurdna dotažený bitch fight, tak Robert Zemeckis jej přesně zobrazil v této devadesátkové černé komedii.

Rosemary má děťátko

V roce 1968 adaptoval tehdy v Hollywoodu začínající Roman Polanski populární román Iry Levine, který děsil generace nastávajících maminek. Když se mladý pár nastěhuje do nového vysněného bytu v New Yorku, sousedé doporučí těhotné Rosemary návštěvu doktora. Od té doby však mladou ženu začnou provázet nepředstavitelné noční můry a běsy. Od preventivní gynekologické prohlídky film neodrazuje, pocuchat nervy vám ale může pěkně, protože s přibývající stopáží pořádně přituhuje.

Vůně ženy

Zatímco válečný veterán Slade, jež nešťastně přišel o zrak, plánuje již brzy skoncovat se životem a všemi jeho radostmi, odjíždí se svým opatrovníkem na poslední výlet do víru velkoměsta. Nenachází v něm ale svůj očekávaný finální dech, ale díky mladému studentovi znovu objevuje drobná štěstí života. Plukovník Slade je bezpochyby jednou z nejlepších a nejkomplexnějších rolí, ve které měl Al Pacino možnost zazářit na plátně.

Mafiáni

Ještě dávno předtím, než Martin Scorsese uvedl na Netflixu svůj mafiánský (a poměrně zbytečně nabubřelý) opus Irčan, natočil mnohem zábavnější kriminálku. Na ploše několika desetiletí sledujeme osudy Henryho Hilla a jeho kumpánů na jeho vysněné cestě stát se gangsterem. Dnes už ikonický snímek ze začátku devadesátých let je klasikou, kterou se inspiruje snad každá moderní gangsterka. A zcela oprávněně.

Big Lebowski

I lenoši vyžadují trochu sympatie, a v případě toho největšího povaleče v dějinách kinematografie to ani jinak nejde. Poté, co si nájemní zabijáci omylem spletou oblíbeného flákače s místním boháčem, je Dude Lebowski donucen vzít spravedlnost do vlastních rukou, osvobodit vězněnou dceru a dostat kompenzaci za svůj zničený milovaný koberec. K tomu všemu si přepočítejte hodně marihuany, bílých medvědů a bowlingu a jedna z nejlegendárnějších komedií je na světě.

Zjizvená tvář

Sice jsme výše psali, že role slepého plukovníka hledajícího novou chuť k životu je asi nejlepší rolí Al Pacina, Tony Montana mu ale s pistolí v ruce dýchá na záda. Remake klasického snímku ze třicátých let inspirovaného osudy Al Caponeho v režii Briana de Palmy sleduje osudy chudého přistěhovalce, který byl pro svůj kriminální záznam vyhoštěn z Kuby a na nové prostředí se adaptuje až nezvykle rychle a úspěšně. Extravagantní brutalitka je jednou z nejlepších mafiánských odyssejí všech dob.

Interview s upírem

„Napij se ze mě a budeš žít věčně,“ špitá do ouška Brad Pitt Tomu Cruisovi. Podle upírského bestselleru vznikl snímek o jedné podivné noci v životě mladého novináře, kterému upír vypráví svůj pohnutý životní osud, jenž prožil na ploše několika století ve francouzské metropoli. Dnes už ikonický latentně homosexuální snímek otevřel brány vlastní sexuality mnohým teenagerům devadesátých let.

Ve jménu otce

Když v polovině sedmdesátých let jednotka Irské republikánské armády srovnala se zemí hospodu ve městě Guilford, byl vynesen zdánlivě unáhlený rozsudek. Patnáct let po jeho vynesení byli obžalovaní zproštěni viny a puštěni na svobodu, pravda však stále leží někde mezi. Generační portrét irských nacionalistů dává prostor obětem a vyzdvihuje rodinnou soudržnost, přesto je však pozoruhodně ambivalentní ve své nevůli k objektivizaci faktů.

Uprchlík

Richard Kimble byl odsouzen za vraždu milované ženy, přesto však stále tvrdí, že je nevinen a za násilnou smrtí stojí tajemný jednoruký muž. Když při ordinérním transportu havaruje autobus s vězni, Kimble se dostává na svobodu a s agentem FBI ve vlastních stopách začíná po skutečném vrahovi pátrat. Zběsilá naháněčka se mění v rozkrývání děsivých farmaceutických praktik v thrilleru, jež nechybí na předních příčkách v encyklopediích akčního žánru. Napínák jako víno s geniálním Harrisonem Fordem.

Neúplatní

Může se zdát, že v tomto žebříčku si až slastně libujeme v gangsterkách a snímcích Briana de Palmy. Epická mafiánská sága z počátku století vypráví příběh čtyř neúplatných policajtů, kteří se rozhodnou dopadnout Al Caponeho v dobách rozmachu kriminality a drsné prohibice Chicaga třicátých let. Film vznikl podle úspěšné divadelní hry a dal příležitost v té době teprve vycházející herecké hvězdičce Kevinu Costnerovi, který od té doby pořádně nakopl svou kariéru. Závěrečný střet na nádraží je dodnes naprosto fenomenální.

10 nesmrtelných filmových pecek, které se skrývají v útrobách Netflixu  |  Tipy na film  | 

Beata Mrazíková


Další články jako 10 nesmrtelných filmových pecek, které se skrývají v útrobách Netflixu

Tipy na film  |  včera 12:00

9 nejlepších filmů a seriálů, které se objeví do konce června na Netflixu

Žhavé léto je v plném proudu a Netflix se musí zatraceně snažit, aby nás udržel v obývacích pokojích. Proto začíná tasit nejen pořádnou porci vlastních, ale i zakoupených novinek. Pojďme je omrknout. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Slunce žhne venku na maximum. Pokud už máte dost chytání bronzu a chce trochu vnitřní zábavy, aktuální nabídka Netflixu a spol. by vás měla rozhodně uspokojit. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

5 esenciálních zombie filmů, které by měl vidět každý

Chcete si doplnit vzdělání v oblasti zombie žánru, ale nemáte čas nakoukávat úplně všechno? Zkuste těchto 5 filmů, které mnohdy nastartovaly celé série, přinesly slávu svým tvůrcům a vůbec dobře ukazují různé způsoby, jak s nemrtvými pracovat. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

9 parádních filmů, které jsou nově (nebo znovu) dostupné na Netflixu

Jak je u Netflixu častý jev, bez bližšího známení do jeho útrob přibyly filmy s novou či obnovenou licencí. Dočkali jsme se tak například Final Cutu původního Blade Runnera nebo Gran Torina. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

10 nejsledovanějších filmů na Netflixu současnosti

Armáda mrtvých sice koncem minulého měsíce rychle převzala otěže nejsledovanějšího filmu Netflixu, ve finálním součtu posledních týdnů ji ale trumfly jiné projekty. číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist