FB pixel

Vládci vesmíru

He-Man, kombinace Flashe Gordona a conanovek, byl v Americe docela fenomén. Původně série hraček, několik animovaných seriálů a také hraný film s Dolphem Lundgrenem. Ten na konci svedl závěrečný souboj s úhlavním padouchem Skeletorem, jehož svrhne do žhavé lávy, nebo tak něčeho. Jakmile závěrečné titulky dojedou do konce, dočkáme se potitulkové scény. Nad hladinu lávy se vynoří Skeletorova hlava a přímo do kamery pronese: „Já se vrátím!“ Zábavné sci-fi/fantasy béčko bohužel nenaplnilo až taková očekávání, jaká mělo, a další film nenásledoval. Byl tedy napsán jistý treatment, ten se však transformoval do zcela jiného projektu. A tak vznikl film Alberta Pyuna Cyborg. Což je ostatně další kapitolou tohoto žebříčku.

Kyborg/Slinger

Albert Pyun sice natáčel těžká béčka, ale jeho filmy mají v zásadě filosofické a umělecké ambice. Postapokalyptický thriller Cyborg, v němž se krutým světem probíjí Jean-Claude Van Damme, se před pár lety dočkal vypuštění režisérské verze filmu, nazvané Slinger. Je to dost jiný film, než jak většina diváků Kyborga zná, plný hlubokých vnitřních monologů a biblických paralel. A má také o dost temnější konec. Hrdina v něm konečně pozabíjí titulní padouchy, pomstí svou rodinu a dopraví titulního kyborga vědci, jenž by s jeho technologií mohl pomoci lidstvu. Jen co hlavní hrdina vyjde ze dveří, vědec a robotka si libují v tom, jak jim vycházejí plány na ovládnutí světa. Následuje scéna, kde se do jakési chodby teleportuje nahá žena se zlověstným úsměvem. Pyun měl plány na filmy, které svět Slingera rozšiřují, a chystal se dokončit svou epickou sci-fi sérii. Bohužel, Pyunovi dnes málokdo dá peníze na pořádný projekt. Tvůrce navíc trpí roztroušenou sklerózou, která mu brání v další práci.

Neuvěřitelný Hulk

Teprve druhá marvelovka nepatří k těm nejpovedenějším. Vlastně se jedná o dost nudný film, který navíc otevírá jednu potenciální linku pro další hulkovský film, jehož se asi nikdy nedočkáme. Bruce Banner se ve filmu spojí s vědcem Samuelem Sternsem. Ten je v komiksu známý jako padouch Leader. Byl vystaven podobnému gamma záření, jako Hulk, místo proměny v tupé monstrum jej ale obdařila obří elipsovitou hlavou a super-inteligencí. Ve filmu jej uvidíme jen v lidské podobě. Těsně před klimaxem je konečně vystaven radiaci a dokonce vidíme, jak se mu zvětšuje hlava. A pak jej film opustí. A všechny ostatní filmy. V žádném dalším z cca dvaceti filmů a seriálů není ani zmínka o tom, co se se Sternsem stalo.

Parchanti

Parta žoldáků se mstí za osudový podraz. V roce 2010 to nebyl jediný film s touto premisou. Byl tu také celovečerní A-Team a Stalloneovi dlouho očekávaní Expendables - Postradatelní. Těžko říct, jestli v tom hrála roli tahle konkurence, nebo fakt, že už trailery nebudily dojem dobrého filmu. Parchanti každopádně příliš neuspěli, a bohužel skončili tak špatně, jak mohli. Titulním hrdinům se podaří najít padoucha Maxe, rozstřílet jeho pevnost…a nechat Maxe uniknout. V posledních minutách filmu se šéf týmu a hlavní padouch spojí po telefonu, aby si vyměnili pár výhrůžek a divákovi mohli slíbit, že honička a přestřelky budou pokračovat. Nestalo se.

Amazing Spider-Man 2

Studiu Sony to s Pavoučím mužem hodně nevyšlo. První film byl docela osvěžujícím pohledem na filmového Spider-Mana, s důrazem na co možná největší realističnost, syrovější atmosféru a duševní muka hlavního hrdiny. Skoro jako by se opisovalo od Nolanova Batmana. Druhý díl jakoby se naopak snažil přiživit na úspěchu marvelovek. Temnoty nijak moc neubylo, zato přibylo komiksové nadsázky, akce, vtípků, padouchů, ale hlavně motivů a naznačených linií. Na jeden film to vypadalo jako bordel, a taky to docela bordel byl. Amazing Spider-Man 3 už nevznikl, tak se nejen nikdy nedozvíme, proč konkrétně umřeli Peterovi rodiče nebo kdo je ten tajemný stínový muž, figurující v potitulkových scénách obou filmů, ale zůstal nám také naprázdno znějící cliffhanger. Onen muž v něm domlouvá další plány s oběma Osbourny, a následně prochází prostorem, v němž jsou zbraně dalších Spideyho ikonických padouchů. Například chapadla dr. Octopuse. Film tak naznačil, že třetí díl bude věnovaný Sinister Six, skupině padouchů, spojivších své síly proti nešťastnému superhrdinovi.

Velké nesnáze v Malé Číně

Vtipná urban fantasy Johna Carpentera funguje několika směry. Můžeme ji vnímat jako výbornou fantasy komedii, jako cynickou hru s žánrovými pravidly, jako stať o střetu kultur nebo jako pastiš kung-fu filmů. V každém případě je to proklatě zábavný film o tom, jak se jeden křupanský kamioňák s tváří Kurta Russella zamíchá do boje mezi silami bílé a černé magie a asistuje přitom hrdinovi, snažícím se zachránit svou lásku ze spárů černého mága. Když se to podaří, kamioňák Jack nasedá do svého náklaďáku a odjíždí vstříc dalším možným dobrodružstvím. Poslední záběr snímá jeho, jak v kabině svého náklaďáku obšťastňuje každého na příjmu vysílačky svými životními moudry. Poté kamera postupně přerámuje na jeho přívěs, na nějž se přichytilo chlupaté monstrum, s nímž se hrdinové před chvílí utkali v doupěti hlavního padoucha. Nikdy se nedozvíme, co bylo dál. Tedy aspoň ne z filmu. O mnoho let později vznikl komiks, který je přímým pokračováním příběhu.

Green Lantern

Mdlý superhrdinský film, jemuž se dnes směje i jeho hlavní hvězda, na první pohled všechny linie uzavřel. To by tu ovšem nesměl být Extended Cut, jenž z nějakého důvodu původní verzi rozšiřuje, a to i v rámci potitulkové scény. Sinestra znají komiksoví čtenáři hlavně jako padoucha, nositele žlutého prstenu strachu. Ve filmu jej poznáváme jako přísného šéfa hlavního hrdiny, dávno předtím, než se z něj ten padouch stane. Chvíli tam koketuje s užitím žlutého prstenu v zájmu obecného blaha, nakonec se k tomu však nedostane. To změní potitulková scéna. Sinestro s tváří Marka Stronga se chopí žlutého prstenu, nasadí si jej, jeho uniforma změní barvu a jeho tvář dostane blažený výraz. Jak to bylo dál, to se z filmu nikdy nedozvíme.

Liga spravedlnosti

Na závěr něco trochu nadějnějšího. Warner Bros. strašně chtěli vlastní MCU, bohužel narazili na problém s hledáním vlastní tváře. Na to doplatil především superhrdinský crossover Liga spravedlnosti, již po rodinné tragédii opustil Zack Snyder a uvolnil místo Jossu Whedonovi. Ten z velkolepého, vážně se tvářícího epického příběhu udělal v podstatě další marvelovku, bohužel viditelná nekonzistence a už tak špatná pověst filmů ze stáje DCEU udělaly své. Série finančních neúspěchů poslala plány na sérii dalších filmů ke dnu a fanouškům zůstal pouze neuspokojivý cliffhanger a příslib věcí budoucích. Nově zformovaný tým superhrdinů porazil Steppenwolfa, pravou ruku vesmírného diktátora Darkseida. V dalších filmech měli postupně svést boj se samotným Darkseidem, jemuž se časem mělo podařit dobýt Zemi, již by Liga spravedlivých dobývala zpět. Film samotný poté končí uvedením nového padoucha, super-inteligentního žoldáka Deathstrokea, který se měl stát hlavním záporákem sólového filmu s Batmanem, jehož v té době hrál Ben Affleck. Ještě donedávna bylo definitivní, že se nedočkáme ani jednoho. Nyní ale Warneři oznámili, že na HBO MAX vypustí tzv. Snyder Cut, tedy sestřih Ligy spravedlnosti v té podobě, kterou připravil Zack Snyder. Ze zákulisí se ozývá něco o vyloženě povedeném filmu, což můžou být propagační řečičky. Nicméně je třeba si uvědomit, že režisérská verze filmu Batman v Superman je o dost kvalitnější věc, než to, co bylo v kinech, a tak některé opuštěné motivy možná nevyzněly naprázdno.

Resident Evil

Jakýkoli díl Resident Evil

Snad žádná frančíza posledních let nenabídla tolik cliffhangerů jako Resident Evil. Režisér a scenárista série Paul W.S. Anderson si evidentně dobře uvědomoval, že diváci potřebují na konci každého filmu nalákat na pokračování, což je koncept, který doslova obšlehl od seriálových telenovel. Jen tu Bobbyho Ewinga nahradili mozkožravé zombies a řada postav z populární videohry. S každým dalším dílem se závěrečné scény staly čím dál absurdnějšími a slibovaly někdy až velkolepé konflikty, na které ne-zas-tak-nákladná série nikdy nemohla získat potřebné finance. Uvědomoval si to i Anderson, který se stal postupně mistrem v zařezávání svých vlastních cliffhangerů v úvodu každého nového dílu. Čekali jste epochální bitvu se zombie draky a milionem zombies? Smůla! Chtěli jste film o klonech Milly Jovovich? Tůdle. Paradoxem je, že Anderson své cliffhangery vždy dokázal alespoň vyřešit. Bohužel to ale nebylo to, co si fanoušci přáli, ale spíše scenáristická znouzectnost a cynický přístup k vlastním divákům.


9 filmů, jejichž konec sliboval velké věci, kterých jsme se nikdy nedočkali  |  Tipy na film  |   |  37 líbí se

Filip Šula


Další články jako 9 filmů, jejichž konec sliboval velké věci, kterých jsme se nikdy nedočkali

Tipy na film  |  před 2 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zatímco pořádná seriálová palba dorazí až příští týden, kdy se vrátí Elita nebo zombiárna Temné léto, tento týden si musíme vystačit hlavně s návratem netflixovského Lupina, kterého Netflix doplňuje o zajímavé licencované kousky. A něco málo nabízí i konkurence. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

12 nejlepších filmů a seriálů, kterými můžete zavzpomínat na Libuši Šafránkovou

Tuzemský film dnes hlásí obrovskou ztrátu. Po náhlé srdeční příhodě totiž zemřela národem milovaný Libuše Šafránková, jež byla dokonce zvolena nejlepší herečkou v historii naší kinematografie. Pojďme uctít její památku za pomoci jejích nejlepších filmových i seriálových projektů. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

Známe největší seriálové hity Netflixu současnosti. Dostanou další řady?

Květen je za námi a během něj jsme se dočkali celé řady nových a očekávaných originálních projektů z produkce Netflixu. Ty si naprosto podmanily žebříček nejsledovanějších seriálů, bude to však stačit na další pokračování? číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  309

10 nejzásadnějších odhalení ze speciálu Přátelé: Zase spolu

Když se na konci května opět sešla oblíbená partička z kavárny Central Perk, snad žádné oko nezůstalo suché. Mimo pořádné dávky nostalgie přinesl reunion Přátel i pár zásadních zjištění. Přinášíme Vám výběr deseti nejdůležitějších věcí, které jsme se ze speciálu dozvěděli. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny

12 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

První červnový týden je tady a Netflix tasí očekávanou komiksovou novinku Sweet Tooth a řadu dalších novinek, zatímco konkurence jen lape po dechu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist