FB pixel
Zdroj:

Pocahontas - The Virginia Company

Když se řekne Pocahontas, každý si asi na první dobrou vybaví ústřední píseň Colors of the Wind (v češtině jako “Umí všechny barvy, které vítr zná”, a asi to bude tou mockrát přehranou VHSkou, ale českou verzi máme mnohem radši než originál. Ta v roce 1996 dostala Oscara, ale uznání od akademiků se dostalo i celému soundtracku od Alana Menkena a Stephena Schwartze. Proto si jako nejnávykovější song z celého filmu troufáme vybrat hned úvodní písničku z filmu: The Virginia Company. Tu před vyplutím do Nového světa zpívají britští kolonizátoři (někde mezi nimi je i animovaný Christian Bale). A zmínku si pak rozhodně zaslouží i skladba “Savages", v českém dabingu jako geniální “Divoši”. Je akorát trochu děsivé, kolik paralel v textu najdeme se současnou společenskou situací, ehm…

Online na Google Play (dabing), iTunes od 10. 10. 2016

Ledové království - Let It Go

Nebylo by Ledového království 2, kdyby se nám v roce 2013 (cože?! jako by to bylo včera!) do mozků nezarylo “Let It Go”. Pokračování oscarového animáku od dua Chris Buck a Jennifer Lee je sice fajn, a špatné recenze ze stran mnoha kritiků moc nechápeme, ale je fakt, že první díl má písničky lepší. Ústřední song z dvojky “Into The Unknown” je v podání Idiny Menzel nebo Panic! at the Disco sice super, ale na “Let It Go” nemá. A nemá ani na řadu dalších skladeb z jedničky, ať už jde o roztomilé “Do You Want to Build a Snowman” nebo rozverné “Love Is an Open Door”. Ledové království prostě milujeme. OK, bye…

Online na Google Play (dabing), HBO (titulky) (dabing), iTunes (dabing), O2TV (dabing), Rakuten (dabing) od 19. 2. 2016

Malá mořská víla - Under The Sea

Malá mořská víla je klasika, která letos slaví 30 let od premiéry. Ano, je to tak, zrzavá Ariel pobláznila celý svět už v osmdesátkách! Tedy kromě České republiky a dalších několika zemí, kde měla premiéru až skoro o dekádu později. A kdo byl školou povinný v druhé polovině devadesátek si jistě pamatuje, že kdo neměl batůžek s Ariel nebo jejím taťkou, byl na společenském žebříčku dost nízko. Na písničkách z filmu byste ovšem osmdesátky nepoznali. Vychází totiž většinově především z afro-karibského žánru Calypso a z jamajského Reggae. Při skládání a psaní “Under The Sea” se navíc Alan Menken a Howard Ashman přiznaně inspirovali skladbou “The Beautiful Briny” z filmu Kouzelná slečna Priceová.

Online na iTunes (titulky), O2TV (dabing), Rakuten (dabing) od 16. 12. 2018

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa - You’re Welcome

Když jde o disneyovky, nikdy to není jen o jednom songu. Výjimkou není ani Vaiana, na které pracoval miláček Američanů Lin-Manuel Miranda, který má na svědomí muzikál Hamilton a příští rok se vytáhne s Životem v Heights. A ačkoliv vážně milujeme “How Far I’ll Go” v podání neskutečně talentované Auli’i Cravalho, a ve sprše si pravidelně zpíváme i šílené “Shiny”, je to samozřejmě Dwayne The Rock Johnson a jeho You’re Welcome, které ne a ne dostat z mozku. Ale vlastně nám to ani nevadí. Je to totiž vážně zábavná písnička, která navíc jako celý film vychází z tradic a melodií polynejských a havajských kultur.

Online na iTunes (dabing), Rakuten (dabing) od 12. 12. 2018

Ukradené Vánoce Tima Burtona - What’s This?

Ukradené Vánoce Tima Burtona nejsou tou nejtypičtější Disney pohádkou, ale ano, Mickeyho konglomerát má pod palcem i tuhle temnou loutkovou záležitost, kterou vyznávají všichni emaři. Což, pokud nepatříte mezi pamětníky, je taková ta subkultura lidí s patkou a černými tlustými linkami pod očima, co se někdy kolem roku 2007 potulovala v okolí pražského Petřína. Kdo tenkrát neměl cokoliv (placku, tašku, triko, boty) s motivem Jacka Skellingtona nebo Sally, jako by nebyl. Kromě skvělého vizuálu filmu, který má z velké části na svědomí Tim Burton (režíroval ho ovšem Henry Selick), je to právě i hudba, která tenkrát všem utkvěla v paměti. Za což částečně určitě může i cover album Nightmare Revisited z roku 2008, kde si songy z filmu střihli umělci jako Marilyn Manson, Rise Against nebo KoRn. A protože The Nightmare Before Christmas považujeme za vánoční film, za nejlepší písničku z celého filmu jednohlasně považujeme “What’s This?”, což je song, který ve filmu v podání Dannyho Elfmana (ano, Danny Elfman není jen skladatel, ale také skvělý zpěvák!) zní v momentě, kdy se Jack Skellington dostane do vánočního městečka, a jako hrdý občan městečka halloweenského je v šoku. Pokud Ukradené Vánoce považujete za film halloweenský (což dle obecného diskurzu asi i je, ale čert to vem), je pravděpodobné, že vaším oblíbeným songem je “This Is Halloween”, a my vám to rozhodně nebereme. I po letech si z filmu pamatujeme skoro všechny texty písniček, které z našich mozků úspěšně vytlačily spoustu jiných a cennějších informací. Neuděláte nic.

Online na iTunes (dabing) od 12. 12. 2018

Lví král - I Just Can’t Wait To Be King

Pamatujete si něco z letošního animovaného (!) remaku Lvího krále? To je v pořádku, my také ne. Ale ta čtvrt století stará variace na Hamleta v nás z nějakého důvodu pořád rezonuje. Za což nemůže jen skvělý příběh, nestárnoucí animace, ale i hudba. Jistě, nová verze má Beyoncé, ale co si budeme povídat, Elton John v tomhle případě vyhrává na plné čáře. Sorry, královno popu! Když se řekne Lví král, každý si zřejmě jako první vybaví životní motto “Hakuna Matata” (a skvělé je i v češtině!) nebo hitovku “Can You Feel The Love Tonight”, která v nové verzi z nějakého důvodu zazní ve dne - no comment. Pokud jste ovšem jako malí hráli hru k filmu na konzoli Sega Genesis, je pravděpodobné, že vám v hlavě utkvělo “I Just Can’t Wait To Be King”. Protože co si budeme povídat, ten level, kdy malý Simba skáče přes žirafy a stromy s opicema, zatímco zmíněná skladba hraje v pozadí, je sakra těžký!

Online na iTunes, O2TV (dabing), Rakuten (dabing) od 12. 12. 2018

Hercules - Go The Distance

Nic neřekne devadesátky tak, jako tahle vypalovačka od Michaela Boltona! Na Herkula se občas v záplavě všech princeznovských příběhů zapomíná. Neprávem, nutno dodat, protože jde o jednu z nejlepších 90’s disneyovek. Ano, tohoto poloboha máme mnohem radši než třeba Krásku a zvíře! A to prosím i navzdory faktu, že jsme se nikdy nebyli schopni prokousat Starými řeckými bájemi a pověstmi od Eduarda Petišky. Příběh Herkula je v podání Disneyho zábavným příběhem dospívajícího vysvaleného hrdiny, který je jen mimochodem synem Dia a musí čelit zlému Hádovi. Prostě normálka. A jak už bylo řečeno, “Go The Distance” v podání idola našich matek Michaela Boltona, je zkrátka perfektním doplňkem takovéto story. Za zmínku pak nicméně ještě stojí “The Gospel Truth” skvělá skladba, která začíná slovy “YOU GO, GIRLS”. A to je prostě #mood, který nás baví.

Online na iTunes (dabing), O2TV (dabing) od 1. 10. 2017

Aladin - Prince Ali

Ačkoliv se nám letošní hraný Aladin líbil, a budeme s tím možná trochu v menšině, ani Will Smith nedokáže překonat herecké, respektive hlasové výkony Robina Williamse z původního animáku z roku 1992. A protože “Friend Like Me” zná každý, rozhodli jsme se do našeho žebříčku zařadit skladbu “Prince Ali” z představovacího průvodu Aladina. A za to, že se nám do mozků zaryla právě tato skladba, může zcela jistě opět konzole Sega Genesis a hra s Aladinem, v které její melodie zní hned v prvním levelu. Jistě, mohli jsme sem prvoplánově hodit ústřední romantiku “A Whole New World”, a ano, jistě, Aladin v první řadě JE romantika. Ale je to taky hlasový koncert Robina Williamse, na což by nikdo neměl zapomenout.

Online na iTunes, O2TV (dabing), Rakuten (titulky) od 11. 12. 2018

Popelka - A Dream Is a Wish Your Heart Makes

Pokud jde o Disneyho hrané remaky klasických animovaných pohádek, na plné čáře v našich srdcích vyhrává Popelka. V režii shakespearovského Kennetha Branagha Popelka už není chudinkou bez hlasu, jejíž místo je v kuchyni, a prostor nově dostal i princ! Popelku a prince navíc hrají Lily James a Richard Madden, takže opravdu je třeba vysvětlovat, proč ji naprosto milujeme? A protože se tady bavíme o hudbě, je naprosto marginální zmínit, že soundtrack Patricka Doyla je jedním z nejkrásnějších hudebně-filmových počinů této dekády. A korunku pak všemu nasazuje interpretace klasické skladby “A Dream Is a Wish Your Heart Makes” v podání Lily James. Kouzelné!

Online na Google Play, HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten (dabing) od 13. 12. 2016

Mary Poppins - Supercalifragilisticexpialidocious

Mary Poppins u nás sice nikdy nedosáhla takového úspěchu jako v zemi svého původu (v době vzniku, tzn. v šedesátých letech, u nás totiž do kin nešla), ale pisničky z ní zná zřejmě každý. A že je jich příběh o létající chůvě pochybných praktik plný! Mezi nejchytlavější patří hned úvodní song, jehož jméno se podaří vyslovit (a napsat!) jen těm nejlepším z nás. Za zmínku ovšem stojí i skvělé “A Spoonful of Sugar” nebo hravé “Chim Chim Cher-ee”. A rádi máme i “Let’s Go Fly a Kite”, takže zkrátka jde o klasickou disneyovku, protože její hudební obsah prostě nemůžeme dostat z hlavy, ať se snažíme, jak se snažíme…

Online na iTunes, Rakuten (dabing) od 12. 12. 2018

10 nejnávykovějších písniček od Disneyho, které nedostanete z hlavy  |  Tipy na film  |   |  11 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Další články jako 10 nejnávykovějších písniček od Disneyho, které nedostanete z hlavy

Tipy na film  |  dnes 16:00  |  88

10 největších prosincových novinek, které musíte vidět na Netflixu

Netflix se i v prosinci bude snažit uspokojit všechny své předplatitele pestrou nabídkou. Na své si přijdou zejména milovníci oscarových dramat a hollywoodských hereckých hvězd, dva seriálové hity pak končí finálními řadami, největší očekávání ale samozřejmě vzbuzuje nová řada Zaklínače. číst více

Tipy na film  |  včera 15:00  |  2

15 nejlepších filmů, které jsou od prosince nově dostupné na Netflixu

S nástupem prosince Netflix do své nabídky přidal i nové filmy, které nespadají do jeho Netflix Originals. Můžete se těšit na akci i hororovou klasiku. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  110

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

První prosincový víkend se nese ve znamení bohaté akce. Ať už jde o obří monstra, bojovníky z Outworldu nebo Johna Wicka. Podíváme se ale i do vesmíru a dorazí i vikingové a kovbojové. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  78

10 nejočekávanějších prosincových novinek (nejen) na Netflixu

Konec roku se nezadržitelně blíží a Netflix i dalších streamovací služby ví, že budeme sedět u televizí. A tahají z rukávu ty největší hity! číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  336

10 akčních komedií, které musíte vidět po netflixovském hitu Red Notice

Natočit dobrou akční komedii je kumšt, obzvlášť pokud pracujete s dvěma postavami, které se neustále hašteří. Úspěch totiž tkví právě ve vyvážení obou postav, které musí být natolik protikladné, aby se ve výsledku dokonale doplňovaly. Tematicky, humorem i akcí. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist