FB pixel

Kniha přežití

Postapokalyptické akční drama o drsňákovi (Denzel Washington), jenž se snaží doručit jediný výtisk Bible do nově vznikající civilizace, má možná rozporné kvality, ale závěr v duchu krutého twistu, jako vystřiženého ze Zóny soumraku. Padouchům vedeným Garym Oldmanem se nakonec podaří Bibli hrdinovi ukrást a s pomocí jejího textu nyní můžou ovládat životy lidí v postapokalyptické pustině. Padouch natěšeně vezme knihu, pohladí její vazbu, otevře ji….a propukne v pláč. Hrdina byl totiž celou dobu slepý a Bible je napsána v Braillově písmu. Takže celá jeho dosavadní námaha byla k ničemu.

Počátek

Majstrštyk Christophera Nolana je hodně komplexní film, ve kterém můžete najít nepřeberné množství významových rovin a donekonečna analyzovat vyprávěcí postupy a práci s plynutím času. A také v něm můžete hledat spoustu stop, které vám třeba dají odpověď na otázku, zda Cobb (Leonardo DiCaprio) na konci sní, či bdí. Hrdinům se podaří přesvědčit dědice finančního impéria (Cillian Murphy), aby korporaci rozpustil a dříve hledanému Cobbovi je umožněn vstup na americkou půdu, kde se může setkat se svými dětmi. Všechno ale zní až moc dobře, než aby to byla pravda. Roztočí tedy svou káču, jejíž pád mu napoví, zda je v realitě. Náhle uvidí své děti, přesně ve stejné situaci, jako ve své časté představě, a rozběhne se za nimi. Ani on, ani my se nikdy nedozvíme, jestli se dočkal happy endu, nebo zůstal uvězněný ve snovém světě.

Mezi vlky

Bývalý sniper Ottway (Liam Neeson) chrání na drsné Aljašce zaměstnance ropné plošiny před vlky. Náhoda a špatné počasí tomu chtěly, že se i s celou pracovní skupinou ocitne uprostřed divočiny, kde partu začne tenčit hladová smečka vlků. Sám Ottway vykazuje značně sebevražedné tendence, a tak je paradoxní, že právě on je největší nadějí na přežití. Jak postavy umírají a Ottwayovi se snaží udržet holý život, najde ztracenou chuť přežít. Na konci filmu je to jen on na pokraji života a vlčí alfa. Ottway si k rukám přiváže ostré předměty a vyráží do fyzického střetu s hladovým vlkem a... závěrečné titulky.

Temný rytíř povstal

Co možná nejrealističtější pohled na batmanovské komiksy završil rozmáchlou bitvou o osud samotného Gotham City. Samotný Batman, který má vážný problém získat na popularitě, milované velkoměsto zachrání za cenu vlastního života. Dočká se tklivého pohřbu, odhalení vlastní sochy, respektu komisaře Gordona k jeho civilní identitě i dědice svého chmurného poslání. Poslední záběr však odhalí, že Bruce Wayne žije v Miláně po boku Catwoman. Scéna jako by vypadla z Alfredovy zmíněné fantazie. Opravdu superhrdina přežil a skrývá se v Evropě? Nebo si traumatizovaný Alfred vymyslel vlastní šťastný konec?

Na hraně zítřka

Tom Cruise uvízl v časové smyčce a díky tomu má možnost zvrátit mimozemskou invazi. Zároveň se mu díky své postupné přeměně ze zbabělého piáristy v odhodlaného bojovníka podaří získat srdce válečné hrdinky Emily Blunt. V poslední scéně filmu mimozemšťany zničí nadobro, načež se opět vrátí na začátek dne. Hrdinovy kroky vedou k milované ženě, která v předchozí smyčce zemřela. Ta sice neví, kdo to je, Cruisův široký úsměv ale naznačuje optimismus. Bude ho milovat znovu?

Kobry a užovky

Čtyřicetiletý Užovka (Matěj Hádek) se snaží se svým životem něco udělat, ale mladší bratr, feťák a zlodějíček Kobra (Kryštof Hádek) mu vše neustále komplikuje. Užovka může být v životě šťastný jen za předpokladu, že obětuje štěstí ostatních. A nakonec se mu to povede. A chtělo to jen nechat umřít vlastního bratra a nechat ve vězení nejlepšího kámoše.

Ex Machina

Caleb (Domhnall Gleeson) je najat, aby na odlehlém místě testoval inteligenci robotky Avy (Alicia Vikander). Mezi ním a umělou ženou se zrodí citové pouto a společně se spojí proti tyranskému vynálezci Nathanovi ( Oscar Isaac). Nakonec to vypadá, že dvojice spolu uteče do světa, Ava má však jiné plány. Chudák Caleb zůstává uvězněný v podzemním bunkru s mrtvým Nathanem, zatímco chladně kalkulující Ava si jde užívat svobody.

Čarodějnice

Americká divočina 17. století nebyla přívětivé místo pro osamělou rodinu. Obzvlášť když jsou okolní lesy v područí černé magie, jejíž příčinou stíhá rodinu jedna pohroma za druhou. Poslední přeživší, nejstarší dcera Tomasin, má co dělat, aby si udržela příčetnost. Nakonec stane tváří v tvář bytosti, která stojí za duševní i fyzickou zkázou celé rodiny; kozlovi jménem Černý Filip, ve skutečnosti ďáblovi v přestrojení. Jak se Tomasin zachová? Upíše mu svou duši, samozřejmě. Když se přidává k čarodějnickému kultu, poprvé za celý film ji vidíme se smát. Příběh o zatracení lidské duše nebyl nikdy působivější.

Rozpolcený

M. Night Shyamalan to zkusil s blockbustery a moc mu to nevyšlo. Vrátil se tedy k temným thrillerům a zabodoval s filmem o muži s mnohačetnou poruchou osobnosti (James McAvoy). Psychologický horor nechává dlouho otevřené, jak moc se může člověk z vlastního stavu mysli změnit v úplně jiného člověka, nebo v úplně jinou bytost. Je to podobný styl, jaký měl Shyamalanův starší kus, thriller Vyvolený. Poslední vteřiny Rozpolceného nám dají odpověď, proč to tak je. Zprávy o uprchlém šílenci totiž sleduje David Dunn (Bruce Willis), protagonista Vyvoleného a aktivní superhrdina. Rozpolcený tak byl nejen promyšleným thrillerem, ale také superpadoušským originem.

Život

Co zpočátku vypadalo jako slibný sci-fi horor se zvrtlo v těžké béčko s nepochopitelně neprozřetelným jednáním postav. Nakonec byl nejzajímavějším protagonistou monstrózní mimozemšťan Calvin, jehož znepokojivá biologie a ambivalentní inteligence vytvářejí památnou filmovou příšeru. Závěr filmu si ale vyslouží místo nejen mezi nejlepšími konci, ale i mezi nejlepšími scénami dekády vůbec. Poté, co se posádce nedaří Calvina zlikvidovat neustálými pokusy odříznout jej od kyslíku, který nepotřebuje (!), ukují poslední zbývající astronauti ( Jake Gyllenhaal a Rebecca Ferguson) bezchybný plán. Ona se v záchranném modulu vrátí na Zemi, on odletí v jiném záchranném modulu s Calvinem na palubě vstříc chladným hloubkám kosmu. Plán vychází. Vidíme Ferguson, mluvící do vysílačky, zatímco modul padá do moře. K modulu se blíží rybářská loď. Rybář pohlédne okénkem dovnitř…a uvidí Gyllenhaala, z něhož si zatím Calvin udělal líheň. To jeho modul přistál na Zemi, zatímco jeho kolegyně je odsouzena k bídné smrti v temnotě vesmíru. Aby byl konec ještě tíživější, rybář přes astronautovy protesty otevře dveře modulu. Poslední, co vidíme, jsou další lodě, shromažďující se kolem vesmírného plavidla.

Avengers: Infinity War

Předposlední dobrodružství Avengers přichází v době, kdy už jsou marvelovky docela únavné a dost jednotvárné. Ani Infinity War nevypadá jinak. Thanos konečně dorazí k finální konfrontaci. Hrdinové se spojí s postavami z jiných filmů, vyběhnou proti mimozemské armádě, triumfálně ji rozpráší, vyrazí proti Thanosovi…a ten je hravě přemůže, získá poslední Kámen nekonečna, smaže půlku vesmíru a zmizí. Bezmocní superhrdinové sledují, jak se jejich nejbližší mění v prach. Kapitán Amerika bezmocně klesá k zemi, s vědomím, že půlka všech živých bytostí v celém univerzu je pryč. A Thanos, padouch, který hrdinům zatápí od roku 2012, v klidu usedá na své farmě, bez dalšího důvodu kout zlé pikle. Ticho v sále při startu závěrečných titulků bylo v době premiéry doslova hmatatelné.

Tiché místo

Svět byl zamořen monstry citlivými na sluch a čtyřčlenná rodina má co dělat, aby v takovém světě přežila. V klimatické scéně se zoufalé matce Emily Blunt a její dceři podaří najít slabinu příšer – vysoká zvuková frekvence, která monstra ochromí a učiní je zranitelná vůči brokovnici. Rodina už nemusí utíkat. Film končí na optimistickou notu, jak dcera láká nic netušící ubohé dravce do pasti a matka se šťastným úsměvem nabíjí pušku.

Mrazivá pomsta

Pluhař Coxman (Liam Neeson) se rozhodne vykonat pomstu za smrt svého syna a likvidovat místní mafiány. Film následně sleduje sérii událostí, které sice spustila Coxmanova pouť, ale už se jí netýkají; válka gangů, homosexuální romance dvou zabijáků…vše kulminuje v obří přestřelce, kterou přežije pouze Coxman a hlava indiánského gangu. Dva muži, kteří se dodnes neznali, ale i tak mají mnoho společného, jedou společně pluhem přes sněhovou pláň a užívají si nastalého klidu. Idylku naruší mrtvý parašutista, který se náhle rozprskne o čelní sklo. Perfektní tečka za perfektní černou komedií.

Spider-Man: Daleko od domova

Zatím poslední hrané dobrodružství pavoučího muže je jednou z těch nejméně zajímavých marvelovek. Film ubíhá víceméně tradičně a nezajímavě, a stejně tak to končí; Spider-Man porazí Mysteria, zachrání Londýn a získá M.J. Ale pak přijde potitulková scéna. Mysterio před svou smrtí sestříhal záběry z klimaxu, které nejenže označí Spider-Mana jako původce všeho zla, ale navíc vyzradí jeho tajnou identitu. Ani Infinity War nekončila tak depresivně.

My

Invaze dvojníků prostupuje Amerikou a rodina Wilsonových bojuje o holý život. Revoluci vede Red, dvojnice Adelaide (Lupita Nyong’o), s níž musí žena svést boj. Red umírá, rodina je zachráněna a hledá bezpečné místo k životu. A Adelaide se navíc vypořádala s dávným traumatem, které jí přivodilo setkání s Red v útlém dětství. Následuje flashback, který ze zážitku odhalí víc. Red nejen že Adelaide vystrašila, ale dokonce ji unesla do podzemního města dvojníků. To Adelaide byla celou dobu dvojnicí, zatímco Red se snažila získat dávno ztracenou svobodu. A Adelaidino trauma? Ve skutečnosti neustálý strach, že ji dožene vlastní původ.

Řbitov zvířátek

Adaptace hororové pecky Stephena Kinga se dočkala hned dvou zakončení, z nichž jedno je k vidění na Youtube. Oficiální konec ukazuje pětiletého Gage, který v autě čeká na návrat svého tatínka. Pro doktora Louise Creeda (Jason Clark) ale situace nedopadla moc dobře. Při pokusu o zabití své zombie dcery je zabit svou čerstvě vzkříšenou zombie manželkou. Zatímco Gage ráno sedí v autě, začnou se k němu blížit tři postavy. Tentokrát už je nemrtvá skoro celá rodina, a podle Louisova hladového pohledu se k nim Gage brzy připojí.

Druhý konec je ještě temnější a o něco více odpovídá předloze. Klimax na hřbitově končí trochu jinak. Tentokrát se Louis rozhodne vzkřísit mrtvou ženu. Samotný závěr ukazuje rodinný portrét Creedových. Následně ukazuje rodinu, připravující se na další rodinné foto. Manželka a dcera zachovávají děsivý klid, Gage brečí hrůzou a Louis má nepřítomný výraz. Pravé psychologické peklo.

Tenkrát v Hollywoodu

Tarantinův snímek je v podstatě průřezem toho, jak fungovala filmová studia v šedesátých letech. Zároveň je rámovaný tragédií, která tuto éru ukončila. Jak upadající herec Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) prochází normami natáčení filmů a seriálů, jeho kamarád a kaskadér Cliff Booth (Brad Pitt) se dostává do blízkosti sekty Charlese Mansona. Quentin Tarantino si však zvykl na přepisování dějin na šťastný konec. Zabijáci, vyslaní Mansonem do rezidence Romana Polanského, si pro své řádění na poslední chvíli vyberou vilu Ricka Daltona. K jejich smůle tam však najdou pouze Cliffa, zdatného rváče, válečného hrdinu a dost možná vraha manželky, který je v současnosti zhulený kombinací marihuany a LSD. Následuje nehorázně zábavný masakr, jenž navíc slouží jako určitá forma zadostiučinění za hrůzný čin, který asi nikdy nebude dostatečně potrestán. V Tarantinově světě je zachráněna jak zlatá éra Hollywoodu, tak charismatická herečka, jíž se film snažil uctít.

17 nejlepších filmových konců uplynulé dekády  |  Tipy na film  |   |  26 líbí se

Filip Šula


Další články jako 17 nejlepších filmových konců uplynulé dekády

Tipy na film  |  před 5 hodinami

9 parádních filmů, které jsou nově (nebo znovu) dostupné na Netflixu

Jak je u Netflixu častý jev, bez bližšího známení do jeho útrob přibyly filmy s novou či obnovenou licencí. Dočkali jsme se tak například Final Cutu původního Blade Runnera nebo Gran Torina. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00

10 nejsledovanějších filmů na Netflixu současnosti

Armáda mrtvých sice koncem minulého měsíce rychle převzala otěže nejsledovanějšího filmu Netflixu, ve finálním součtu posledních týdnů ji ale trumfly jiné projekty. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zatímco pořádná seriálová palba dorazí až příští týden, kdy se vrátí Elita nebo zombiárna Temné léto, tento týden si musíme vystačit hlavně s návratem netflixovského Lupina, kterého Netflix doplňuje o zajímavé licencované kousky. A něco málo nabízí i konkurence. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

12 nejlepších filmů a seriálů, kterými můžete zavzpomínat na Libuši Šafránkovou

Tuzemský film dnes hlásí obrovskou ztrátu. Po náhlé srdeční příhodě totiž zemřela národem milovaný Libuše Šafránková, jež byla dokonce zvolena nejlepší herečkou v historii naší kinematografie. Pojďme uctít její památku za pomoci jejích nejlepších filmových i seriálových projektů. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

Známe největší seriálové hity Netflixu současnosti. Dostanou další řady?

Květen je za námi a během něj jsme se dočkali celé řady nových a očekávaných originálních projektů z produkce Netflixu. Ty si naprosto podmanily žebříček nejsledovanějších seriálů, bude to však stačit na další pokračování? číst více

TOPlist TOPlist TOPlist