FB pixel
Zdroj:
Už jen pár dní probíhá hlasování o nejlepší weby českého internetu. Hlasujte pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!
Žoldák: Legie zkázy a Blade Runner Zdroj: TMDB

Žoldák: Legie zkázy a Blade Runner

Absolutní béčko Paula W. S. Andersona a kultovní sci-fi Ridleyho Scotta? Ó, ano, akční výplach Žoldák se odehrává ve stejném fikčním světě, jako meditativní sci-fi Blade Runner. Scenárista Žoldáka David Webb Peoples se dokonce podílel i na tvorbě Blade Runnera, takže oba filmy do jisté míry sdílejí i stejné tvůrce. Peoples měl v úmyslu vytvořit vedlejší příběh ke Scottovu opusu, něco, co by se odehrávalo ve světě Blade Runnera. Výsledný film zahrnuje jen okrajové souvislosti, už jen díky tomu, že se odehrává na jiných planetách. Hlavní postavou je voják Todd (Kurt Russell), jenž byl od dětství vychováván jako voják. V jeho životě ovšem nastane drastická změna, když je s celou svou jednotkou nahrazen uměle vytvořenými bojovníky. Kromě zjevné paralely umělých vojáků s replikanty, hlavními „padouchy“ Blade Runnera, je film nabytý odkazy na úspěšnější film. Todd se například účastnil bitvy u Tännhauserovy brány, což je událost, již zmiňuje Roy Batty (Rutger Hauer) ve svém slavném závěrečném proslovu z Blade Runnera.

Online na iTunes, Netflix od 18. 12. 2018

Casper a Krotitelé duchů Zdroj: TMDB

Casper a Krotitelé duchů

Digitálně vytvoření duchové, kteří jsou více postavičkami z animáků než posmrtnými přízraky, by do světa Krotitelů duchů docela zapadli. Takže nepůsobí ani moc nepatřičně, že se ve filmu jen tak mimochodem objeví propojení. Hamižná dědička a její právník se nemohou dočkat, až si užijí domu po ženině zesnulém otci. Ten už ale nájemníky má – hodného ducha Caspera a jeho tři ne už moc hodné soukmenovce. Noví nájemníci postupně najímají kněze a vymítače duchů, ale všichni si na rozverných strašidlech vylámou zuby. Jedním z nich je i Ray Stantz (Dan Aykroyd), zakládající člen Krotitelů duchů. Ani on si ale s duchy neporadí. „Who you gonna call? Someone else!“

Online na iTunes (titulky), Rakuten (titulky) od 1. 12. 2017

Catwoman a Batman se vrací Zdroj: TMDB

Catwoman a Batman se vrací

Pokud byste hledali jeden superhrdinský film spolehlivě horší než Batman a Robin, Catwoman je jasný vítěz. Vypsat, co vše na filmu nefunguje, by vydalo na samostatný článek, jedna scéna filmu je ale drzé plivnutí do tváře všem, kteří si postavu pamatovali z pecky Batman se vrací. Kočičí žena jako taková představuje magické poslání pro vyvolené ženy, a jak se současná Catwoman Patience Price (Halle Berry) dozví od své mentorky, v historii světa se v kočičím kostýmu pohybovala nejedna žena. To jí následně dokáže historickými záznamy, mezi nimiž je i fotografie Michelle Pfeiffer v kostýmu z Burtonova filmu. Burtonovo/Schumacherovo batmanovské univerzum tedy nekončí příšerným Batmanem a Robinem, ale něčím mnohem horším.

Online na Google Play (dabing) od 11. 11. 2016

Zběsilost v srdci a Pravdivá romance 2 Zdroj: TMDB

Zběsilost v srdci a Pravdivá romance 2

Navzdory českému názvu nemá Pravdivá romance 2 nic společného se Stoneovou a Tarantinovou Pravdivou romancí. To se jen distributoři občas snaží přiživit nějaký k zániku předem odsouzený titul tím, že jej napárují k něčemu úspěšnějšímu. Díky tomu najdete v české distribuci například dva různé filmy s názvem Ong-Bak 2. Pravdivá romance 2 je ve skutečnosti adaptací románu Barryho Gifforda 59 Degrees and Raining: The story of Perdita Durango. Jeho hlavní postava Perdita (Rosie Perez) je drsná pistolnice, jež se dostává do bizarních událostí únosu, divných rituálů, vražd a konfliktu s mafiánem Santosem. Perdita i Santos se ale pár let zpátky objevili v jiném Giffordově románu, jenž byl zfilmován Davidem Lynchem. V černé komedii Zběsilost v srdci si ženu zahrála Isabella Rosselini.

Online na Google Play, iTunes od 16. 10. 2018

Detektiv a Smrtonosná past Zdroj: TMDB

Detektiv a Smrtonosná past

Tentokrát je souvislost dost nepřímá. Detektiv z roku 1968 je adaptací románu Rodericka Thorpa, a zachycuje vyšetřování vedené detektivem Joem Lelandem (Frank Sinatra). Thorp napsal o deset let později pokračování s názvem Nothing Lasts Forever, které u nás vyšlo jako Smrtonosná past. Zestárlý Leland se v něm plíží teroristy obsazeným mrakodrapem, aby zachránil svou dceru a vnučku. Koncem osmdesátých let se předlohy chopil Hollywood, jenž měl s předlohou jiné plány, než přímé pokračování dvacet let starého filmu. V souladu se smluvními podmínkami nabídli filmaři hlavní roli nejprve sedmdesátiletému Sinatrovi, jenž pochopitelně odmítl, a tak mohli pokračovat v adaptaci knihy coby sequelu kultovního Komanda. Z projektu však vycouval Arnold Schwarzenegger, takže se příběh nakonec přetransformoval ve zcela samostatný snímek. Tak vznikl jeden z nejlepších vánočních filmů vůbec.

Online na Google Play (dabing), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten od 18. 12. 2016

Zakázané ovoce a Jackie Brown Zdroj: TMDB

Zakázané ovoce a Jackie Brown

Kdo by řekl, Steven Soderbergh a Quentin Tarantino natočí filmy se společným univerzem? Každý z nich zfilmoval jeden román Elmorea Leonarda a jejich filmy spolu zdánlivě nesouvisí. Tarantinova krimikomedie o letušce pašující zbraně ( Pam Grier) a Soderberghova krimikomedie o lásce mezi profesionálním zlodějem (George Clooney) a ostřílenou kriminalistkou (Jennifer Lopez) však sdílí víc než jen autora předlohy a lehkou kriminální zábavu. V obou filmech se objevuje vládní agent Ray Nicolette (Michael Keaton), jenž jde po krku Jackie Brownové a zároveň se neúspěšně dvoří policistce Karen.

Online na iTunes (dabing) od 24. 10. 2020

Tarzan, Ledové království a Malá mořská víla Zdroj: TMDB

Tarzan, Ledové království a Malá mořská víla

Disneyovský vesmír často odkazuje sám na sebe. Ve Zvoníkovi od Matky Boží můžeme například v jedné davové scéně spatřit Bellu z Krásky a zvířete, stejně tak se ve stejném záběru objeví řezník, nesoucí na zádech kance podezřele podobného Pumbovi ze Lvího krále. Nejmrazivější souvislosti tentokrát přinesly divoké teorie samotných fanoušků. Hrdinka filmu Ledové království ztratí rodiče při katastrofě na moři. Zvláštní je, že rodiče Elsy jsou lehce podobní rodičům Tarzan, kteří se dostanou na tropický ostrov poté, co se jejich loď potopí. Loď je sama o sobě poměrně generická, a tak není moc překvapivé, že fanoušci našli jistou podobnost s lodí, kterou ve svém filmu prohledává Malá mořská víla Ariel. Celé propojení pravděpodobně nemá reálný základ. Zmizení na moři je ten nejméně drastický způsob, jak v dětském filmu ukázat ztrátu rodičů, a objevuje se tedy poměrně často. Podmořský svět se v animovaném filmu zase zřídka obejde bez potopeného vraku. Nicméně fanouškovské teorie občas bývají tak zábavné, že se dostanou i do podobného žebříčku.

Online na Google Play (dabing), HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten (dabing) od 19. 2. 2016

Rango a Strach a hnus v Las Vegas Zdroj: TMDB

Rango a Strach a hnus v Las Vegas

Jeden z těch lepších „po-pirátských“ filmů Johnnyho Deppa je příběh chameleona Ranga, jenž se shodou náhod dostane do westernového městečka obývaného zvířaty a stane se jeho šerifem. Aby dokázal své kvality, musí se utkat s chřestýšem, nápadně připomínajícím Sentenzu z Hodného, zlého a ošklivého. Když na začátku filmu utíká přes dálnici, narazí na chvíli na čelní sklo auta, v němž zrovna sedí Raoul Duke a Dr. Gonzo, hlavní protagonisté šíleného filmu Terryho Gilliama Strach a hnus v Las Vegas, v němž Depp ztvárnil prvního jmenovaného. U malého odkazu na jeden z nejslavnějších Deppových filmů není nijak zvlášť těžké si představit, že se odehrávají ve stejném vesmíru, místy drsný humor Rangova světa občas působí jako přijatelnější verze Gilliamova cynického fikčního světa.

Online na iTunes od 17. 12. 2018

Spy Kids a Machete Zdroj: TMDB

Spy Kids a Machete

Asi nejbizarnější propojení si pro sebe krade vítěz jiného našeho žebříčku, herec Danny Trejo. Ten se objevil v dětském akčním filmu Roberta Rodrigueze Spy Kids coby Isador Machete Cortez, strýček titulních dětí, jenž pro svou rodinu plnou superšpionů působí jako Q z bondovek. Rodriguez však tuto postavu využil ještě jednou – ve fiktivním traileru Machete, doprovázejícím jeho a Tarantinův společný projekt Grindhouse. Machete brzy dostal vlastní film, ve kterém masakruje lidi kulometem, rozsekává mačetou a slaňuje z okna po střevech stále žijícího padoucha. A ano, podle Rodrigueze i Dannyho Treja se opravdu jedná o stále stejnou postavu. Danny Trejo se jednou v rozverné náladě nechal slyšet, že to je to, co strýček Machete dělá, když zrovna nemusí hlídat synovce a neteř. Rozhodně se nedá říct, že by Rodriguezův fikční svět byl jednotvárný.

Není nikde online

19 filmů, o kterých jste nevěděli, že jsou propojené s jinými filmy  |  Tipy na film  |   |  112 líbí se

Filip Šula


Další články jako 19 filmů, o kterých jste nevěděli, že jsou propojené s jinými filmy

Tipy na film  |  před 2 dny

10 drsných a smrtelných nehod, které dokazují, že při natáčení jde o život

Filmařina je krásná a dobrodružná profese, někdy ale může přinášet i smrtelná nebezpečí. Podívali jsme se na zoubek těm nejšílenějším a nejsmrtelnějším nehodám, které se na filmovém place za poslední roky staly. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

12 parádních novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Je před námi další pořádně nabušený víkend. Dočkají se fanoušci komiksů i jihokorejské kinematografie. A nechybí ani přípravka na jeden z nejočekávanějších seriálů Netflixu letošního podzimu. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

8 nejlepších thrillerů posledních 5 let, které by měl vidět každý

Thrillery zůstávají mezi nejpopulárnějšími žánry nejen na Netflixu a není se čemu divit. Lidé zkrátka chtějí pořádnou a hlavně pravidelnou dávku napětí. Nepřekvapí proto, že se najde v posledních letech hned několik výrazných zástupců jak mezi filmy, tak seriály. Pojďme se na ně podívat. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

Nejsledovanější seriály v Česku: Hra na oliheň válcuje všechno a všude

Netflix má za sebou nesmírně úspěšné poslední týdny, během nichž se mu podařilo vytvořit jeden olbřímí megahit. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Další víkend a další porce novinek ze streamovacích služeb. Máme tu holandský válečný film či norský akční film na Netflixu, nový hororový seriál na Amazonu, dokument od Apple TV+ a menší novinky na HBO GO. Nejočekávanějším titulem je potom premiéra třetí řady seriálu TY. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist