FB pixel

Donald Trump v Sám doma 2

Nezapomenutelná pidirolička současného amerického prezidenta se objeví ve chvíli, kdy Kevin poprvé vstoupí do Hotelu Plaza v New Yorku. Zmatený Kevin je okouzlený všudypřítomným luxusem během cesty k recepci. Tu mu pomůže najít právě Donald Trump, který na chlapcovu otázku „Promiňte, kde je tu lobby?“ odpovídá „Pořád rovně a na konci chodby doleva.“ Kdo ví, nebýt Donalda, možná by Kevin recepci nikdy nenašel a mokří (resp. dlouhoprstí) bandité by byli k nezastavení. Donald Trump je mimochodem poměrně vděčnou postavičkou v řadě filmů. V roce 2019 však nebyl příliš nadšený, když ho kanadská televize ze Sám doma 2 vystřihla a považoval to za politický boj. Skutečnost byla výrazně nudnější. Televize z filmu vystříhala několik pro děj nepodstatných scén kvůli nutnosti nacpat film do úzkého vysílacího slotu.

Wayne Gretzky v druhých Šampiónech

V devadesátých letech neexistovala větší hokejová hvězda než kanadský ostrostřelec Wayne Gretzky. Ostatně sběratelské kartičky hráčů NHL letěly toho času i u nás a kdo měl Gretzkyho nebo Jágra, ten byl ve třídě za hvězdu. Opravdový zážitek si však užili mladí herci z hokejové dětské klasiky Šampióni, kterou si mnozí z nás pamatují jako The Mighty Ducks. Pro druhý film série se totiž tvůrcům povedlo Gretzkyho přesvědčit, aby v závěru filmu přišel vítěznému týmu pogratulovat. Ti na to pravděpodobně dodnes nezapomněli a jejich radost ve filmu je naprosto přirozená.

Blink 182 v Prci, prci, prcičky

Blink 182 byli v 90. letech na roztrhání díky jejich hitovému albu Enema of the State a hlavně legendární teenagerské komedii Prci, prci, prcičky, ke které dodali hudbu k soundtracku. Na oplátku se kapela objevila v roli Jimových spolužáků ve scéně, kdy celá škola sleduje přes internet jeho taneček pro Nadiu a následnou předčasnou ejakulaci. Hudba Blink 182 byla pro sérii natolik příznačná, že kapela dodala i spoustu dalších písní k následujícím dílům série.

Alanis Morissette v Dogma

Jen málokterý hollywoodský režisér je takovým přeborníkem na slavné herecké miniroličky jako Kevin Smith. Jeho filmy jsou hereckými záskoky na pár vteřin či minut proslavené. Nepřekvapí tak, že například do legendárních Flákačů dostal i Stane Lee, aby Brodiemu předal pár mouder ohledně života a Fantastické čtyřky. My ale máme nejraději malou roličku Alanis Morissette, která si v brilantním Dogma zahrála samotného Boha, který je tak mocný, že vám jeho hlas ustřelí hlavu. Těžko si v 90. letech mohl Smith vybral vhodnější představitelku téhle role. Kdo v té době nežral Alanis Morissette, ten prostě nerozuměl hudbě.

Bill Murray ve Space Jamu

Bill Murray miluje cameo role. Ostatně kdo by si nevzpomněl na jeho krátké výstupy v obou dílech Zombielandu, kde se opakovaně naváží do své účasti v Garfieldovi, anebo na jeho pidi výstup v ženské verzi Krotitelů duchů. My ho ale máme nejraději ve Space Jamu, kde si opět zahrál sám sebe v momentě, kdy Michael Jordan přerušil basketbalovou kariéru a následně ho unesli Bugs Bunny a spol., aby jim pomohl vyhrát intergalaktický zápas o jejich duše. Murray se nejprve touží stát novou hvězdou NBA, nakonec se však alespoň zúčastní závěrečného mače, po němž uzná, že už je na to přece jen trochu starý. Navíc si neodpustí i popíchnutí svého vlastního camea, když Daffymu vysvětlí, jak se vůbec do Kreslounova dostal: "To víš, znám se s producentem. Zavolal mi auto, a tak jsem tady." Geniální.

Robert Patrick ve Waynově světě

Krátká, ale efektivní rolička. Robert Patrick se stal díky roli tekutého terminátora T-1000 noční můrou nejednoho dítěte i puberťáka. A jen o rok později se vrátil, aby vlezl do snů i Waynea Campbella v podání Mikea Myerse. Toho začne během jízdy v autě pronásledovat policejní motocykl a donutí ho zastavit u krajnice. Zdá se, že má Wayne obyčejného policistu na salámu, jenže jakmile se ukáže, že se jedná o Roberta Patricka, který hledá jistého chlapce, šlápne Wayne hodně rychle do pedálu.

Danny Glover v Maverickovi

Komediální western o karbaníkovi v podání Mela Gibsona je velkou zábavou sám o sobě. Jedna scéna je však opravdovým vrcholem filmu, a to když se na scéně objeví loupežník s rudým šátkem a černou tváří Dannyho Glovera. Tomu v jednu chvíli Gibson sundá roušku a oba muži začnou mít dojem, že toho druhého znají, čímž film vstoupí do regulérní meta roviny. Když Glover opouští budovu a nasedá na koně, stihne ještě zahlásit, že na tohle už začíná být vážně starý. Účast obou parťáků ze Smrtonosné zbraně není samozřejmě náhodná. Mavericka totiž - stejně jako Zbraň - režíroval Richard Donner.

Dan Marino v Ace Ventura: Zvířecí detektiv

Mohli byste samozřejmě argumentovat, že cameo má v podstatě celý NFL tým miamských delfínů, ale nevypíchnout jejich zřejmě nejlegendárnějšího hráč Dana Marinoa by bylo jednoduše kacířství. Marino se v Aci Venturovi objeví poprvé při naprosto nezapomenutelné montáži, kdy se Ace snaží zjistit, komu z týmu chybí drahokam na prstenu ze Super Bowlu. Marino je ale v závěru filmu unesen Rayem Finklem, který se chce Marinovi pomstít za to, že mu ve finále Super Bowlu špatně postavil míč a on kvůli tomu minul svůj kop. Mimochodem, Ray Finkle sice není skutečná postava, je však inspirován hráčem Scottem Norwoodem z Buffalo Bills, který slavně minul při závěrečném kopu během 25. ročníku Super Bowlu v roce 1991.

George Lucas v Policajtovi z Beverly Hill III

Krátkou, ale rovněž nezapomenutelnou miniroličku má za sebou i tvůrce Star Wars George Lucas. Ten se v roce 1994 objevil ve třetím filmu s Axelem Foleym, když si zahrál muže, jenž je Foleym předběhnut ve frontě na zábavní atrakci v parku Wonderworld. Lucas je dokonce v titulcích uvedený pod názvem Disappointed Man (zklamaný muž), když po svém předběhnutí čekající frontu i se svou partnerkou opustí.

Christopher Walken v Pulp Fiction

Epizodické vyprávění Tarantinova Pulp Fiction vyloženě nahrává známým návštěvám a krátkým hereckým výstupům. Tím opravdu famózním ovšem je monolog Christophera Walkena o hodinkách, které byly během válečného tažení 7 let v řitních otvorech, než se konečně dostaly do rukou malého Bruce Willise, který díky příběhu pochopí, že prohrát kvůli penězům je cesta slabochů a zneuctil by tak sám sebe i svou rodinu.

Sean Connery v Králi zbojníků

Šerif z Nottinghamu je poražen, Anglie je udržena v rukách právoplatného panovníka a Robin Loxley má konečně získat za ženu krásnou Marianu. Když se však mnich Tuck zeptá přítomných svatebčanů, zda má někdo proti sňatku námitky, dodá film ještě pomyslnou třešničku na dortu. Nejprve se ozve jen hlas, po němž následuje příjezd vojska z Křížové výpravy. V davu jen probleskne silueta muže v čele vojska, na kterou Mariana (Mary Elizabeth Mastrantonio) reaguje odhalením, že se jedná o Richarda Lví srdce. Až poté film konečně odhalí (pokud jste to nepoznali po hlase), že v sedle koně není nikdo jiný než Sean Connery, který chce svou filmovou sestřenku jen odvést k oltáři a poděkovat Robinovi za záchranu Anglie. V době premiéry mimochodem nebyly úniky z natáčení tak časté jako dnes a diváci tudíž netušili, že Kevin Costner svého kolegu z Neúplatných ke krátkému výstupu ukecal. Connery měl ovšem i své důvody, když v 70. letech sám hrál zestárlého Robina Hooda po boku Audrey Hepburn ve filmu Robin a Mariana. Diváci byli v kinech každopádně natolik zaskočeni, že v setmělém sále propukli v neřízený jásot a potlesk. A ani k tomu nepotřebovali desítky superhrdinů. NEJLEPŠÍ CAMEO VŠECH DOB!

11 nezapomenutelných cameo roliček ze slavných filmů 90. let  |  Tipy na film  |   |  369 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako 11 nezapomenutelných cameo roliček ze slavných filmů 90. let

Tipy na film  |  včera 0:00

10 nesmrtelných filmových pecek, které se skrývají v útrobách Netflixu

V hlubinách největší streamovací sítě se mimo nepřeberného množství cooking shows nebo asi dvacáté řady Takové moderní rodinky skrývají i tituly, kterými můžete doplnit své mezery v kinematografickém kánonu. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

9 nejlepších filmů a seriálů, které se objeví do konce června na Netflixu

Žhavé léto je v plném proudu a Netflix se musí zatraceně snažit, aby nás udržel v obývacích pokojích. Proto začíná tasit nejen pořádnou porci vlastních, ale i zakoupených novinek. Pojďme je omrknout. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Slunce žhne venku na maximum. Pokud už máte dost chytání bronzu a chce trochu vnitřní zábavy, aktuální nabídka Netflixu a spol. by vás měla rozhodně uspokojit. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

5 esenciálních zombie filmů, které by měl vidět každý

Chcete si doplnit vzdělání v oblasti zombie žánru, ale nemáte čas nakoukávat úplně všechno? Zkuste těchto 5 filmů, které mnohdy nastartovaly celé série, přinesly slávu svým tvůrcům a vůbec dobře ukazují různé způsoby, jak s nemrtvými pracovat. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

9 parádních filmů, které jsou nově (nebo znovu) dostupné na Netflixu

Jak je u Netflixu častý jev, bez bližšího známení do jeho útrob přibyly filmy s novou či obnovenou licencí. Dočkali jsme se tak například Final Cutu původního Blade Runnera nebo Gran Torina. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist