28. února se díky Netflixu můžeme těšit na pokračování desetidílné série odehrávající se v zákulisí světa Formule 1: Touha po vítězství. První řada divákům ukázala, že F1 není jen o nudném ježdění po okruzích, ale že skrývá nečekaná a mnohdy i osobní dramata. A nejinak jsou na tom naše další tipy!
20. 2. 2020 12:00 | Tipy na film 20. 2. 2020 12:00 | Tipy na filmUplynulá sezóna F1 místy působila, jako by pocházela z pera hollywoodského scenáristy. Nečekanými zvraty počasí ovlivněná Grand Prix Německa, napínavé souboje během Grand Prix Itálie a řady dalších závodů, jako z atletického oválu vystřižený dechberoucí finiš Grand Prix Brazílie. V osobnější rovině šlo o mladé nováčky bojující se sebou samým, jako Pierre Gasly, ale také se svými (zkušenějšími) týmovými kolegy, jako Charles Leclerc, či jednoduše překonávající očekávání ve slabších stájích, jako Alexander Albon a George Russell. V dnešní internetové době plné sociálních médií nelze zapomenout na memelordy v podání týmové dvojky stáje McLaren, Carlose Sainze a Landa Norrise (pro nefanoušky F1, jde o opravdového jezdce a ne o neznámý crossover Star Wars/Walker Texas Ranger). Kromě adrenalinem přetékajících okamžiků však byla sezóna bohužel plná také chvil, kdy fanoušci rychlých strojů nevěřícně kroutili hlavou a se zatajeným dechem a slzami v očích sledovali dění během přímých přenosů. V těchto dnech se stáje probouzejí k životu a postupně, alespoň prostřednictvím svých sociálních sítí, probouzejí srdce svých vozů a představují čerstvou vizáž na novou sezónu. Nám to alespoň dává příležitost osvěžit si před startem druhé řady Formule 1: Touha po vítězství tu první a napumpovat do sebe adrenalin i žánrově spřízněnými peckami.
© TMDBJedním ze smutných momentů loňské sezóny byl skon Nikiho Laudy, jedné z největších osobností světa F1. Lauda se dožil 70 let a jeho úžasný životní příběh si můžete připomenout ve skvělém filmu Rivalové, kde jej ztvárnil Daniel Brühl, kterému zdatně sekunduje Chris Hemsworth jako James Hunt. Film je, mimo jiné, dramatizací osudové sezóny roku 1976. Hunt byl v té době jezdcem stáje McLaren, jehož členem se po návratu k závodění v roce 1982 stal i Lauda a o dva roky později s tímto týmem získal o půl bodu svůj třetí a poslední titul mistra světa.
81 %Příběh zakladatele stáje McLaren, Bruce McLarena, si můžete připomenout ve stejnojmenném dokumentu z roku 2017. S tímto týmem je výrazně spjatá jedna z dalších závodních legend. Nejde o nikoho menšího než o Ayrtona Sennu, jenž s týmem získal všechny své tři tituly. Jeho příběh si můžete připomenout ve skvělém dokumentu Asifa Kapadii z roku 2010, Senna.
85 %Sennova kariéra tragicky skončila ve voze stáje Williams, jenž na začátku devadesátých let začal dominovat světu F1. Týmu, životu a závodnícké vášni jejího zakladatele Franka Williamse je věnován snímek z roku 2017. Bohužel, současná forma stáje je taktéž tragická, ale všichni fanoušci F1 jistě věří, že se i tento tradiční tým začne pomalu zvedat ze dna bodové tabulky.
77 %Ještě chvíli zůstaneme s týmem McLaren, jehož krušné roky během nepodařené spolupráce s dodavatelem motorů Honda si můžete připomenout v předchůdci série Touha po vítězství, pro změnu ale z dílny Amazonu, a to v podobě čtyřdílné minisérie Grand Prix Driver z roku 2018.
77 %A samozřejmě nesmíme vynechat i klasiku všech klasik a pokus Stevea McQueena o natočení definitivního závodního filmu v podobě „jeho“ Le Mans z roku 1971. Z historické stránky je film opravdu nedocenitelný, nabízí původní podobu okruhu de la Sarthe, na kterém se Le Mans každoročně koná a klasickou sestavu závodních strojů své doby. Po filmové stránce pak jde o vizuálně úchvatný snímek, jemuž se daří maskovat jinak poměrně standardní a neobjevný děj. Pro mnohé možná zajímavějším zážitkem bude dokument Steve McQueen: The Man & Le Mans, přibližující nejen poměrně nestandardní zákulisí tvorby tohoto snímku, ale také McQueenovu osobnost a jeho posedlost při honbě za realizací „svého“ závodního filmu.
67 %Klání, které se konalo o pět let dříve, bylo centrem pozornosti letošního velmi příjemného překvapení, které nás čekalo po usazení se do sedaček v přítmí kinosálů. Nejde o žádný jiný film než Le Mans '66. Film o profesionálním partnerství mezi slavným konstruktérem Carollem Shelbym ( Matt Damon) a tvrdohlavým závodníkem Kenem Milesem (Christian Bale) a jejich šibeničním úkolu postavit závodní speciál schopný dominance na Le Mans byl dokonce v užší nominaci na cenu Akademie za nejlepší film. Pokud máte šanci vidět ho ještě v kině, neváhejte.
81 %Herecký koncert a strhující drama nejen pro fanoušky spálených pneumatik.
Nakonec se však ještě jednou vrátíme do světa seriálu Formule 1, a to do filmu ze stejného ročníku. Grand Prix (1966) nabízí všechny klady zmíněné u McQueenova Le Mans (jako bonus navíc také původní obří podoby tratí na italské Monze a v belgickém Spa), ale je také už od úvodní titulkové sekvence neskutečně intenzivním filmovým zážitkem. Všechna čest Le Mans (1971), ale Grand Prix je tím závodním filmem, který se může pyšnit titulem „definitivní“. Ironií je, že jej sám McQueen nenáviděl kvůli tomu, že předběhl právě jeho snový projekt.
72 %Vedle skvělých filmů nám Netflix letos nabídne i několik zajímavých nových seriálů. Vybrali jsme desítku, mezi kterou nechybí špiónské drama, teenagerovská fantasy, návrat na Isla Nublar, ani nový pohled na artušovské legendy. I letos bude na co koukat!
HBO GO se v poslední době snaží a kromě svých původních pořadů přináší pravidelně pořádnou porci licencovaných filmů, které dosud na streamovací službě nebyly uvedeny. Pojďme se podívat na největší pecky, které nás čekají do konce února.
Po nadvládě čar a kouzel se do nabídky HBO GO vetřely nové komiksovky, jež okamžitě dobyly přední pozice v rámci sledovanosti. První místo ale uzmul snímek z úplně jiné série. Podívejte se na elitní desítku nejsledovanějších lednových filmů.
Valentýnský víkend víkend se na streamovacích službách logicky soustředí hlavně na romantiku. Vybrali jsme však i tituly z jiných žánrů, které by byla škoda přehlédnout. Asi největším titulem týdne je novinka HBO o drogových kartelech Nula Nula Nula.