FB pixel

Kolik je na Netflixu českých filmů?

Aktuálně je k dnešku na českém Netflixu 143 českých filmů, pokud máte zvolený český profil. Pokud máte stále nastaven anglický profil, tak jich uvidíte aktuálně pouze 92. Dochází tak k zajímavému paradoxu - zatímco v anglickém profilu je váš Netflix výrazně bohatší oproti českému (důvod a návod zde), aktuální rozdíl je cca 5.400 vs 1.800, u českých filmů je to naopak. Souvisí to s podmínkou, která se pro jednotlivé verze vztahuje. Pro český profil se zobrazují jen ty snímky, které mají českou podporu (dabing či titulky), pro anglický se zobrazují všechny, které mají alespoň anglický zvuk či anglické titulky. To však nemalá část českých filmů nemá, a tak je Netflix v anglickém profilu nezobrazuje. "Na tento nedostatek jsme zástupce Netflix opakovaně upozornili" říká ředitel VOD a video distribuce AQS, Jan Rubeš. "Poslední odpověď je následující - máme v plánu umožnit uživatelům mít dva jazyky na profil".

Jak jsou české filmy na Netflixu úspěšné?

Oficiální čísla o sledovanosti Netflix až na velmi specifické výjimky neoznamuje, ale o popularitě jednotlivých titulů si můžeme udělat dobrou představu podle lokálních TOP 10, které Netflix od začátku roku nabízí v mnoha zemích podle Česka. Nikde není řečeno, že to je “opravdová” popularita, Netflix vždy může s čísly kouzlit, ale vzhledem k tomu, že sledujeme tyto data pro 50 zemí po celém světě, můžeme vidět podstatné rozdíly ukazující oblíbenost národních pořadů. A Češi si skutečně české filmy užívají. Aktuálně v žebříčku nejpopulárnějších filmů najdeme kvůli lavině filmů s Harry Potterem jen 1 český film, Celebrity s.r.o., před jeho nástupem tam nebyla o české filmy nouze. Ženská na vrcholu vévodila filmům úspěšně od 2. do 13. května, v dubnu zase pět dní vedl žebříček film Bajkeři. Bodovaly také filmy jako Léto s gentlemanem, Lidice či Báječná léta pod psa. "Jsme pyšní, že právě námi dodané filmy jsou těmi, které jsou na Netflixu tak populární" říká Jan Rubeš za AQS.

Kolik dalších českých filmů se na Netflix chystá?

Kolik dalších českých filmů se na Netflix chystá?

Dva hlavní čeští video distributoři, AQS (Magic Box) a Bontonfilm, kteří dodávají tyto filmy na Netflix, oznámili další nové balíky pro chystané filmy. Nejprve AQS 95 titulů (z toho 25 českých) a nyní i Bontonfilm 70 titulů. Celkově by tak mohl počet českých filmů již za pár měsíců přesáhnout 250 filmů. Jejich seznamy máme k dispozici, ale zatím jsme vázáni mlčenlivostí. Můžeme alespoň naznačit, že budou doplněny další známé filmy, které patřily k těm největším kinotrhákům či k nejsledovanějším pořadům při uvedení v televizi. Čeští distributoři pro zajímavost dodávají Netflixu i vybrané nečeské filmy, slovenské, evropské či vybrané americké. AQS jich tak bude mít na konci roku zhruba 220, Bontonfilm poté zhruba polovičku.

Bude Netflix největším českým distributorem?

Samozřejmě nikde není řečeno, že tento počet zůstane už na věčnost stejný, ostatně pro každé služby za předplatné platí, že sestava licencovaných titulů se mění, ale prozatím to vypadá, že bude Netflix jedním z nejvíce zajímavých cílů pro ty, kdo si chtějí užívat české filmy a seriály. Pro srovnání - konkurenční HBO jich dnes nabízí 45 filmů. Nejbohatší nabídku lokálních titulů má aktuálně nepřekvapivě Voyo, které se musí na domácí a nezávislou tvorbu kvůli chybějícím kontraktům s hollywoodskými studii specializovat, napočítáte jich téměř 500. Za ním je pořádná mezera, další nejrozšířenější jsou DaFilms (zhruba 200) či Aerovod (necelých 120 titulů). Slušně si také češtinu užijete (stále ještě) na videotéce My Prime od UPC (cca 100 titulů) nebo Obbod (zhruba 130 titulů) a pokud nevyžadujete předplatné a chce nakupovat jednorázově, je jasnou volbou iTunes (zhruba 180 titulů). Téměř komplet česká je samozřejmě tvorba České televize na iVysílání, ale tam najdete jen minimum přejatých filmů a české filmy jsou na iVysílání k dispozici po omezenou dobu.

Budou se točit české filmy pro Netflix?

Budou se točit české filmy pro Netflix?

Z našich interních zdrojů slycháme, že Netflix je doslova zaplaven nabídkami na (ko)produkci českých filmů od lokálních producentů, ale zatím žádnou nevyslyšel. Ostatně, co se týče filmů, Netflix málokdy poskytuje klasické financování, raději vykupuje přednostní práva, ideálně pro svůj typ služby a pro celý svět. Takové filmy už jsou většinou natočené a Netflix je nakoupí na festivalech či těsně před dokončením. Proto jejich premiéry oznamuje na doraz, často jsou tyto filmy nakoupené na poslední chvíli. Původních českých filmů se tak podobně jako většina Evropy nedočkáme, ale to neznamená, že bude nouze o zajímavé dohody. Například Ženská na vrcholu se na Netflixu objevila už necelý půl rok po své premiéře v exkluzivním distribučním okně, kdy jste ji online mohli sledovat pouze tam. Na další kanály (iTunes) se dostane až mnohem později či vůbec. Jinou cestou bylo klasické DVD/Blu-Ray. Takové filmy se čas od času objeví.

A co české seriály?

Seriály jsou na rozdíl od filmů pro Netflix mnohem větší srdcovka a jejich financování často řeší přímo. Spekulovalo se, že se rozhlíží i po původních českých námětech, ale zatím se prý nedočkal zajímavé nabídky. Zatímco čeští producenti ho zaplavují provinčními komediemi či historickými dramaty, Netflix se nechal slyšet, že by rád něco akčnějšího či fantastičtějšího. Ostatně pohled do dalších evropských zemí ukazuje, že přesně takové kousky u Netflixu fungují - španělský Papírový dům, dánský Déšť, německý Dark, belgický Za stínem noci či italská Suburra. Prozatím tedy budeme pro Netflix zajímaví hlavně kvůli prostředí, natáčel se u nás hororový Haunted, historické fantasy Dopis pro krále a potvrzená je i druhá řada Zaklínače.

Jak si Netflix vede v Česku?

Jak si Netflix vede v Česku?

Ale i bez původní české tvorby to zatím vypadá s Netflixem u nás slibně. Jak ukazují filmy jako Ženská na vrcholu, úspěšný dokáže být i se zakoupenými tituly známými z českých kin. Mezitím pokračuje pomalu, ale jistě v postupné lokalizaci (postup sledujte zde), aby nabídl české titulky či dabing u všech svých původních filmů a seriálů a u vybraných zakoupených titulů. Stoprocentní počeštění pro aktuálně dostupných cca 5.400 titulů nečekejte, ostatně ve většině zemí Evropy je nabídka (100% lokalizovaná) v úrovni 3 až 4 tisících titulech. Od října, kdy Netflix vstoupil na český trh v lokální verzi, sledujeme také jeho stoupající popularitu, aktuálně odhadujeme, že si v Česku předplácí Netflix zhruba 200.000 lidí a velmi pravděpodobně už je tak nejpopulárnější streamovací placenou platformou u nás. Stále je však kam růst, ve 4x větším Polsku má Netflix podle odhadů zhruba 8x více předplatitelů. Srovnatelně lidnatá (ale samozřejmě vyspělejší) Belgie má předplatitelů dle odhadů hned 5x více. Největší krok čeká Netflix v Česku v diskuzi s operátory, se kterými zatím nenašel společnou řeč, dohody zatím padly na množství lokalizovaných titulů a samozřejmě finančních podmínkách. Ale dříve nebo později by se měl v nabídkách Netflix objevit.

Netflix v Česku zažívá úspěch s českými filmy, další desítky nakoupí  |  České novinky  |   |  77 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku Netflix v Česku zažívá úspěch s českými filmy, další desítky nakoupí

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Netflix v Česku zažívá úspěch s českými filmy, další desítky nakoupí

České novinky  |  před 5 dny  |  84

5 povedených českých filmů, které jsou nově dostupné na Netflixu

Netflix ani v novém roce nehodlá zastavovat v přidávání českých filmů do své nabídky. Nově přidal hned 5 snímků, které patří mezi to zajímavější, co se v posledních letech urodilo. číst více

České novinky  |  před 6 dny  |  79

9 nejlepších českých filmů, které se v poslední době objevily na Netflixu

Jelikož Netflix přidává české filmy s téměř železnou pravidelností, je lehké ztratit přehled o tom, jaké novinky se na streamovací službě objevily. A protože je pravidelně přidávaná žánrová všehochuť, je o to těžší vědět, čemu má cenu věnovat pozornost. číst více

České novinky  |  před 12 dny  |  2

Šanci na Cenu české filmové kritiky má díky fenoménu V síti poprvé dokument

Sdružení českých filmových kritiků odtajnilo nominace na 11. ročník výročních cen, které se navzdory pandemii budou konat již 6. února v pražském divadle Archa. Souboj o hlavní sošku za nejlepší film svedou Krajina ve stínu, Šarlatán a poprvé i dokument díky fenoménu V síti. číst více

České novinky  |  před 22 dny  |  60

Známe 15 nejsledovanějších českých filmů na Netflixu v roce 2020

Netflix v roce 2020 pořádně šlápl do přidávání českých filmů do své nabídky a zahrnul nás desítkami nových i starších snímků. Zajímá vás, které z nich slavily mezi diváky největší úspěch? číst více

České novinky  |  před 29 dny  |  45

5 českých filmů, které budou do konce roku 2020 nově dostupné na Netflixu

Poslední dny roku 2020 jsou tady, pro Netflix to ale neznamená zpomalení nově přidávaných filmů na svou streamovací službu. Ještě než tento nepříliš povedený rok konečně necháme v minulosti, čeká nás pár nových přírůstků i z ranku českých filmů. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist