FB pixel

Forrest Gump

Slavné drama o prostoduchém muži, procházejícím důležitými mezníky v dějinách, sází na výraznou feel good poetiku překrývající cynický náhled na americkou společnost. Film uvádí záběr na pírko, unášené větrem, dokud nedopadne k nohám titulního hrdiny. Pírko je samo o sobě metaforou Forrestova života, jak se jím během filmu nechává víceméně pasivně unášet přes sportovní kariéru na střední škole, válku ve Vietnamu a lukrativní podnikání.

Matrix

Dynamický prolog kyberpunkové trilogie začíná víceméně jako standardní thriller. Policisté jdou zatknout hackerku. Jaké je jejich překvapení, že hackerka ovládá kung-fu na takové úrovni, že strážce zákona seseká na jednu hromadu. Přitom objevuje zcela nové a v budoucnu hojně využívané filmové postupy, jako například zastavení postav v pohybu a následný oblet kamerou kolem dokola. Z filmu se stala instantní klasika a pro mladé filmové fanoušky se stal tím, čím pro předchozí generace Hvězdné války.

Terminátor 2: Den zúčtování

Předchozí film končil předzvěstí bouře, takže dvojka tou bouří logicky začíná. Zpočátku idylické záběry z dětského hřiště brzy vystřídá postapokalyptická scenérie. Statické záběry, v nichž se za slunečního světla pohybují veselé dětské postavy, vystřídá absolutní kontrast – kamerová jízda přes nehybné mrtvoly a hromadu lebek. Jízdu zastaví dupnutí terminátoří nohy na jednu z lebek a poklidná, i když ponurá scéna se přelije do akční sekvence, v níž proti sobě střílí zoufalí lidé a chladné stroje. Bitevní pole shlíží spasitel lidstva John Connor. Následuje titulková sekvence, během níž hoří o pár minut dříve idylické dětské hřiště.

Klub rváčů

Další kamerová jízda uvádí další kultovní věc devadesátých let. Jakmile kamera opustí tajemný podlouhlý útvar do širšího detailu, vidíme, že jsme celou dobu sledovali pistoli, jíž nyní drží Brad Pitt v ústech Edwarda Nortona. Ten se pokouší něco říci, zatímco nám vnitřním hlasem sděluje, že s pistolí v puse se dají vyslovovat pouze samohlásky. Čistý nihilismus od prvních minut.

Leon

Postava disciplinovaného nájemného vraha je v podstatě protipól Viktora Čističe, předchozí role Jeana Rena a taktéž profesionálního zabijáka v dlouhém kabátě a slušivých brýlích. Jejich představovací scéna je téměř identická – cesta domem k jisté osobě, při níž zanechají pár mrtvol. V případě Leona nejdřív poznáváme mafiánského bosse, hovícího si v patře své rezidence. Náhle mu zavolá jeho recepční, aby mu oznámil, že někdo jde nahoru. Když hovor ukončí výstřel do hlavy recepčního, zmobilizuje boss všechny své strážce a pak jen bezmocně sleduje, jak je vousatý zabiják bez větších potíží zlikviduje. Když boss zůstane jako jediný přeživší, Leon jej nechá vytočit číslo na konkurenčního gangstera, který mu doporučí změnu působiště a zavěsí. Víc říct netřeba. Koneckonců, ten nejlepší argument zrovna bossovi drží nůž u krku.

Poslední skaut

Výborná kombinace postupů noirových detektivek drsné školy a devadesátkového akčního filmu začíná sledovaným ragbyovým utkáním. Popová hvězda odzpívá, fotbalový manažer řekne pár slov do televize a fotbalista Cole vyřizuje důležitý telefonát. Týmy se připravují, míč je vykopnut a Cole se ujímá vedení. Postupuje s míčem dopředu, ale konkurenční tým je ve snaze zastavit ho urputný. Cole náhle vytahuje revolver a ukazuje, že je ještě urputnější. Poté, co proděraví pár hráčů, oznámí světu, že život stojí za hovno, a prostřelí si hlavu.

Gauneři

O filmech Quentin Tarantino platí, že čím méně o nich víte, tím větší je to požitek. O to víc, když nevíte, kdo jsou muži, kteří nenuceně konverzují u společné snídaně v bistru. Jak kamera objíždí jejich stůl, muži se baví o významu Madonniných písní, sociálním statusu servírek a úpadku populární hudby. Poté, co zaplatí, nechají spropitné a odejdou, následuje titulková sekvence, po jejímž konci se vrátíme ke dvěma mužům z ranní konverzace. Tentokrát je ale rozhovor o něco živější, protože zatímco jeden z nich krvácí z břicha, druhý jej odváží autem pryč a snaží se jej uklidnit. Ranní pohoda nabrala dost drastický spád.

Desperado

Jakmile Steve Buscemi vejde do zaplivaného pajzlu Tarasco Bar, je mu jasné, že se ocitl mezi ostrými lidmi. A nenapadne ho nic lepšího, než je zaujmout hodně zvláštním příběhem. Příběhem tajemného pistolníka, který do jednoho podobného baru vešel a kompletně ho vystřílel. Tady se projevuje Rodriguezovo mistrovství v inscenování přestřelek. Dynamiku scény určují rychlé pohyby hrdinova nabíjení a zpomalené záběry padouchů, odlétavších díky rázu výstřelu. Rytmus přitom udává Buscemiho voice over a občasné vstupy barmanových doplňujících otázek. Jakmile Buscemi své vyprávění dokončí, opouští bar s větou, která dříve sebevědomé a jízlivé tvrďáky nechává v němé hrůze – „Slyšel jsem, že má namířeno zrovna sem.“

Blade

Příběh borce, ztenčujícího subkulturu upírů, začíná ve velkém stylu. Kluk a dívka jsou na cestě do klubu. Kluk má jasný cíl, pořádně se pobavit na parketu a pak hlavně s dívkou, a tak mu ani nevadí, že cesta ke klubu vede přes chladírnu masa, a že maso visící na hácích v pytlech má podivně lidský tvar. Už vůbec ne to, že jeho dívka mluví s vyhazovačem nějakým těžko srozumitelným jazykem. Co ho už na tanečním parketu rozhodí, je nezájem jeho přítelkyně. Skutečné peklo ale nastane, když prohlásí „Chci pít!“ V tu chvíli se totiž spustí krvavá sprcha a celý parket zalije krví. Když kluk začne panikařit, ostatní tanečníci náhle vycení tesáky a pustí se do návštěvníka. Veškerá jejich aktivita a také sprcha ale náhle utichne, když se mladík doplazí k těžkým černým botám, v nichž stojí mohutný černoch v neprůstřelné vestě a stylovém kabátě. Muž náhle vytáhne kulovnici, střílející stříbrné hřeby, a za zvuku řízného techna promění většinu upířího osazenstva v hromádku prachu.

Batman se vrací

Jeden z nejlepších superhrdinských filmů všech dob začíná sice o Vánocích, navíc symbolickým narozením dítěte, ale příliš radosti v ní není. Bohatí manželé Cobblepotovi se dočkali potomka, ale tak ohyzdného a zlostného, že i u vánočního stromku ho drží v kleci. Když malý Oswald skoncuje s domácím mazlíčkem, odhodlají se rodiče ke hrůznému rozhodnutí; Hodí kolébku s dítětem do řeky. Zvrácená paralela s Ježíškem se náhle změní ve zvrácenou paralelu s Mojžíšem. Zatímco dítě pluje stokou, probíhá úvodní titulková sekvence s geniální hudbou Dannyho Elfmana. Když kolébka konečně dopluje ke břehu, kde se jí ujme parta tučňáků.

Základní instinkt

Erotický thriller prostě nemůžete otevřít lépe, než erotickou scénou. Neo noir Paula Verhoevena začíná divokou souloží známého rockera a krásné blondýny, jíž díky dlouhým vlasům a zběsilým pohybům není vidět do tváře. Žena se rozhodne okořenit akt bondáží a ve chvíli, kdy se oba blíží vrcholu, žena nenápadně sáhne pod peřinu, vytáhne sekáček na led a se stejnou vervou, s jakou do té to chvíle souložila, brutálně ubodá muže k smrti. Změna nálady je okamžitá.

Vřískot

Když se na začátku hororu objeví hvězda jako Drew Barrymore, je jasné, že aspoň do posledního aktu přežije. Takže když jí volá někdo, kdo je evidentně vrah, je to sice napínavá scéna, ale stejně víme, že přežije. Během vypjaté situace už to vypadá, že dívka vrahovi unikne a doběhne na příjezdovou cestu, po které se blíží auto jejích rodičů, v tu chvíli ji vrah dostihne a žánr se dočká výrazného přepsání známého klišé. A tím hra s žánrem pouze začíná.

Kostka

Kanadský indie horor byl sice natočen v jedné místnosti, odehrává se ale v rozsáhlém komplexu pastí. Jedna z nich se nám předvede hned na začátku. Muž se probudí v podivné prázdné místnosti, a téměř okamžitě se přesune do jiné. Následně jím velmi rychle projede kovová mříž. Je to pohyb tak rychlý, až se sami sebe ptáme, zda jím skutečně projela. Když muži začne téct krev z obličeje a následně se mu rozpadne hlava, víme, že ano. Jen máloco diváka uková k obrazovce víc.

13 filmů 90. let s absolutně nezapomenutelnými úvodními scénami  |  Tipy na film  |   |  542 líbí se

Filip Šula


Komentáře k článku 13 filmů 90. let s absolutně nezapomenutelnými úvodními scénami

Michal Kolla

Michal Kolla před 5 měsíci

U Leona mě mrzelo, že celý film neni jako začátek

JurajG

JurajG 2020

Doplnil by som nezabudnutelnu uvodnú scénu z filmu Strange Days. https://www.artofthetitle.com/title/strange-days/

Michal Slatina

Michal Slatina 2020

Kulervouci. ??

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 13 filmů 90. let s absolutně nezapomenutelnými úvodními scénami

Tipy na film  |  dnes 10:00

10 nejsledovanějších seriálů na Netflixu současnosti

Vévoda z Hastingsu a jeho Bridgertonovi v lednu slavili obrovský úspěch a pozici nejsledovanějšího seriálu na Netflixu se jim povedlo uhájit i během nejkratšího měsíce v roce. Které seriálové projekty se umístily za suverénem pak ukazuje náš tradiční žebříček. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  23

10 nejočekávanějších březnových novinek (nejen) na Netflixu

Březen je tady a spolu s ním i pestrá nabídka nových filmů a seriálů streamovacích služeb. Jako obvykle si tudíž neprobereme jen Netflix, ale i nabídku jeho konkurence. Pokud byste měli vidět jen to nejzásadnější z březnové nabídky, je to právě tohle! číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  17

10 novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o tomto víkendu

Máme před sebou první březnový víkend, na který si Netflix i dalších streamovací služby připravily spoustu novinek. Vždyť kdo by odolal rozšířenému Hobitovi, pokračování slavné Cesty do Ameriky s Eddiem Murphym, nebo novým sci-fi a akčním filmům od Netflixu. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  53

28 filmů, které jsou od 1. března nově dostupné na Netflixu

I začátek března se na Netflixu nese ve znamení přidávání nových filmů, které Netflix licenčně zakoupil od třetích stran. Pro vaši přehlednost jsme je rozřadili na filmy s dabingem, titulky i bez české lokalizace. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  272

25 nejlepších filmů s dabingem, které najdete aktuálně na Netflixu

Netflix každý týden přidává nové a nové tituly s českým dabingem. Ať už fandíte akci, dobrodružství, rodinným animákům či poctivým dramatům, rozhodně si dokážete vybrat ten pravý snímek, který na vás promluví v rodném jazyce. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist