FB pixel

V loňském roce jsme zažili dvě velké události na streamovacím trhu. Spuštění služeb Apple TV+ a následně Disney+. Především streamovací služba od Disneyho přidělala Netflixu vrásky na čele, neboť už i samotní zástupci Netflixu přiznávají, že jim konkurence odebírá část zákazníků a zpomaluje nárůst předplatitelů. Apple pak řeší problém s nedostatkem obsahu, neboť svou službu staví výhradně na původních filmech a seriálech, nikoli na licencích. Což by chtěl Cookův technologický gigant zřejmě změnit.

James Bond, Šílený Max nebo Rocky Balboa

James Bond, Šílený Max nebo Rocky Balboa

Podle insiderů CNBC se současný mediální trh bude v budoucnu dělit na tzv. „Velkou šestku“, která by čítala Apple, Amazon, AT&T, Comcast, Disney a Netflix, tedy společnosti s nejvyšší a vskutku masivní hodnotou, která je pro případného tržního zájemce nepřekonatelná. Byť se 160 miliard hodnoty Netflixu při pohledu na 965 miliard hodnoty Amazonu či 1,4 bilionu svítící pod kolonkou hodnoty Applu jeví ještě jako docela snesitelná částka. Tato šestice by pak kompletně ovládala trh, přičemž konkurence by měla jen několik možností jak přežít – nechat se odkoupit, licencovat své produkty, anebo uzavřít dohodu o bundlování, kdy by služba jako Netflix či HBO sloužila jako vstupní brána do katalogu menšího studia.

Jedním z menších hráčů na trhu je aktuálně legendární, v současnosti však na hodnotě nikterak nezískávající studio MGM, které se již několikrát v minulosti vyhnulo bankrotu o pomyslný vlásek, ačkoli je jeho katalog pokladnicí filmových klasik. MGM patří například série o Rocky Balboovi, James Bond, Růžový panter, anebo Šílený Max, samotný meziroční výnos však není nikterak úchvatný. Studio MGM získalo za loňský rok kolem miliardy dolarů, z čehož 600 milionů tvoří licence televizního a filmového obsahu a zbytek předplatné ze streamovací služby Epix. MGM pak přiznává hrubý zisk pouhých 123 milionů dolarů.

MGM má hodnotu zhruba 10 miliard dolarů

MGM má hodnotu zhruba 10 miliard dolarů

CNBC odhaduje, že aktuální hodnota MGM je okolo 10 miliard dolarů, což sice je suma o 6 miliard větší, než v případě Disneyho koupě Lucasfilmu v roce 2012, není to však částka, která by byla pro případného zájemce nepřekonatelná, obzvlášť pokud by měl silnou motivaci ke koupi. Zájem o MGM mělo v uplynulých týdnech projevit více zájemců, těmi výraznými a opravdu zajímavými jsou však Apple a Netflix, přičemž obě společnosti mají spoustu dobrých důvodů se o MGM zajímat. V první řadě je lákavý filmový katalog MGM. Netlixu by se jistě hodil pro rozšíření licencovaného katalogu, který se postupně snižuje s tím, jak každé studio vytváří konkurenční streamovací službu a chce si své filmy a seriály (Přátelé, Teorie velkého třesku) držet exkluzivně u sebe. Apple si pak možná začal uvědomovat, že jen ze svých pár titulů neuživí streamovací službu založenou na formě pravidelného předplatného (schválně, kdo z vás stále platí?).

Netflix chce tvořit kolem 100 filmů ročně

Netflix chce tvořit kolem 100 filmů ročně

Kromě katalogu jde však zároveň i o samotné studio a jeho zázemí a pozemky, které by Netflixu i Applu poskytly solidní půdu pod nohama i lidské síly v rámci filmového průmyslu. O toto by měl mít zájem především Apple, jehož po spuštění první várky exkluzivních titulů pro Apple TV+ trápila především absence lepší dramaturgie. Netflix by pro změnu získal útočiště pro tvorbu svých filmů, kterých by chtěl ročně vytvářet až kolem stovky. Pro srovnání, to je čtyřnásobek titulů oproti studiu jinému hollywoodskému studiu Universal. A to mluvíme jen o filmech!

Proč tedy zatím nedošlo k dohodě? Je potřeba si uvědomit, že se zatím mělo jednat o prvotní jednání, a tudíž i testování zájmu z více stran. A Apple i Netflix mají rozhodně o čem přemýšlet, neboť ani jedna společnost nemá s nákupem podobného kolosu zkušenosti. Netflix se dlouhodobě podobným akvizicím vyhýbá a především nákup studia, pozemků a zaměstnanců je něco, s čím se zatím nemusel vyrovnávat. A Apple dosud nejvíce investoval do koupě sluchátek Beats by Dre v roce 2014 (3 miliardy dolarů). Pro srovnání, ani Amazon nemá s podobnými nákupy zkušenosti, kdy v roce 2009 koupil jako svou největší akvizici prodejce obuvi Zappos.

Ve hře jsou i další hráči, ti ale mají také starosti

Ptáte se, proč MGM nekoupí třeba Disney? Podobné smýšlení by nebylo překvapivé, ale je potřeba si uvědomit, že Disney nakupuje primárně značky, které se hodí do jeho portfolia. V minulosti to byl Marvel, Lucasfilm (Star Wars) a i 20th Century Fox mělo k Disneymu blízko pořady jako Simpsonovi, případně filmy jako Avatar. A samozřejmě šlo i o další byznysové faktory mimo rozšiřování katalogu. MGM nemusí být pro Disneyho zase tolik atraktivní, obzvlášť když fúze mezi Disneym a Foxem byla teprve nedávno dokončena. Je tedy spíš otázkou, zda po MGM neskočí někdo, kdo má k MGM blízko. Logicky by přicházeli v úvahu Warneři vlastnění AT&T, kteří mají se studiem dlouhodobé zkušenosti a mají i finance. Další spolupracovník MGM, studio Sony Pictures, by také přicházelo na mysl, ale Sony má poslední roky svých problémů ve filmové divizi dost, takže investice 10 miliard zřejmě není na pořadu dne.

Situaci každopádně budeme dále sledovat. Je nicméně vidět, že války mezi streamovacími společnostmi jsou pomalu v rozpuku a každý hodlá zbrojit podle svých možností, což do budoucna pravděpodobně změní podobu Hollywoodu tak, jak ho známe.

Apple a Netflix se aktivně zajímají o koupi studia MGM  |  Streaming novinky  |   |  677 přečtení  |  27 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku Apple a Netflix se aktivně zajímají o koupi studia MGM

 Michal Kolla

Michal Kolla před 4 měsíci

Nějak mi takovýhle tradiční hollywoodský studio do portfolia Netflixu, ani Applu, nesedí. Už tak deset let se divim, že ještě existují, ale spíš jsem čekal, kdo ho koupí Disney, ostatně jako vše. :/ Nebo by prostě zůstali nezávislí a dál spolupracovali jako partneři. :D

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Apple a Netflix se aktivně zajímají o koupi studia MGM

Streaming novinky  |  včera 15:00  |  1

Online odstartoval globální filmový festival We Are One. Potrvá 10 dnů

21 filmových festivalů spojilo síly a na YouTube v rámci 10 dní vynahrazuje zrušení řady festivalů v důsledku koronaviru jednou velkou globální akcí. A nechybí ani česká troška do mlýna v podobě české klasiky a výtečného českého kraťasu Ondřeje Hudečka. číst více

Streaming novinky  |  před 2 dny  |  61

Exkluzivní seriály HBO Max dorazí k nám. České HBO pořady přebírá

Co jsme tak trochu tušili, se nakonec opravdu potvrzuje. Ačkoli nová streamovací služba HBO Max svou expanzi chystá až na příští rok a k nám možná vůbec nedorazí, diváci o exkluzivní nové seriály nepřijdou. Již nyní je začala přebírat česká pobočka HBO, která je uvede na HBO GO. číst více

Streaming novinky  |  před 2 dny  |  4

První reakce: V Jednotkách vesmírného nasazení od Netflixu baví pouze herci

V americkém tisku již vyšly první reakce na nový a mnohými očekávaný sitcom Steva Carella Jednotky vesmírného nasazení. Bude z něj stejná klasika jako se stala z Kanclu, nebo seriál zůstal za očekáváním? číst více

Streaming novinky  |  před 3 dny  |  12

V USA startuje streamovací služba HBO Max. Do Česka se zatím nechystá

Spojené státy americké sice mají plné ruce práce s pandemií koronaviru, ani ta ale nezastavila spuštění nové služby HBO Max spadající pod telekomunikačního giganta AT&T. Na úvod slibuje 10 000 hodin obsahu a do budoucna řadu exkluzivních pořadů. číst více

Streaming novinky  |  před 3 dny  |  29

Temné sci-fi Dark se loučí. Netflix v novém traileru oznámil datum premiéry

Netflix se loučí s jedním z jeho nejpopulárnějších neanglicky mluvených seriálů, temným dramatem o cestování časem Dark. Tato německá depka doputuje stylově 27. června, tedy v den apokalypsy, která se v odehrála v seriálu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist