FB pixel

Blade Runner

Kultovní sci-fi Ridleyho Scotta sází na zajímavou vizuální estetiku dystopického velkoměsta, které na jednu stranu vyvolává dojem úchvatného futuristického města, na druhou pocit rozkladu světa v úpadku tvořeném špatným ovzduším, umírajícím životním prostředím a všudypřítomnou komercí. Tento dojem je utvořen už v úvodní scéně, kdy profesionální lovec zběhlých androidů Holden shlíží obzor města. Po úvodní naraci vidíme letecký záběr, ukazující moderní domy, létající auta a plameny šlehající z něčeho, co jsou asi tovární komíny. Vidíme svět stejně hnusný, jako nádherný, a celá ta ambivalentnost se díky střihu přenese do odrazu v oku Holdena, jenž se právě chystá na fatální prověření jistého dělníka, který by mohl být android.

Dobyvatelé ztracené archy

Velkofilm Stevena Spielberga už zpočátku odkazuje na své pulpové kořeny, když ukazuje skupinu dobrodruhů prodírajících se džunglí. Ten nejschopnější z nich, s tváří Harrisona Forda, se jako jediný dostane přes systém nástrah a překoná úklady svých zrádných společníků. Stojí ho to únik před obří koulí a hroutícím se chrámem, ale nakonec se mu podaří získat, proč přišel – cennou zlatou sošku. Jakmile je v bezpečí, objeví se jeho dlouholetý rival Belloq a sošku mu sebere.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Úvod třetího Indyho dobrodružství se nese přesně v duchu jeho předchozích úvodů, tentokrát jde ale o flashback do jeho mládí, kdy se jako náctiletý skaut pokusil překazit krádež vzácného artefaktu. Kromě výtečně vystavěné akce scéna slouží jako ustavení všech charakteristik, které Indyho definují; poprvé se dostane do akce, kde si vypěstuje fobii z hadů a naučí se prohrávat. Zároveň nám pár vteřin odhalí jeho nelehký vztah s otcem, jenž klade nároky na Indyho intelektuální stránku, ale zároveň se mu nevěnuje zdaleka tolik, jako své práci. Výborný způsob, jak ustanovit hlavní postavy a jejich vztahy.

Vetřelci

Hned na začátku filmu je Ripleyová zachráněna z vesmírného modulu, kde po děsivých událostech Vetřelce dlela v umělém spánku. Probudí se v nemocničním pokoji, kde jsou na ni všichni milí, vše běží dobře…a najednou ji začne bolet břicho. A divně se nafukovat. Z Ripleyové se vylíhne vetřelec…a ona se náhle probudí z noční můry ve svém bytě. V jednom časovém úseku film ustaví záchranu Ripleyové i psychické následky jejího předchozího dobrodružství.

Batman

Film začíná tak, jak by batmanovský příběh měl – tříčlennou rodinou bloudící ulicemi Gothamu, která se stane obětí pouličních lupičů. Tohle ale nejsou Wayneovi. Tohle se odehrává v době, kdy má Temný rytíř už sedm akcí za sebou, jak nám odhalí následující záběr – z jedné ze střech sleduje počínání gangsterů Batman osobně. Animovaný stín se otočí a opustí střechu. Lupiči následně v opuštěné barabizně provádějí inventuru a přitom mluví o tom, jak jednoho z jejich známých dostal mystický netopýr…aniž by tušili, že postava připomínající obřího netopýra se spouští za nimi.

Věc

Létající talíř míří k planetě Zemi a o pár tisíc let později vidíme rozlehlé ledové pláně Antarktidy. Zlověstná hudba Ennia Morriconeho je to jediné, co doplňuje ledový vítr. Klid ledové samoty náhle přeruší pes, pobíhající sněhovými pláněmi a vrtulník, jenž mu je v patách. Scenérie vyvolává spoustu otázek, spolu s odpověďmi ale přinese absolutní hrůzu.

Komando

Legendární akční holomajzna začíná tradičním ustavením hlavní postavy. Plukovník Matrix právě dokončil dřevorubecký úkon, a vrací se ke své chatě uprostřed lesů s motorovou pilou v ruce a těžkou kládou na rameni. Drsná hudba jen podtrhuje tento obraz absolutního mužství. Když za sebou při štípání dřeva uslyší tiché kroky, ustaví se Matrix jako muž nejen velké síly, ale i vytříbených smyslů. Když si v odraze sekery ověří cizí přítomnost za sebou, zjistíme, že je nejen silný a vnímavý, ale také inteligentní. Jakmile se otočí a popadne…svou dceru, která si s ním takto rozpustile hrála, hudba náhle zjemní a představí nám ultimátního drsňáka jako citlivého a obětavého otce, jenž své dcerce poskytne potravu, objetí, výcvik v sebeobraně, a svou dobrosrdečnou povahu podtrhne tím, že společně s dcerou krmí koloucha.

Highlander

Na rozdíl od Komanda Highlander nemusí nic moc ustavovat, už jen proto, že od začátku spíš pokládá otázky, na které v průběhu filmu odpovídá. První scéna filmu se odehrává na wrestlingu v Madison Square Garden. Zápasníci se předvádí, dav skanduje, kamera přeletí celý sál a zastaví se u stoického muže v baloňáku, který do davu fanoušků wrestlingu nezapadá. Muž zavře oči a prožívá vzpomínky na bitvu ve středověkém Skotsku. Záběry z ní doprovází zvuk skandujících diváků na wrestlingovém mači, první příznak toho, že třebaže je Connor MacLeod 400 let stár, stále nedokáže žít přítomností.

Duna

Herbertova Duna je zatraceně komplikovaná kniha na jednoduchou filmovou adaptaci. Ne proto, že by byl příběh nějak složitý. Je až překvapivě jednoduchý. Ovšem svět, ve kterém se odehrává, má spoustu vlastních pojmů a historických souvislostí, že by se z toho člověku zatočila hlava. Všechny postavy knihy jsou s tímto světem navíc obeznámeny, takže čtenáři prostě nezbyde, než ten svět odhalit za běhu. Film Davida Lynche nabídl docela zvláštní řešení. Na začátku filmu se objeví princezna Irulan, jež do příběhu knihy občas vstupuje, a všechny důležité souvislosti, které z příběhu samy od sebe nevyplynou, prostě sdělí. Podobně s informacemi nakládá film v průběhu děje.

Něco z Alenky

Česká verze Alenky v Říši divů? To přece nemůže být znepokojivé, děsivé nebo esteticky cíleně nepříjemné, že? Omyl. Tohle točil Jan Švankmajer, což už by vám mělo napovědět hodně. Hned zkraje film předvede prolnutí ideální představy světa a tvrdé reality. Je slunečný den, Alenka sedí vedle své matky u potoka a hází do vody kameny. Přijde úvodní titulková sekvence, během níž nám protagonistka, jejíž ústa kamera zabírá fakt zblízka, oznámí, jaký film sledujeme. Alenka je náhle sama ve špinavém pokoji plném rozházených věcí a hází kameny do hrnku s čajem. Těžký přechod jen předestírá brutalitu fantazijních sekvencí, které nastanou.

Killer

Nádherný akční film Johna Woo už v úvodu střídá momenty něhy s krvavou akcí. Titulní zabiják přijme zakázku a odchází do nočního klubu. Vše se odehrává ve zpomalených záběrech, podmalovaných pomalou romantickou hudbou. Ta pochází přímo z klubu, a jakmile do něj zabiják vejde, naváže výmluvný oční kontakt se zpěvačkou. U ní se ale zastavit nemůže, a tak pokračuje do zadní místnosti. Pohyby jsou stále lehce zpomalené, střih probíhá zásadně prolínačkou. Jakmile dorazí do zadní místnosti, spustí se jatka. Pohyby se zrychlí, něžnou hudbu nahradí temnější a rychlejší podtóny. Zběsilá přestřelka vrcholí krvavým oslepnutím zpěvačky. Střídání téměř lyrických momentů a krvavých přestřelek pak definuje celou délku filmu.

11 filmů 80. let s absolutně nezapomenutelnými úvodními scénami  |  Tipy na film  |   |  5612 přečtení  |  29 líbí se

Hlasovani
Čtvrtá řada Koruny dorazí až 15. listopadu 2020. Mezitím si můžeš pustit starší díly a pořád ti zbyde...

...dost času hlasovat pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!

Děkujeme za váš hlas a přízeň!

Filip Šula


Komentáře k článku 11 filmů 80. let s absolutně nezapomenutelnými úvodními scénami

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 11 filmů 80. let s absolutně nezapomenutelnými úvodními scénami

Tipy na film  |  včera 0:00  |  8

10 filmů a seriálů (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zatímco HBO se před posledním víkendem už pomalu chystá na nášup novinek, které dorazí na přelomu října a listopadu, Netflix pokračuje v plné palbě a nabízí návraty oblíbených seriálů a hned několik seriálových a filmových novinek. Pojďme se na ně podívat. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  94

22 nejlepších hororů, které si můžete pustit na Netflixu s češtinou

Halloween i české Dušičky se nezadržitelně blíží a ačkoli horor aktuálně zažíváme i v běžném životě napříč celým rokem, přesto neuškodí užít si trochu strašení i na televizní obrazovce. Pokud se chcete příjemně bát, vybrali jsme pro vás ty nejlepší filmy na Netflixu s českou podporou. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  72

10 nejlepších seriálových novinek na HBO, které byste neměli přehlédnout

Ačkoli na nás Netflix hrne jeden seriál za druhým, neměli bychom zapomínat, že vypečené novinky má v posledních týdnech a měsících i konkurenční HBO. Vlastně by se dalo říct, že co se týče vyrovnanosti kvality, zůstává HBO stále králem náročnějšího seriálového zážitku. Považte sami. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  40

8 filmů, které vám ve svých trailerech záměrně lhaly, aby vás překvapily

Není radno soudit film podle traileru. V zájmu nalákání co nejširší divácké skupiny vám můžou pěkně zalhat. Nebo třeba jen proto, aby vás pak film překvapil. Těchto osm filmů nalákalo své diváky na něco trochu jiného, než co jim pak daly, ať už to mělo lepší či horší efekt. Pozor na spoilery. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  161

Zůstaňte doma. Netflix do konce října doplní dalších 16 zahraničních filmů

Zatímco většina streamovacích služeb si vystačí jen s pár novinkami měsíčně, Netflix neustále dupe do plných a hrne na nás nový obsah pod takovým tlakem, že už teď víme, že novinky z října budeme nakoukávat ještě na Vánoce. Na druhou stranu stejně sedíme doma, takže se to docela hodí. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist