V případě hollywoodských trháků se vždy hovoří pouze o jejich celkovém rozpočtu, nikoli o tom, kolik stály jednotlivé části nebo dokonce scény. Hollywood ale v nedávné době natočil některé scény, jejichž rozpočet by sám o sobě vystačil na natočení skromnějšího filmu. Které stály studia nejvíc?
22. 10. 2019 12:00 | Tipy na film © TMDBJedním z ideálních způsobů, jak snížit náklady na natočení filmu, je zbavit se kromě hlavního hrdiny všech dalších herců i komparzu. To vám ve městě, jakým je New York, může ušetřit hotové jmění. A přesně s takovým nastavením probíhalo natáčení Já, legenda s Willem Smithem v hlavní roli. Jedna scéna ve filmu se odehrává na Brooklynském mostě. Její natáčení probíhalo celkem 6 nocí, zatímco byl most zcela uzavřen kvůli opravám. Tato jediná scéna spolkla rovnou 5 milionů dolarů. Rozpočet celého filmu se i přes osamoceného hrdinu vyšplhal na 150 milionů dolarů.
72 % © TMDBKolik stál skutečný útok Japonců na Pearl Harbor v roce 1941 netuším, ale Michael Bay si s nimi moc nezadal, když historickou událost zreplikoval ve svém romantickém dramatu Pearl Harbor. Uspořádání dalšího napadení základny amerického námořnictva Japonci, tentokrát před kamerou, vyšlo na 5,5 milionu dolarů, přičemž nejdražší položkou bylo šest masivních výbuchů na zasažených bitevních lodích, které ve filmu Baye zkrátka nemohly chybět. I přes svou cenu však ve finální verzi filmu dohromady trvají pouhých 12 sekund.
62 %Tento seznam je plný scén, které sice stály nehorázné peníze, ale aspoň ve filmech skončily a diváci je mohou vidět. Výjimku však tvoří scéna Supermana vracejícího se ve vesmírné lodi na Krypton, která měla tvořit úvod filmu Superman se vrací. Pětiminutová scéna vyšla na astronomických 10 milionů dolarů, avšak nakonec byla z finální verze filmu pro distributory vystřižena. Podle všeho jde o nejdražší scénu, jaká byla v historii filmu z nějakého snímku vystřižena.
61 %Jedna z nejikoničtějších úvodních filmových scén rovněž patří mezi ty s přehledem nejdražší, jaké kdy vznikly. Steven Spielberg v ní během 25 minut ukázal svůj pohled na vylodění v Normandii (Den D), a to především z pohledu kapitána Millera (Tom Hanks). Jde o realistickou a zcela pohlcující sekvenci, která při premiéře filmu v roce 1998 mnohé šokovala, otevřela v nitrech mnoha veteránů druhé světové války a zejména účastníků Dne D dávno zapomenuté rány a nepochybně z velké části stála za tím, že si za film Spielberg odnesl Oscara. Natáčení na skutečné pláži Omaha nebylo štábu dovoleno, a tak scéna vznikala na východním pobřeží Irska. Spielberg pro ni rovněž neměl žádný přesný scénář, aby vyvolal chaotickou a nepředvídatelnou atmosféru. Tohle za těch 12 milionů dolarů rozhodně stálo.
86 %Zachraňte vojína Ryana zůstává drsnou válečnou klasikou, která strhne brutalitou úvodního vylodění a nepustí až do emocionálního finále.
Tvůrci filmu Operace: Hacker se jednoho dne rozhodli, že v něm zkrátka chtějí mít scénu, ve které je autobus vzduchem tažen helikoptérou. A tak ji dostali, jen je vyšla na astronomických 13 milionů dolarů. Kaskadéři, kteří na filmu spolupracovali, později prozradili, že scénu určitě šlo natočit za polovinu této částky. Jenže když se tvoří umění a rozpočet to zvládne...
