FB pixel

FILMTORO jako český vyhledávač filmů

Uplnynul jen jeden den a už zase příspěvek na blog? Ano! Protože tentokrát to nebude jen čtení, ale také koukání, zkoušení a vyhledávání. FILMTORO sice bude v angličtině, ale tak trochu bokem pouštíme v češtině jeden experiment. Vyhledávač filmů, které můžete LEGÁLNĚ zhlédnout v naší zemi.

Včera jste si mohli tipnout, kolik jich bude? Tisíc? Tři tisíce? Samá voda, samá voda... Tak je pojďme spočítat.

Aktuálně jich je necelých 6.000 a číslo dál stoupá. Ano, čtete správně - ŠEST TISÍC. Pokud jste se doteď vymlouvali, že pirátíte filmy, protože neexistuje adekvátní nabídka, tak teď už se vymlouvat nemusíte. Prostě si otevřete www.filmtoro.cz a buď si vyhledáte film, který vás zajímá anebo mrknete na novinky. Jednoduché.

A teď trochu složitě.

Proč vůbec vyhledávač online filmů? Vlastně je to takový test naší databáze. FILMTORO vzniká už nějaký ten týden a jak jsem včera psal, je to projekt, který bude v angličtině. Nebo spíše - v jakém jazyce to bude zajímavé. Teoreticky může fungovat i v češtině, ale není to jeho primární cíl, protože české weby a databáze hodnocení jsou u nás kvalitní a nemá cenu se s nimi nyní utkat.

Ale jak jsem včera také psal, FILMTORO bude mít čtyři základní ostrovy a jedna z nich je sledování filmů. Nebo spíše zprostředkované sledování filmů. Zatímco na západ od nás je to vlastně hrozně jednoduché, protože existují zavedené služby typu NETFLIX či HULU, u nás je to o hodně komplikovanější. NETFLIX sice nedávno snad opravdu potvrdil, že příští rok bude u nás, ale změní se něco? Přestanou být Češi národem pirátů, jak o sobě sami s trochou hrdosti, ale i despektu tvrdí?

Česká konkurence ale není překvapivě malá. Když pro FILMTORO vznikl před pár týdny robot, který prohledává všechny české videotéky, měl vybraných deset webů. Dva z nich ale mezitím skončily (IVIO a TOPFUN), zůstalo tak zbylých osm statečných - ALZA, BANAXI, (GOOGLE) PLAY, HBO GO, HORIZON, ITUNES, O2TV a VOYO. Do prohledávání nejsou zahrnuty weby ČT nebo televize PRIMA, protože jejich čistě filmová nabídka je velmi omezená a soustřeďuje se prakticky pouze na svojí seriálovou či zpravodajskou výrobu.

Robot tedy prohledává neustále dokola osm velkých webů a zkouší k nim připojit nejen záznam v existující databázi. Což je zábava, protože každý web si filmy pojmenovává po svém, takže se občas mohou vyskytnout určité neplechy (napište pokud nějakou najdete). Robot také připojuje určité vlastnosti. Je film v českém znění? S českými titulky? Kolik stojí jeho půjčení či zakoupení? Není náhodou v HD kvalitě? Pokud jsou tyto informace na stránkách uvedeny v dobré formě, robot je najde.

Pak tu máme tedy tu databázi 6.000 filmů. Můžeme ji poskládat podle různých parametrů.

Nabídka opravdu není špatná, české videotéky nabízejí hodně velkých trháků i novinek.

Pro srovnání - robot prohledává i americký Netfix, který má cca necelých 7.000 záznamů, z toho ale zhruba 2.000 jsou seriály či různé kratší pořady. Průnik mezi databází filmů v Netflixu a českými videopůjčovnami není až tak velký, zhruba 1.000 filmů, což ale není na škodu, protože ty extra filmy na Netflixu jsou obvykle méně známé béčkové americké filmy. Místo toho máme u nás hodně českých filmů. Ve vyhledávání nabídka Netflixu zatím není, ale pokud by byl zájem, jak statistiky, tak konkrétní záznamy ven jít mohou. V databázi už jsou.

Pokud je tedy nabídka českých videopůjčoven kvalitní co se týče obsahu, proč nejsou víc úspěšné? Právě při prohledávání a tvorbě databáze jsem narazil na několik vcelku jasných důvodů.

  1. Více než polovinu záznamů, a co si budeme povídat, tu zajímavější polovinu, dodávají do vyhledávání PLAY a ITUNES. Ti však nijak výrazně svojí nabídku netlačí.
  2. U PLAY a ITUNES je také zásadní problém v tom, že ačkoliv si tam Češi mohou nakoupit za české peníze filmy rychle a jednoduše, většinou nemají žádnou českou podporu. Skoro žádný dabing, jen občas české titulky.
  3. Zajímavým problémem je, že polovina videopůjčoven nemá vůbec dobře udělanou optimalizaci pro vyhledávače a tudíž je prostě na GOOGLE či SEZNAMu "náhodou" prostě neobjevíte. VOYO, HORIZON a HBO GO mají svojí kompletní nabídku schovanou za tunami javascriptu a indexovat pro roboty je to skoro nemožné. Pak se nemohou divit, že nejsou schopni bojovat s pirátskými weby, které naopak podobné věci mají vychytané. Mimochodem, dosti podivně má toto vyřešený i GOOGLE PLAY, hezky viditelná pro vyhledávače je pouze část nabídky, i zbytek je schovaný za oceánem skriptů. Kovářová kobyla...
  4. Pro někoho také mohou být problém technické nároky. Streamování kromě ITUNES nabízí všichni, ale koukat online můžete většinou, jen pokud máte instalovaný do prohlížeče plugin SILVERLIGHT. Jeho instalace v základní konfiguraci prohlížečů je minimální, a když ho nainstalujete, v kombinaci s CHROME a OSX je na hraně použitelnosti. Ostatně, proto od něj upouští i NETFLIX, nicméně i on má SILVERLIGHT jako základní rozhraní.
  5. Ještě jsme se nedostali k tomu nejpodstatnějšímu. Tedy: Jjak za filmy vůbec zaplatit. ITUNES a PLAY to mají nejjednoduší, s účtem GOGLE či APPLE (a platební kartou) je vše hned hotovo. Rychlou cestu k cíli umožňuje také ALZA (tady se projevuje zkušenost internetového obchodu) nebo BANAXI. U VOYO se musíte přepnout do režimu, že nemůžete až na výjimky platit za kus, ale musíte mít měsíční předplatné (jaké má NETFLIX). O2TV je dostupná překvapivě všem, nejen svým zákazníkům, ale i náhodným kolemjdoucím, ale na webu to moc netlačí. Suverénně nejhorší pozici mají HORIZON od UPC, které umožňují přístup pouze svým smluvním zákazníkům, ještě hůře je na tom HBO GO, kam mají přístup pouze předplatitelé HBO (a ti zase musí být předplatitelé nějakého jiného operátora, třeba UPC nebo O2 :)

Jak je vidět, najít cestu k cíli a vychutnat si film online není úplně záležitostí pro začátečníky. Problém ale objektivně není v kvalitě nabídky, která už je u filmů srovnatelná s tím, co zřejmě nabídne NETFLIX příští rok, ale v tom, jak o své službě samotné videopůjčovny informují a jak shánějí zákazníky. Naprostá většina je zaměřena pouze na určitý segment (tedy své stávající zákazníky z jiných služeb), a do světa moc nabídku netroubí. Potíže mají také s tím, že nejsou dostatečně "sexy", vždyĺ kdo by si chtěl koupit online film v TESCU, že ano? Na stávající online komunitu všechny videopůjčovny buď rezignovali, anebo ani nezačali s propagací.

Pokud tedy NETFLIX má něco příští rok změnit, bude to muset změnit především ve vnímání, jak sledovat filmy. Tedy udělat z něčeho, co je dnes víceméně pejorativně zabarveno jako podivná činnost (ve zprávách často doprovázená fotkou v černé kapuci zahaleného hackera), a udělat tu samou změnu vnímání u daného oboru třeba jako UBER/LIFTAGO u taxíků, BONAMI u nakupování doplňků nebo SLEVOMAT u slev.

Než ale NETFLIX dorazí, může vám posloužit FILMTORO - jako český vyhledávač online filmů. Je to sice jen takový boční experiment, protože jinak má FILMTORO namířeno do světa, ale pokud mezitím splní alespoň částečné úlohu, že filmy u nás lze sledovat legálně už teď, a rozšíří tak povědomí mezi co nejvíce lidí, nebude to zbytečný experiment.

A nyní mě omluvte, jdu si stáhnout X-MEN BUDOUCÍ MINULOST v režisérském sestřihu na ITUNES.2015   Blog   Tomáš Vyskočil   10 přečtení   0 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


V Česku je 15.000 filmů online!

V Česku je 15.000 filmů online!

2017   Blog  

O víkendu jsme zaznamenali na Filmtoro pěkný milník. Pokud pečlivě sledujete naše počítadlo na hlavní stránce, tak jste si ho určitě už všimli také = počet filmů, seriálů a dokumentů u nás už překročil hranici 15.000. Pojďme se podívat, jak vypadá s nabídkou podrobněji.
Jsi filmový fanoušek? Pojď s námi tvořit Filmtoro!

Jsi filmový fanoušek? Pojď s námi tvořit Filmtoro!

2017   Blog  

Nedá se nic dělat. Obsahu a filmů je víc než aktuálně dokážeme zvládnout. A proto sháníme posilu, která nám pomůže tu naši káru posunout zase o kus dál. Jsi to právě ty? Nebo víš o někom? Mrkni na náš stručný inzerát a jestli si to právě ty, tak se na tebe těšíme!
Filmtoro hledá posily na SEO a Facebook

Filmtoro hledá posily na SEO a Facebook

2017   Blog  

Jsme Filmtoro. Jediný český vyhledávač legálních filmů online. Přinášíme přehled filmových novinek, pomáháme s výběrem filmů či seriálů podle nálady i žánru, mapujeme české i zahraniční půjčovny, ukazujeme, kde všude si filmový obsah můžete koupit a pustit. Vznikli jsme v roce 2015, máme za sebou už pěknou cestu, ale chceme jít ještě dál. Proto rozšiřujeme náš tým o dvě pozice: SEO specialista/Linkbuilder a Social Ads Manager.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist