FB pixel

Mizerové

Film, který ze Smithe udělal hvězdu, jej představil v roli extrémně drsného sukničkářského detektiva. Nařachané policejní buddy movie, vezoucí se na popularitě daného žánru, byl zároveň režijním debutem Michaela Baye. Mizerové měli všechno, co mají moderní akční filmy. Mladé protagonisty s poodhalenou muskulaturou, hlášky, výbuchy, úsporně oděné dívky, dynamické přestřelky… typem akce, snímání i střihu Bay v podstatě předběhl dobu a už v polovině devadesátých let nabídl to, co mají diváci rádi na dnešních akčních filmech jako Rychle a zběsile.

Den nezávislosti

Filmů o mimozemské invazi byl natočen bezpočet. Na který si ale vždy vzpomenete jako na první? Mars útočí! to nebude. Roland Emmerich vytvořil funkční blockbuster s nezbytně vlasteneckým apelem. Mimozemská invaze zasahuje do všech aspektů nejen světa, ale i zobrazených Spojených států, což film ukazuje z několika perspektiv – pohledem amerického prezidenta, vědce, obyčejné rodiny, nebo hrdinného pilota, jehož ztvárnil právě Smith. Aby se hrdinům povedlo porazit mimozemské zlo, musí se naučit táhnout za jeden provaz. V podstatě je to film o tom, že v dobách krize je nejdůležitější najít společnou řeč mezi všemi vrstvami. Během filmu se pak všechny zmíněné linie postupně slučují do jedné a společně s tím, jak se dříve vzájemně izolované postavy setkávají, postupuje i boj proti invazi. I to dodává filmu dojem velikosti a pomohlo mu k dalšímu hitu ve Smithově kariéře.

Muži v černém

U mimozemšťanů Smith ještě zůstal. Koncem devadesátek bylo na vzestupu CGI, které sloužilo samo o sobě víc jako atrakce, než jako prvek ve vyprávění. K tomu se zdála ideální adaptace drsného marvelovského komiksu o vládních agentech, kteří potírají paranormální zlo a zabíjejí náhodné svědky. Filmová verze ovšem premisu dost zlehčuje a překopává – agentura nyní slouží jako v podstatě imigrační úřad a zároveň pořádková služba pro mimozemšťany, kteří žijí v utajení na Zemi, a náhodným svědkům maže paměť. Film je do značné míry přehlídkou nápaditě vytvořených mimozemských monster, kterou prochází dvě hlavní postavy – stoický mentor Tommy Lee Jonese a věčně znepokojený nováček Willa Smithe. Obvykle je tento vzorec vystavěný tak, že nováček je nevýraznou postavou, která pouze zastupuje publikum, přičemž pozornost je upřena vždy na mentora. V případě Mužů v černém to bylo jinak. Smith zde pořádně utrhl ze řetězu svůj komediální talent, a byť je Jonesův strohý drsňák dost výrazná figura, Smith na sebe svou výraznou kreací strhává poměrně dost pozornosti.

Nepřítel státu

Devadesátkový thriller je přesným odrazem tehdejších konspiračních teorií o všudypřítomných vládních špionech, kteří vědí o každém vašem kroku a když budou chtít, mohou pořádně otřást vaším životem. Film je navíc takové neoficiální pokračování Coppolova slavného Rozhovoru. Nejen skrze casting Genea Hackmana, který zde hraje prakticky stejnou postavu, ale také díky neustálému odkazování na původní film. Prakticky je to přiblížení jedné artové klasiky mainstreamovějšímu divákovi.

Wild Wild West

První velké zaváhání ve Smithově kariéře byla adaptace steampunkového seriálu z šedesátých let. Will Smith tehdy dostal nabídku na roli v Matrixu, ale přišlo mu to tak bizarní, že šel raději dělat westernovou komedii o boji vládních agentů proti beznohému padouchovi, který staví obřího mechanického pavouka. Smith zde v podstatě ztvárnil sebevědomého frajera, jenž sekunduje roztržitému vynálezci, a to nebyla úplně zajímavá role do totálně ujetého filmu. Snímek propadl a se Smithovou kariérou docela silně zamával.

Ali

Něco zajímavějšího mohl předvést až v roce 2001, kdy získal hlavní roli v životopisném filmu o legendárním boxerovi Muhammadu Alim. Smithovi se do projektu původně moc nechtělo, protože zobrazit takovou osobnost se mu zdálo nad jeho síly. Teprve až když mu samotný boxer zavolal a potvrdil mu, že by ho fakt moc do té role chtěl, herec souhlasil a vzal přípravu na roli dost vážně. Několikrát se s Alim sešel, aby okoukal jeho řeč těla a způsob řeči, a nabral 17 kilo svalové hmoty. Výsledek byly nominace na Oscara a Zlatý Glóbus.

Já, robot

Jednou z dalších zajímavějších rolí byla ve sci-fi Alexe Proyase Já, robot, inspirovaném fikčním světem Isaaca Asimova. Částečně akční blockbuster, částečně filosofické sci-fi o konfliktu umělé inteligence a pudových emocí, a částečně detektivka pracuje s hrozbou umělé inteligence, kterou ale nevidí v přílišném polidštění. Přílišné polidštění je naopak to, co ji dělá méně nebezpečnou. Všechny složky ve filmu skvěle zapadají a vytvářejí funkční celek, kde si na své přijdou jak fanoušci akce, tak příznivci intelektuálního sci-fi.

Já, legenda

Už třetí adaptace románu Richarda Mathesona byla pro Smithe perfektní příležitostí, jak opět naplno ukázat své herecké kvality. A to se rozhodně povedlo. Poté, co svět schvátila zombie apokalypsa, zůstane vojenský vědec zcela sám v New Yorku, aby pracoval na léku. Než se objeví další lidé, sledujeme počínání jeho samotného, jak prohledává zamořené budovy, pracuje v laboratoři, povídá si s figurínami a postupně propadá šílenství.

Po zániku Země

O šest let později si Smith zahrál v dalším postapu, a sice v ambiciózním projektu M. Night Shyamalana Po zániku Země. Bohužel se do filmu promítla hercova osobní vášeň – příslušnost ke scientologické církvi, a snímek její myšlenky prezentuje coby zásady nutné k přežití. Bizarnímu vyznění filmu nepomáhá ani Smithův nezvykle prkenný výkon, který mu vynesl Zlatou Malinu.

Sebevražedný oddíl

Jednou z posledních rolí byl nájemný vrah Deadshot. Než se DCEU začalo definitivně hroutit, rozhodli se u Warnerů, že z toho přeci jen udělají další marvelovky, a Sebevražedný oddíl se zřejmě měl stát takovou temnější obdobou Strážců Galaxie. Vývoj vztahů mezi postavami bohužel nedával moc smysl a tudíž nevyznívá moc přesvědčivě, stejně jako Smithův v podstatě unavený a nevýrazný výkon.

10 nejzásadnějších filmových vzletů a pádů v kariéře Willa Smithe  |  Tipy na film  |   |  25 líbí se

Filip Šula


Další články jako 10 nejzásadnějších filmových vzletů a pádů v kariéře Willa Smithe

Tipy na film  |  včera 10:00

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zatímco pořádná seriálová palba dorazí až příští týden, kdy se vrátí Elita nebo zombiárna Temné léto, tento týden si musíme vystačit hlavně s návratem netflixovského Lupina, kterého Netflix doplňuje o zajímavé licencované kousky. A něco málo nabízí i konkurence. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

12 nejlepších filmů a seriálů, kterými můžete zavzpomínat na Libuši Šafránkovou

Tuzemský film dnes hlásí obrovskou ztrátu. Po náhlé srdeční příhodě totiž zemřela národem milovaný Libuše Šafránková, jež byla dokonce zvolena nejlepší herečkou v historii naší kinematografie. Pojďme uctít její památku za pomoci jejích nejlepších filmových i seriálových projektů. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

Známe největší seriálové hity Netflixu současnosti. Dostanou další řady?

Květen je za námi a během něj jsme se dočkali celé řady nových a očekávaných originálních projektů z produkce Netflixu. Ty si naprosto podmanily žebříček nejsledovanějších seriálů, bude to však stačit na další pokračování? číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  309

10 nejzásadnějších odhalení ze speciálu Přátelé: Zase spolu

Když se na konci května opět sešla oblíbená partička z kavárny Central Perk, snad žádné oko nezůstalo suché. Mimo pořádné dávky nostalgie přinesl reunion Přátel i pár zásadních zjištění. Přinášíme Vám výběr deseti nejdůležitějších věcí, které jsme se ze speciálu dozvěděli. číst více

Tipy na film  |  před 8 dny

12 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

První červnový týden je tady a Netflix tasí očekávanou komiksovou novinku Sweet Tooth a řadu dalších novinek, zatímco konkurence jen lape po dechu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist