FB pixel

Svědek

Tvrdý městský polda John Book (Harrison Ford) chrání malého chlapce v komunitě Amenitů před zkorumpovanými kolegy. Námět na kriminální komedii nebo akční film. Svědek naštěstí není ani jedno z toho. Jedná se o lyrické drama konfliktu života v klidu a míru a násilného způsobu života ve zkažené civilizaci. Book přitom není ochráncem bezbranných Amišů, ale ve výsledku hlavně původcem jejich ohrožení. A nakonec je to ve strhujícím klimaxu jejich způsob života, co zachrání situaci. Book i chlapcova matka si přitom dobře uvědomují, že k sobě chovají náklonnost, zároveň je oběma jasné, že jejich světy jsou neslučitelné. Book se tak vrací do svého světa, kterému rozumí a v němž umí žít.

Terminátor

Počátek legendární akční sci-fi série je nejtemnějším filmem série. Arnoldův kyborg vypadá jako děsivá zombie s kovovou kostrou uvnitř a každý, kdo ho potká, umírá dost nepříjemným způsobem. Sáře Connorové se s vypětím všech sil podaří mechanické monstrum zlikvidovat, ovšem za cenu ztráty životní lásky a vyhlídky života na útěku. V poslední scéně odjíždí s očekávaným spasitelem ve svém lůně do Mexika, s vědomím, že se dožije nukleárního holocaustu a její dítě čeká boj za spásu lidstva. Padouch je sice mrtvý, ale těžké časy teprve začínají.

Sloní muž

Skutečná historická postava Joseph Merrick neměl šťastný život. Protože trpěl těžkými tělesnými deformacemi a žil v 19. století, jeho život zahrnovalo vystupování v panoptiku a snášení ústrků a nevraživého pohledu společnosti. Navíc nemohl spát ve vodorovné poloze, protože by se zadusil ve spánku. Jeho životní osudy zfilmoval David Lynch, jenž odhaloval jeho citlivou duši, pravidelně vystavovanou společenskému teroru. Není divu, že toho má Merrick dost. Na konci filmu dodělá svůj model kostela, který má přes ulici, a lehne si do postele jako obyčejný člověk, jímž se chce cítit. Poslední záběr patří průletu vesmírem, který se prolíná s tváří Merrickovy zesnulé matky, recitující báseň. S posledními verši proletí vesmírnou hlubinou bílá mlhovina, pravděpodobně reprezentující Merrickovu duši.

Noční můra z Elm Street

Notoricky známý zabiják ze snů Freddy Krueger je velké zvíře v duchovní rovině, v materiálním světě se ale nechá relativně snadno zabít šestnáctiletou Nancy. Nebo to tak vypadá. Poslední scéna filmu ukazuje Nancy s přáteli, jak se jednoho idylického rána chystají do školy. Nasedají do auta, zamávají Nancyině matce, a v tu chvíli se jejich auto samo zamkne a rozjede. Usměvavou matku náhle popadne Freddyho paže a protáhne ji malým okénkem ve dveřích. Je to snová sekvence, nebo se Freddy naučil žít v reálném světě?

Blade Runner

Rick Deckard žije ve futuristickém Los Angeles a živí se lovem zběhlých replikantů, androidů, kteří se vymkli kontrole. Sami replikanti navíc prožívají existenciální hrůzu, protože si díky implantovaným vzpomínkám donedávna mysleli, že jsou lidmi. Mezi uměle vytvořené bytosti určené k likvidaci patří i Rachael, sekretářka ředitele výrobny replikantů, do níž se Deckard zamiluje. Jakmile je Rachael posledním žijícím replikantem filmu, rozhodne se s ní Deckard uniknout z dosahu úřadů. Cestou ze svého bytu najde na podlaze origami, které s oblibou vytváří jeho dočasný parťák Gaff. Origami je ve tvaru jednorožce, o němž se Deckardovi v průběhu filmu zdálo. Jak zná Gaff jeho sny? Během vyprávění padne hypotéza, že i Deckard může být replikantem, protože ve světě, kde každá vzpomínka může být umělá, se nedá věřit ani vlastní existenci. Koneckonců, tohle je svět podle Phillipa K. Dicka, muže, jenž vlastní existenci pokládal za iluzi.

Impérium vrací úder

Název nelže. Poté, co dobro v prvních Hvězdných válkách zvítězilo, slaví ve dvojce úspěch zlí hoši. Han Solo je zmrazen v karbonitu a předán lovci odměn, jenž jej promptně veze do paláce mafiána Jabby Hutta. Luke předčasně ukončí výcvik rytíře Jedi a konfrontuje o dost zkušenějšího a záludnějšího Dartha Vadera. Přitom se dozví nepříjemnou pravdu – to padouch Vader je jeho otec. Luke tedy není syn hrdiny, který mu může být vzorem, ale zloducha, který zradil vlastní ideály. Navíc během tohoto zjištění přijde o ruku a získává kybernetickou náhradu, takže je svému otci přeci jen o něco blíž. A s tím, jak zbrkle podléhá emocím, je stejně jako on o něco blíž temné straně Síly.

Osvícení

Stanley Kubrick zacházel se skvělou knihou Stephena Kinga dost svévolně. Většinu atraktivních aspektů příběhu podřídil surrealismu a exhibici šíleného Jacka Nicholsona. Navíc dlouho nechává nejasné, nakolik ve filmu hraje roli nadpřirozené zlo a nakolik duševní nestabilita hlavních postav. Závěr filmu pak na matení diváka ještě přitvrzuje. Snímek končí záběrem na fotografii z roku 1921. Správce hotelu vypadá úplně stejně, jako Jack Nicholson.

Hellraiser

Tajemná kostka způsobila mladé Kirsty dost problémů. Přivedla ze záhrobí jejího násilnického strýce Franka, vpustila do naší reality sadomasochisty z paralelního světa a celkově to není moc dobrý nástroj. Není divu, že se Kristy na konci rozhodne odevzdat zlovolný artefakt plamenům. Když už to vypadá, že tajemná krychle zůstane napospas ohni, objeví se na scéně tajemný bezdomovec, jenž Kirsty celý film sleduje, změní se v okřídleného démona a kostku odnáší neznámo kam. Poslední scéna patří kupci, jenž pekelný nástroj prodává dalšímu naivnímu uživateli.

Věc

Skupina polárníků vs mimozemský organismus, který napadá, asimiluje a napodobuje organické buňky. Drsňákovi McReadymu se na poslední chvíli podaří zničit titulní monstrum i vesmírnou loď, s níž chtěla příšera doletět do nejbližší civilizace. Bohužel přitom zničí také základnu, která jej na Antarktidě chránila před polárním mrazem. Spolu s McReadym přežil také Childs, který se s ním dělí o poslední flašku kořalky. Oba muže čeká pomalá smrt umrznutím, navíc si ani jeden z nich nemůže být jistý, že ten druhý není mimozemské monstrum.

Poslední pokušení Krista

Scorseseho adaptace knihy Nikose Kazantzakise představuje Ježíše Krista v dost jiném světle, než jak si ho většina lidí představuje. Přestože vytrvale následuje své poslání, znepokojuje ho jeho nejasnost a celkové pochybnosti. Ve chvíli, kdy visí na kříži, se mu zjeví anděl, který mu dá druhou šanci. Ježíš je zachráněn, zakládá početnou rodinu se dvěma ženami a celkově vede dost šťastný život. I když někde uvnitř ví, že selhal, což se nakonec začne projevovat na neutěšené společenské situaci ve světě. Naštěstí se objeví moudrý Jidáš, jenž Kristovi vyjeví pravdu – nápomocný anděl je ve skutečnosti sám Satan, jenž chtěl Ježíše dostat důmyslným pokušením. Spasitel tak v poslední chvíli prozře, novou realitu odmítne a ještě se šťastným úsměvem zemře na kříži.

Kyborg / Slinger

Epický postapokalyptický sci-fi příběh Alberta Pyuna zná kdekdo. A zároveň ho zná málokdo. V kinech, na videu a televizích se objevilo vandammovské béčko Kyborg, nicméně Pyun dosáhl vydání jeho vlastní verze, nazvané Slinger, na Blu-ray. A je to zcela jiný film – kromě osmdesátkové akční rubačky je to také spirituální příběh o světě, který jakoby se propadl do pekel, s padouchy, kteří otevřeně uctívají Satana a hrdinou, jenž sám k sobě vede existenciální monology. Slinger má také mnohem temnější konec. Původní Kyborg končí doručením kybernetické ženy do laboratoře, kde se může začít výroba léku proti moru. Hrdina je požádán, aby zůstal, ten ale odmítá a vydá se do světa dál napravovat zlo. Ovšem Slinger, v němž v první řadě žádný mor nefiguruje, končí doručením mechanické ženy vědci, jenž by měl její technologii využít k obnově civilizace. Tentokrát hrdinu nikdo nepožádá, aby zůstal, místo toho je na něj naléháno, aby o vědcově úkrytu zachoval mlčení. Jakmile je hlavní hrdina ze dveří, vědec i robotka si libují ve svých zlověstných plánech na ovládnutí světa pomocí kybernetiky. Poslední záběr pak odhaluje jinou kybernetickou ženu, jak se po vzoru Terminátora teleportuje do jakési chodby se zlověstným úsměvem na rtech. Hrdina se nikdy nedozví, že světu napomohl k mnohem temnějšímu období.

Sex, lži a video

Ann žije v neuspokojivém manželství se sobcem Johnem, jenž ji podvádí s její vlastní sestrou Cynthií. Situaci naruší příjezd Johnova spolužáka Grahama, jenž trpí zvláštní úchylkou. Po rozchodu s přítelkyní není schopen normálního sexu, ale rád zpovídá okolí ze sexuálních zážitků a natáčí na video. Pravda nakonec všechny postavy osvobodí – Cynthii a Ann se podaří vymanit se z Johnova zhoubného vlivu a Graham konečně dosáhne sexuálního styku. S Ann.

Scanners

Mocný telepat Revok osnuje plán na ovládnutí světa. Proti němu je postaven telepat Cameron, který odhaluje nejen celé spiknutí, ale zároveň nepříjemnou pravdu – Revok je jeho bratr a snaží se jej zatáhnout do svých plánů. Když Cameron odmítne, rozhoří se mezi oběma muži telepatická bitva. Žíly praskají, oční bulvy vytékají a obličejové svaly se napínají. Nakonec je to Cameronovo tělo, co končí v plamenech a rozteklé na koberci. Když na místo dorazí Cameronova přítelkyně Kim, najde na místě jen Revoka, který se na ni dívá Cameronovýma očima a prohlašuje, že je Cameron. David Cronenberg, dámy a pánové!

13 filmů 80. let s absolutně nezapomenutelným koncem  |  Tipy na film  |   |  13132 přečtení  |  117 líbí se

Filip Šula


Komentáře k článku 13 filmů 80. let s absolutně nezapomenutelným koncem

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 13 filmů 80. let s absolutně nezapomenutelným koncem

Tipy na film  |  dnes 0:00

Toto je 10 nejoblíbenějších filmů na Netflixu současnosti

Okurková filmová sezóna je v plném proudu a protože v kinech nejsou velké hity, publikum už zdá se kouká na úplně cokoli, co má punc nového filmu. Tedy alespoň v to doufáme, protože z aktuálně nejpopulárnějších filmů na Netflixu jinak přechází zrak. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  11

Pozor, hlášení! Netflix za pár dní opustí dalších 13 filmů

Blíží se polovina měsíce a to bohužel znamená, že Netflix provede další čistku ve svém zakoupeném obsahu. Samozřejmě se může stát, že se některé z titulů v dalších dnech na službě znovu objeví, neboť jim Netflix prodlouží licenci. Moc bychom na to ale nesázeli. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  25

10 důvodů, proč si Netflix zaplatit i v srpnu

Závěr léta bude v podání Netflixu rozhodně namlsaný. Z YouTube dorazí Cobra Kai, dorazí další Lucifer, přijde dříve slíbený interaktivní speciál či poslední díly dánského postapo Déšť. A chybět nebudou ani zvířátka nebo hned dvě dokumentární série, z nichž je kontroverze cítit i na dálku. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  154

Oslavujme! Netflix vrací 20 filmů, kterým v červenci skončila licence

Netflix moc dobře ví, které žánry a filmy máte v nabídce rádi. A pokud se mu jejich koupě vyplácí, neváhá jim prodlužovat licence. Ukázkový je v tomto směru začátek srpna, kdy Netflix vrátil do nabídky 20 hlavně akčních filmů, které s 31. červencem službu na krátkou chvíli opustily. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  34

10 novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Ani o prvním srpnovém víkendu se rozhodně nudit nebudete. A bohatě vám postačí Netflix a HBO, které daly dohromady solidní multižánrovou nabídku, která zaujme snad každého. Sci-fi? Dokumenty? Romantika? Všechno máme! číst více

TOPlist TOPlist TOPlist