FB pixel

Hra na pláč

Stránka TV Tropes, shromažďující všechny známé prvky ve vyprávění, má oddíl nazvaný „All There is to know about Crying Game“, neboli Vše, co je třeba znát ze Hry na pláč. Je to označení pro filmy, které obsahují překvapivý zvrat, ten je ale během let natolik známý, že jej budoucí diváci vyhledávají prakticky jen kvůli němu. To je případ kriminálního dramatu Hra na pláč. Hlavní postavou je člen IRA Fergus, jenž se spřátelí se svým zajatcem. Když zajatec po třech dnech zemře, vyhledá provinilý Fergus jeho přítelkyni Dil, zamiluje se do ní a prožívá s ní milostný románek. Film je ovšem dnes vyhledávaný kvůli tomu, co následuje. Dil je ve skutečnosti muž, což je pro drsného irského katolíka trochu velké sousto. Co před chvílí vypadalo jako thriller, se překvapivě změnilo na drama o vnímání genderových menšin a psychologický příběh o tom, na čem v lásce záleží. A tak si ho většinou lidé pamatují. A taky jako ten film, kde Stephen Rea zjistí, že jeho dívka má penis.

Není nikde online

Psycho

Slavný thriller Alfreda Hitchcocka si dnes většina diváků asociuje s transvestitním majitelem motelu, s nímž v jeho představách promlouvá dávno mrtvá matka a v jejímž oblečení ubodal sličnou hrdinku ve sprše. Premisa sama o sobě inspirovala bezpočet tvůrců, například film Briana De Palmy Oblečen na zabíjení. Zároveň se dostala i do jiných odvětví popkultury. Dnešní diváci sledují původní film v očekávání konkrétních scén, vědomi, jak se věci s šíleným Normanem Batesem mají a jak bude vyprávění postupovat.

Nicméně v době svého vzniku diváci nejen netušili, kdo je vrah, ale film je po vypravěčské stránce neustále překvapoval po celé délce vyprávění. Na začátku snímku totiž sledujeme Marion, jež prchá z města s ukradenými penězi. Film nás tedy vede klasickou šablonou filmu noir, v níž zločinná femme fatale podniká svou cestu na dno společnosti a přitom možná zneužije a přivede do neštěstí plachého majitele motelu. Sebevědomá zlodějka, submisivní muž a jeho nemocná matka. Je skoro očividné, že Marion asi začne intrikovat. Jenže pak přijde zvrat ve sprše a film přijde o svou hlavní postavu. Tou se vzápětí stává soukromý detektiv, jenž pátrá po zmizelé Marion. Sledujeme ho sbírat stopy, navštěvovat stejná místa, dokonce jeho pátrání vrcholí ve známém motelu. Podaří se mu objasnit skutečnost a zlikvidovat vraždící ženu? Bohužel ani on nakonec není postava, která diváka dovede na konec snímku. Když poslední protagonisté konečně dovedou hrůzné události do konce, ukáže se, že Normanova matka je celou dobu mrtvá. Jak se pointa filmu otiskla do diváckého povědomí, vymizely z něj všechny kvality, které z Psycha dělají mistrovský kousek.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky), Rakuten od 22. 2. 2019

Star Wars: Nová naděje

Han Solo je jedna z nejvíc cool postav, které se ve vesmírné fantasy kdy objevily. Než si ho diváci s koncem filmu mohli navždy zapsat jako sympatického rošťáka s kupou cynických hlášek, ale srdcem na pravém místě, nebylo jim dovoleno si jej přesně zařadit. Han Solo je v prvních Hvězdných válkách absolutně nejednoznačnou postavou. Luke a Obi-Wan jej potkají v pajzlu, vyhrazenému zločincům, rváčům a jiným pochybným existencím. Hned jak s bývalým rytířem Jedi dohodne obchod, usedne ke stolu s lovcem odměn Greedem, jenž ho má po celou dobu rozhovoru na mušce. Někde uprostřed věty jej Solo zastřelí ze zbraně schované pod stolem. Z rozhovoru navíc vyplyne, že Han není dvakrát spolehlivý, protože při první známce potíží vyhazuje pašovaný náklad. To vyvolává logické otázky – dá se Hanovi věřit, nebo se naši hrdinové spolčili s padouchem, jenž je v kritické chvíli zradí? Naštěstí se Han ukáže jako člověk, který drží slovo. Následně ale opouští povstalce ve chvíli, kdy jej potřebují a dokud se triumfálně nevrátí na závěrečné zničení Hvězdy smrti, nemá o něm divák nejlepší mínění.

Jak se ze Star Wars stal nebývalý fenomén a z jejich postav archetypy, na málokoho mohla Hanova počáteční nejednoznačnost fungovat. Podobně jako u Psycha, i Star Wars se vtiskly do popkultury natolik, že i prvodivákům filmu bylo jasné, že před nimi sedí kladný hrdina. Nakonec, Han se stal přiznaným předobrazem rovněž slavných postav, takže současní diváci o něm žádné pochybnosti nemají. Jeho sympatičnost podtrhuje i nedávno natočený prequel Solo: Star Wars Story, jenž postavu od začátku do konce ustavuje jako dobráka, který jen přestal věřit lidem.

To, jak se u diváků změnilo vnímání Hana Sola, se nakonec podepsalo na reedici Hvězdných válek, nyní známých jako Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje. Protože už Han Solo není nejednoznačnou postavou, rozhodlo se vedení studia trochu obrousit jeho záporné hrany a definitivně si to rozlít u fandomu. Ano, jedná se o ten slavný moment s Greedem, kdy Han tentokrát nevystřelí první. O Hanovi už na začátku filmu nikdo pochybovat nebude, a víceméně chladnokrevná vražda by spíš vrhala stín na oblíbeného sympaťáka. Stejně ale všichni dobře víme, že Han vystřelil první!

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Rakuten od 10. 1. 2016

Star Wars: Impérium vrací úder

Nejkrutější twist v dějinách sci-fi a fantasy nechal nejednu čelist na podlaze kina. Málokdo asi čekal, že padouch Vader je skutečným otcem hlavního hrdiny Lukea. Z nečekaného zvratu se stal jeden z nejslavnějších filmových momentů, a jak kolem ságy vyrostly různé formy prequelů a interquelů, změnila se i divácká perspektiva faktu, že nejobávanější zabiják galaxie je kdysi hrdinný otec hlavního protagonisty.

Za existence pouze původní trilogie znamenala scéna především obrat v Lukeově cestě hrdiny. Od prvního filmu se snaží kráčet ve stopách svého otce, dávného hrdiny. Jeden z posledních momentů Impéria byl však jedním ze série podvrácení zrodu hrdiny. Luke selže při záchraně přátel, přijde o ruku a dozví se, že z jeho hrdinného otce se stal zloduch. To je navíc náznak Lukeova nadcházejícího boje s pokušením Temné strany síly, protože když už chce Luke kráčet v otcových stopách, může se vším všudy.

Jak se dějiny fikčního světa Star Wars rozrostly dopředu i dozadu, přestalo být Impérium filmem, jenž podkopnul Lukeovu cestu k hrdinství. A přestalo být jen součástí série o Luku Skywalkerovi. Stalo se součástí mnohem většího příběhu jeho otce Anakina. Jeho pád a tragédii tak nerekonstruujeme zpětně, ale můžeme ji sledovat od jeho dětství přes problematické dospívání a boj za správnou věc až po smutný pád do temnoty a následné vykoupení.

Online na Google Play (titulky), O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 11. 5. 2021

Stepfordské paničky

Úzkost vyvolávající thriller podle románu Iry Levina sleduje ženu, jež se s manželem přistěhuje do zdánlivě idylického Stepfordu. Bizarní chování místních paniček a stupňující se odtažitost manžela vede k šokujícímu odhalení…které znají současní diváci předem. Stepford se stal synonymem pro udržování zdánlivé idyly, zakrývající něco prohnilého. Původní Stepfordské paničky kladou divákovi do cesty otázky, které v posledním aktu dostanou svou odpověď. Současní diváci ovšem od začátku sledují jasné náznaky poněkud mechanického chování místních žen. Určitou inverzi předvedl remake z roku 2004, který vedl diváka k očekávané pointě, aby nakonec předvedl vlastní dějový twist a podvrátil to, co divák očekával.

Online na Netflix (titulky) od 14. 4. 2015

Terminátor 2

Pokračování legendárního slasherového sci-fi nám nachystá v prvním aktu překvapení – Arnoldův terminátor tentokrát není padouch. Toho se snaží docílit i tím, kolik nám toho ukazuje ze scén „přistání“ obou úhlavních kyborgů. Vidíme Arnolda, jak způsobí spoustu fyzické bolesti drsným motorkářům a s velkým gustem se zmocní nejen obleku, bot a motocyklu, ale i dvou střelných zbraní. Oproti tomu T-1000 složí jednoho policistu, přitom nám ale neukáže jak, protože obvyklá přeměna jeho ruky v bodnou zbraň se odehraje mimo záběr. Prvotní divák se tak může domnívat, že na rozdíl od brutálního Arnolda policistu jen krátce omráčil. Přitom se oblékne do důvěryhodné policejní uniformy. Dnešní divák ovšem vnímá Arnoldova T-800 jako kladnou postavu v rámci celé série, a pro fanoušky narozené po roce 84 bylo větším překvapením, když poprvé uzřeli první díl a zjistili, že Arnold je zde padouch.

Není nikde online

6 filmů, které jsou natolik známé, že už bohužel nikoho nepřekvapí  |  Tipy na film  |   |  26 líbí se

Filip Šula


Další články jako 6 filmů, které jsou natolik známé, že už bohužel nikoho nepřekvapí

Tipy na film  |  včera 17:00

10 povedených filmů na HBO, které jste zcela jistě přehlédli

Každý, kdo někdy zapnul HBO GO, ví, že dostat se do hlubin jeho nabídky je nesmírně obtížné. Což je škoda, protože se v ní skrývá mnoho pokladů, které by vás jinak ani nenapadlo si pustit. Vybrali jsme pro vás desítku zajímavých snímků, kterým se vyplatí dát šanci. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

20 nejlepších sci-fi, které najdete aktuálně na Netflixu s češtinou

Sci-fi patří mezi nejoblíbenější žánry na Netflixu, a proto nepřekvapí, že má streamovací služba docela slušný výběr filmů napříč subžánry. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

13 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Je před námi další z nabušených víkendů. Především Netflix se do obsahu pořádně opřel a servíruje sexy těla, upíry či gangstery. Co na to Ted Lasso a konkurence od Amazonu? číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

20 nejlepších akčních filmů, které najdete aktuálně na Netflixu s češtinou

Pokud milujete akci, pak se máte na Netflixu na co těšit. Najdete zde totiž celou řadu akčních sérií, které do vás napumpují pořádnou dávku adrenalinu a nabídnou frajerské hrdiny, kterým je radost držet palce. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny

10 skvělých filmů, o kterých jste ani nevěděli, že jsou na Netflixu

Máte pocit, že nabídka Netflixu je složená hlavně z jeho původních pořadů? To streamer chce, abyste si mysleli. My jsme ale z jeho útrob vylovili dalších deset mnohdy kultovních bijáků, které byste si měli pustit dřív, než další jeho původní výplach. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist