Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel.
22. 9. 2021 7:00 | Tipy na film 22. 9. 2021 7:00 | Tipy na filmV přímé adaptaci díla kyberpunkového průkopníka Williama Gibsona si Keanu Reeves zahrává s matrixem v dystopické budoucnosti čtyři roky před kultovní trilogií. Navzdory kolísavým kvalitám filmu je Johnny Mnemonic v podstatě esencí kyberpunkové tvorby, jak zahrnuje všemocné japonské korporace, pouliční subkulturu kyberneticky vylepšených vyvrhelů v neonoirovém prostředí a občasné výlety do kyberprostoru. Film nám v podstatě umožňuje poznávat svůj zajímavě znepokojivý fikční svět prostřednictvím putování hlavního hrdiny, cynického kyborga Johnnyho (Reeves), a je celkem zábava to sledovat a vnořit se do gibsonovské poetiky. Navíc se zde profesionálně vraždící kněz s tváří Dolpha Lundgrena utká s mluvícím delfínem.
56 %I když byl natočen před vznikem kyberpunku jako subžánru, pomohl ustanovit některé jeho prvky – kombinace poetiky drsné školy a dystopické sci-fi, zasazení do neradostné budoucnosti definované přeplněným, deštivým velkoměstem, okázalým futurismem a zásadní rolí mocných zlovolných korporací v každodenním životě. Paradoxně v něm nenajdeme kyberprostor nebo vylepšení lidského organismu pomocí kybernetiky, byť zde jako důležitý prvek funguje úloha uměle vytvořených lidí, kteří jsou na Zemi mimo zákon. Film je zajímavý především svou nedořečeností, respektive tím, jak nutí diváka přemýšlet samostatně. Samotná fabule filmu (detektiv pátrá po uprchlých androidech) je odvyprávěná dost jednoduše, nicméně tvůrci nechávají svého diváka trochu tápat, co se týče ustavení fikčního světa a jeho fungování. Populární fanouškovskou otázku, zda je sám hlavní hrdina také android, zde nechává jen naznačenou v jedné jediné větě a samotném závěru filmu. Rozměr otázky života samotných androidů je pouze naznačen jejich jednáním. Paradoxní je, že sequel Blade Runner 2049 všechny tyto věci řeší velmi explicitně, ale utápí je v příliš komplikované zápletce.
81 %Výborná neonoirová detektivka to s futurismem nepřehání. Odehrává se v blízké budoucnosti, kterou charakterizuje vzrůstající zločinnost ve městech a eskalující brutalita policie. A také zvláštní technologie, umožňující nahrávání vzpomínek, které si můžete na černém trhu koupit. Hlavní hrdina Nero (Ralph Fiennes) je bývalý policista, toho času dealer vzpomínek a životní ztroskotanec. Samotná technologie přehrávání vzpomínek zde má jak symbolickou, tak vyprávěcí funkci. Posouvá vyprávění, protože díky nahrané vzpomínce začne Nero pátrat po sériovém vrahovi právě prostřednictvím dalších nahraných vzpomínek. Zároveň představují jeho lpění na kdysi ideální minulosti, které mu brání žít plnohodnotný život v současnosti. Kromě toho film představuje nápaditou hru s žánrem a jeho pravidly.
72 %Kultovní japonský anime film posloužil jako inspirace Matrixu v několika scénách, především má ale blíže ke Scottovu Blade Runnerovi. Hlavní postavou je policistka Kusanagi, která je kyborg. Díky tomu patří k nejlepším a je pověřena pátráním po hackerovi zvaném Loutkář, schopným hackovat lidské bytosti a ovládat je. Film se zabývá především otázkami vlastní identity ve stylu Théseova paradoxu – jak moc je Kusanagi člověkem s každým dalším vylepšením a jak moc je sama sebou, když téměř každá část jejího těla patří mocné korporaci? Stejné dilema řeší i oběti Loutkáře, mučení falešnými vzpomínkami. Filmu se daří kombinovat otázky ohledně jsoucna s dynamickou akcí.
79 %Legendární béčkař Albert Pyun rád kombinoval komiksovou nadsázku s vážnými filosofickými ambicemi a jeho kyberpunkový akční film je toho důkazem. Přestože bývá označován jako „Blade Runner pro chudé,“ má více společného právě s Ghost in the Shell. Policista Alex potírá zločinné androidy, sám je ale při každé akci raněn tak, že se stává čím dál více kyborgem. Otázka, kolik je v něm lidského a kolik mechanického, jej nakonec dožene k existenciální krizi. Ale třeba mu ji pomůže překonat současný případ, jenž ho zavede ke spiknutí v samotných bezpečnostních složkách. Nemesis je film, který si obtížně hledá diváckou skupinu. Na diváky, hledající intelektuální požitek ve stylu Blade Runnera či Ghost in the Shell, využívá až příliš béčkových propriet – svalnatý neherec v hlavní roli, přestřelky tak naddimenzované, až jsou na hranici parodie, s tím související odhalení muskulatury… prostě je to béčko jako hrom. Pro fanoušky béček je ale zase moc filosofický. Alex prostřednictvím zadumaných voice overů postupně zkoumá Théseův paradox, zpochybňuje vlastní lidství a přemítá o tom, jak moc je kybernetická forma života vlastně legitimní. Nemesis je bizarní hybrid filosofické sci-fi a toho nejčistšího braku, ale právě proto je tolik pozoruhodným filmem.
Film se sice zaštiťuje jako adaptace povídky Stephena Kinga, nemá s ní ale téměř nic společného. Hlavní postavou je vědec (Pierce Brosnan), jenž zkouší vylepšit lidskou mysl kombinací drog a virtuální reality. Když se jeho pokusný šimpanz změní ve vraždící bestii a program je ukončen, rozhodne se v něm pokračovat na vlastní pěst a novým pokusným objektem se stane mentálně retardovaný sekač trávy (Jeff Fahey). Titulní trávníkář se skutečně stane géniem, zároveň se u něj vyvinou telepatické a telekinetické schopnosti a zmenšuje se mu svědomí. Kromě bizarně zestárlé CGI technologie film obsahuje i další propriety kyberpunku, především však splynutí titulního trávníkáře s technologií. Projevy jeho schopností jsou navíc vyjádřeny stejnými efekty, jako virtuální realita, symbolizujícími postupné sjednocování postavy s virtuálním prostorem.
54 %Mezi další předchůdce kyberpunkové kultury se počítá i tento francouzský artový film Jeana-Luca Godarda, který je velmi volnou adaptací sbírky básní. Proto se děj pohybuje na hraně abstrakce. Hlavní postavou je tajný agent Lemmy Caution (Eddie Constantine), jenž přijíždí do Alphaville, hlavního města galaxie, vyšetřit záhadné události. Alphaville je zcela pod kontrolou umělé inteligence nazvané Alfa 60, které se všechny své obyvatele povedlo připojit ke svému systému. Kromě svérázné umělecké poetiky a abstraktních dialogů film využívá jak prvky sci-fi, tak klasického noiru, jak nechává svého neohroženého hrdinu procházet městem ovládaným zlovolnou technologií.
72 %Programátor Flynn bojuje proti mocné korporaci, nějakým způsobem je však vtažen do počítače a ocitá se v podivném světě plném personalizovaných programů. Film je v podstatě přepisem známé šablony hrdiny, jenž se ocitne v jiném světě a pomáhá jej očistit od místní diktatury. V tomto případě je tím světem kyberprostor vyznačující se výraznou grafickou stránkou, jež vysloužila filmu kultovní status. Jeho o třicet let mladší pokračování s podtitulem Legacy využilo řízného soundtracku skupiny Daft Punk a propojilo uhrančivou hudbu s pohybovou složkou.
67 %Mechanik Grey se stane obětí přepadení, při kterém umře jeho snoubenka a on sám je paralyzovaný od krku dolů. Naštěstí je jeho přítel geniálním vědcem, který mu poskytne čip s umělou inteligencí zvaný STEM. Ten mu umožňuje nejen chodit, ale když přebere vládu nad jeho tělem, může z něj udělat efektivního zabijáka. Na první pohled je STEM ideální nástroj k pomstě. Na první pohled... Film se odehrává v blízké budoucnosti, kdy kybernetika pokročila natolik, že je možné mít voperovanou zbraň přímo v ruce. Nápaditost filmu ale není to jediné, kvůli čemu stojí za pozornost. Grey je od prvního momentu filmu pasivní postavou, která za sebe nechává rozhodovat druhé, a v podstatě zastupuje lidskou populaci, která svůj život svěřuje do rukou technologie a postupně ji nechává nad sebou přebírat vládu. Což je něco, co se pomalu stává Greyovi při jeho cestě za pomstou.
75 %Čekejte nadupané, atmosférické sci-fi s nápaditou akcí, které potvrzuje starou pravdu, že i za málo peněz lze pořídit opravdu hodně muziky.
Osamělý technik George pracuje kdesi v horách na přísně tajném projektu. Zároveň do něj vnáší své vlastní plány, s nimiž souvisí výroba čím dál vyspělejších a značně emotivních robotů. I když film prakticky neopustí středisko, dozvídáme se o daném fikčním světě dost z různých rozhovorů, které George vede na dálku, a zatímco nám jej tak přibližuje, sám zůstává největší záhadou. Zatímco nás film udržuje v napětí ohledně Georgeových skutečných plánů, zároveň rozvíjí emoční bolest robotických postav. Rovněž několikrát spěje k určitým očekávaným zvratům, které ale nenaplní a promění je v očekávání jiného zvratu, takže nás neustále překvapuje jinými vývojovými modely.
64 % © TMDBJaponský surrealistický body horror zachycuje děsivou přeměnu obyčejného muže, jenž omylem srazí jednoho podivína autem a z místa nehody ujede. Podivín se mu pomstí originálním způsobem. Muž se kvůli jeho zásahu postupně mění v kovové monstrum. Nejedná se o žádného elegantního robota, ale o beztvarou kovovou věc, vyrůstající postupně z jeho těla. Postupně oba splynou do jedné entity tvořené kovem a vydávají se pustošit svět. Tetsuo svou poetikou není nepodobný Lynchově legendární Mazací hlavě, jak vytváří alegorii skrytou v krajně znepokojivých černobílých obrazech a transformačních sekvencích, které jsou dokonalým palivem pro noční můry.
70 %Streamovací gigant zařadil do své nabídky filmy, které by byla škoda minout. Najdete v nich vše od akce přes drama až výživný psycho-horor.
Polovina září je tady a s pořádným zápřahem školního roku se vrací i Sexuální výchova. Netflix ale chystá i sci-fi novinku, parádní dokument pro fandy sportu a poslední slovo neříká ani konkurence!
Nová marvelovka Shang-chi nabízí příjemný fantasy eskapismus šmrncnutý východní kulturou a tradičním mustrem hrdinovy cesty. Pokud se vám nástup nového Avengera líbil, určitě byste si neměli nechat ujít tyto filmy, které s ním mají mnoho společného.
Počet titulů na Netflixu v posledních dnech opět utěšeně narůstá. A nás těší, že se mezi nimi objevují i zajímavé archivní kousky. A kdo nechce němého Hitchcocka, najde si určitě něco jiného.