FB pixel

Hvězdná brána

Emmerichův vesmírný velkofilm měl údajně položit základy velkolepé filmové trilogie. Zatímco první film ukázal, že zásadní egyptský bůh Ra byl ve skutečnosti mimozemský diktátor, druhý film se měl zaměřit na mayskou kulturu a třetí měl spojit dohromady všechny velké záhady světa. Filmová série se od začátku tvářila, že v ní jde o objevení vesmíru, ve skutečnosti však odhalovala komplexní, široký svět, skrytý hluboko v zaprášených útrobách toho našeho. Nicméně režisér Roland Emmerich a producent Dean Devlin se zaměřili na větší rybu – Den nezávislosti, a na mysteriózní space operu se zanevřelo. Společnost MGM však námět rozvinula po svém.

Seriálová Hvězdná brána rozvinula filmové pojetí egyptské mytologie a přivedla do hry další známé egyptské bohy v podobě agresivní mimozemské rasy. Jakmile se koncept starého Egypta vyčerpal, přišel seriál s vlastním pojetím zodpovídání otázek ohledně planety Země a zároveň se začal věnovat navazování kontaktů s mimozemskými civilizacemi. Seriál byl takový hit, že se dočkal deseti sérií, zároveň vzniklo několik spin-offů a televizních filmů, nicméně Devlin se plánované trilogie nevzdává. Minimálně se jí nevzdával do roku 2006, kdy na Comic Conu oznámil, že se na ní stále pracuje a že bude ignorovat celé seriálové univerzum.

Star Wars

Hvězdné války mají trochu zvláštní kontinuitu. Historie fikčního světa není rozšiřována jen prequely z jednoho fikčního bodu či jen rozvíjena sequely. Další seriály a filmy zaplňují mezery v různých bodech ustavené historie a vytvářejí nové spojovací můstky mezi jednotlivými filmovými sériemi. Je to několik dekád obsahující příběh, který není vyprávěný lineárně. Je rozvíjen v nepravidelných bodech – tu doplní nový seriál mezeru uvnitř trilogie, tady spojí jiné dvě trilogie a jinde doplní události jiné trilogie. Star Wars působí jako svět s jasně danou chronologií událostí, ta je ale často ustavovaná až zpětně. Hvězdněválečné seriály ale nedoplňují nezbytné chybějící mezery v příběhu. Místo toho dávají divákům možnost vidět filmy, jež vznikly před, ale odehrávají se po seriálu, v jiné perspektivě. Díky četným střetnutím Obi-Wana a generála Grievouse v seriálu Klonové války vyznívá jejich konečné střetnutí v Pomstě Sithů mnohem více osudově, a téměř zlověstná krvelačnost, jakou při něm vyzařuje Ewan McGregor, dává větší smysl. Přitom ale stále vznikají nové seriály, jež vyplňují nezmapovaný čas mezi seriály a filmy a vytvářejí tak téměř nepřerušený kontinuální příběh. Hodně štěstí, až si jednou budete chtít pustit celé Star Wars po časové ose.

Buffy

Co se nakonec stalo popkulturní ikonou, začalo jako poměrně mizerný film - Buffy, zabíječka upírů. Scenárista Joss Whedon stál tehdy na prahu kariéry a vytvořil první filmový scénář. Jakožto začínající tvůrce si nemohl moc vyskakovat, a tak film neskončil úplně podle jeho vize. Výsledkem byla zábavná béčková komedie o stereotypně vyhlížející roztleskávačce, jejímž osudem je náhle zabíjení upírů. Je to film, který na chvíli pobaví, ale nakonec nemáte žádný zvláštní důvod na něj vzpomínat.

Oproti tomu seriál, jenž vznikl o pět let později, šlápnul do mnohem komplexnějších vod. Po rozpačitější první sérii, která především ustavuje pravidla a normy svého vlastního fikčního světa, začíná seriál lehce upouštět od konceptu monstra týdne a zaměřuje se na psychologii svých postav, žijících v děsivém fantaskním světě. Titulní hrdinka a její přátelé procházejí nejen nezbytným povahovým růstem, ale především sérií traumat a hrůz, způsobených nejen nadpřirozenými hrozbami, ale i vlastními rozhodnutími. Vnitřní výstavba vyprávění jednotlivých sérií se navíc stala vzorem dalších seriálů, a odrazy Buffy tak můžeme vidět například v seriálech Smallville, Arrow nebo The Flash.

Lebkouni

U nás nepříliš známý film následoval hned o rok později u nás nepříliš známý seriál. Ve Spojených státech ztroskotá vesmírná loď s mimozemskými otroky na palubě. Návštěvníci se pokoušejí začlenit do společnosti, ta je ale nepřijímá s otevřenou náručí. Hrdinou prvního filmu je detektiv Sikes (James Caan), jenž návštěvníky zrovna nemusí. Tím spíš, když mu mimozemský gangster zabije parťáka. Kdo je jeho nový parťák? Pochopitelně další mimozemšťan (Mandy Patinkin). Film je především buddy-cop-movie podobně jako Smrtonosná zbraň nebo Mizerové. Mimozemský policista Francisco se učí sžívat s americkou kulturou a zemitým parťákem, který se naopak učí větší toleranci a empatii.

Seriál v podstatě jen rozvíjí tento vzorec, ovšem nad rámec vztahu obou hrdinů, ze kterých film už dávno udělal přátele. Místo toho se seriál zaměřuje na rozvoj svého fikčního světa. A tak představuje xenofobní puristické hnutí, mimozemské válečné zločince, tajemné spiknutí a překonávání kulturních rozdílů. Zároveň je seriál v podstatě alegorií na rasovou segregaci.

Fargo

Neo-noirový thriller bratří Coenů o chamtivosti a zdánlivě jednoduchém zločinu, který se ošklivě zvrhne, dostal pokračování v podobě antologické kriminální série. Ta v podstatě pokračuje v duchu nejen filmového Farga jako takového, ale převádí do své struktury poetiku i vyprávěcí vzorce filmové tvorby Coenových jako takové. Přitom nijak zvlášť nezasahuje do uspořádání příběhu původního filmu, protože v každé sérii sleduje osudy jiných postav, žijících ve stejné lokalitě.

Ash vs Evil Dead

Kultovní hororová série sice začala jako hrůzu nahánějící horor, časem však spěla do čím dál odlehčenějších vod a odhalování komediálního talentu Bruce Campbella. Seriál, přímo navazující na film, tuto rovinu zachovává a rozvíjí příběh tajemného zla, přivolaného v osmdesátých letech knihou Necronomicon. Zábavná jízda komediálně hororovým potenciálem se dočkala tří sérií.

MASH

Podle románu H. Richarda Hornbergera vznikla v sedmdesátých letech černá komedie Roberta Altmana, ukazující sérii komediálních epizod v polní nemocnici. Většina personálu nemocnice se snaží žít tak, jako by kolem nich žádná válka nezuřila, třebaže občas se jim připomene. Seriálový M*A*S*H zpočátku víceméně sledoval stejnou formuli, byť s méně obhroublým a více rozpustilým stylem humoru. Jak série pokračovala a tlačila stále více na válečné hrůzy, stala se nakonec temnější látkou, než samotný film.

Westworld

Sci-fi thriller o zábavním parku plném robotů, kteří se vymknou kontrole, má ve filmu i seriálu dvojí podání. Zatímco ve filmovém Westworldu je vzpoura robotů důsledek poruchy a stroje jsou pouhými monstry, seriál se zabývá otázkami umělé inteligence a vnímavostí strojů a zachycuje, jak překonávají iluzi naprogramovaného života a vyrovnávají se s vlastní autonomitou. Zároveň se seriál stává příběhem o souboji dvou inteligentních životních forem, a stává se tak jedním z nejlepších příkladů seriálů, které překročily stín své předlohy.

8 filmů, na jejichž základě vznikly vynikající (a mnohdy i lepší) seriály  |  Tipy na film  |   |  614 líbí se

Filip Šula


Další články jako 8 filmů, na jejichž základě vznikly vynikající (a mnohdy i lepší) seriály

Tipy na film  |  před 2 hodinami

10 nesmrtelných filmových pecek, které se skrývají v útrobách Netflixu

V hlubinách největší streamovací sítě se mimo nepřeberného množství cooking shows nebo asi dvacáté řady Takové moderní rodinky skrývají i tituly, kterými můžete doplnit své mezery v kinematografickém kánonu. číst více

Tipy na film  |  včera 12:00

9 nejlepších filmů a seriálů, které se objeví do konce června na Netflixu

Žhavé léto je v plném proudu a Netflix se musí zatraceně snažit, aby nás udržel v obývacích pokojích. Proto začíná tasit nejen pořádnou porci vlastních, ale i zakoupených novinek. Pojďme je omrknout. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Slunce žhne venku na maximum. Pokud už máte dost chytání bronzu a chce trochu vnitřní zábavy, aktuální nabídka Netflixu a spol. by vás měla rozhodně uspokojit. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

5 esenciálních zombie filmů, které by měl vidět každý

Chcete si doplnit vzdělání v oblasti zombie žánru, ale nemáte čas nakoukávat úplně všechno? Zkuste těchto 5 filmů, které mnohdy nastartovaly celé série, přinesly slávu svým tvůrcům a vůbec dobře ukazují různé způsoby, jak s nemrtvými pracovat. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

9 parádních filmů, které jsou nově (nebo znovu) dostupné na Netflixu

Jak je u Netflixu častý jev, bez bližšího známení do jeho útrob přibyly filmy s novou či obnovenou licencí. Dočkali jsme se tak například Final Cutu původního Blade Runnera nebo Gran Torina. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist