FB pixel

Potitulková scéna ze Spider-Man: Daleko od domova

Jestli jste film neviděli, můžete tohle klidně přeskočit. Pokud jste ho viděli, asi si vzpomenete na druhý nejkrutější závěr, jaký kdy marvelovka měla. Padouch je poražený, Anglie zachráněna a Spider-Man získal dívku svých snů. Mohlo to skončit lépe? Inu, mohlo to skončit hůře. A taky skončilo. Potitulková scéna odhalí, že zloduch Mysterio (Jake Gyllenhaal) měl v rukávu ještě jeden trumf – video z klimaktické bitky, které je nejen sestříhané tak, že Spider-Man vypadá jako původce všeho zla, ale navíc vyzrazuje Spider-Manovu identitu. Video následně vypustí do světa sám J. J. Jameson v podání J.K. Simmons, jenž ho hrál v Raimiho původní trilogii. Pro film je to výborný cliffhanger, ale vzhledem k tomu, že se Spider-Man v marvelovských filmech objevil nejspíš naposledy, se jedná o vesměs špatný konec rozjeté pavoučí série. Hrdina sice zachránil svět, ale prohrál téměř vše, co se dalo.

Finální bitva v Avengers: Endgame

Od prvního Iron Mana čekali fanoušci Marvelu na jistou ikonickou chvíli. Té se dočkali v prvních Avengers. Od té doby ale přibývalo hrdinů, větvil se fikční svět a záporák Thanos, který stál téměř za vším, co se marvelovském univerzu stalo, nabýval čím dál hmatatelnějších obrysů. Bylo jasné, že sága dospěje do bodu, kdy se všichni hrdinové musí spojit proti Thanosovi ve finální zničující bitvě. Aby si série finální bitvu perfektně připravila, vnesla do hry trochu více napětí v podobě drsného konce Avengers: Infinity War. O to působivější je finále Endgame, které svede dohromady znovuvzkříšené padlé hrdiny v epické scéně. Ta začíná v momentě, kdy Thanos získá nad trojicí zakládajících Avengerů navrch a přivede do hry svou armádu. Ponurý hudební motiv náhle přeruší hlas z vysílačky, který Capa upozorní na otevírající se portál. Následuje sekvence, kdy se na scéně postupně objevují všichni dosud zúčastnění hrdinové, doprovázená dalším hudebním motivem. Je to v podstatě scéna sama o sobě, show pro fanoušky, kteří znovu vidí oblíbené hrdiny, jež předtím ztratili. Jakmile se hrdinové shromáždí, opět se změní hudební motiv, tentokrát na staré známé Avengers Theme, které předchází bitvě tak epické, jako v Pánovi prstenů. Když ji Captain America odstartuje ikonickým „Avengers Assemble,“ je to poslední slza fanouškovského dojetí.

Rabování, které se v Kořisti nevyplatí

Hurikány a záplavy na americkém jihu jsou o něco nepříjemnější, než v Čechách. Už jen proto, že u nás není tolik aligátorů. Závodní plavkyně Haley jede zkontrolovat svého odcizeného otce do městečka, které bude brzy pod vodou. V té chvíli netuší, že se stoupající hladinou začnou městečko křižovat aligátoři a Haley se bude mít sakra co ohánět, aby zachránila sebe i zraněného otce. Jak může dopadnout, jí názorně předvede trojice, která přijela rabovat protější obchod. Zlodějíčci příliš diváckých sympatií nepobrali, a tak jsou ideální pro názornou ukázku toho, co aligátoři dovedou. Díky tomu začne jedna z nejzábavnějších hororových scén, kdy partu buranů likviduje monstrum skryté pod vodou.

Nešťastný dárek v remaku Dětské hry

Remake klasického hororu doznal hodně změn, jako třeba výměna panenky posedlé duší sériového vraha za panenku s umělou inteligencí, u které se začne projevovat porucha. Další změnou je černě komediální tón a rozdělení do kratších epizod. Tou nejzábavnější je moment, kdy dá Chucky svému malému kamarádovi Andymu dárek. Kůži z hlavy jeho otčíma navléknutou na halloweenskou dýni. Zpanikařeného Andyho nenapadne nic lepšího, než se hlavy zbavit. Protože jej ale jeho matka přistihne, jak se snaží zbavit zabaleného předmětu. Andyho nenapadne lepší výmluva, než že se jedná o dárek pro sousedku, což musí názorně předvést. Následně se nechá od sousedky a jejího syna-policisty pozvat na večeři, aby získal dárek zpátky dřív, než ho sousedka rozbalí. A právě přátelská večeře, během níž se Andy snaží k dárku dostat, je jednou z nejvtipnějších scén filmu.

Asistovaná reprodukce ve Slunovratu

V psychedelickém thrilleru Ariho Astera je hodně zapamatovatelných, brutálních scén. Jednou z nejbizarnějších je oplodňovací rituál, pro který si obyvatelé podivné sekty vybrali studenta Christiana. Pár výmluvných pohledů, ještě výmluvnějších psychotropních látek a ještě výmluvnější pubické chlupy v jídle nakonec nebohého mužského protagonistu zavedou do chaty, kde se má konat onen rituál. Vše vypadá ideálně. Romantické přítmí, měkká poduška, žádoucí nahá žena, další nahé ženy postávající okolo, přičemž ne všechny patří k těm, které skutečně chcete vidět nahé. Christian je ale až příliš zdrogovaný a dezorientovaný, než aby se tím zabýval, a tak se pustí do díla. Pak začne to nejlepší – ženy začnou sténat společně s „oplodňovanou“ dívkou. Skupina si totiž potrpí na vzájemnou empatii a sdílení prožité rozkoše i bolesti. Aby bylo početí opravdu úspěšné, jedna z žen dokonce začne Christiana přitlačovat. V téhle jedné scéně se projevuje to, co je příznačné pro celý film – v jednom momentu umí být děsivý, vtipný a prostě jen divný.

Předbitevní Haka v Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Spin-off jedné z nejpopulárnějších současných akčních sérií je skvělou symbiózou nablblého chlapáctví a humoru, který si z tohoto chlapáctví utahuje. Skoro každá scéna s hlavními protagonisty je esenciální machismus za hranou parodie, který je radost sledovat a u něhož je radost se smát. To vrcholí na Hobbsově rodné Samoy, kde mu v závěrečné bitvě pomůžou jeho bratři. Než se bitva rozhoří, předvedou Samojci s Rockem v čele tradiční rituální válečný tanec haka. Kdyby to nebylo v trailerech, bylo by to super překvapení. Protože to bylo v trailerech, mohli jsme se na to celý den těšit a nezklamalo to. High-tech vojáci sledující tančící domorodce, to je prostě vrchol absurdity v už tak absurdním filmu.

Objetí tlusté ženy v Nočních můrách z temnot

Na filmech Guillerma del Tora jsou výborná jeho monstra, která se pohybují na hranici grotesknosti a hrozivosti. Adaptace knižní série Noční můry z temnot je takových monster plná a není jednoduché vybrat jediné z nich. Nejgroteskněji působí tlustá žena blížící se k jednomu z hrdinů v nemocniční chodbě. Obrovitá postava se širokým úsměvem a rozpřaženými pažemi se snaží působit konejšivým a přátelským dojmem, což vzhledem k její šerednosti a nepřátelským úmyslům působí mnohem více znepokojivě. A čím je blíž, tím děsivější je efekt.

Finále Tenkrát v Hollywoodu

Zatím poslední film Quentina Tarantina je láskyplnou exkurzí do hollywoodských poměrů šedesátých let. Z perspektivy dvou fiktivních hrdinů ( Leonardo DiCaprio a Brad Pitt) ukazuje způsoby natáčení, příprav na roli, produkční konvence i uvažování studií. A také se dotýká jedné výrazné a smutné události – vraždy herečky Sharon Tate. Jakmile nás film provede dobovou hollywoodskou realitou, vyvrcholí cesta obou hrdinů i filmu samotného osudnou nocí, kde se projeví Tarantinův nejnovější trademark – přepisování historie. Pomatení vrazi se totiž na poslední chvíli rozhodnou vyměnit dům Romana Polanského za vedlejší dům, v němž bydlí DiCapriova postava. K jejich smůle je však v domě jeho kamarád a kaskadér Cliff (Pitt), válečný hrdina, zkušený rváč a v této konkrétní chvíli násilník povzbuzený LSD. Americké publikum bylo v šedesátých letech otřesené nejen vraždou jako takovou, ale také brutalitou s jakou život slibně se rozvíjející herečky vrazi ukončili. O to hrůznější je uvědomění, že většina pachatelů činu dodnes žije. Ne tak v Tarantinově filmu. Smrtelný nářez, který utrží od obou hlavních postav filmu, působí nejen jako výtečná černohumorná sekvence, ale také jako obrovská satisfakce, závěrečný přípitek jedné významné éře. A zároveň přání, aby ta éra mohla skončit na šťastnější notu.

Šplh ze studny v Krvavé nevěstě

Bohatá rodina LeDomasů musí každý nový přírůstek do rodiny přivítat hrou podle náhodného výběru. Je to rituál, který zvláštní rodina musí dodržovat. Ale běda, jak si nový člen vylosuje hru na schovávanou. Přesně to se stalo Grace, novomanželce mladého Alexe. Grace se jde tedy schovat a rodina ji hledá. Se zbraněmi. Podle rituálu se Grace nesmí dožít rána. Tenhle večer se ale vše může změnit. Ne proto, že by Grace byla nějak schopná. Není. Je to proto, že členové rodiny LeDomasů nepořádají hon na lidi tak často, takže jsou sami dost nezkušení a z různých důvodů neschopní. I tak si ale Grace projde solidním peklem. Třeba když skončí s prostřelenou rukou na dně studny plné mrtvol. Aby se zachránila, musí z ní vylézt, a to i za použití zraněné ruky. Divák vidí, že na okraji studny dost nebezpečně trčí rezavý hřebík. Grace to ovšem neví a za nemalých bolestí šplhá dál. Je jasné, že až se konečně dostane nahoru, čeká ji nová porce bolesti. A taky že ano. Světlá stránka je, že se hřebík přesně trefí do hotové díry, to ale hrdinčinu bolest nijak výrazně nezmenšuje.

Zfetované vyjednávání ve Srážce s láskou

S teroristy se nevyjednává. A pokud ano, tak jen když potřebujete říct, že je váš vrchní velitel ozbrojených sil televizní idiot a v žilách vám kolují zakázané látky. Jasně, mohli jsme vybrat geniálně trapný moment, kdy si Seth Rogen dělá dobře u proslovu Charlize Theron za doprovodu esenciální trojice předmětů krém, kapesníčky a sklenička dobrého vína. Pod obraz vyfetovaná Charlize, která před armádními veliteli maskuje svoji vyjetost a zároveň vyjednává o americkém rukojmí výměnou za humanitární pomoc, však patří mezi jeden z mnoha vrcholů podceňované romantické komedie, která je chytřejší, než se může zdát. Nikde nenajdete takovou esenci satirického pomrkávání na současnou americkou politiku jako právě tady.

10 nejlepších filmových momentů letošního léta  |  Tipy na film  |   |  4 líbí se

Filip Šula


Další články jako 10 nejlepších filmových momentů letošního léta

Tipy na film  |  včera 7:00

5 esenciálních zombie filmů, které by měl vidět každý

Chcete si doplnit vzdělání v oblasti zombie žánru, ale nemáte čas nakoukávat úplně všechno? Zkuste těchto 5 filmů, které mnohdy nastartovaly celé série, přinesly slávu svým tvůrcům a vůbec dobře ukazují různé způsoby, jak s nemrtvými pracovat. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

9 parádních filmů, které jsou nově (nebo znovu) dostupné na Netflixu

Jak je u Netflixu častý jev, bez bližšího známení do jeho útrob přibyly filmy s novou či obnovenou licencí. Dočkali jsme se tak například Final Cutu původního Blade Runnera nebo Gran Torina. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

10 nejsledovanějších filmů na Netflixu současnosti

Armáda mrtvých sice koncem minulého měsíce rychle převzala otěže nejsledovanějšího filmu Netflixu, ve finálním součtu posledních týdnů ji ale trumfly jiné projekty. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zatímco pořádná seriálová palba dorazí až příští týden, kdy se vrátí Elita nebo zombiárna Temné léto, tento týden si musíme vystačit hlavně s návratem netflixovského Lupina, kterého Netflix doplňuje o zajímavé licencované kousky. A něco málo nabízí i konkurence. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny

12 nejlepších filmů a seriálů, kterými můžete zavzpomínat na Libuši Šafránkovou

Tuzemský film dnes hlásí obrovskou ztrátu. Po náhlé srdeční příhodě totiž zemřela národem milovaný Libuše Šafránková, jež byla dokonce zvolena nejlepší herečkou v historii naší kinematografie. Pojďme uctít její památku za pomoci jejích nejlepších filmových i seriálových projektů. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist