FB pixel

Jsou věci, které ani Julius Lavický nespasí. Zhruba tak by se dal shrnout konec videotéky Obbod, která k 30.6. ukončí svůj provoz. Stane se tak po 4 letech, kdy česká streamovací platforma nabízela filmy a seriály za předplatné 150 Kč. Obbod se do paměti českých diváků nejvíce zapsal dnes už v podstatě kultovním seriálem Vyšehrad o problematickém čutálistovi Juliovi Lavickém v podání Jakuba Štáfka. Následně služba vytvořila i hokejovou alternativu Lajna, kde si psychopatického trenéra zahrál Jiří Langmajer.

Vyšehrad, Lajna a nic

Majitel Kamil Ouška pro Mediář potvrdil, co jsme předvídali již před dvěma lety při konci videosekce Alzy., a to, že je trh podobných lokálních služeb přesycený a služby nedokáží efektivně konkurovat obsahem Netflixu či HBO Go. Podle Oušky by byly potřeba výraznější investice, přičemž je logické, že by musely padnout hlavně na originální obsah. Ostatně ve streamovacím světě aktuálně efektivně fungují dvě větve. Jednou je právě ta investiční, kterou výrazně zastupuje Netflix. A druhou tzv. niche segment postavený na kurátorovaném obsahu zaměřeném na určitý segment trhu. Obstojně funguje například v Itálii či Španělsku. Pouhé nakupování filmového obsahu nižší svítivosti a bez většího zacílení nefunguje, o čemž se v minulosti přesvědčily i následující služby:

  • V letech 2004 až 2006 provozoval tehdejší Český telecom (dnes O2) oprvní opravdu velkou půjčovnu Starzone s nabídkou několika desítek seriálů a menších fimů. Část know-how, obsahu či lidí poté přešla po konci do tehdy nově vznikající O2 TV.

  • V roce 2006 spustila společnosti Alef Nula díky dotaci od státu a pod hlavičkou Seznam.cz první větší půjčovnu filmů s názvem Kinománie. Web nabídl zhruba 500 filmů, které bylo možno stahovat (a později půjčovat) a také první platby online či (problematické) způsoby ochrany proti kopírování. Kinománie poté měla velmi podobnou verzi na Nova.cz a dalších webech. Projekt skončil v roce 2010. Seznam místo toho začal nejdříve zkoušet na své hlavní stránce pouštět české filmy a později se do věci pořádně vložil se svým Stream.cz, který od roku 2013 má nynější podobu internetové televize s původními pořady. Nova od roku 2014 spustila svojí vlastní videopůjčovnu Voyo.

  • Celých 9 let, od roku 2006 do roku 2015, fungovala další česká videopůjčovna Topfun. Za měsíční předplatné 189 Kč nabízela přístup k několika stovkám titulů, opět ale hlavně těch menších a “béčkovějších”. Nezachránila to ani spolupráce s iDnes.cz. Většina týmu poté přešla do Banaxi.

  • Pouhý rok (2014-2015) fungovalo Ivio. Na rozdíl od ostatních půjčoven nabízela svůj obsah zdarma a doplňovala ho pouze reklamou, ale mohli jste si zaplatit i předplatné 189 Kč a koukat bez reklam. Díky tomu, že za projektem stála distribuční společnosti Hollywood Classic Entertainment, nebyla nabídka zcela chudá. Ale ani tento projekt nezaujal a tentokrát už ani nepokračoval pod jinou střechou.

Přesycenost trhu i pirátsví

Přesycenost trhu i pirátsví

Obbod se alespoň mohl pochlubit již zmíněnými fenomény Vyšehrad a Lajna, kdy individuální epizody nabízel za 35 Kč, zde však narazil na negativní reakce diváků, kteří podle Oušky čekají, že bude obsah zdarma. Naráží tím samozřejmě na problém typický pro východoevropské země - pirátství. Vyšehradu a Lajně (která je aktuálně zdarma na Televizi Seznam) se pravidelně stávalo, že byly epizody pirátěny a nahrávány zdarma na YouTube jen několik minut po uveřejnění epizody na Obbodu s negativními komentáři vůči nutnosti platit za obsah legální cestou. Nutno dodat, že strategie individuálních plateb za krátké epizody možná nebyla nejšťastnější, obzvlášť když Vyšehrad postupně ztrácel na kvalitě a diváci se od něho odvraceli. Zatímco na pirátských webech si Vyšehrad vyšlápl na metu milionů zhlédnutí, na samotném Obbodu byl odběr pořadu jen zhruba 50 000 diváků.

Obbod přesto má v době ukončení služby zhruba 1000 předplatitelů. Na své publikum ale úplně nezanevře. Ouška totiž chystá filmové pokračování Vyšehradu, které se mělo natáčet v letošním roce, nakonec však zřejmě započne až v roce příštím kvůli pandemii koronaviru. Bude bezpochyby zajímavé sledovat, jak se k filmu publikum zachová a zda alespoň v celovečerním formátu svým tvůrcům přinese adekvátní finanční odměnu.

Další lokální videotéka končí. Obbod neměl proti Netflixu a HBO šanci  |  České novinky  |   |  30 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako Další lokální videotéka končí. Obbod neměl proti Netflixu a HBO šanci

České novinky  |  před 27 dny  |  25

10 nových seriálů České televize, za které se nemusíme stydět

Když se řekne český seriál, většina si asi vybaví Ordinaci v růžové zahradě nebo stopadesátou reprízu Chalupářů. Česká televizní tvorba posledních let ale dokazuje, že i televizní zábava může být něco víc než líný páteční večer strávený na gauči s pivem v ruce. A ano, i ta veřejnoprávní! číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  202

K otevření kin dojde 24. května. Půjdeme do nich s respirátory a testem?

Venkovní počasí sice láká opustit domovy a užívat si zaslouženého sluníčka bez respirátoru na nose, řada z nás by ale uvítala i trochu kultury. A zdá se, že je otevření kin na spadnutí. Máme aktuální informace. číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  36

Nejlepší cizojazyčný film letošních Oscarů je nyní online zdarma

Pokud jste čerstvého držitele Oscara za nejlepší cizojazyčný film nestihli kvůli pandemii v kině, nemusíte smutnit. Skvělý Chlast s božským Madsem Mikkelsenem je totiž dostupný online zcela zdarma. číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  19

Netflix a spol. se vrací do Česka. Objem natáčení se blíží rekordnímu roku

Zahraniční filmové štáby se pomalu vrací k objemu natáčení před koronavirovou pandemií a díky systému filmových pobídek se postupně vrací i do Česka. Vypadá to, že míra natáčení by se tak měla vrátit k rekordnímu předpandemickému roku 2019. číst více

České novinky  |  před 2 měsíci  |  75

Nová doba! Ulož.to chce statisíce za své ilegální nabízení filmu Šarlatán

Již mnoho let vedou majitelé práv k audiovizuálním dílům spory se známým českým serverem Ulož.to. V tom současném, který vede distribuční společnost CinemArt o svůj snímek Šarlatán, se překvapivě do protiútoku pustil cloudový server. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist