FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Blade Runner
Zdroj: TMDB

Blade Runner

Kultovní sci-fi Ridleyho Scotta sází na zajímavou vizuální estetiku dystopického velkoměsta, které na jednu stranu vyvolává dojem úchvatného futuristického města, na druhou pocit rozkladu světa v úpadku tvořeném špatným ovzduším, umírajícím životním prostředím a všudypřítomnou komercí. Tento dojem je utvořen už v úvodní scéně, kdy profesionální lovec zběhlých androidů Holden shlíží obzor města. Po úvodní naraci vidíme letecký záběr, ukazující moderní domy, létající auta a plameny šlehající z něčeho, co jsou asi tovární komíny. Vidíme svět stejně hnusný, jako nádherný, a celá ta ambivalentnost se díky střihu přenese do odrazu v oku Holdena, jenž se právě chystá na fatální prověření jistého dělníka, který by mohl být android.

Online na Google Play, iTunes, Netflix, Rakuten (dabing) od 12. 11. 2017

Dobyvatelé ztracené archy
Zdroj: TMDB

Dobyvatelé ztracené archy

Velkofilm Stevena Spielberga už zpočátku odkazuje na své pulpové kořeny, když ukazuje skupinu dobrodruhů prodírajících se džunglí. Ten nejschopnější z nich, s tváří Harrisona Forda, se jako jediný dostane přes systém nástrah a překoná úklady svých zrádných společníků. Stojí ho to únik před obří koulí a hroutícím se chrámem, ale nakonec se mu podaří získat, proč přišel – cennou zlatou sošku. Jakmile je v bezpečí, objeví se jeho dlouholetý rival Belloq a sošku mu sebere.

Online na Amazon Prime, iTunes (titulky) (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 7. 1. 2017

Indiana Jones a Poslední křížová výprava
Zdroj: TMDB

Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Úvod třetího Indyho dobrodružství se nese přesně v duchu jeho předchozích úvodů, tentokrát jde ale o flashback do jeho mládí, kdy se jako náctiletý skaut pokusil překazit krádež vzácného artefaktu. Kromě výtečně vystavěné akce scéna slouží jako ustavení všech charakteristik, které Indyho definují; poprvé se dostane do akce, kde si vypěstuje fobii z hadů a naučí se prohrávat. Zároveň nám pár vteřin odhalí jeho nelehký vztah s otcem, jenž klade nároky na Indyho intelektuální stránku, ale zároveň se mu nevěnuje zdaleka tolik, jako své práci. Výborný způsob, jak ustanovit hlavní postavy a jejich vztahy.

Online na Amazon Prime (titulky), Google Play (titulky) (dabing), iTunes (titulky), Rakuten (titulky) (dabing) od 7. 1. 2017

Vetřelci
Zdroj: TMDB

Vetřelci

Hned na začátku filmu je Ripleyová zachráněna z vesmírného modulu, kde po děsivých událostech Vetřelce dlela v umělém spánku. Probudí se v nemocničním pokoji, kde jsou na ni všichni milí, vše běží dobře…a najednou ji začne bolet břicho. A divně se nafukovat. Z Ripleyové se vylíhne vetřelec…a ona se náhle probudí z noční můry ve svém bytě. V jednom časovém úseku film ustaví záchranu Ripleyové i psychické následky jejího předchozího dobrodružství.

Online na Google Play, iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten od 11. 9. 2017

Batman
Zdroj: TMDB

Batman

Film začíná tak, jak by batmanovský příběh měl – tříčlennou rodinou bloudící ulicemi Gothamu, která se stane obětí pouličních lupičů. Tohle ale nejsou Wayneovi. Tohle se odehrává v době, kdy má Temný rytíř už sedm akcí za sebou, jak nám odhalí následující záběr – z jedné ze střech sleduje počínání gangsterů Batman osobně. Animovaný stín se otočí a opustí střechu. Lupiči následně v opuštěné barabizně provádějí inventuru a přitom mluví o tom, jak jednoho z jejich známých dostal mystický netopýr…aniž by tušili, že postava připomínající obřího netopýra se spouští za nimi.

Online na Google Play, iTunes (titulky) (dabing), Netflix, Rakuten (dabing) od 31. 12. 2015

Věc
Zdroj: TMDB

Věc

Létající talíř míří k planetě Zemi a o pár tisíc let později vidíme rozlehlé ledové pláně Antarktidy. Zlověstná hudba Ennia Morriconeho je to jediné, co doplňuje ledový vítr. Klid ledové samoty náhle přeruší pes, pobíhající sněhovými pláněmi a vrtulník, jenž mu je v patách. Scenérie vyvolává spoustu otázek, spolu s odpověďmi ale přinese absolutní hrůzu.

Online na Google Play, iTunes od 17. 11. 2017

Komando
Zdroj: TMDB

Komando

Legendární akční holomajzna začíná tradičním ustavením hlavní postavy. Plukovník Matrix právě dokončil dřevorubecký úkon, a vrací se ke své chatě uprostřed lesů s motorovou pilou v ruce a těžkou kládou na rameni. Drsná hudba jen podtrhuje tento obraz absolutního mužství. Když za sebou při štípání dřeva uslyší tiché kroky, ustaví se Matrix jako muž nejen velké síly, ale i vytříbených smyslů. Když si v odraze sekery ověří cizí přítomnost za sebou, zjistíme, že je nejen silný a vnímavý, ale také inteligentní. Jakmile se otočí a popadne…svou dceru, která si s ním takto rozpustile hrála, hudba náhle zjemní a představí nám ultimátního drsňáka jako citlivého a obětavého otce, jenž své dcerce poskytne potravu, objetí, výcvik v sebeobraně, a svou dobrosrdečnou povahu podtrhne tím, že společně s dcerou krmí koloucha.

Online na Google Play (dabing), iTunes (titulky) (dabing) od 23. 12. 2016

Highlander
Zdroj: TMDB

Highlander

Na rozdíl od Komanda Highlander nemusí nic moc ustavovat, už jen proto, že od začátku spíš pokládá otázky, na které v průběhu filmu odpovídá. První scéna filmu se odehrává na wrestlingu v Madison Square Garden. Zápasníci se předvádí, dav skanduje, kamera přeletí celý sál a zastaví se u stoického muže v baloňáku, který do davu fanoušků wrestlingu nezapadá. Muž zavře oči a prožívá vzpomínky na bitvu ve středověkém Skotsku. Záběry z ní doprovází zvuk skandujících diváků na wrestlingovém mači, první příznak toho, že třebaže je Connor MacLeod 400 let stár, stále nedokáže žít přítomností.

Není nikde online

Duna
Zdroj: TMDB

Duna

Herbertova Duna je zatraceně komplikovaná kniha na jednoduchou filmovou adaptaci. Ne proto, že by byl příběh nějak složitý. Je až překvapivě jednoduchý. Ovšem svět, ve kterém se odehrává, má spoustu vlastních pojmů a historických souvislostí, že by se z toho člověku zatočila hlava. Všechny postavy knihy jsou s tímto světem navíc obeznámeny, takže čtenáři prostě nezbyde, než ten svět odhalit za běhu. Film Davida Lynche nabídl docela zvláštní řešení. Na začátku filmu se objeví princezna Irulan, jež do příběhu knihy občas vstupuje, a všechny důležité souvislosti, které z příběhu samy od sebe nevyplynou, prostě sdělí. Podobně s informacemi nakládá film v průběhu děje.

Online na iTunes, Rakuten (titulky) od 1. 7. 2017

Něco z Alenky
Zdroj: TMDB

Něco z Alenky

Česká verze Alenky v Říši divů? To přece nemůže být znepokojivé, děsivé nebo esteticky cíleně nepříjemné, že? Omyl. Tohle točil Jan Švankmajer, což už by vám mělo napovědět hodně. Hned zkraje film předvede prolnutí ideální představy světa a tvrdé reality. Je slunečný den, Alenka sedí vedle své matky u potoka a hází do vody kameny. Přijde úvodní titulková sekvence, během níž nám protagonistka, jejíž ústa kamera zabírá fakt zblízka, oznámí, jaký film sledujeme. Alenka je náhle sama ve špinavém pokoji plném rozházených věcí a hází kameny do hrnku s čajem. Těžký přechod jen předestírá brutalitu fantazijních sekvencí, které nastanou.

Není nikde online

Killer
Zdroj: TMDB

Killer

Nádherný akční film Johna Woo už v úvodu střídá momenty něhy s krvavou akcí. Titulní zabiják přijme zakázku a odchází do nočního klubu. Vše se odehrává ve zpomalených záběrech, podmalovaných pomalou romantickou hudbou. Ta pochází přímo z klubu, a jakmile do něj zabiják vejde, naváže výmluvný oční kontakt se zpěvačkou. U ní se ale zastavit nemůže, a tak pokračuje do zadní místnosti. Pohyby jsou stále lehce zpomalené, střih probíhá zásadně prolínačkou. Jakmile dorazí do zadní místnosti, spustí se jatka. Pohyby se zrychlí, něžnou hudbu nahradí temnější a rychlejší podtóny. Zběsilá přestřelka vrcholí krvavým oslepnutím zpěvačky. Střídání téměř lyrických momentů a krvavých přestřelek pak definuje celou délku filmu.

Není nikde online

11 filmů 80. let s absolutně nezapomenutelnými úvodními scénami  |  Tipy na film  |   |  29 líbí se

Filip Šula


Další články jako 11 filmů 80. let s absolutně nezapomenutelnými úvodními scénami

Tipy na film  |  včera 7:00

22 nejlepších filmů, které do 30. září opustí Netflix

S koncem září opustí Netflix hned několik desítek titulů. Vybrali jsme přes 20 nejlepších, které nám budou chybět. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Podzimní hitparáda novinek pokračuje a následující víkend je opět plný titulů, které by divák neměl vynechat. Čeká nás nový Mortal Kombat, jablečná Nadace, anebo Doom Patrol. A to je jen začátek. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

11 filmů od Netflixu, které musíte vidět do konce roku

S nastupujícím podzimem se blíží období, kdy Netflix hodlá uvádět ty nejlepší pecky ze svého letošního katalogu. Pojďme se na ně pořádně podívat, je totiž rozhodně o co stát a na co se těšit. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel. číst více

Tipy na film  |  před 8 dny

Netflix právě přidal 5 parádních filmů, které byste neměli přehlédnout

Streamovací gigant zařadil do své nabídky filmy, které by byla škoda minout. Najdete v nich vše od akce přes drama až výživný psycho-horor. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist