FB pixel

Mizerové

Film, který ze Smithe udělal hvězdu, jej představil v roli extrémně drsného sukničkářského detektiva. Nařachané policejní buddy movie, vezoucí se na popularitě daného žánru, byl zároveň režijním debutem Michaela Baye. Mizerové měli všechno, co mají moderní akční filmy. Mladé protagonisty s poodhalenou muskulaturou, hlášky, výbuchy, úsporně oděné dívky, dynamické přestřelky… typem akce, snímání i střihu Bay v podstatě předběhl dobu a už v polovině devadesátých let nabídl to, co mají diváci rádi na dnešních akčních filmech jako Rychle a zběsile.

Den nezávislosti

Filmů o mimozemské invazi byl natočen bezpočet. Na který si ale vždy vzpomenete jako na první? Mars útočí! to nebude. Roland Emmerich vytvořil funkční blockbuster s nezbytně vlasteneckým apelem. Mimozemská invaze zasahuje do všech aspektů nejen světa, ale i zobrazených Spojených států, což film ukazuje z několika perspektiv – pohledem amerického prezidenta, vědce, obyčejné rodiny, nebo hrdinného pilota, jehož ztvárnil právě Smith. Aby se hrdinům povedlo porazit mimozemské zlo, musí se naučit táhnout za jeden provaz. V podstatě je to film o tom, že v dobách krize je nejdůležitější najít společnou řeč mezi všemi vrstvami. Během filmu se pak všechny zmíněné linie postupně slučují do jedné a společně s tím, jak se dříve vzájemně izolované postavy setkávají, postupuje i boj proti invazi. I to dodává filmu dojem velikosti a pomohlo mu k dalšímu hitu ve Smithově kariéře.

Muži v černém

U mimozemšťanů Smith ještě zůstal. Koncem devadesátek bylo na vzestupu CGI, které sloužilo samo o sobě víc jako atrakce, než jako prvek ve vyprávění. K tomu se zdála ideální adaptace drsného marvelovského komiksu o vládních agentech, kteří potírají paranormální zlo a zabíjejí náhodné svědky. Filmová verze ovšem premisu dost zlehčuje a překopává – agentura nyní slouží jako v podstatě imigrační úřad a zároveň pořádková služba pro mimozemšťany, kteří žijí v utajení na Zemi, a náhodným svědkům maže paměť. Film je do značné míry přehlídkou nápaditě vytvořených mimozemských monster, kterou prochází dvě hlavní postavy – stoický mentor Tommy Lee Jonese a věčně znepokojený nováček Willa Smithe. Obvykle je tento vzorec vystavěný tak, že nováček je nevýraznou postavou, která pouze zastupuje publikum, přičemž pozornost je upřena vždy na mentora. V případě Mužů v černém to bylo jinak. Smith zde pořádně utrhl ze řetězu svůj komediální talent, a byť je Jonesův strohý drsňák dost výrazná figura, Smith na sebe svou výraznou kreací strhává poměrně dost pozornosti.

Nepřítel státu

Devadesátkový thriller je přesným odrazem tehdejších konspiračních teorií o všudypřítomných vládních špionech, kteří vědí o každém vašem kroku a když budou chtít, mohou pořádně otřást vaším životem. Film je navíc takové neoficiální pokračování Coppolova slavného Rozhovoru. Nejen skrze casting Genea Hackmana, který zde hraje prakticky stejnou postavu, ale také díky neustálému odkazování na původní film. Prakticky je to přiblížení jedné artové klasiky mainstreamovějšímu divákovi.

Wild Wild West

První velké zaváhání ve Smithově kariéře byla adaptace steampunkového seriálu z šedesátých let. Will Smith tehdy dostal nabídku na roli v Matrixu, ale přišlo mu to tak bizarní, že šel raději dělat westernovou komedii o boji vládních agentů proti beznohému padouchovi, který staví obřího mechanického pavouka. Smith zde v podstatě ztvárnil sebevědomého frajera, jenž sekunduje roztržitému vynálezci, a to nebyla úplně zajímavá role do totálně ujetého filmu. Snímek propadl a se Smithovou kariérou docela silně zamával.

Ali

Něco zajímavějšího mohl předvést až v roce 2001, kdy získal hlavní roli v životopisném filmu o legendárním boxerovi Muhammadu Alim. Smithovi se do projektu původně moc nechtělo, protože zobrazit takovou osobnost se mu zdálo nad jeho síly. Teprve až když mu samotný boxer zavolal a potvrdil mu, že by ho fakt moc do té role chtěl, herec souhlasil a vzal přípravu na roli dost vážně. Několikrát se s Alim sešel, aby okoukal jeho řeč těla a způsob řeči, a nabral 17 kilo svalové hmoty. Výsledek byly nominace na Oscara a Zlatý Glóbus.

Já, robot

Jednou z dalších zajímavějších rolí byla ve sci-fi Alexe Proyase Já, robot, inspirovaném fikčním světem Isaaca Asimova. Částečně akční blockbuster, částečně filosofické sci-fi o konfliktu umělé inteligence a pudových emocí, a částečně detektivka pracuje s hrozbou umělé inteligence, kterou ale nevidí v přílišném polidštění. Přílišné polidštění je naopak to, co ji dělá méně nebezpečnou. Všechny složky ve filmu skvěle zapadají a vytvářejí funkční celek, kde si na své přijdou jak fanoušci akce, tak příznivci intelektuálního sci-fi.

Já, legenda

Už třetí adaptace románu Richarda Mathesona byla pro Smithe perfektní příležitostí, jak opět naplno ukázat své herecké kvality. A to se rozhodně povedlo. Poté, co svět schvátila zombie apokalypsa, zůstane vojenský vědec zcela sám v New Yorku, aby pracoval na léku. Než se objeví další lidé, sledujeme počínání jeho samotného, jak prohledává zamořené budovy, pracuje v laboratoři, povídá si s figurínami a postupně propadá šílenství.

Po zániku Země

O šest let později si Smith zahrál v dalším postapu, a sice v ambiciózním projektu M. Night Shyamalana Po zániku Země. Bohužel se do filmu promítla hercova osobní vášeň – příslušnost ke scientologické církvi, a snímek její myšlenky prezentuje coby zásady nutné k přežití. Bizarnímu vyznění filmu nepomáhá ani Smithův nezvykle prkenný výkon, který mu vynesl Zlatou Malinu.

Sebevražedný oddíl

Jednou z posledních rolí byl nájemný vrah Deadshot. Než se DCEU začalo definitivně hroutit, rozhodli se u Warnerů, že z toho přeci jen udělají další marvelovky, a Sebevražedný oddíl se zřejmě měl stát takovou temnější obdobou Strážců Galaxie. Vývoj vztahů mezi postavami bohužel nedával moc smysl a tudíž nevyznívá moc přesvědčivě, stejně jako Smithův v podstatě unavený a nevýrazný výkon.

10 nejzásadnějších filmových vzletů a pádů v kariéře Willa Smithe  |  Tipy na film  |   |  25 líbí se

Filip Šula


Komentáře k článku 10 nejzásadnějších filmových vzletů a pádů v kariéře Willa Smithe

 Michal Kolla

Michal Kolla 2019

Snith je tak scientolog? No potež koště..

Daniel Fejtek

Daniel Fejtek 2019

Úplně je tu opominut film Concussion, kontroverzní téma a skvěle zvládnutá role.

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejzásadnějších filmových vzletů a pádů v kariéře Willa Smithe

Tipy na film  |  před 4 hodinami

8 filmů, na jejichž základě vznikly vynikající (a mnohdy i lepší) seriály

Každý producent ví, že zajímavá značka nesmí ležet dlouho ladem. I kdyby to znamenalo využít filmového základu, který v kinech nebyl bůhvíjak úspěšný. Pojďme se podívat na 8 příkladů, kdy se filmařům povedlo vzít původní film a přetavit ho v seriál, který svou předlohu často i výrazně překonal. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  8

10 nejočekávanějších prosincových novinek (nejen) na Netflixu

Blíží se konec roku, což znamená, že Netflix pokračuje v přidávání svých ambicióznějších filmů. Čeká nás loučení s Chadwickem Bosemanem, novinky George Clooneyho i Davida Finchera. A nespí ani konkurence. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  37

15 nejlepších sci-fi filmů, které najdete aktuálně na HBO GO

HBO v posledních dnech přidalo hned několik sci-fi filmů do své nabídky, a tak je příhodná doba podívat se, jaké nejlepší filmy z tohoto ranku vlastně na této streamovací službě najdeme. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  166

8 filmů s Liamem Neesonem, které vám na Netflixu napumpují adrenalin

Liam Neeson se před lety solidně zaškatulkoval jako akční bijec, který teroristům a další havěti láme končetiny na potkání. A ačkoli se jeho filmy s výjimkou prvních 96 hodin nestanou akční klasikou, pořád se jedná z valné části o slušné akční žánrovky, které umí rozpumpovat srdeční tep. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  49

10 parádních novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Konec listopadu už je skoro na dosah a dlouho jsme tu neměli víkend, který by byl takto natřískaný zajímavými filmovými a seriálovými novinkami. Na své si přijdou fanoušci fantastiky, sci-fi, hororů, ale i vybroušených dramat. A tak to máme rádi! číst více

TOPlist TOPlist TOPlist