Tuzemská videotéka Obbod oznámila svůj konec ke konci června. Podle majitele Kamila Oušky za to může přesycenost trhu, se kterou se Obbod, podnímž vznikly fenomény Vyšehrad a Lajna, nedokázal vyrovnat.
5. 6. 2020 15:00 | České novinky 5. 6. 2020 15:00 | České novinkyJsou věci, které ani Julius Lavický nespasí. Zhruba tak by se dal shrnout konec videotéky Obbod, která k 30.6. ukončí svůj provoz. Stane se tak po 4 letech, kdy česká streamovací platforma nabízela filmy a seriály za předplatné 150 Kč. Obbod se do paměti českých diváků nejvíce zapsal dnes už v podstatě kultovním seriálem Vyšehrad o problematickém čutálistovi Juliovi Lavickém v podání Jakuba Štáfka. Následně služba vytvořila i hokejovou alternativu Lajna, kde si psychopatického trenéra zahrál Jiří Langmajer.
Obbod přesto má v době ukončení služby zhruba 1000 předplatitelů. Na své publikum ale úplně nezanevře. Ouška totiž chystá filmové pokračování Vyšehradu, které se mělo natáčet v letošním roce, nakonec však zřejmě započne až v roce příštím kvůli pandemii koronaviru. Bude bezpochyby zajímavé sledovat, jak se k filmu publikum zachová a zda alespoň v celovečerním formátu svým tvůrcům přinese adekvátní finanční odměnu.
Obbod se alespoň mohl pochlubit již zmíněnými fenomény Vyšehrad a Lajna, kdy individuální epizody nabízel za 35 Kč, zde však narazil na negativní reakce diváků, kteří podle Oušky čekají, že bude obsah zdarma. Naráží tím samozřejmě na problém typický pro východoevropské země - pirátství. Vyšehradu a Lajně (která je aktuálně zdarma na Televizi Seznam) se pravidelně stávalo, že byly epizody pirátěny a nahrávány zdarma na YouTube jen několik minut po uveřejnění epizody na Obbodu s negativními komentáři vůči nutnosti platit za obsah legální cestou. Nutno dodat, že strategie individuálních plateb za krátké epizody možná nebyla nejšťastnější, obzvlášť když Vyšehrad postupně ztrácel na kvalitě a diváci se od něho odvraceli. Zatímco na pirátských webech si Vyšehrad vyšlápl na metu milionů zhlédnutí, na samotném Obbodu byl odběr pořadu jen zhruba 50 000 diváků.
Majitel Kamil Ouška pro Mediář potvrdil, co jsme předvídali již před dvěma lety při konci videosekce Alzy., a to, že je trh podobných lokálních služeb přesycený a služby nedokáží efektivně konkurovat obsahem Netflixu či HBO Go. Podle Oušky by byly potřeba výraznější investice, přičemž je logické, že by musely padnout hlavně na originální obsah. Ostatně ve streamovacím světě aktuálně efektivně fungují dvě větve. Jednou je právě ta investiční, kterou výrazně zastupuje Netflix. A druhou tzv. niche segment postavený na kurátorovaném obsahu zaměřeném na určitý segment trhu. Obstojně funguje například v Itálii či Španělsku. Pouhé nakupování filmového obsahu nižší svítivosti a bez většího zacílení nefunguje, o čemž se v minulosti přesvědčily i následující služby:
1 836 zobrazení 30 se líbíYouTube kanál Česká filmová klasika masivně přidává nový obsah. Sympatický projekt Blue Sky Film Distribution a Národního filmového archivu tak nyní čítá přes 160 skvělých filmů, které byste rozhodně měli nakoukat, pokud to s českým filmem myslíte vážně.
Netflix je nadmíru spokojený s úspěchem českých filmů na své streamovací službě, a tak přidává další a další snímky, které kupuje od českých distributorů. Pojďme se podívat na poslední přírůstky do nabídky.
V naší přehlídce nejlepších děl ze žánru sci-fi jsme tentokráte zabruslili do naší kinematografie a vybrali pro vás dvacítku těch nejlepších celovečeráků. Co naplat, že se většinou jedná o komedie, následující snímky totiž ukazují, že i čeští filmaři se v žánru sci-fi neztratí!
55. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se sice oficiálně odložil na rok 2021, ale ani letos v létě diváci nepřijdou o svou dávku kvalitní kinematografie. TADY VARY se chystá možná i do vašeho oblíbeného kina.