Český statistický úřad nedávno vydal poměrně zajímavé statistiky, které naznačují, jak moc jsme v Česku ochotni utrácet za placené streamovací služby ve srovnání z ostatními státy Evropské unie a naopak ukazují naši tendenci k nahrávání obsahu na internet a jeho sdílení.
1. 12. 2020 15:00 | České novinky 1. 12. 2020 15:00 | České novinkyAktuálně vydaný dokument, který vydal Český statistický úřad a je k dispozici na jeho stránkách, sleduje využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci. Mezi jinými jsou zde i statistiky zajímavé z hlediska zaměření našeho webu. Jedna z provedených anket (znázorněná v grafu níže) totiž zkoumá kolik domácností v rámci států Evropské unie si předplácí nějakou z internetových televizí jako HBO, Netflix či Voyo. Data jsou z roku 2018 a měří účastníky ve věkovém rozmezí 16 – 74 let. A Česko z tohoto srovnání nevychází úplně nejlépe. V roce 2018 si zde totiž platilo za online obsah jen 4,4 % účastníků průzkumu, což bylo nejméně ze všech sledovaných zemí.
Žebříčku vévodí země jako Švédsko, Velká Británie, Dánsko či Nizozemsko, které v daném srovnání všechny přesáhly 50 %, evropský průměr pak dosahuje hodnoty 26,5 %. Překvapivě je velmi malá ochota platit za obsah i u mladých lidí ve věkové skupině 16 – 24 let, kde se k předplácení online televize přiznalo 6,4 % tazatelů. ČSÚ ovšem dodal i čísla za rok 2020, která odhalují, že se u nás ochota platit si za videobsah mírně zvyšuje, deklarovalo to 10,5 % dotazovaných osob. Toto nízké číslo v rámci EU naopak Češi dohánějí velkou ochotou nahrávat obsah na internet a sdílet ho. Ve srovnávacím žebříčku za rok 2019 jsme v rámci EU byli třetí nejaktivnější s 41 % (za rok 2020 to bylo již 44 %). Před námi se umístilo jen Nizozemsko a Dánsko. Jako jedna z možných interpretací těchto dat, tedy vysoké míry sdílení obsahu a menší ochoty platit, se nabízí i pro Česko typická vysoká míra využívání nelegálních nástrojů a služeb, které placení za audio a video obsah obcházejí.
© TMDB© TMDB
643 zobrazení 18 se líbí
Zaklínač, Sexuální výchova či Koruna patří mezi výstavní seriály Netflixu a všechny tři se v letošním roce natáčely ve Velké Británii. Letos nakonec streamer na Britských ostrovech zdvojnásobil své investice z půl miliardy dolarů na rovnou miliardu.
Díky restaurátorské práci NFA nám Vodafone TV brzy naservíruje čtrnáct tuzemských kultovních filmů v nádherném 4K rozlišení. Díky tomu tak budeme moci zhlédnout skvosty naší kinematografie v pohodlí domova a rovnou v té největší kvalitě.
Česká komedie je evergreenem tuzemských kin i oblíbenosti zdejších diváků, kteří hledají na 2 hodiny únik od běžné životní rutiny. A ačkoli se starým klasikám jen malokterá novinka vyrovná, dali jsme dohromady seznam komedií posledních let, které patří mezi to lepší, co se u nás urodilo.
Mezinárodní ceny Emmy jsou rozdány a Česká republika může oslavovat! Nominaci totiž úspěšně proměnil online seriál z produkce Bionautu #martyisdead režiséra Pavla Soukupa.