S koncem června se tradičně blíží i největší český filmový festival v Karlových Varech s téměř dvoustovkou promítaných titulů. Vyznat se v programu může být někdy dost fuška, a proto jsme pro vás vybrali desítku filmů, které byste neměli minout.
28. 6. 2023 16:10 | Tipy na filmV tradičních výběrech z 57. ročníku KVIFF najdete horké české novinky jako je stylová retro detektivka Úsvit, sci-fi Bod obnovy nebo adaptaci románu Jáchyma Topola Citlivý člověk. Také nechybí klasiky jako je restaurovaná 4K verze Cesty draka, dobrodružný Master & Commander: Odvrácená strana světa či Godardovo Pohrdání, anebo zahraničním tiskem protřásané skandální tituly jako Cronenbergův Infinity Pool. Neříkáme, že na tyhle filmy nemá smysl chodit, ale chtěli jsme k těmhle pro mnohé diváky tutovkám vybrat ještě takové tituly, které byste možná na první prolistování programem mohli přehlédnout.
© TMDBKlasických romancí se v dnešní době točí opravdu již poskrovnu, debut Celine Song je však brilantní výjimkou potvrzující pravidlo. Dojemný příběh dětských lásek, které se setkávají po více než dvou dekádách v New Yorku, dá vzpomenout na ty nejlepší romantické filmy z indie ranku, jako je Linklaterova trilogie “Before” nebo Ztraceno v překladu Sofie Copolly. Jestli si budete chtít v Thermalu poplakat, Minulé životy by vám jako nejlepší romance letoška rozhodně neměly uniknout.
84 %Dalším z chytrých romantických filmů, které letos slaví úspěch, je i debut herečky známé z filmů Xaviera Dolana Monii Chokry Povaha lásky. Příběh stavící ženu do milostného trojúhelníku mezi dva muže, kteří jsou každý jiným ztělesněním lásky a mohou jí nabídnout v životě něco jiného, jsme viděli již v Nejhorším člověku na světě. A stejně jako úspěšný norský film, i kanadský snímek s citem a pochopením přesně vystihuje svět plný možností a ženských tužeb.
68 %Do třetice doporučujeme romantický snímek, ale slibujeme, že naposledy. Filmy finského svéráze Akiho Kaurismäkiho mají do tradičního pojetí žánrů, prostředí i narativů hodně daleko, a tak i jeho pojetí velké osudové lásky vypadá jinak, než byste mohli čekat. Karaoke blues totiž není jen milostným vyznáním dvou rozkošných outsiderů, ale také love letter vodce, cigaretám a filmovému médiu samotnému. K tomu přidejte typický Kaurismäkiho humor a okouzlující prostředí zaplivaných helsinských barů a máte před sebou jeden z nejzajímavějších filmů roku. Kaurismäkiho poetika se prostě neomrzí, obzvlášť v případě, kdy připomíná svá vrcholná díla jako Děvče ze sirkárny nebo Muž bez minulosti.
Pokud bychom měli z českých filmů vypíchnout jeden jediný byl, by to společný projekt režisérské dvojice Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar, který vznikl v punkových podmínkách mimo tradiční struktury. Děsivě výstižný portrét jednoho páru a jejich tchýně vás zaručeně rozesměje, aby vás v další chvíli pořádně zmrazil a vyvolal husí kůži. Duo mladých režisérů těží především z pečlivě odpozorovaných rodinných situací, které jsou pro jedny hororem a pro druhé komedií, přičemž předkládají přesný citlivý obraz dnešních mileniálů a z jejich úhlu pohledu mnohdy psychopaticky působících příbuzných.
Na karlovarském filmovém festivalu nesmí snad žádný rok chybět vítězný snímek z Cannes, a ani letos tomu není jinak. V posledních několika letech Zlatou palmu vyhrávají filmy odvážné, žánrové, ale především divácky vstřícné a i Anatomie pádu vás chytne a nepustí. Snímek teprve třetí ženské režisérky, které se podařilo v Cannes získat nejvyšší ocenění, v sobě snoubí prvky rodinného dramatu, hitchcockovského thrilleru i temné detektivky. Hlavním tahounem je pak bezesporu excelentní Sandra Hüller v roli ženy obviněné z vraždy manžela, která nyní veřejně pyká za svůj úspěch a cílevědomost.
Wim Wenders se sice ve filmografii pyšní jedněmi z nejlepších filmů minulého století jako Paříž, Texas nebo Nebe nad Berlínem, v poslední době se mu ale příliš nedařilo. Na jaře se svým novým filmem ale dokázal, že rozhodně má světu filmu ještě co nabídnout. V civilním příběhu tokijského toaletáře zužitkoval svou lásku k Japonsku i klasické rockové hudbě a natočil film, který působí až jarmuschovským dojmem. Líbezný příběh o hledání radostí v každodenních maličkostech bude bezpochyby jedním z nejvíce feel-good zážitků festivalu.
78 %V poslední době opět stoupá popularita historických žánrů, co ale kostýmní novinky spojuje, je touha vyprávět dějiny z pohledu těch, kteří byli upozaděni, a to především žen. Ve snímku sledujícím osud poslední manželky Jindřicha VIII. Kateřiny Parrové, která musí žít s vědomím toho, jak bylo zacházeno s Jindřichovými předchozími ženami i vlastní nenávistí k němu, září Alicia Vikander a především Jude Law jako oteklý vladař na smrtelném loži. Jeho odpudivá kreace tudorovského krále je natolik živelná, že z plátna je téměř cítit smrad jeho bércových vředů. Zatím se jedná o jednoho z jasných kandidátů na letošní herecká ocenění.
65 %Každý rok se ze záplavy indie road movies, obracejících svůj zrak k méně naleštěné části Ameriky, vyzdvihne jeden snímek, který všechny ostatní hravě strčí do kapsy. V letošním roce by se mělo jednat o režijní debut dvorního kameramana bratří Safdieů Seana Prince Williamse, který se může pyšnit skvělým obsazením a nadšenými ohlasy z Cannes, které vyzdvihují především Williamsovu lehkou režijní ruku a svěží „gen Z feel“.
76 %Filmy japonského režiséra Hirokazu Kore-edy vynikají svým nenápadným zpracováním emocí a specifickým způsobem filmového vyprávění, v němž se to nejdůležitější vždy děje mimo obraz. Kore-edův jazyk a poetika jsou natolik specifické, že mimo rodné Japonsko jako by jeho filmy ztratily kouzlo. Proto se po krátké pauze vrátil zpět do prostředí Tokia a tentokrát se zaměřil na téma školní šikany a pokusil se o způsob trochu rašomónského vyprávění. Ohlasy mluví o jednom z jeho nejpovedenějších kusů a jelikož se Netvor momentálně do distribuce nechystá, byla by škoda jej ve Varech minout.
78 %Ira Sachs se po boku Todda Haynese řadí k předním hlasům americké queer kinematografie a letos v zimě uvedl na festivalu Sundance svůj osmý režijní počin. Míjení je jakýmsi LGBTQ+ zrcadlem Povahy lásky a sleduje milostný trojúhelník mezi Tomasem v podání Bena Whishawa, jeho mužem a jeho první ženskou milenkou, s jejíž pomocí nalézá znovu své potřeba a touhy a zároveň testuje žárlivost svého partnera. Po Whishawově boku se objevili Franz Rogowski a Adele Exarchopoulos a podle ohlasů se můžeme těšit na pořádnou porci vášnivého snímku s existenciálním podtónem.
72 %Zdroj: Autorský text
Čeká nás víkend plný klimatických výkyvů. Pakliže však za okny zaleze slunce a do parapetů začne bušit déšť, my budeme připravení. I pro následující víkend totiž streamovací služby přišly s čerstvou porcí novinek. Ať už patříte mezi milovník motorsportu nebo krví posedlých démonů.
Ačkoliv byl začátek roku stále ve znamení druhého Avatara, který masivně válcoval kina, dočkali jsme se za prvních šest měsíců mnoha opravdu úspěšných a pozoruhodných počinů, které bavily, děsily a nutily k zamyšlení. Vybrali jsme pro vás desítku titulů, které zazářily v kinech v první půlce roku nejvíce.
Letní filmová sezóna se ve streamingu rozjela na plné obrátky a zatímco Netflix útočí novou řadou svého sci-fi hitu Černé zrcadlo a akčním flákem Vyproštění 2, konkurence se vrhá do boje o diváky návratem Star Treku, novým Rockym a komiksovou legendou.
Streamovací služba HBO Max není jen o velkofilmech Warner Bros. a desátém opakování Sexu ve městě a Harryho Pottera. Streamovací gigant se dlouhodobě zaměřuje i na menší tituly, které byste hravě mohli přehlédnout. Navzdory tomu, že kvalitou často hravě přeskočí kdejaký velký blockbuster. Vybrali jsme pro vás desítku filmů, které na HBO stojí za pozornost.