Některé literární skvosty jsou většině lidí známy jen skrze své filmové adaptace. A je to škoda, protože filmy často interpretují knižní díla po svém, jak uvidíte v následujícím žebříčku. Sluší se upozornit na spoilery, ať už ke knihám, či filmům, které si z nich něco vzaly.
3. 3. 2024 14:00 | Tipy na film 3. 3. 2024 14:00 | Tipy na film
A ne, netřpytí se. Jedna z nejslavnějších hororových fikcí upírský žánr vyloženě nenapsala (o to se postaraly méně známé kusy včetně Carmilly od Sheridana Le Fanu), rozhodně jej ale zpopularizovala a spoustě lidí vnukla poměrně jasnou představu o tom, co krvežíznivé nemrtvé charakterizuje. Třebaže se spousta upířích atributů připisuje právě Draculovi, jeden z nich ve skutečnosti vtiskly do širší popkultury jeho adaptace, jmenovitě už Upír Nosferatu z roku 1922. Tam hlavní padouch sejde díky vystavení slunečnímu svitu, což přejaly nejen další zpracování knihy Brama Stokera, ale také drtivá většina vampýří fikce.
Ve skutečnosti je však v románu jasně řečeno, že sluneční světlo upíra nezahubí, natož aby jej spálilo na škvarek, ale pouze jej výrazně oslabí. Proto se hrdinové románu snaží Draculu dostihnout ve dne, a když se jim to v klimaxu podaří, mají o dost snazší práci s jeho brutální fyzickou likvidací. Nutno připustit, že minimálně jedna adaptace Draculy zmínku o oslabujícím, nikoli však likvidačním slunečním svitu reflektuje, a sice Drákula od Francise Forda Coppoly z roku 1992.
Než se filmová série o tajném agentovi, kterého zná úplně každý, restartovala s Danielem Craigem v hlavní roli, měli filmoví diváci dost nepřesnou představu o tom, co znamená jím být. Na plátnech kin se pohyboval neohrožený sociopat s věčným úsměvem, neporušenou fazónou a neomylným talentem vyhrát každý souboj. Knižní Bond to měl o poznání složitější. Ze zabíjení nemá nijak velkou radost, nezřídka se stane, že dostane od padouchů přes ústa a všudypřítomná aura smrti se jej bolestně dotýká natolik, že se z něj na čas stala alkoholická troska. Čehož využili zlí agenti, aby mu vymyli mozek a poslali jej zabít svého šéfa.
Nejvěrnější adaptací románů Iana Fleminga je dosud V tajné službě Jejího veličenstva, která byla ale fanoušky odmítnuta, protože se příliš vzdálila poetice známých filmů, jež se zase příliš vzdálily poetice svých předloh. Původní román do značné míry ctil i první film restartované série Casino Royale, jenž vnitřně zmučeného Bonda přivedl na filmové plátno tak, aby to tentokrát nikomu nevadilo. Navíc se film trefil do doby, která ponurým příběhům přála.
Třebaže se většina adaptací románu jmenuje Zvoník od Matky Boží v Paříži, není to původní název knihy Victora Huga. To ale není důvodem, proč se látka ocitla v tomto žebříčku. Jak názvy filmů napovídají a jejich obsahy potvrzují, fyzicky poznamenaný zvoník Quasimodo je ústřední postavou v příběhu, během něhož trpí neopětovanou láskou k cikánce Esmeraldě, pronásledované středověkými úřady za zločin, který nespáchala. V některých filmech se za svou lásku hrdinsky obětuje, jinde se více či méně smíří s tím, že Esmeralda jeho ženou nebude a pokračuje v osamělém životě. Dokonce existuje i jeden obskurní animovaný film, v němž zkrásní a Esmeraldu získá, a jeden obskurnější animovaný seriál, ve kterém s Esmeraldou a dalším hrdinou románu cestuje po světě a zažívá různá dobrodružství.
V původní knize je to složitější. Předně, Chrám má dvě hlavní postavy a ani jedna z nich není Quasimodo, ten je sice velmi důležitou, leč vedlejší tragickou figurou. Hlavními body vyprávění Hugova románu jsou jednak sama katedrála, jejíž architektuře a historii se autor věnuje a vykresluje ji jako bod, kolem něhož se soustředí dění středověké Paříže. Druhou hlavní figurou je sama Esmeralda, jež je také určitým středobodem, kolem kterého obíhají čtyři důležité mužské postavy. Quasimodo je jednou z nich a sehraje sice v Esmeraldině trudném životě důležitou roli, ale zhruba stejně důležitou, jako jeho tři pomyslní sokové. Příběh na rozdíl od většiny filmových zpracování končí tragicky, tři z ústředních pěti protagonistů sejdou dost nehezkou smrtí.
Slavnou satirickou sci-fi ságu si už těžko můžeme představit bez závěrečného twistu, jenž nám odhalí, že bizarní planeta plná mluvících a „civilizovaných“ opic a animálních lidí je sama Země v daleké budoucnosti, a pro hlavního hrdinu tak není úniku. Stejný zvrat použil Tim Burton ve svém remaku a stojí na něm současná filmová série. Slavný román Pierra Bouleho se ale opravdu odehrává na jiné planetě, konkrétně na planetě obíhající kolem hvězdy Betelgeuse. Planeta je tak neuvěřitelně podobná Zemi, že se na ní vyvinul v podstatě stejný život. Autor na konci knihy samozřejmě použije ne jeden, ale hned dva překvapivé zvraty, na planetu Zemi se ale podíváme až v jednom relativně krátkém úseku.
57 %
Kultovní sci-fi román se dočkal už tří hraných adaptací, které s původní předlohou nakládají dost variabilně, co film, to jiné pojetí postav a událostí. Jedno však mají všechny tři adaptace společné, a to jeden aspekt ústředního padoucha, morbidně obézního intrikána barona Vladimira Harkonnena. Ten ve filmech nosil tzv. suspenzory, antigravitační zařízení, jež mu umožňují se navzdory své hřmotné váze vznášet. To ale v románu nedělá, létání mu přiřkl David Lynch, jenž postavě hrané Kennethem McMillanem na druhou stranu přimyslel také venerické strupy v obličeji, podivně maniakální vystupování a zálibu ve sprchování se něčím, co je v nejlepším případě nafta.
Další baroni byli od Lynchovy verze dost odlišní, Ian McNeice z televizní minisérie z roku 2000 je víc podlézavým intrikánem, zatímco Harkonnen Stellana Skarsgarda z roku 2021 je zachmuřeným onkologickým pacientem. Všichni ale po prvním zpracování podědili schopnost létat. Knižní Harkonnen také používá suspenzory, nikdy se kvůli nim ale od země neodlepí, mají mnohem praktičtější účel. Baron je totiž tak tlustý, že suspenzory potřebuje k pouhé chůzi.
Bohatým bere, chudým dává a z luku střílí jako pán. Legendární zbojník Robin Hood nakonec svrhne zlého šerifa, porazí Guye z Gisbornu, pojme Mariannu za manželku a žije šťastně až do smrti. Nebo ne? Nebo ne. Robin Hood se se svou vyvolenou skutečně ožení, ovšem ještě když nosí status psance. Skutečně zabije Guye z Gisbornu, ten mu ale ještě stihne zasadit ošklivou ránu do boku. Marianna a věrný Malý John jej dopraví do kláštera, kde by ho měli vyléčit, ke zbojníkově smůle však na jeho léčbu dohlíží padoušská řádová sestra, která jeho chatrné zdraví ještě více podlomí. Smrt legendárního hrdiny zohlednilo jen málo adaptací. Za to málo jmenujme populární seriál Robin Hood z roku 1984, kde hrdina umřel, aby byl v další sérii nahrazen Robertem z Huntingtonu – v románu byl Robert z Huntingtonu původním jménem Robina Hooda. Zároveň celkem věrně poslední scénu pojal film Robin a Mariana, kde si Sean Connery zahrál již zestárlého Hooda, jenž se vrátí z křížové výpravy, aby znovu navázal na zbojnický život.
69 %Hlavním zloduchem Tří mušketýrů je geniální kardinál Richelieu, jenž na špinavou práci s oblibou posílá výkonného hraběte Rocheforta. První šermíř, s nímž se D’Artagnan v Paříži dostává do konfliktu a častý protivník během jeho četných dobrodružství. Filmoví fanoušci si Rocheforta pamatují jako jednookého lotra, který jde po hrdinovi s až sveřepou nenávistí a nezřídka zaslouženě sejde D’Artagnanovou rukou. V původním románu ale nejen že přežije, ale dokonce pojme k D’Artagnanovi určitý respekt. V další knize už se sblíží o něco víc a chrabrý bojovník, jehož zná většina lidí jako bezcharakterního zloducha, se stane jedním z D’Artagnanových nejbližších přátel.
73 %
Titulní padouch ze stejnojmenné románové série Marcela Allaina a Pierra Souvestreho se dočkal spousty filmových adaptací především v desátých letech dvacátého století, a byla to poměrně věrná série. Ostudu údajně knihám nedělá ani minisérie z osmdesátých let. Většina českých diváků nicméně zná jednak komediální trilogii z šedesátých let, jednak jeho podivnou interpretaci v seriálu Arabela, kde je inspirovaný svým šedesátkovým protějškem a dokonce bojuje za dobro. Fantomas z filmů let šedesátých je nepokrytě inspirovaný tehdejším boomem bondovek, a tak legendární zloduch připomíná superzločince, na něhož by si měl co nejdříve došlápnout Sean Connery. Bohužel je jeho protihráčem neschopný komisař Juve (Louis de Funés), jenž souboje s chladným sociopatem mění na sérii skečů.
Románový Juve ale není ani komický, ani neschopný, a sám Fantomas si spíš než na promyšlené loupeže a bondovské gadgety potrpí na přejímání identit a šíření celkem oprávněného strachu. V knihách není nouze o potoky krve a notoricky známý zloduch je ve svých skutcích mnohem hrozivější, než si diváci Arabely mohou představit.
Každý námět se v rukou Taiky Waititiho zvrhne v podivně infantilní humor, a výjimku netvoří ani román Nebe v kleci od Christine Leunens. Filmový Králíček Jojo patří k těm povedenějším počinům. Hlavní postavou je malý chlapec, jenž je v nacistickém Německu zcela indoktrinovaným a nadšeným členem Hitlerjugend. Jeho svět se začne bortit, když zjistí, že jeho matka ukrývá ve zdech jejich bytu židovskou dívku. Třebaže se vyprávění s hrdiny nemaže, film končí na optimistickou notu. Válka skončí a Jojo zvažuje, že nalezenou kamarádku ponechá v iluzi, že stále vládnou nacisté, nakonec ale udělá správnou věc a oba hrdinové na ulici za bílého dne tančí na píseň Davida Bowieho.
Třebaže tady film končí, v knize peklo zdaleka nepřestává. Johannes, jehož fyzická zranění jsou mnohem ohavnější a jeho život mnohem ponuřejší, nechá Elsu žít ve lži, podle níž se stále musí skrývat, a dokonce se mezi nimi vyvine patologický a toxický sexuální vztah. Když Elsa po dlouhých letech zjistí, že byla obelhána a skrývat se nemusí, vyráží vstříc neznámému a cizímu světu, zatímco zhrzený nacista čelí světu, který se naučil nenávidět, zcela sám.
Zdroj: Autorský text
5 279 zobrazení 56 se líbíBřezen je konečně tady a streamovací služby servírují jeden z nejzajímavějších víkendů letošního roku. Doslova každá platforma vytahuje nové velké filmy či seriály a ani v dalších týdnech by nabídka neměla polevit. Nejvýživnější nabídku má i tentokrát Netflix, který přichází s novými sci-fi filmy, ale také thrillery či kriminálkami.
Také jste fascinováni Vládci nebes a jejich epickými vzdušnými souboji? Máme pro vás tip na desítku seriálů, kterým si týdenní čekání na nové osudy kapitánů Bucka a Buckyho můžete zkrátit.
Valentýn je úspěšně za námi, a tak mohou streamovací služby přitvrdit a nabídnout také něco jiného než romantický obsah. Čeká nás hodně pestrá nabídka, vždyť jen Netflix tahá z rukávu švédský katastrofický velkofilm, americkou sci-fi o zabití vlastního klonu nebo fotbalový dokument Dycky Sunderland. HBO pak tasí závodní Gran Turismo.
Co by to bylo za valentýnský večer bez pořádné romantiky, anebo alespoň romantické komedie. Netflix samozřejmě na nic nečekal a na 14. únor si přichystal jak novinky z vlastní produkce, tak oblíbené klasiky či žánrovky, jež si s romancí na první dobrou nespojujeme, ale o to víc byste je měli zkusit.