FB pixel TP pixel
Přijde Marvel o Avengers? Disneyho čeká soud o Iron Mana a další hrdiny © Marvel Studios

Přijde Marvel o Avengers? Disneyho čeká soud o Iron Mana a další hrdiny

Disney se krátce po roztržce se Scarlett Johansson musí připravovat na další významnou soudní při. Jeho divizi Marvel Entertainment totiž hrozí, že přijde o práva na své slavné komiksové postavy.

Filmové novinky

Sotva trochu opadly emoce kolem soudního sporu mezi společností Disney a herečkou Scarlett Johansson, musí se konglomerát vypořádat s další soudní bitvou. Jen si tentokrát prohodil roli a z obžalovaného se stává žalobce. Společnost Marvel, která patří pod Disneyho konglomerát, se totiž rozhodla soudit se a podat několik žalob, aby si udržela plnou kontrolu nad postavami z Avengers, včetně hrdinů jako Iron Man, Spider-Man, Dr. Strange, Ant-Man, Hawkeye, Black Widow, Falcon, Thor a dalších. O co konkrétně Marvelu jde? Sérií žalob směřujících proti dědicům některých zesnulých komiksových legend včetně Stana Leeho, Steva Ditka a Gena Colana, se snaží preventivně nárokovat práva na výše zmíněné postavy. Někteří dědicové totiž podali oznámení o ukončení autorských práv na tyto komiksové charaktery.

Dle amerických zákonů o duševním vlastnictví totiž mohou autoři nebo jejich dědicové po uplynutí zákonem stanovené doby získat zpět práva, která byla jednou udělena vydavatelům. Studio proto kontruje tvrzením, ve kterém stojí, že tyto komiksové postavy nemají nárok na zrušení autorských práv, protože byly vytvořeny jako díla na zakázku. Marvel tak prý zaplatil autorům za vytvoření těchto postav a ty jsou tak plně v jeho vlastnictví. Právní zástupce těchto tvůrců a jejich dědiců ovšem kontruje prohlášením oznamujícím, že jeho klienti pracovali na volné noze a byli nezávislými dodavateli a práva k těmto postavám si tak mohou nárokovat. Pokud by Marvel prohrál, může sice pokračovat v používání postav ve svých filmech a komiksech, Disney by se ale musel podělit o vlastnictví a z toho plynoucích zisků. A zde se hraje o částky v řádech milionů dolarů. Před pár lety podobný spor vedli autoři Supermana proti společnosti DC. Tuto soudní při nakonec DC vyhrálo.

 7 435 zobrazení  
PRVNÍ FOTKA: Postapokalyptický seriál The Last of Us ukazuje Joela a Ellie
PRVNÍ FOTKA: Postapokalyptický seriál The Last of Us ukazuje Joela a Ellie
27.09.2021 12:00:00 | Filmové novinky

Seriál The Last of Us má první oficiální fotku, která ukazuje Joela a Ellie. Jak moc zůstali věrní předloze?

Tříminutový trailer 2. řady Zaklínače vás dostane. Čekání bude bolestivé
Tříminutový trailer 2. řady Zaklínače vás dostane. Čekání bude bolestivé
25.09.2021 21:30:00 | Filmové novinky

Nejočekávanější seriálový návrat roku má od Netflixu sice už ohlášené datum premiéry druhé řady (17. prosince), ale s ukázkami se zatím dost šetřilo. Aktuální TUDUM to ale vynahradil a přinesl hned tři nové klipy z druhé řady Zaklínače.

Netflix ukázal finální trailer (před)pokračování Armády mrtvých
Netflix ukázal finální trailer (před)pokračování Armády mrtvých
25.09.2021 21:15:00 | Filmové novinky

Netflix v závěru tříhodinové akce Tudum ukázal i řízný trailer Armády lupičů, jejíž děj předchází Snyderově Armádě mrtvých.

Netflix odhalil tunu nových záběrů z očekávaných seriálů
Netflix odhalil tunu nových záběrů z očekávaných seriálů
25.09.2021 20:30:00 | Filmové novinky

Netflix na akci Tudum pálí jednu pecku za druhou. V tomhle článku se můžete podívat hned na několik ukázek seriálů, které patří mezi očekávané kousky letošního i příštího roku.