65 %Překvapuje někoho, že je v tomto žebříčku hned dvakrát zastoupen Michael Bay? Asi ne, jeho na efekty přemrštěné spektákly plné obrovských výbuchů pozná už z dálky každý, kdo někdy o jeho filmy byť zavadil. A franšíza Transformers mu svou tématikou i rozpočtem rozhodně poskytla možnost pořádně se opět vyřádit. Její poslední díl Poslední rytíř je sice nejhůře hodnoceným z celé série, ale to Bayovi nezabránilo utratit za natáčení 217 milionů dolarů. 15 milionů přitom utratil pouze na jednom zapadlém vrakovišti v Arizoně, a to jen proto, že předchozí díl Transformers: Zánik končil na vrakovišti a režisér tak chtěl "zachovat kontinuitu děje". Štáb na lokaci sice celkem strávil 2 měsíce, ale točilo se jen 10 dní. Na práce za kamerou si najal 40 místních obyvatel, 50 zdejších prodejců a dohromady zaplatil 3000 nocí v hotelích po okolí. Po tom všem ještě samozřejmě následovalo obléknutí natočeného materiálu do nákladného CGI kabátku.
52 %Matrix Reloaded byl nejočekávanějším sequelem svého předchozího dílu pravděpodobně od dob vydání filmu Kmotr II. Studio Warner Bros tedy moc dobře vědělo, že na filmu nemá smysl šetřit. A tak vznikla na svou dobu velmi ambiciózní scéna, ve které Neo (Keanu Reeves) bojuje s armádou klonů svého úhlavního nepřítele agenta Smithe (Hugo Weaving), který se dokáže donekonečna rozdvojovat. Ve své době šlo o ukázku naprosté špičky technických možností filmového CGI. A byť z dnešního pohledu mohou některé části scény trochu působit spíše jako záběry z hry, svého času tvůrce vyšla na neuvěřitelných 40 milionů dolarů, což z ní dělá nejdražší natočenou scénu v moderní historii Hollywoodu.
72 %Je dost dobře možné, že na první příčku nejdražších scén se co nevidět usadí nejúspěšnější film všech dob, završení marvelovských Avengers s podtitulem Endgame. Samotný film patří se svým rozpočtem 356 milionů dolarů mezi nejdražší filmy, jaké kdy Hollywood vyprodukoval. A jeho poslední scéna Tonyho (Robert Downey Jr.) pohřbu, která doslova překypovala superhrdiny a jejich hvězdnými představiteli, dost možná dosavadní rekord druhého Matrixu překonala. Konkrétní cena scény není známa, ale podle jednoho z bratrské dvojice tvůrců byl zřejmě rekord překonán: "Vtipkovali jsme o tom, ale nejsem si jistý, jestli to opravdu je jen vtip. Jde pravděpodobně o nejdražší scénu ve filmové historii. V té scéně bylo zatraceně hodně honorářů," okomentoval scénu Joe Russo. Spoluautor scénáře Christopher Markus na adresu ceny této scény zavtipkoval, že tvůrci museli za to, "aby tam všichni jen tak postávali", zaplatit velké peníze, i když se prakticky nikdo nemusel skoro vůbec hýbat.
84 %Will Smith se objevuje jak v zajímavých projektech, tak v totálně divných a neúspěšných filmech. Za svou kariéru zažil už dost vzletů a pádů a těžko předvídat, co z toho bude jeho příští projekt. Připomeňme si ty nejzásadnější obraty ve Smithově kariéře.
O víkendu nás má sice čekat překvapivě slušné počasí, které vybízí spíše k jednomu z posledních pěkných výletů ven. Pokud se však hodláte usadit před televizí alespoň večer, máme pro vás pár tipů, jak se úspěšně zabavit.
Hra o trůny sice i měsíce po svém konci stále láká předplatitele HBO GO, nejen ze Západozemí je však živ fanoušek fantasy. Pokud fantaskním příběhům fandíte a nechcete dokola sjíždět příběhy Daenerys a Jona Snow, máme pro vás pár aktuálních žánrovek, které stojí za pozornost.
Po spuštění českého Netflixu se většina obsahu před zraky domácích fanoušků skryla, díky čemuž jsme přišli i o několik desítek nejlépe hodnocených filmů. Pojďme se podívat na třicítku těch vůbec nejlepších, které si aktuálně na domácí verzi webu nepustíme.