FB pixel
Zdroj: TriStar Pictures
Už jen pár dní probíhá hlasování o nejlepší weby českého internetu. Hlasujte pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!
Johnny Mnemonic Zdroj: TMDB

Johnny Mnemonic

V přímé adaptaci díla kyberpunkového průkopníka Williama Gibsona si Keanu Reeves zahrává s matrixem v dystopické budoucnosti čtyři roky před kultovní trilogií. Navzdory kolísavým kvalitám filmu je Johnny Mnemonic v podstatě esencí kyberpunkové tvorby, jak zahrnuje všemocné japonské korporace, pouliční subkulturu kyberneticky vylepšených vyvrhelů v neonoirovém prostředí a občasné výlety do kyberprostoru. Film nám v podstatě umožňuje poznávat svůj zajímavě znepokojivý fikční svět prostřednictvím putování hlavního hrdiny, cynického kyborga Johnnyho (Reeves), a je celkem zábava to sledovat a vnořit se do gibsonovské poetiky. Navíc se zde profesionálně vraždící kněz s tváří Dolpha Lundgrena utká s mluvícím delfínem.

Není nikde online

Blade Runner Zdroj: TMDB

Blade Runner

I když byl natočen před vznikem kyberpunku jako subžánru, pomohl ustanovit některé jeho prvky – kombinace poetiky drsné školy a dystopické sci-fi, zasazení do neradostné budoucnosti definované přeplněným, deštivým velkoměstem, okázalým futurismem a zásadní rolí mocných zlovolných korporací v každodenním životě. Paradoxně v něm nenajdeme kyberprostor nebo vylepšení lidského organismu pomocí kybernetiky, byť zde jako důležitý prvek funguje úloha uměle vytvořených lidí, kteří jsou na Zemi mimo zákon. Film je zajímavý především svou nedořečeností, respektive tím, jak nutí diváka přemýšlet samostatně. Samotná fabule filmu (detektiv pátrá po uprchlých androidech) je odvyprávěná dost jednoduše, nicméně tvůrci nechávají svého diváka trochu tápat, co se týče ustavení fikčního světa a jeho fungování. Populární fanouškovskou otázku, zda je sám hlavní hrdina také android, zde nechává jen naznačenou v jedné jediné větě a samotném závěru filmu. Rozměr otázky života samotných androidů je pouze naznačen jejich jednáním. Paradoxní je, že sequel Blade Runner 2049 všechny tyto věci řeší velmi explicitně, ale utápí je v příliš komplikované zápletce.

Online na Google Play, iTunes, Netflix, Rakuten (dabing) od 18. 1. 2016

Zvláštní dny Zdroj: TMDB

Zvláštní dny

Výborná neonoirová detektivka to s futurismem nepřehání. Odehrává se v blízké budoucnosti, kterou charakterizuje vzrůstající zločinnost ve městech a eskalující brutalita policie. A také zvláštní technologie, umožňující nahrávání vzpomínek, které si můžete na černém trhu koupit. Hlavní hrdina Nero (Ralph Fiennes) je bývalý policista, toho času dealer vzpomínek a životní ztroskotanec. Samotná technologie přehrávání vzpomínek zde má jak symbolickou, tak vyprávěcí funkci. Posouvá vyprávění, protože díky nahrané vzpomínce začne Nero pátrat po sériovém vrahovi právě prostřednictvím dalších nahraných vzpomínek. Zároveň představují jeho lpění na kdysi ideální minulosti, které mu brání žít plnohodnotný život v současnosti. Kromě toho film představuje nápaditou hru s žánrem a jeho pravidly.

Není nikde online

Ghost in The Shell Zdroj: TMDB

Ghost in The Shell

Kultovní japonský anime film posloužil jako inspirace Matrixu v několika scénách, především má ale blíže ke Scottovu Blade Runnerovi. Hlavní postavou je policistka Kusanagi, která je kyborg. Díky tomu patří k nejlepším a je pověřena pátráním po hackerovi zvaném Loutkář, schopným hackovat lidské bytosti a ovládat je. Film se zabývá především otázkami vlastní identity ve stylu Théseova paradoxu – jak moc je Kusanagi člověkem s každým dalším vylepšením a jak moc je sama sebou, když téměř každá část jejího těla patří mocné korporaci? Stejné dilema řeší i oběti Loutkáře, mučení falešnými vzpomínkami. Filmu se daří kombinovat otázky ohledně jsoucna s dynamickou akcí.

Online na iTunes od 18. 12. 2018

Nemesis
Zdroj: TMDB

Nemesis

Legendární béčkař Albert Pyun rád kombinoval komiksovou nadsázku s vážnými filosofickými ambicemi a jeho kyberpunkový akční film je toho důkazem. Přestože bývá označován jako „Blade Runner pro chudé,“ má více společného právě s Ghost in the Shell. Policista Alex potírá zločinné androidy, sám je ale při každé akci raněn tak, že se stává čím dál více kyborgem. Otázka, kolik je v něm lidského a kolik mechanického, jej nakonec dožene k existenciální krizi. Ale třeba mu ji pomůže překonat současný případ, jenž ho zavede ke spiknutí v samotných bezpečnostních složkách. Nemesis je film, který si obtížně hledá diváckou skupinu. Na diváky, hledající intelektuální požitek ve stylu Blade Runnera či Ghost in the Shell, využívá až příliš béčkových propriet – svalnatý neherec v hlavní roli, přestřelky tak naddimenzované, až jsou na hranici parodie, s tím související odhalení muskulatury… prostě je to béčko jako hrom. Pro fanoušky béček je ale zase moc filosofický. Alex prostřednictvím zadumaných voice overů postupně zkoumá Théseův paradox, zpochybňuje vlastní lidství a přemítá o tom, jak moc je kybernetická forma života vlastně legitimní. Nemesis je bizarní hybrid filosofické sci-fi a toho nejčistšího braku, ale právě proto je tolik pozoruhodným filmem.

Trávníkář Zdroj: TMDB

Trávníkář

Film se sice zaštiťuje jako adaptace povídky Stephena Kinga, nemá s ní ale téměř nic společného. Hlavní postavou je vědec (Pierce Brosnan), jenž zkouší vylepšit lidskou mysl kombinací drog a virtuální reality. Když se jeho pokusný šimpanz změní ve vraždící bestii a program je ukončen, rozhodne se v něm pokračovat na vlastní pěst a novým pokusným objektem se stane mentálně retardovaný sekač trávy (Jeff Fahey). Titulní trávníkář se skutečně stane géniem, zároveň se u něj vyvinou telepatické a telekinetické schopnosti a zmenšuje se mu svědomí. Kromě bizarně zestárlé CGI technologie film obsahuje i další propriety kyberpunku, především však splynutí titulního trávníkáře s technologií. Projevy jeho schopností jsou navíc vyjádřeny stejnými efekty, jako virtuální realita, symbolizujícími postupné sjednocování postavy s virtuálním prostorem.

Není nikde online

Alphaville Zdroj: TMDB

Alphaville

Mezi další předchůdce kyberpunkové kultury se počítá i tento francouzský artový film Jeana-Luca Godarda, který je velmi volnou adaptací sbírky básní. Proto se děj pohybuje na hraně abstrakce. Hlavní postavou je tajný agent Lemmy Caution (Eddie Constantine), jenž přijíždí do Alphaville, hlavního města galaxie, vyšetřit záhadné události. Alphaville je zcela pod kontrolou umělé inteligence nazvané Alfa 60, které se všechny své obyvatele povedlo připojit ke svému systému. Kromě svérázné umělecké poetiky a abstraktních dialogů film využívá jak prvky sci-fi, tak klasického noiru, jak nechává svého neohroženého hrdinu procházet městem ovládaným zlovolnou technologií.

Není nikde online

Tron Zdroj: TMDB

Tron

Programátor Flynn bojuje proti mocné korporaci, nějakým způsobem je však vtažen do počítače a ocitá se v podivném světě plném personalizovaných programů. Film je v podstatě přepisem známé šablony hrdiny, jenž se ocitne v jiném světě a pomáhá jej očistit od místní diktatury. V tomto případě je tím světem kyberprostor vyznačující se výraznou grafickou stránkou, jež vysloužila filmu kultovní status. Jeho o třicet let mladší pokračování s podtitulem Legacy využilo řízného soundtracku skupiny Daft Punk a propojilo uhrančivou hudbu s pohybovou složkou.

Online na Google Play, iTunes, O2TV (dabing) od 25. 4. 2018

Upgrade Zdroj: TMDB

Upgrade

Mechanik Grey se stane obětí přepadení, při kterém umře jeho snoubenka a on sám je paralyzovaný od krku dolů. Naštěstí je jeho přítel geniálním vědcem, který mu poskytne čip s umělou inteligencí zvaný STEM. Ten mu umožňuje nejen chodit, ale když přebere vládu nad jeho tělem, může z něj udělat efektivního zabijáka. Na první pohled je STEM ideální nástroj k pomstě. Na první pohled... Film se odehrává v blízké budoucnosti, kdy kybernetika pokročila natolik, že je možné mít voperovanou zbraň přímo v ruce. Nápaditost filmu ale není to jediné, kvůli čemu stojí za pozornost. Grey je od prvního momentu filmu pasivní postavou, která za sebe nechává rozhodovat druhé, a v podstatě zastupuje lidskou populaci, která svůj život svěřuje do rukou technologie a postupně ji nechává nad sebou přebírat vládu. Což je něco, co se pomalu stává Greyovi při jeho cestě za pomstou.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Rakuten (dabing) od 16. 1. 2019

Archive Zdroj: TMDB

Archive

Osamělý technik George pracuje kdesi v horách na přísně tajném projektu. Zároveň do něj vnáší své vlastní plány, s nimiž souvisí výroba čím dál vyspělejších a značně emotivních robotů. I když film prakticky neopustí středisko, dozvídáme se o daném fikčním světě dost z různých rozhovorů, které George vede na dálku, a zatímco nám jej tak přibližuje, sám zůstává největší záhadou. Zatímco nás film udržuje v napětí ohledně Georgeových skutečných plánů, zároveň rozvíjí emoční bolest robotických postav. Rovněž několikrát spěje k určitým očekávaným zvratům, které ale nenaplní a promění je v očekávání jiného zvratu, takže nás neustále překvapuje jinými vývojovými modely.

Online na Google Play od 10. 5. 2021

Tetsuo Zdroj: TMDB

Tetsuo

Japonský surrealistický body horror zachycuje děsivou přeměnu obyčejného muže, jenž omylem srazí jednoho podivína autem a z místa nehody ujede. Podivín se mu pomstí originálním způsobem. Muž se kvůli jeho zásahu postupně mění v kovové monstrum. Nejedná se o žádného elegantního robota, ale o beztvarou kovovou věc, vyrůstající postupně z jeho těla. Postupně oba splynou do jedné entity tvořené kovem a vydávají se pustošit svět. Tetsuo svou poetikou není nepodobný Lynchově legendární Mazací hlavě, jak vytváří alegorii skrytou v krajně znepokojivých černobílých obrazech a transformačních sekvencích, které jsou dokonalým palivem pro noční můry.

Není nikde online

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4  |  Tipy na film  | 

Filip Šula


Další články jako 11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Tipy na film  |  včera 12:00

Nejsledovanější seriály v Česku: Hra na oliheň válcuje všechno a všude

Netflix má za sebou nesmírně úspěšné poslední týdny, během nichž se mu podařilo vytvořit jeden olbřímí megahit. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Další víkend a další porce novinek ze streamovacích služeb. Máme tu holandský válečný film či norský akční film na Netflixu, nový hororový seriál na Amazonu, dokument od Apple TV+ a menší novinky na HBO GO. Nejočekávanějším titulem je potom premiéra třetí řady seriálu TY. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

6 filmů a seriálů, které musíte vidět po Hře na oliheň

Nemůžete se nabažit skvělého korejského seriálu Hra na Oliheň? Máme pro vás pár tipů na strhující filmy a seriály z Asie, které jsou mu tematicky či žánrově podobné. Zabruste do neznámých vod filmů, které byste na Netflixu rozhodně nečekali a připravte se – bude to nářez! číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

9 parádních filmů, které Netflix přidal a vy o nich vůbec netušíte

Ač je to pro nás nepochopitelné, Netflix stále rád přidává do nabídky filmy, které dopředu vůbec neanoncuje. Našemu zraku však neuniknou. číst více

Tipy na film  |  před 8 dny

8 nádherných a silných Bond girls, které agenta 007 pořádně potrápily

Poslední Bond v podání Daniela Craiga se čím dál více vyrovnával s bondovskou pověstí šovinistického frajera. Už v minulosti se ale tvůrci snažili Bond girls vštípit trochu ženské síly a nenabízet agentu 007 pouze nové bokovky. Pojďme se podívat na ty nejlepší. číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist